بدون دسته بندیدنیای کوهنوردیکوهنوردیکوههای ایران
موضوعات داغ

نکات مهم صعود یکروزه دماوند

اشتباه نکنید! منظور از صعود یکروزه دماوند، صعود سرعتی نیست. بلکه شروع از ابتدای روز، صعود به دماوند و رسیدن به مبدا حضور هدف ماست. برای بسیاری از افراد این کار به نظر سخت می رسد، اما با رعایت نکاتی بعد از چند بار تکرار متوجه خواهید شد که صعود یکروزه دماوند از صعود معمول که در دو روز صورت می پذیرد آسانتر است.

مرتبط : صعود دماوند ، تجهیزات مورد نیاز صعود زمستانه دماوند

مزایای صعود یکروزه دماوند

صعود به این روش دارای چند مزیت است:

  • شلوغی کمتر مسیرهای اصلی مانند مسیر جنوبی و کاهش احتمال دردسرهای ناشی از صعود.
  • نیاز به حمل بار و تجهیزات کمتر.
  • حفظ محیط کوه دماوند.
  • بهره وری بیشتر در استفاده از زمان.

نکات مهم در صعود یکروزه دماوند

صعود یکروزه دماوند

توصیه می شود نکات زیر را برای صعود یکروزه دماوند در نظر بگیرید.

اولین صعود را به شکل معمول انجام دهید.

اگر اولین صعود به کوه دماوند را در پیش دارید، به شکل معمول صعود کنید. در اولین صعود بهتر است به همان مدل دو روزه یا سه روزه عمل کنید. به این شکل درک بهتری از شرایط ارتفاع خواهید داشت.

داشتن تمرینات منظم.

صعود هفته ای یکبار به کوهستان کافی نیست و حتی می تواند باعث آسیب به قلب و مفاصل شود. در روزهای بین هفته حداقل دو جلسه تمرین منظم را داشته باشید. تمریناتی مانند دویدن، دوچرخه سواری، بدنسازی فول بادی با رویکرد تخصصی و استقامتی، سنگنوردی استقامتی، …می توانند به شما در کسب آمادگی جسمانی مناسب و تناسب اندام کمک کنند. صعود یکروزه دماوند سخت نیست ولی در صورت عدم آمادگی مناسب می تواند به شدت مشکل ساز باشد.

مرتبط : باشگاه آمادگی جسمانی و سنگنوردی موج ، قدرت در کوهنوردی

یک تست ساده

ارتفاعی که باید در صعود به دماوند گرفت حدود ۲۵۰۰-۲۷۰۰ متر در یکروز می باشد. این مسافت تقریبا دوبرابر ارتفاعی است که برای صعود الوند باید گرفت. و تقریبا ۴۰۰ متر بیشتر از ارتفاعی است که در صعود توچال می گیرید. قبل از اقدام برای صعود یکروزه دماوند، الوند را دو بار در یکروز صعود کنید. اگر حس کردید که همچنان انرژی کافی دارید و سرحال هستید، شما توانایی کافی برای صعود دماوند را از نظر فیزیکی دارید. توجه داشته باشید که صعود دماوند در ارتفاع بالاتری انجام میگیرد. در مورد توچال یا قلل مانند آن هم این گونه خودتان را بیازمایید. یک بار تا قله کوه صعود کرده و سپس به جانپناه امیری بازگردید و مجددا قله را صعود کنید. اگر همچنان سرحال هستید، پس توانایی فیزیکی شما مناسب است.

اگر مدت زمان صعود شما در قله ای مانند توچال بیش از پنج-شش ساعت به طول می انجامد، فعلا به سراغ صعود یکروزه دماوند نروید. روی کسب آمادگی تمرکز کنید.

مرتبط : استقامت در کوهنوردی ، تمرین برای کوهنوردی ، برنامه تمرینی کوهنوردی

هفته های قبل از صعود یکروزه دماوند.

در چند هفته قبل از صعود، به قلل چهار هزار متری صعود داشته باشید. حداقل دوبار ارتفاع چهارهزار متری را قبل از دماوند لمس کنید. لمس کردن می تواند به شکل خوابیدن در ارتفاع یا انجام فعالیت سطح پایین و متوسط برای چند ساعت در یک ارتفاع معین باشد. هم هوایی عنصر کلیدی صعود ایمن و لذت بخش به ارتفاعات می باشد.

مرتبط : هم هوایی در کوهنوردی ، نکات هم هوایی

روزهای قبل از صعود

روزهای قبل از اقدام برای صعود یکروزه دماوند فشار تمرین را کم کنید. قدری هم به خوابتان بیافزایید. جالب است بدانید که خواب هم قابل بارگیری است. در یکی دو روز قبل از اقدام برای صعود بارگیری غذایی هم داشته باشید. خوردن نانهای تولید شده با آرد سفید، پاستا و ماکارونی، موز…امثال این نوع مواد غذایی باعث بالارفتن سطح گلیکوژن ذخیره بدن خواهد شد. قدری بیشتر بنوشید.

مرتبط : تیپرینگ در ورزش

روز صعود

صبح بسیار زود آغاز کنید.

مقدار زمان مورد نیاز در صعود را دست بالا بگیرید. به طور مثال اگر مدت زمان صعود معمول شما به قله الوند سه ساعت است، اینجا باید هشت ساعت زمان در نظر بگیرید. طوری برنامه ریزی کنید که قبل از ساعت دو به قله رسیده باشید.

در تیم های کوچک صعود کنید.

برای صعود یکروزه دماوند از تیمهای بزرگ فاصله بگیرید. یک تیم دو سه نفره بهترین ترکیب برای این صعود و البته اکثر صعودها به غیر از برنامه های خانوادگی و طبیعت گردی می باشد. ایجاد هماهنگی در تیم بزرگ انرژی بر است و باعث اتلاف منابع انرژی و زمان میشود.

بارگاه سوم
پناهگاه مسیر جنوبی در ارتفاع ۴۳۰۰ متری

با گام خود حرکت کنید.

بازهم تاکید می کنم، هدف در اینجا صعود سرعتی نیست. با گام خودتان صعود کنید. به عنوان یک معیار قابل سنجش با گامی صحبت کنید که به نفس نفس نیافتید. توجه داشته باشید که صعود به دماوند در ارتفاع صورت می گیرد و باید انرژی خودتان را ذخیره و تقسیم کنید.

مرتبط : تمرین بر پایه ضربان قلب

کوله مناسب

اصولا نیاز به حمل کوله بزرگ ندارید. پوشاک و تجهیزات مناسب برای یک صعود به این سبک ۲ کیلوگرم نهایتا وزن دارد. بین دو تا سه لیتر آب و مایعات و یک کیلوگرم مواد غذایی به معنای نهایتا شش تا هفت کیلوگرم کوله میباشد. از حمل تجیهزات اضافه بر سازمان و مواد غذایی کم کالری اجتناب کنید.

مرتبط : کوله پشتی ، تغذیه آلپی

تعصبی روی رسیدن به قله نداشته باشید.

در اولین تلاشها برای صعود یکروزه دماوند ممکن است قدری تحت فشار قرار بگیرید. بر این اساس تعصبی روی رسیدن به قله نداشته باشید و سعی کنید از فرآیند لذت ببرید. مدیریت زمان را در نظر داشته باشید تا قبل از تاریکی هوا به مبدا صعود بازگشته باشید.

نوشیدن آب فراموش نشود.

روز قبل از صعود یک لیتر آب اضافی بنوشید. صبح را هم با نوشیدن نیم لیتر آب آغاز کنید. در طول روزهم مایعات کافی به بدنتان برسانید. دقت داشته باشید که در طول مسیر سطح مایعات بدن و قند خون حفظ شود. هر یک ساعت ۴۰ تا ۷۰ گرم کربوهیدارت مصرف کنید.

مرتبط : تغذیه در کوهنوردی

صعود در هوای مناسب

هوای دماوند می تواند در گرمترین روزهای سال هم بارش و رعد وبرق داشته باشد. صعود یکروزه دماوند را دریک هوای خوب انجام دهید.

مرتبط : صعود چهار جبهه دماوند در ۲۵ ساعت و سی دقیقه.

نکته مهم

فلسفه صعود لذت بردن است. تا جایی صعود کنید که لذت می برید.

با آمادگی به کوهها بروید تا کوهها برایتان شادی به ارمغان بیاورند.

گلب سوکولوف

نوشته مهدی جباریان تقدیم به پیشکسوتان کوهنوردی مجتبی ساقیان و همایون ریشه چی، با آرزوی شادی روزافزون برای ایشان.

امتیاز کاربران: ۴.۴۲ ( ۲۳ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 9 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 89 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن