منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی

50 تا از کوه های ایران با راهنمای صعود و تصاویر

4.6
(5)

جالب است بدانید که ایران دارای 41788 کوه دارای نام می باشد. توصیف و حتی نام بردن از این تعداد کوه نه تنها در یک مقاله بلکه شاید به هزاران مطلب نیازمند باشد، با این حال در این نوشته به معرفی برخی از محبوبترین کوه های ایران به همراه ارایه راهنمای صعود و تصاویر پرداخته ایم که می تواند برای علاقمندان به کوهنوردی و طبیعت مفید واقع شود.

دماوند

دماوند به عنوان بخشی از تاریخ ایران نقش اساسی در ادبیات و اسطورها دارد، به طوری که آنرا خانه سیمرغ می دانند. همچنین در داستان آرش کمانگیر، این طور آمده است که تیری که او انداخت از بلندای این کوه گذشت تا به مرز ایران رسید. آخرین بررسی ها انجام شده توسط پژوهشگران سازمان نقشه برداری کشور در سال ۱۳۸۶ نشان داد که ارتفاع کوه دماوند ۵۶۰۹.۲۰ متر می باشد. این در حالیست که پیش از این ارتفاع این کوه ۵۶۷۰ متر ذکر میشد.

علم کوه

کوه های ایران

علم کوه با ارتفاع 4848 متر به عنوان دومین قله بلند ایران و به دلیل وجود دیواره شمالی آن در سمت علم چال همچنین به عنوان فنی ترین قله در بین کوه های ایران شناخته می شود.

علم‌کوه کوهی در شمال ایران است که دومین کوه بلند ایران پس از کوه دماوند است. این کوه زیبا به دلیل جاذبه های ویژه آن مانند یخچالها، دیواره شمالی با عظمت، منطقه زیبای هسارچال (حصارچال) به عنوان یک نماد در کوهنوردی کشور به حساب می رود. در این نوشته به موضوعات گوناگون پیرامون این قله از قبیل ارتفاع، مسیرهای مختلف صعود، نکات، نقشه و سایر موارد خواهیم پرداخت.

سبلان

کوه های ایران

سبلان یا ، سولطان ساوالان سومین قله بلند ایران زمین به ارتفاع ۴۸۱۱ متر که بلندترین قله استان اردبیل است . کوه سبلان آتشفشانی خفته دارد و از زیباترین کوههای سرزمینمان است. از دیدنی های این کوه می باید به دریاچه زیبای قله، یخچال شمالی سبلان، پیست اسکی آلوارس، و صد البته آبگرم های فراموش نشدنی دامنه های سبلان که محل جلوس زرتشت پیامبر ایرانی دانست اشاره کرد.

کوه هزار

کوه های ایران

کوه هزار ، یا هزاران کوهی است در استان کرمان که در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد و بلندترین قله استان کرمان می‌باشد.

ارتفاع آن با اندازه‌گیری دقیق به‌وسیله دستگاه جی پی اس ۴۵۰۱ متر برآورد شده است. وجه تسمیه نام کوه به دلیل فراواني وجود گياهان معطر و داروئي گوناگوني است كه قبلا به هزارگياه معروف بوده و وجود بلبلان خوش آواز در کوهپایه آن می باشد.

سیاه کمان

کوه های ایران

قله سیاه کمان به ارتفاع ۴۴۷۲ متر در منطقه تخت سلیمان و علم کوه(استان مازندران* واقع شده است. این کوه در اتصال با قلل پسنده کوه و چالون قرار دارد. از طریق چالون نیز به سیاه سنگ، شاخک و علم کوه متصل می شود.

قاش مستان

IMG 2529 Copy 1024x683 1

قله قاش مستان یا بیژن ۳ بلندترین قله رشته‌کوه دنا و نیز رشته‌کوه بزرگ زاگرس می‌باشد. رشته‌کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگترین چین‌خوردگیِ رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌گردد.این قله به عنوان مرتفع ترین کوه استان کهکیلویه و بویراحمد نیز شناخته می شود و از این روی در بین قلل سیمرغ جای دارد.

لاله زار

کوه های ایران

کوه لاله زار به ارتفاع ۴۳۷۴ متر به عنوان سومین قله استان کرمان شناخته می شود. این قله در شمال شهرستان رابر و نزدیک به روستای چهرن و در مجاور شهر لاله زار، در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهر بافت قرار دارد. از سایر قلل کرمان می توان به هزار و کوه شاه اشاره کرد.

دنا

dena protected area 7

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، کوه دنا در واقع یک کوه منفرد نیست بلکه رشته کوهی در زاگرس می باشد. رشته کوه دنا شامل ۴۹ قله بالاتر از ۴۰۰۰ متر است که بام آن بیژن ۳ یا قاش مستان ۴۴۵۹ متر ارتفاع دارد.

خلنو

کوه های ایران

خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. 

خلنو، از جنوب به شمشک و رودبار قصران، از شمال به درهٔ رودخانه وارنگرود، از شرق به دشت لار (محدوده لواسانات) و از غرب به وسیلهٔ خط‌الرأس هرزه‌کوه به درهٔ رودخانه کرج متصل می‌شود. این قله سرچشمه اصلی رودخانهٔ وارنگرود بوده که سرچشمه و منبع اصلی دریاچهٔ سد کرج است.

آزاد کوه

کوه های ایران

آزاد کوه با ارتفاع ۴۳۵۵ متر، در رتبه دوم بلندترین کوههای البرز مرکزی پس از خلنو قرار دارد. نام دیگر این کوه نیز شاهزاده کج گردن است. از سوی برخی از کوهنوردان نیز به این کوه لقب مرد البرز داده شده است.

برج

%D9%82%D9%84%D9%87 %D8%A8%D8%B1%D8%AC 1

قله برج در قلب البرز مرکزی به ارتفاع ۴۳۲۵ متر (در بعضی منابع به ۴۲۸۰ متر نیز اشاره شده) واقع شده است. این کوه در حقیقت قله فرعی در مسیر معمول صعود به خلنو می باشد. برج از سمت غرب در ابتدای خط الراس هرزه کوه ها واقع شده است. در امتداد شمال این قله پس از اندکی فرود تیغه های ژاندارم (ژاندارک) و در سمت جنوب این کوه نیز دره دریوک قرار گرفته است که پس از یک افت نسبتا زیاد و صعود مجدد به قلل سرکچال ختم می شود. در سمت شرق برج نیز خط گردنه ورزا و پس از آن قلل جانستون و خرسنگ قرار دارند. در سمت شمال غرب این قله می توانید دره وارنگه رود را مشاهده کنید.

سرکچال

کوه های ایران

قله سرکچال را باید از محبوب ترین قلل البرز مرکزی دانست که دلیل آن دسترسی خوب و امکان صعود آن به صورت یکروزه از تهران و نیز چشم اندازی عالی به سراسر البرز می باشد. این کوه از سمت شمال به دره دریوک و خط الراس هرزه کوهها ، از سمت جنوب به منطقه فشم ، قله سرلجنی و قله آبک ، از سمت غرب از طریق یک خط الراس به قله کلون بسته و از سمت شرق از طریق شانه شرقی به منطقه لالون ختم می شود.

پسند کوه

zefc %DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6%DB%B0%DB%B1%DB%B0%DB%B8 %DB%B0%DB%B9%DB%B5%DB%B5%DB%B0%DB%B5

قله پسند کوه (پسنده کوه تلفظ می شود) یکی از زیباترین قلل منطقه تخت سلیمان است که در زیر سایه علم کوه قرار دارد. پسندکوه این توانایی را دارد که با یک نگاه هر رهگذری را عاشق خود کند و احتمالا همین دلیل نامگذاریش بوده است. این کوه را می توان از حسن کیف و روبارک مشاهده کرد که با فرم زیبای خود دعوت کننده مشتاقان کوهنوردی می باشد.

خرسنگ

%D9%82%D9%84%D9%87 %D8%AE%D8%B1%D8%B3%D9%86%DA%AF

قله خرسنگ در منطقه رودبار قصران و مجاور جاده فشم به گرمابدر واقع شده است. این کوه دارای دو قله می باشد که قله شمالی با ارتفاع ۳۷۶۰ (در بعضی منابع۳۸۵۰) متر و قله جنوبی (اصلی) با ارتفاع تقریبی ۳۹۵۰ متر را در بر می گیرد.

واژه خرسنگ ترکیب دو کلمه خر به معنای بزرگ و سنگ است که نشان از فرم این قله دارد.

جانستون

DSC06732

جانستون یکی از قلل البرز مرکزی می باشد که در منطقه فشم، رودبار قصران و در مجاورت روستای آبنیک قرار گرفته است. از دیگر کوه های نزدیک به این قله می توان به مجموعه خرسنگ در سمت شرق و گردنه ورزاب و قله برج در سمت غرب آن اشاره داشت. قله جانستون در خط الراسی واقع شده است که خاتون بارگاه را به برج متصل می نماید. از طریق قله برج نیز می توان به سایر قلل البرز مانند خلنو یا خط الراس هرزه کوه ها دست یافت.

سیالان

23820584 2

سیالان یا سیاهلان ، بلندترین کوه استان قزوین به ارتفاع ۴۱۷۵ متر می باشد. این کوه در مرز استانهای مازندران و قزوین قرار گرفته است.

کوه سیالان از جنوب به منطقه رودبار الموت و از شمال به دره دوهزار تنکابن در مازندران اشراف دارد. این کوه دارای دو جانپناه یکی در سمت جنوب و دیگری در سمت شمال می باشد. همچنین دارای چند مسیر صعود معمول می باشد.

کلون بستک

کوه های ایران

قله کلون بستک یکی از در دسترس ترین قلل البرز مرکزی به ارتفاع ۴۱۸۰ متر می باشد. این کوه در شمال منطقه دربند سر واقع شده است. نزدیکی آن به گردنه دیزین باعث میشود که محلی مناسب برای یک صعود آسان به ارتفاع بالاتر از ۴۰۰۰ متری باشد. همچنین از آن برای هم هوایی صعود به دماوند به خصوص در فصول گرم سال استفاده میشود.

شاه البرز

کوه های ایران

شاه البرز، نام رشته‌کوه و قله‌ای است در البرز به ارتفاع ۴۱۷۰ متر. این رشته‌کوه، مرز طبیعی استان‌های البرز و قزوین را تشکیل می‌دهد. دامنهٔ جنوبی آن به درهٔ طالقان از استان البرز و دامنهٔ شمالی آن به درهٔ الموت از استان قزوین مشرف است.

دو برار

کوه های ایران

خط الراس دو برار به طول تقریبی ۶۵ کیلومتر مانند دیواری در بین جاده هراز و فیروزکوه واقع شده است. این خط الراس دارای ۳۵ قله اصلی و فرعی و ۸ قله بالاتر از ۴۰۰۰ متر می باشد. از ویژگی های خاص خط الراس دو برار می توان به کیلومترها دست به سنگ در مسیر پیمایش آن اشاره کرد. در این نوشته به معرفی این برنامه، ویژگی های آن، قلل مختلف و نکات مهمی که در پیمایش مسیر به یاد داشته باشید می پردازیم. در نهایت نیز گزارش کوتاهی از پیمایش خط الراس ارایه می گردد. این برنامه یکی از جذاب ترین پیمایش های خط الراسی است که در کوهنوردی ایران می توان اجرا کرد.

زرد کوه

کوه های ایران

زرد کوه را بایست پس از کوه دنا دوم رشته بلند سلسله جبال زاگرس دانست. این رشته کوه با طول تقریبی ۱۲۳ کیلومتر و عرض متوسط ۲۰ کیلومتر، از منطقه شهرکرد شروع شده و تا روستای کاج واقع در منطقه کوهرنگ پایان می یابد. بلندترین قله زردکوه، کلونچی به ارتفاع ۴۲۲۵ متر، نام دارد.

شیرکوه

کوه های ایران

ارتفاعات شیرکوه در قسمت جنوبی استان یزد در مرکز ایران واقع شده است و جزء یکی از ۱۵۱۵ قله ی برجسته ی جهان به شمار می آید. با اینکه برخی از آن به عنوان کوه های منفرد یاد می کنند، برخی دیگر آن را بخشی از رشته کوه مرکزی به شمار می آورند. ارتفاع آن از سطح دریا ۴۰۷۵ متر است و اطراف این کوه سراسر کویر و بیابان است. علت نامگذاری شیرکوه این است که از دور مانند شیری خفته بر دستانش به نظر می رسد. قله ی شیرکوه به دلیل تامین کردن آب روستاهای اطراف تفت و مهریز، نعمت الهی برای اهالی محسوب می شود. به علاوه سبب شده تا آب و هوای این مناطق سردسیر و خنک تر باشد.

شاهان کوه

کوه های ایران

قله ی شاهان کوه بلند ترین قله ی استان اصفهان است با ارتفاع ۴۰۴۰ متر از سطح آب های آزاد، که در ۲۰ کیلومتری فریدون شهر واقع شده است. این کوه بر روی خط الراسی نعلی شکل قرار گرفته است. جهت اصلی این خط الراس نعل شکل، شمال غربی- جنوب شرقی است. از کوه هایی تشکیل شده که از شرق به غرب عبارت اند از: کوه دری، کوه دودکشان، کوه چال روغن، شاهان کوه، کوه جه جر، کوه گورمیشان، کوه لاشوم، برد خیمه، کوه چال میشان و کوه مارک. در منطقه شاهانکوه، کوه گورمیشان و کوه لاشوم تراکم زیادی از قله ها را می توان دید. به دلیل شکل این خط الراس، یخچال ها و دره سنگی موجود، مجموعه ی خوبی را صعود های زمستانه به شمار می آید.

کهار

کوه های ایران

قله کهار به ارتفاع ۴۰۵۰ متر از زیباترین قلل البرز است که بادهای آن در بین کوهنوردان معروف می باشد. زیبایی خاص منطقه کهار به خصوص در فصل پاییز هر علاقمند به طبیعت را مجذوب خود خواهد کرد.

قله کهار در رشته کوه البرز و در کناره های جاده چالوس قرار گرفته است. کهار از سمت شمال غربی مشرف به منطقه طالقان، از سمت شمالی خط الرس شرقی آن مشرف به گردنه عسلک می باشد. این کوه در جهت جنوب غربی به قله ناز و از سمت شمال به ونتار متصل میشود. این قله بر بام روستای کلوان قرار گرفته است.

تفتان

کوه های ایران

قله تفتان بلندترین قله ی سیستان بلوچستان است با ارتفاعی حدود ۳۹۴۱ متر که در دسته ی کوه های آتشفشانی جای می گیرد. خاش، نزدیک ترین شهر به کوه تفتان است.

در زبان بلوچی تَپت به معنای گرماست؛ که بعد تپتان و در نهایت این کوه تفتان نامیده شده است به این دلیل که از دهانه ی آن دود آتشفشان خارج می شده.

بل

کوه های ایران

کوه بل مرتفع ترین قله استان فارس و از مجموعه قلل طرح سیمرغ کوهنوردی می باشد. این قله در منطقه زاگرس مرکزی و در بخش مرکزی شهرستان اقلید واقع شده است.

در مورد ارتفاع این قله برخی اختلاف نظرها وجود دارد. در بیشتر منابع به ارتفاع ۴۰۵۰ متر اشاره کرده اند اما ارتفاع ۳۹۶۰ متر نیز توسط جی پی اس کوهنوردان ثبت گردیده است.

مهرچال

%D9%82%D9%84%D9%87 %D9%85%D9%87%D8%B1%DA%86%D8%A7%D9%84

قله مهرچال از ارتفاعات البرز مرکزی می باشد که در شمال منطقه امامه و جنوب گرمابدر واقع شده است. از مشهورترین قلل همجوار مهرچال می توان به پیرزن کلوم و آتش کوه اشاره کرد.

قلل سه گانه همهن به ارتفاع ۳۶۰۰ متر، پیرزن کلوم به ارتفاع ۳۸۴۰ متر و مهرچال به ارتفاع ۳۹۱۲ متر در یک خط الراس نعلی شکل واقع شده اند. مهرچال همچنین از طریق یک گردنه نسبتا وسیع به قله آتش کوه و از آن طریق به کوههای منطقه گرچال مانند ساکا و ریزان متصل می گردد. مهرچال در لغت به معنای محل پرستش مهر است که دلیل این نامگذاری وجود یک اتشگاه قدیمی دراین منطقه ذکر شده است.

شاهوار

کوه های ایران

قله شاهوار با ارتفاع ۳۹۴۵ متر به عنوان بلندترین قله استان سمنان شناخته می شود. این قله در حقیقت یک مخروط عظیم و خوابیده است که بخشی از رشته کوه البرز می باشد. این کوه در شمال شهرستان شاهرود و شرق شهرستان تاش و غرب روستای ابرسج و در جنوب روستای سیاه مرز کوه جا گرفته است.

گاوکشان

کوه های ایران

قله گاوکشان با ارتفاع ۳۸۱۸ متر به عنوان بلندترین قله استان گلستان شناخته می شود. این قله در رشته کوه گاوکشان که به نام کهکشان یا شاهکوه نیز شناخته میشود، قرار گرفته است. خط الراس گاوکشان دارای طول تقریبی ۱۵ کیلومتر می باشد که از غرب به شرق امتداد یافته و قسمتی از البرز شرقی به شمار می رود. خط الراس گاوکشان در واقع مرز طبیعی بین استان گلستان و سمنان به شمار می رود.

سماموس

کوه های ایران

قله سماموس (سُماموس) یا قله سمام نام قله‌ ایست با ۳۶۸۹ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. 

قله سماموس در استان گیلان و ارتفاعات مشرف به منطقه رامسر واقع شده است. این کوه بلندترین قله در جوار نیز میباشد. سماموس در بلندای منطقه جواهرده و لپاسر قرار دارد. قله در جنوب کلاچای و رامسر مرز جنگل های شمال و دره اشکور قراردارد. قله سماموس و قله شرقی آن توسط خط الرأس جنوبی خود به قله گردبن با ارتفاع ۳۳۰۰ متر و سپس در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال متصل می گردد.

پاشوره

%D9%82%D9%84%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87

قله پاشوره یکی از زیباترین قلل حاشیه جاده هراز و در مرز البرز غربی به ارتفاع ۳۸۷۰ می باشد. قله هلزم به ارتفاع ۳۹۱۰ متر در بین قله پاشوره و قله لهرک قرار گرفته است که به نوعی مرتفع ترین قله خط الراس پاشوره می باشد. هلزم در سمت جنوب جاده هراز و شمال جاده لاسم-فیروزکوه واقع شده و از سایر کوههای مشهور این منطقه می توان به خط الراس دوبرار و دماوند اشاره نمود.

یخچال

کوه های ایران

قله يخچال همدان با ارتفاع ۳۵۸۰ متر يکي از کوه هاي معروف استان همدان و بلند ترين قله رشته کوه الوند به شمار مي رود. در قسمت جنوبي سلسله جبال رشته کوه الوند همدان قرار دارد. کوهنوردان زيادي براي صعود از آن به استان همدان سفر مي کنند.

آتشکوه

%D8%A2%D8%AA%D8%B4 %DA%A9%D9%88%D9%87

آتش کوه از قلل البرز مرکزی به شمار می رود. این قله در ناحیه لواسانات و روستای افجه واقع شده است. آتش کوه از قلل منطقه گرچال یا گیاه چال محسوب می گردد. این ناحیه همچنین به عنوان دشت هویج نیز مشهور است که یکی از مقاصد محبوب طبیعت گردی می باشد. منطقه گرچال دارای چند قله دیگر نیز هست که از بین آنها می توان به ساکا، ریزان و پرسون اشاره کرد.

دومیر

کوه های ایران

قله دومیر به ارتفاع ۳۴۵۰ متر بلندترین قله استان مرکزی است. این کوه در ۳۴ کیلومتری شرق شهر دلیجان و در ۳۵ کیلومتری غرب کاشان قرار دارد. از مناطق مجاور دومیر می توان به روستای قلهر در جنوب غربی، روستای نشلج در شمال، روستای مراق در شرق و روستای مزوش در غرب آن اشاره نمود. از ارتفاعات نزدیک این منطقه می توان به قله برف انبار قم اشاره کرد.

بلقیس

کوه های ایران

کوه زیبای بلقیس به ارتفاع ۳۳۴۳ متر به عنوان بلندترین قله استان زنجان شناخته می شود. از ویژگی های خاص این قله می توان به وجود استحکامات و قلعه تخت بلقیس بر روی آن اشاره کرد. قله بلقیس در حقیقت دو قله است که ارتفاع یکی ۳۳۲۰ و ارتفاع دیگری ۳۳۴۳ متر می باشد. قله بلیقس که در واقع به بالقیز به معنای عسل دختر است.

شیرباد

کوه های ایران

قله شیرباد به دلیل بادهای آن در طول سال به این نام لقب گرفته است. این کوه با ارتفاع ۳۳۰۹ متر، بلندترین قله استان خراسان رضوی می باشد. قله شیرباد از سمت شمال به دره نهل زشک و دره دولت آباد شهرستان گلبهار و در سمت جنوب به روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور منتهی می شود. پیست اسکی شیرباد نیز به عنوان یکی از پیست های اسکی ایران در حال خدمت رسانی به علاقمندان این رشته ورزشی است.

برف انبار

کوه های ایران

قله برف انبار به عنوان بلندترین قله استان قم به ارتفاع ۳۲۲۴ متر شناخته می شود. این کوه در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر قم واقع شده است. وجود دره ای به عمق ۶۰۰ متر در کنار قله باعث شده که برف زیادی در زمستان در این قسمت انباشته شود، که احتمالا دلیل نامگذاری کوه نیز همین بوده است.

زلیخا

کوه های ایران

قله زلیخا یا چهل چشمه به ارتفاع ۳۱۹۷ متر به عنوان بلندترین قله استان کردستان شناخته می شود. این قله در قسمت شمالی رشته کوه زاگرس و در جنوب غربی شهرستان دیواندره واقع شده است. فاصله هوای قله زلیخا تا شهر دیوان دره حدودا ۵۰ کیلومتر می باشد.

شاه جهان

کوه های ایران

کوه شاه جهان با ارتفاع ۳۰۸۰ متر بلندترین قله استان خراسان شمالی به شمار می رود.

شاه جهان در شرق شهرستان اسفراین و رشته کوه آلاداغ واقع شده است. این منطقه کوهستان از شمال به شیروان، از شرق به قوچان، از جنوب به بخش های شمالی شهرستان سبزوار ختم می شود. از قلل نزدیک به شاه جهان می توان به آق بلاغ، کلنگ گاه، بله باقی، کزکو و شاه حسن اشاره کرد که همگی در منطقه پارک ملی ساری گل قرار دارند. ارتفاع این کوه ها بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ متر ذکر شده است.

پازنان

کوه های ایران

قله پازنان به ارتفاع ۱۹۶۷ متر به عنوان بلندترین قله استان بوشهر شناخته می شود. این قله به عنوان قسمتی از کوهستان بیرمی به شمار می رود که دارای چندین قله به ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۱۹۶۷ متر می باشد. بیرمی به عنوان قسمت منتهی الیه جنوبی رشته کوه زاگرس به شمار می رود و در امتداد شهرستان های تنگستان، دشتستان و دشتی واقع شده است. از ارتفاع جنوب این کوهستان می توان به کوه جاشک(گنبد نمکی جاشک) و سپس کوه درنگ اشاره کرد.

چشمه شاهی

%D9%82%D9%84%D9%87 %DA%86%D8%B4%D9%85%D9%87 %D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C

قله چشمه شاهی به ارتفاع ۳۲۷۰ متر از مجموعه کوه های مرزی شهر تهران و کرج محسوب می شود. این کوه در شمال غرب تهران واقع شده است. در شرق این قله روستای سنگان، در جنوب شرقی آن روستای کشار علیا، در غرب روستای چاران و در شمال غربی آن روستای خور واقع شده است.

بازارک

%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DA%A9 750x430 1

قله بازارک و سربازارک از مجموعه قلل خط الراس توچال و رشته کوه البرز هستند که در سمت غرب این قله واقع شده است. این دو قله گاها به جای یکدیگر به کار می روند. قله سربازارک به ارتفاع ۳۸۴۰ در غرب قله شاهنشین و شرق گردنه بازارک واقع شده است. قله بازارک به ارتفاع ۳۷۷۰ متر اما در سمت غرب قله سی و سه چم و گردنه بازارک و شرق قله لوارک قرار دارد.

کلکچال

کوه های ایران

این قله با ارتفاع ۳۳۵۰ متر را در شمال پناهگاه کلکچال در شمال پارک جمشیدیه تهران می توانید تشخیص دهید. رخ جنوبی این قله سنگی است. مسیرهای مختلفی برای دستیابی به قله کلک چال وجود دارد که مسیر معمول آن از طریق پناهگاه-گردنه اسپیلت که به گردنه لوپهنه نیز شهرت دارد-قله کلکچال می باشد. از پناهگاه تا قله حدودا ۴ کیلومتر مسیر پیمایش در پیش است. در اینجا شیب مسیر متعادل می باشد و تنها قبل از رسیدن به خط الراس کوتاه قله شیب تندی وجود دارد. با رسیدن به خط الراس قله ابتدا به یک قله فرعی خواهید رسید. پس از تراورسی کوتاه قله کلکچال صعود میشود.

دالاخانی

کوه های ایران

کوه دالاخانی یا سهیل در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر سنقر و ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد و از لحاظ ارتفاع با ۳۳۵۰ متر بعد از کوه‌های پراو و شاهو، نمازگاه و قته چرمی، پنجمین قله مرتفع استان کرمانشاه به‌شمار می رود. این کوه جزء کوه‌های منفرد به حساب می‌آید و به رشته کوه خاصی پیوسته نیست. منفرد بودن این کوه زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده‌است.

کرکس

کوه های ایران

منطقه کرکس در استان اصفهان و نزدیکی شهر نطنز، بخشی از نیمه شمالی رشته کوه های مرکزی ایران به شمار می رود. این کوه ها در مساحتی به وسعت ۳۴۰۰ کیلومتر گسترده شده اند که از جهت شمال غرب به جنوب شرق در شهرستان های نطنز و کاشان امتداد دارند. دامنه شمالی این کوهستان به سمت کاشان و دامنه های جنوبی به سمت نطنز می باشد. تقریبا ۱۱۴ هزار هکتار از این منطقه به عنوان منطقه محافظت شده اعلام شده است.

پرسون

کوه های ایران

قله پرسون به ارتفاع ۳۱۲۶ (تا ۳۱۶۰ متر نیز در منابع ذکر شده است.) متر یکی از قلل منطقه دشت گرچال، از نواحی لواسان و قسمتی از البرز مرکزی به شمار می رود. از سایر قلل این منطقه می توان به آتش کوه، ریزان، ساکا، اندار اشاره نمود. مسیر دسترسی به این قله از طریق روستای افجه می باشد.

کان صیفی

صیفی 749x375 3

قله کان صیفی که در بعضی از منابع به آن به عنوان کان سیفی نیز اشاره شده است، بلندترین قله استان ایلام و قسمتی از منطقه کبیر کوه از رشته کوه زاگرس می باشد.

کبیر کوه رشته کوهی طولانی است که از ۲۰ کیلومتری شهر ایلام آغاز شده و با دیواره ای بلند تا نزدیک اندیشمک در استان خوزستان به پایان می رسد. کان صیفی، بلندترین بلندترین نقطه این رشته کوه در نزدیکی روستای چنارباشی قرار دارد.

بیستون

کوه های ایران

کوه بیستون یکی از تاریخی ترین کوههای ایران است که همواره در افسانه های مختلف از آن یاد شده و شعرا و نویسندگان با داستانهایشان به ابهت این کوه زیبا افزوده اند. این کوه در استان کرمانشاه و در مسیر جاده همدان به کرمانشاه واقع شده است. کوه بیستون در حقیقت در جنوب شرقی کوهستان پرآو قرار دارد و از دو سوی شمال و غرب به آن چسبیده است.

بندعیش

کوه های ایران

قله بند عیش به ارتفاع ۲۷۷۰ متر، یکی از قلل مجموعه کوههای توچال در شمال تهران و رشته کوه البرز می باشد. این کوه در شمال کن، شهران و حصارک قرار گرفته است. بند عیش از شمال و شمال غربی به جاده سولقان امام زاده داود، از شرق به جاده فرحزاد-امامزاده داود، از جنوب به حصارک و شهران منتهی میشود.

توچال

کوه های ایران

قله توچال در در قسمت جنوبی البرز و بالای سر تهران را میتوان یکی از خاص ترین کوه های ایران به جهت نزدیکی به شهر پر جمعیت تهران و دسترسی آسان آن در نظر گرفت. نزدیکی به شهر تهران و وجود خدماتی مانند تلکابین توچال و همچنین وجود قسمتهای مختلف مانند سایت سنگنوردی بندیخچال ، پیست اسکی و غیره این قله را به یک باشگاه کوهستانی تمام عیار تبدیل کرده است.

ارتفاع قله توچال در مدارک مختلف ۳۹۵۹ تا ۳۹۶۲ متر ذکر شده است، که با چند بار تست نگارنده بهترین عدد ۳۹۵۹ متر است.

الوند

N83229185 72878524 1024x658 2

کوه الوند به ارتفاع ۳۴۵۰ متر، واقع شده در استان همدان به عنوان یکی از قلل بسیار برجسته جهان و در بین ۱۵۱۵ قله این لیست برشمرده میشود. لازم به توضیح است که منظور از قله بسیار برجسته، کوه‌های می باشند که برآمدگی نسبی آن بیش از ۱۵۰۰ متر باشد. دامنه های شمالی این کوه به سمت شهر همدان و سمت جنوب کوه الوند روبه تویسرکان است.

عرق چین

%D9%82%D9%84%D9%87 %D8%B9%D8%B1%D9%82%DA%86%DB%8C%D9%86

قله عرقچین در منطقه دارآباد و شمال کاشانک واقع شده است. این قله را در حقیقت در امتداد خط الراس منتهی به کلکچال قرار دارد که از طریق گردنه آب زندگانی به آن وصل می شود. قله عرقچین همچنین در سمت شمال به دره دارآباد مشرف است.

شکل این قله را به راحتی می توان از دور تشخیص دهید. این مانند یک عرقچین است(کلاهی که حاجی ها در بازگشت از حج به سر می گذارند و احتمالا وجه تسمیه آن نیز همین میباشد.)

کماچال

%D9%82%D9%84%D9%87 %DA%A9%D9%85%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%84

کوه کماچال در شمال منطقه ولنجک تهران واقع شده است. این کوه به نوعی در کنار مسیر ایستگاه پنج تله کابین توچال می باشد. در سمت غرب کماچال می توانند به قلل چین کلاغ و دوشاخ اشاره داشت. همچنین دامنه های غربی این کوه مشرف به مسیر پیاده روی پلنگ چال هست. در شمال این کوه نیز می توان به ایستگاه پنجم تله کابین و قله هزار چم اشاره نمود.

در این مقاله به معرفی 50 مورد از کوه های ایران پرداختیم و در هر مورد هم پیوند های مرتبط با راهنمای صعود ارایه شده است و البته قطعا بسیاری از قلل کشور در این مقاله قرار نگرفته اند که امید است به تدریج تکمیل شوند.

در پایان باید گفت که آب دریا اگر نتوان کشید، هم به قدرت تشنگی باید چشید. موج کوه.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

2.998.000 تومان
445.000 تومان
349.000 تومان

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

148.000 تومان
2.895.000 تومان
579.000 تومان
845.000 تومان
7.200.000 تومان
647.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید