منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
آموزش کوهنوردی, سلامت, کوهنوردی

آفتاب سوختگی در کوهنوردی [10 راهکار برای پیشگیری و درمان]

آفتاب سوختگی در کوهنوردی [10 راهکار برای پیشگیری و درمان]

0
(0)

ورزش کردن بیرون از خانه برای افراد زیادی مفرح است، اما انجام این ورزش ها بدلیل مواجه با عوامل طبیعی مسائلی نیز دارد.آفتاب سوختگی در کوهنوردی و سایر ورزش‌های فضای باز یکی از این موضوعات است. در ورزش هایی مثل کوهنوردی، اسکی، دوی کوهستان و… که با فاکتور ارتفاع هم رو به رو هستیم موضوع آفتاب سوختگی اهمیت بیشتری پیدا می کند. اشعه ماوراء بنفش (UV) یکی از اجزای تشکیل دهنده نور خورشید است. اگرچه آنها یک بخش کوچکی از اشعه های ماوراء بنفش خورشید (حدود 5 تا 10درصد ) را تشکیل می دهند ، اما خطرناک ترین آنها هستند.اشعه ماوراء بنفش با آسیب رساندن به DNA سلول های پوست شما آسیب می رساند. این منجر به آفتاب سوختگی ، پیری زودرس ، آب مروارید و سرطان پوست می شود.

انواع اشعه ماوراء بنفش خورشید

 • تابش اشعه ماوراء بنفش UVA(این چیزی است که باید مراقب آن باشید) : این تابش با پیری پوست ارتباط دارد و در ایجاد سرطان پوست نقش دارد. اگرچه شدت تابش UVA در مقایسه با UVB کمتر است ، اما 95 درصد از اشعه ماوراء بنفش ما را تشکیل می دهد.
 • تابش اشعه ماوراء بنفش (UVB) : هنگامی که در یک کوهنوردی دچار آفتاب سوختگی می شوید ، دلیل آن تابش UVB است. اشعه UVB همچنین باعث سرطان پوست ، آب مروارید و برف کوری می شود. با این حال ، آنها تنها حدود 5 درصد از کل تابش اشعه ماوراء بنفش را تشکیل می دهند که بر ما تأثیر می گذارد.
 • تابش UVC : این تابش توسط جو زمین جذب می شود و به ما نمی رسد.

اشعه ماوراء بنفش با پوست ما چه میکند؟

اشعه ماوراء بنفش (UV) به عنوان “سرطان زای کامل ” شناخته می شود . دارای اثراتی برای تحریک ایجاد تومورو در واقع محرک تومور است. این اشعه مهمترین عامل خطر برای سرطان پوست و بسیاری دیگر از اختلالات پوستی تحت تأثیر محیط زیست است. با این حال ، اشعه ماوراء بنفش با واسطه سنتز طبیعی ویتامین D و اندورفین در پوست ، برای سلامتی انسان نیز مفید است ، بنابراین اشعه ماوراء بنفش اثرات پیچیده و مختلطی بر سلامت انسان دارد. با این وجود ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خطرات عمیقی برای سلامتی به دنبال دارد ، از جمله آتروفی ، تغییرات رنگدانه ای ، چین و چروک و بدخیمی. اشعه ماوراء بنفش از نظر اپیدمیولوژیکی و مولکولی با سه نوع شایع سرطان پوست ، سرطان سلول بازال ، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم در ارتباط است.

تفاوت برنزه شدن با آفتاب سوختگی چیست؟


خیلی ساده ، برنزه زمانی است که پوست شما تغییر رنگ می دهد و تیره می شود. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد.هنگامی که آفتاب می گیرید ملانین در پوست شما برای محافظت از بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش وارد عمل می شود و برنزه می شوید. بنابراین افرادی که پوست تیره تری دارند غلظت بیشتری از ملانین دارند. این به آنها اجازه می دهد تا کمی در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید مقاوم باشند.برعکس ، افرادی که ملانین بیشتری دارند راحت تر برنزه می شوند. بنابراین اگر صورت شما در یک پیاده روی سریع برنزه می شود ، بدین معنی است که بدن شما در حال حاضر شروع به دفاع از خورشید کرده است.

البته در آفتاب گرفتن نیز استفاده از محافظت کننده های پوست و مصرف آب زیاد هم بسیار مهم است و در هر حال پزشکان آن را توصیه نمی کنند.اما آفتاب سوختگی زمانی است که پوست قرمز و دردناک می شود و شروع به کنده شدن می کند. هنگامی که سلولهای پوست شما در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش آسیب دیده اند و بدن شما در حال تلاش برای ترمیم مناطق آسیب دیده با ارسال خون بیشتر و از بین بردن پوست آسیب دیده است ، دچار آفتاب سوختگی می شوید. متاسفانه کوهنوردان زیادی این مساله را جدی نمی گیرند.

درمان آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در کوهنوردی

وقتی دچار آفتاب سوختگی می شوید ، پوست شما قرمز می شود و درد می کند. اگر سوختگی شدید باشد ، ممکن است دچار تورم و تاول های آفتاب سوختگی شوید. حتی ممکن است احساس کنید آنفولانزا دارید – تب دار ، چند روز بعد ، پوست شما شروع به لایه برداری و خارش می کند ، زیرا بدن شما سعی می کند خود را از شر آفتاب آسیب دیده خلاص کندهمراه با لرز ، حالت تهوع ، سردرد و ضعف. تحقیقات نشان داده افرادی که در ارتفاعات ورزش یا زندگی می کنند، کسانی که پوست روشن دارند، بیماران درگیر با مشکلات ضعف ایمنی، کسانی که از سولاریوم استفاده می کنند، افراد بالای 65 سال، کسانی که سابقه آفتاب سوختگی زیاد دارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان های پوستی هستند.جدول زیر انواع پوست را در مواجه با اشعه ماوراء بنفش توضیح می دهد.

ردیفانواع پوستواکنش در برابر آفتاب
1موهای قرمز/کک و مک/پوت بسیار حساس به راحتی دچار آفتاب سوختگی شده و احتمال برنزه شدن ندارید.
2پوست روشن/ چشم آبی/پوست بسیار حساسمعمولاً به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوید و کمی برنزه می شوید.
3پوست های سفید /حساسگاهی و نه همیشه دچار آفتاب سوختگی میشوید و به آرامی برنزه می شوید.
4مدیترانه ای ، اسپانیایی ، آسیایی/نسبتاً حساسکمی دچارآفتاب سوختگی میشوید و معمولاً به خوبی برنزه می شوید.
5سیاهان خاورمیانه ، لاتین ، هندی ، /کمی حساسشما به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شوید و عمیقا برنزه می شوید.
6سیاه پوست های تیره /حساس نیستندشما تقریباً هرگز دچار آفتاب سوختگی نمی شوید.

انواع آفتاب سوختگی

1.سوختگی درجه اول

کم خطر ترین سوختگی درجه یک است که به آن سوختگی سطحی پوست نیز گفته می شود. این سوختگی هنگام لمس پوست شما را قرمز ، خشک و دردناک می کند. این رایج ترین نوع آفتاب سوختگی است و می تواند در عرض 3 تا 6 روز بهبود یابد.

2.سوختگی درجه 2

به آن سوختگی سطحی با ضخامت جزئی نیز گفته می شود ، روی دو لایه بالای پوست شما تأثیر می گذارد. ممکن است تاول هایی روی سوختگی ظاهر شود که مایع نشت را در خود نگه می دارد. این نوع آفتاب سوختگی در عرض 7 تا 21 روز بهبود می یابد و رنگ پوست اصلی ممکن است روشن تر یا تیره تر شود. ممکن است با این نوع سوختگی جای آن باقی بماند.

3. سوختگی درجه 3

سوختگی درجه سوم که به آن سوختگی با ضخامت جزئی عمیق نیز گفته می شود ، عمیق تر از سوختگی درجه دوم است و شدیدتر است. این سوختگی قطعاً تاول ایجاد می کند و التیام آن حتی بیشتر طول می کشد. اگر این سوختگی تا روز 21 بهبود نیابد ، جای زخم آن باقی می ماند.

4.سوختگی درجه 4

آخرین نوع سوختگی بسیار جدی است و باید به هر قیمتی از آن اجتناب شود. این سوختگی درجه چهار است که به آن سوختگی تمام ضخامت نیز گفته می شود و با عمل جراحی درمان می شود. بر تمام لایه های پوست و احتمالاً چربی و ماهیچه های زیر نیز تأثیر می گذارد. این سوختگی باعث می شود پوست رنگ متفاوتی پیدا کند ، به طور معمول سفید ، خاکستری یا سیاه! شما ممکن است چند روز در بیمارستان بمانید و دارو مصرف کنید.

چرا در ارتفاعات راحتتر می سوزیم؟

 1. جو نازک

جو اولین خط دفاعی ما در برابر اشعه ماوراء بنفش است. در ارتفاعات بالاترلایه جو نازک است. این باعث می شود که اشعه ماوراء بنفش بیشتری از آن عبور کند. در واقع ، با هر افزایش 1000 متر سطح اشعه ماوراء بنفش تقریباً %12 افزایش می یابد.

2. برف

برف، سطحی بسیار بازتابنده است. در حقیقت ، تقریباً %80 از اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند. در مقایسه با برف خشکی تنها 4 درصد اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند.

3. پوشش ابر

شما حتی در یک روز ابری مستعد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش هستید. ابرها همه اشعه ماوراء بنفش را مسدود نمی کنند. بنابراین حتی وقتی در حال صعود به کوهی در زیر آسمان ابری هستید هنوز هم باید مراقب پوست خود باشید.و البته شما در هوای سرد کمتر سوختگی پوست خود را حس می کنید و این سوختگی را بدتر می کند.

کوهنوردان و آفتاب سوختگی

به نقل ازrockymountainurgentcare بودن کوهنوردان در ارتفاعات بالا تنها خطر آفتاب سوختگی نیست. کوهنوردان با بالا رفتن از سطوح یخ و صخره های بسیار بازتابنده و قرار دادن بدن خود در زوایای عجیب و غریب ، ممکن است در چین های گوش ، داخل دهان ، سوراخ های بینی و سایر نقاطی که عادت به آفتاب ندارند ، دچار آفتاب سوختگی شوند.

خشکی پوست

کمتر کسی می داند که پوست شما چقدر می تواند در برابر هوای خشک و کوهستانی واکنش نشان دهد. پوست شدید خشک همچنین دارای نام پزشکی xerosis است که به آن خشکی پوست نیز گفته می شود. این فقط پوست خشک ، پوسته پوسته و کمی خارش دار نیست که باید نگران آن باشید. ترک خوردگی پوست و ترک خوردن لب ها نیز شایع است. مناطق وسیعی از پوست ممکن است از بین برود. خارش می تواند شدید باشد. ممکن است پیر به نظر برسید.

خطر عفونت های پوستی

مطالعات اندکی وجود دارد در مورد اینکه آیا خطر عفونت های جدی در ارتفاعات بالاتر افزایش می یابد یا خیر. در حالی که برخی از انواع سلول های ایمونولوژیک اختلال ایجاد می کنند ، ایمنی فعال شما با وجود افزایش ارتفاع سالم باقی می ماند. با این حال ، یک نوع عفونت وجود دارد که به طور قطعی افزایش می یابد و آن عفونت های پوستی است. به طور کلی ، خشک شدن پوست کمی سخت تر از زخم بهبود می یابد. در ارتفاعات بالا، هورمون استرس اضافی و کاهش توانایی در رساندن اکسیژن به بافت پوست ، بهبود پوست را حتی سخت تر می کند. و این افزایش زمان بهبود ناگزیر منجر به افزایش خطر عفونت های پوستی می شود. پوست خشک و ترک خورده نیز مستعد عفونت های فرصت طلب است. به طور مشابه ، ریه ها و سینوس ها ممکن است مستعد عفونت های ثانویه ناشی از تنفس مداوم در هوای خشک کوهستانی باشند.

چگونه از پوستمان در برابر آفتاب سوختگی در کوهنوردی محافظت کنیم؟

1.پوشیدن لباس

راحت ترین راه برای محافظت ازپوست پوشاندن آن است.از لباس های آستین دار استفاده کنید. گردن و گوش خود را نیز زیر سایه نگه دارید. از کلاه آفتابی یا کلاه لبه پهن استفاده کنید، پوست بینی شما به شدت می سوزد پس از کلاه های لبه دار استفاده کنید. نقل از blog.decathlon همه منسوجات به یک اندازه موثر نیستند.یک تی شرت نخی سبک مقداری از اشعه ماوراء بنفش را عبور می دهد ، یک بافت محکم بهتر از یک بافت شل یا کشدار از شما محافظت می کند ، زیرا وقتی دوخت کشیده می شود ، قدرت محافظتی خود را از دست می دهد.یک لباس مرطوب نیز کارایی خود را از دست می دهد در حالی که یک لباس گشاد محافظت بیشتری را ارائه می دهدو در نهایت، شستشو UPF پنبه را افزایش می دهد! (بنابراین مهم است که همیشه لباس های خود را قبل از پوشیدن بشویید.

2.ضد آفتاب


15 دقیقه قبل از مواجه با نور خورشید ضد آفتاب بزنید.بسته به فرمول ضد آفتابی که می خرید ، با بازتاب یا جذب اشعه ماوراء بنفش از شما محافظت می کند.هر دو ساعت یکبار ، بدون در نظر گرفتن درجه SPF ضد آفتاب ، مجدداً از آن استفاده کنید و البته لب ها را فراموش نکنید حتماً از بالم لب مناسب استفاده کنید.

3.استفاده از عینک

برف کوری (فتوکراتیت) شرایطی است که چشم شما دچار آفتاب سوختگی می شود. این اتفاق می افتد زیرا برف نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند. این باعث احساس سوزش در چشم و از دست دادن موقت بینایی می شود.قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت ممکن است باعث برف کوری شود و قرار گرفتن طولانی مدت در آن ممکن است منجر به آب مروارید شودبا استفاده از عینک آفتابی به راحتی از چنین ناراحتی جلوگیری می شود. اگر قصد دارید به مدت طولانی در برف قدم بزنید ، همیشه یک جفت عینک آفتابی محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش قرار دهید.

4. هیدراته ماندن

مصرف کافی آب در طی برنامه های کوهنوردی می تواند به شما در حفظ رطوبت پوست کمک کند، عادت کنید آب بنوشید.هیدراته ماندن مخصوصاً برای کوهنوردان بزرگسال اهمیت دارد زیرا به طور متوسط ​​افراد مسن 10٪ مایعات کمتری در بدن خود نسبت به افراد جوان دارند. علاوه بر این ، سالمندان همچنین احساس تشنگی کمتری دارند که منجر به کاهش مصرف مایعات می شود و آنها را مستعد کم آبی می کند. اما پیر یا جوان ، هر کوهنوردی برای ایمن ماندن باید قبل ، حین و بعد از پیاده روی آب بدن خود را حفظ کند.قبل از شروع پیاده روی ، باید یک یا دو فنجان آب بنوشید. بدن شما فقط زمانی احساس تشنگی می کند که سطح آب در حال حاضر پایین است ، به این معنی که قبل از نوشیدن نباید منتظر سیگنال “تشنگی” بدن باشید. در عوض ، با هیدراته کردن قبل از کوهنوردی ، سطح آب خود را در درجه اول کاهش ندهید.

5.از الکل و نوشیدنی های الکل دار پرهیز کنید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی قبل ازبرنامه های کوهنوردی باید به طور کامل اجتناب کرد ، زیرا آنها به طور قابل توجهی در کم آبی بدن نقش دارند، زیرا به درستی به شما آب نمی رسانند و ممکن است آب بدن شما را کم کنند.

6.استفاده از کرم های مرطوب کننده

اگر این امکان را دارید مرطوب کننده ای کوچک در کوله پشتی خود بگذارید و قبل از استفاده از ضد آفتاب از مرطوب کننده استفاده کنید چون اگر پوست خشک داشته باشید با استفاده از ضد آفتاب بدون مرطوب کننده احتمالا ً خشکی پوستتان را بیشتر می کنیدو یا از مرطوب کنند های SPF دار استفاده کنید البته فراموش نکنید این کار فقط برای عصر و انتهای روز مناسب است و به هیچ وجه تاثیرضد آفتاب های SPF دار را نخواهد داشت.مرطوب کننده های حاوی آلوئه ورا ، ویتامین C ، ویتامین E اغلب به عنوان بهترین چیز برای آفتاب سوختگی معرفی می شوند.

7.دوش های مکرر و آب گرم

اگر در طی برنامه کوهنوردی یا بعد از آن امکان شستن پوست و یا حمام کردن دارید باید بدانید استفاده از آب داغ و شستن زیاد خشکی پوستتان را بیشتر می کند .

8.دستمال های پاک کننده

استفاده مکرر از دستمال های مرطوب بدلیل بستن منافذ پوست، تغییر PH پوست ،ازبین بردن چربی پوست ، ملتهب کردن پوست و البته تخریب های زیست محیطی ناشی از رها کردن آن ها در طبیعت توصیه نمی شود و استفاده از یک تونر پاک کننده سبک و کوچک بسیار مناسب تر است اما امکان حمل آن را در کوله ندارید از دستمال های مرطوب استفاده کنید .

9. قرص های ویتامین E

به نقل از livestrong علت اینکه آفتاب سوختگی برای پوست شما بسیار مضر است این است که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث ایجاد رادیکال های آزاد در بدن شما می شود. اسستفاده از آنتی اکسیدان ها ، مانند ویتامین C و E ، الکترون ها را در اختیار رادیکال های آزاد قرار می دهند و مولکول های سالم شما را از تخلیه نجات می دهند. خوردن آنتی اکسیدان ها مفید است ، اما برای محافظت از پوست بعد از آفتاب سوختگی استفاده موضعی از ویتامین E توصیه می شود، با سوزن یه قرص را سوراخ کنید و روی نقاط آفتاب سوخته را به آرامی بپوشانید، استفاده روزانه 5 کپسول طی دو روز به شما پیشنهاد می شود.

10.استفاده از آسپرین

به نقل از ncbi آسپرین نه تنها مسکن و برای قلب مفید است بلکه خواص آن برای پوست بدلیل ضد التهاب بودن و ضد پلاکتی بودن آن ثابت شده است، می توانید با خرد کردن آن و ترکیب با آب خمیری درست کرد و آن را روی پوست بمالید.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

pirhayati

2 نظر در “آفتاب سوختگی در کوهنوردی [10 راهکار برای پیشگیری و درمان]

 1. حامی احمدی گفت:

  مطلب کاربردی و بسیار خوبی بود🙏🏼❤️

  1. mojekooh گفت:

   درود بر شما. خوشحالیم که این مطلب برایتان مفید واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید