منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
قله سماموس

قله سماموس کجاست: راهنمای صعود و مسیرها

3.6
(20)

قله سماموس (سُماموس) یا قله سمام نام قله‌ ایست با ۳۶۸۹ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. این کوه در لیست بلندترین کوههای استانهای ایران موسوم به سیمرغ قرار دارد.

ارتفاع قله سماموس

ارتفاع قله سماموس در منابع مختلف بین 3620 تا 3724 ذکر شده است. اما بر اساس تجربه نگارنده این مطلب احتمالا دقیقترین عدد بر اساس مشاهده جی پی اس همان 3689 متر می باشد.

قله سماموس کجاست؟

قله سماموس در استان گیلان و ارتفاعات مشرف به منطقه رامسر واقع شده است. این کوه بلندترین قله در جوار نیز میباشد. سماموس در بلندای منطقه جواهرده و لپاسر قرار دارد. قله در جنوب کلاچای و رامسر مرز جنگل های شمال و دره اشکور قراردارد. قله سماموس و قله شرقی آن توسط خط الرأس جنوبی خود به قله گردبن با ارتفاع ۳۳۰۰ متر و سپس در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال متصل می گردد.

سمام نام عمومی منطقه‌ای در سمت شمال غربی چکاد است که چند پارچه آبادی در آن قرار دارد و در صورت نسبت سمامی خوانده می‌شود. از جمله افراد سرشناس آن، یکی از بنیان‌گذاران مکتب تفکیک شیخ علی اکبرالهیان سمامی رامسری است. منطقهٔ سمام جزو «پایین اشکور» و به اصطلاح محلی سمام یکی از آبادی‌های «جیر اشکور» رودسر است.

امامزاده سماموس

در نزدیکی‌های قله ، امامزاده‌ای قرار دارد به نام آقا سماموس که در حقیقت به نقل برخی از تاریخ نگاران همان کارکیا یحیی کیایی از شاهزادگان کیایی لاهیجان است. کوهنوردان می‌توانند وسایل سفر خویش را آنجا بگذارند و با کمی استراحت در آن خود را برای صعود قله آماده کنند. اگر بر فراز قله سماموس بایستید معمولاً همه دره اِشکَوَرات تا دریا پوشیده از مه‌است.

مرتبط : سیمرغ کوههای ایران ، نکات مهم کوهنوردی برای تازه کارها

کوه سماموس

جذابیت های کوه سماموس

پس از عبور از روستای زیبای جواهرده و جنگل پیمایی در حاشیه دریای خزر، شما می توانید به قله سماموس به ارتفاع 3689 متر صعود کنید. قله ای جذاب و مشرف به دریای خزر و مرتفع ترین قله استان گیلان. در این تجربه بی نظیر کوهنوردی، شما می توانید از روستاهای محلی زیبا و کوه های با شکوه حاشیه البرز دیدن کرده و با بومی های آن منطقه که مردمی خونگرم و میهمان نواز هستند آشنا شوید، در نزدیکی قله نیز می توانید از امامزاده آقا سموس، که به گفته تاریخ نگاران مقبره شاه یحیی از سیدهای کیایی ملاطی است، دیدن کنید.

مرتبط : خلنو ، سیالان ، صعود دماوند

جواهرده

جواهرده

روستای جواهرده در رامسر یکی از مقاصد پربازدید مسافران به خصوص در فصل تابستان به شمار می رود و دلیل آن هم شرایط آب و هوایی خوبی است که در آن مهیا است. زمانی که به سمت این روستا در شمال کشور می روید، زندگی اهالی روستا را خواهید دید را که بدون هیچ دغدغه در حال سپری کردن زندگی خودشان هستند. این روستا مبدا صعود به قله سماموس است.

نکته ی جالبی که در خصوص روستای جواهرده در رامسر وجود دارد این است که برای طبیعت گردان امکانات بسیار خوبی را فراهم آورده است تا افراد با در حین گشت و گذار با مشکلی روبرو نشوند.

مرتبط : پوشاک کوهنوردی ، آمادگی جسمانی

طبیعت جواهرده

در مسیر دسترسی به روستای جواهرده در رامسر جاذبه های مختلفی نظیر آبشار، دریاچه قو و … وجود دارد.

مسیر جواهرده

از لحاظ جغرافیایی این روستا در ۲۷ کیلومتری شهرستان رامسر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار گرفته است.

به منظور دسترسی به روستای جواهرده در رامسر می بایست در ابتدا به سمت رامسر بروید و از گذر از آن و بازار این شهرستان به یک سه راهی به نام فلسطین می رسید که در جنوب رامسر قرار دارد، بعد از این شما در جاده ی جواهرده قرار دارید و لازم به ذکر است که بگوییم روستای جواهرده یکی از توابع دهستانی به نام سخت سر است که روستاهایی مانند گاو رمک، لپاسرک، دریاچشته، سلمل و سفید تمشک را نیز در بر می گیرد.

آدرس: رامسر، سه راه فلسطین، جاده جواهرده-روستای جواهرده

توجه داشته باشید که هنگام ورود به روستای جواهرده در رامسر ممکن است در بدو ورود از شما هزینه ای دریافت شود که به منظور حفظ و نگهداری این روستا و همچنین نظافت آن می باشد.

مرتبط : راهنمای انتخاب چادر کوهنوردی ، کیسه خواب ، زیرانداز کوهنوردی

ییلاق لپاسر

IMG 20180417 121552 1
لپاسر

ییلاق لپاسر که در نزدیکی شهر رامسر و در دامنه های قله سماموس ، واقع در استان مازندران قرار دارد بلندترین ییلاق منطقه است. برای رفتن به این ییلاق باید به یکی ازییلاق‌های مجاور مثل نمکدره یا جواهرده بروید (نمکدره از سایرین به لپاسر نزدیکتر است) و سپس پیاده یا با اسب به طرف این ییلاق حرکت کنید. کوههای لپاسر بسیار بلند هستند و در تابستان نیز روی کوه‌های ان برف وجود دارد و کوه سمامس (بلند ترین کوه رامسر با ارتفاع ۳۶۰۰ متر) در نزدیکی این ییلاق قرار دارد . یک یخچال طبیعی در این ییلاق وجود دارد که اب این ییلاق، از آن است. این ییلاق دارای یک اب معدنی (به نام اب سیاه) می‌باشد که قابل شرب است وبرای بیماری‌های کلیوی بسیارمفید است. برای رفتن به این ییلاق حتما چادر و لباس گرم و تا حد امکان خوراکی به همراه خود ببرید. در ماه شهریور دراین ییلاق برف می‌بارد.

کمپینگ در لپاسر

ییلاق لپاسر با ۳۰۰۰ متر ارتفاع در دامنه های قله سماموس قرار دارد و برای کمپینگ بسیار مناسب است.کلبه های سنگی توسط فردی به نام مشهدی تقی و پسرش کرایه داده میشود.چشمه های پر آب و منظره های بدیع از جذابیتهای لپاسر است.از اواخر بهار تا اوایل پاییز برای حضور در منطقه خوب است و هم از جواهر ده هم از نمک دره و جاده جنت رودبار میتوان به آنجا سفر کرد.

دامنه قله سماموس
دامنه های سماموس ، بهشت ایران

امتیازات ویژه این منطقه ییلاقی دارابودن کوهها ، قله ها( سماموس ) ، چشمه های گوارا و معدنی، دشت های میان کوهی، مراتع کوهستانی مشجر و غیر مشجر مملو از انواع گونه های گیاهی علوفه ای و طبی ، دامداری سنتی مستقر در گاوسراها و گوسفند سرا ها با تولیدات دامی سنتی با مدیریت مبتنی بر بنه های دامداری ، مسیرهای کوه نوردی ومجاورت بادهستان های ییلاقی که در حوزه جغرافیای سیاسی استانهای گیلان ، قزوین و شهرستان تنکابن قرار دارند .

تاریخ و جغرافیای تاریخی پشتوانه های قوی و مستحکمی برای این نقطه ییلاقی و کوچک ایجاد کرد که بر معیشت ، بازارو صنایع آن تأثیر عمیقی گذاشته و باعث شد در قرن بیست و یکم بتوان رد پای تاریخ تحولات اجتماعی را جستجو کرد .

دامنه های جواهرده

دامنه های جواهرده مملو از جاذبه های اکوتوریستی است که طبیعت گردان را به سوی خود فرامی خواند . این جاذبه ها آنقدر فراوان است که هر سن و جنس نوع بشر را در خود جای می دهد و آرامش کوهستان و سکوت هیجان انگیز آن را در کام انسان می نشاند . از بین جاذبه های طبیعت گردی می توان به دو نقطه اشاره کرد . امتیاز ویژه این دو مکان را در یک کلمه جامعیت و بعد مسافت آن می دانم زیرا این دو مکان حد فاصل شهرستان رامسر با شهرستانها و استانهای همسایه است و به دلیل بعد مسافت جاذبه های ریز و درشت را در خود جای داده و یا اینکه در مسیر می توان به آنها نیز رسید . دو نقطه گردشگری که در دامنه های جنوبی و غربی جواهرده قرار دارند می توان به قله سماموس (کوچک و بزرگ) و دشت میان کوهی لپاسر اشاره کرد .

مرتبط : وسایل مورد نیاز کوهنوردی ، راهنمای انتخاب کفش کوهپیمایی

مسیر صعود قله سماموس

معمولا تیم هایی که از سمت جواهرده برای صعود به قله سماموس اقدام می کنند، تا معدن و ارتفاع سه هزار را با ماشین طی می کنند ولی این امکان هست که پیمایش را از روستا و ارتفاع ۱۸۵۰ شروع کنید تا از زیبایی های مسیر حداکثر استفاده را ببرید.

نقشه سماموس

نقشه قله سماموس
کروکی از کتاب کوههای ایران نوشته علی مقیم – دو مسیر در اینجا برای صعود ذکر شده است. مسیر لپاسر بیشتر برای فصل گرم و مسیر دوم در فصل بارش استفاده می شوند.

بعد از گذر از خانه های روستایی و رستوران ها، حرکت به سمت سماموس با پیمایش از کنار رودخانه و در دره سر سبز و بسیار زیبا ادامه می یابد.

بعد از ساعاتی (بین 2 تا 3 ساعت) پیمایش در دشتی سر سبز به آخرین چشمه مسیر، چشمه برتول خواهید رسید، دراینجا امکان برداشتن آب وجود دارد. پس از اینجا با یکی دو ساعت پیاده روی دیگر به معدن خواهید رسید. پس از معدن با طی ساعاتی (حدود سه ساعت برای یک تیم معمول) به قله سماموس بام گیلان دست می یابید.

نقشه کوه سماموس
منبع کتاب کوههای ایران نوشته علی مقیم. در کروکی مقیاس ها دقیق نیستند. فقط به عنوان راهنمای موقعیت نسبی از آن استفاده شود.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد آرا: 20

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

قیمت اصلی 3.174.000 تومان بود.قیمت فعلی 2.997.000 تومان است.
1.860.000 تومان
730.000 تومان

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

3 نظر در “قله سماموس کجاست: راهنمای صعود و مسیرها

 1. فردین گفت:

  درود بر شما با این مطالب ارزشمندی که در اختیارمان گذاشتید من دو هفته قبل با چهار نفراز دوستان به قله سماموس رفته بودیم

 2. بابک گفت:

  سلام بر شما اطلاعات شما خیلی کم راه اصلی قله سماموس از جواهر دشت چابکسر که شما هیچ اشارهای نکردی

 3. رضا گفت:

  عزیز دل چرا سماموس رو به رامسر میچسبونیداین قله متعلق به شهرستان رودسر هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

397.000 تومان
قیمت اصلی 9.470.000 تومان بود.قیمت فعلی 8.970.000 تومان است.
545.000 تومان
347.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید