منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
بدون دسته بندی, کوهنوردی, کوههای ایران

قله توچال کجاست:ارتفاع، مسیرهای صعود و سایر نکات

قله توچال کجاست:ارتفاع، مسیرهای صعود و سایر نکات

0
(0)

قله توچال در در قسمت جنوبی البرز و بالای سر تهران را میتوان یکی از خاص ترین قلل ایران به جهت نزدیکی به شهر پر جمعیت تهران و دسترسی آسان آن در نظر گرفت. نزدیکی به شهر تهران و وجود خدماتی مانند تلکابین توچال و همچنین وجود قسمتهای مختلف مانند سایت سنگنوردی بندیخچال ، پیست اسکی و غیره این قله را به یک باشگاه کوهستانی تمام عیار تبدیل کرده است.

ارتفاع قله توچال چقدر است؟

ارتفاع قله توچال در مدارک مختلف 3959 تا 3962 متر ذکر شده است، که با چند بار تست نگارنده بهترین عدد 3959 متر است. اما این مطنقه دارای قلل دیگری نیز هست که نام و ارتفاع بعضی از آنها در جدول زیر ذکر شده است:

قله ارتفاع – مترموقعیت
داراباد یا مونگ چال3202در شرق توچال و مشرف به منطقه دارآباد
سیاه بند 3327در شرق توچال و پس از قله داراباد
لزون شرقی و غربی 3500 تا 3550 شرق قله توچال – بین تیغه های داراباد و قله توچال
شاه نشین3885در غرب توچال و مشرف به پیست اسکی
بازارک 3766مشرف به امامزاده داوود در غرب توچال
دوشاخ3045یال متصل به خط الراس اصلی – مشرف به پلنگ چال
پلنگ چال3525مشرف به پناهگاه پلنگ چال درکه
چین کلاغ2850شمال سعادت آباد و غرب مسیر درکه
کلکچال3350 در جنوب کوههای توچال – شمال منطقه جمشیدیه
اسپیلت3100منطقه گلابدره

آشنایی با چند مسیر کوهنوردی توچال

توچال
نقشه شماتیک کوهستان توچال

قله توچال دارای چندین مسیر کوهنوردی و کوهپیمایی برای دستیابی به قله یا پیمایش میباشد. در ادامه این مقاله به برخی از مشهورترین آنها خواهیم پرداخت:

قله توچال از دربند : راحت ترین مسیر صعود به توچال

در واقع مسیر استاندارد صعود به قله ، مسیر دربند تا قله توچال میباشد. این مسیر از میدان سربند در شمال تجریش آغاز شده و با گذر از پیچ و تابهای روستای پس قلعه به بالا میرود. قسمتی از مسیر در زیر شیرپلا دست به سنگ می باشد. ادامه مسیر نیز پس از پناهگاه شیرپلا از طریق یال سیاه سنگ بالا رفته و در ارتفاع 3450 متری به پناهگاه امیری میرسد. پس از عبور از پنج تپه نیز کوهنورد در روی یال اصلی قله قرار گرفته و سپس پس از یک تراورس به سمت جلو و یک شیب دیگر قله قرار دارد. طول این مسیر به طور تقریبی حدود نه کیلومتر میباشد.

یال چارپالون

ابتدا مسیر تا شیرپلا مانند یال سیاه سنگ می باشد. تفاوت این مسیر در این است که به جای پیچیدن به سمت غرب یا چپ برای قرار گیری روی یال سیاهسنگ کوهنوردان بایست یال بالای پناهگاه را مستقیما به سمت خط الراس طی کنند. این مسیر در سمت چپ یال سیاه سنگ ادامه یافته تا به خط الراس توچال برسد. در اینجا نیز با گردش به چپ و قرار گرفتن روی خط الراس با صعود یک شیب کوتاه روی یال قله قرار گرفته و به قله توچال خواهید رسید. اولین صعودم به قله توچال از طریق این یال و در زمستان 1377 انجام گرفت.

مسیر کلکچال به توچال

مسیر کلکچال به توچال که از پارک جمشیدیه شروع شده و با رسیدن به پناهگاه کلکچال به سمت گردنه اسپیلت ادامه پیدا میکند. از اینجا دو راه وجود دارد. یاباید قله کلکچال را صعود کرده و از پشت آن با فرودی کوتاه به زیر لزون برسید و یا اینکه از پشت کلکچال با تراورس این قله خودتان را به گردنه پیازچال در زیر لزون برسانید. مسیر دوم قابلیت صعود در زمستان را به دلیل خطر بهمن ندارد. سپس با صعود به قله لزون در روی خط الراس قرار گرفته و با ادامه دادن خط الراس به سمت غرب به قله توچال دست خواهید یافت. طول مسیر حدود 13 کیلومتر میباشد.

مسیر قله توچال از ولنجک

مسیر قله توچال از ولنجک

مسیر قله توچال از ولنجک در امتداد خط تله کابین تا ایستگاه 7 به پیش رفته و سپس با گردش به سمت راست روی خط الراس قله توچال قرار خواهید گرفت. این مسیر از ایستگاه 1 تا قله توچال حدودا 12 کیلومتر است که قسمت ایستگاه 1 تا 7 آن در جاده خاکی به پیش میرود و سختی خاصی ندارد. شیب مسیر نیز مناسب است، البته این راه حدودا 3 کیلومتر از مسیر دربند به توچال طولانی تر می باشد. در فصل زمستان و در روزهای طوفانی قسمت ایستگاه 7 تا قله در معرض بادهای سهمگین قرار دارد. در این مسیر خدمات رفاهی در قسمت ایستگاه 2 و 5 تله کابین وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

داراباد توچال

قله توچال
داراباد توچال زمستان 1393 – آرشیو مهدی جباریان

فنی ترین مسیر کوهنوردی توچال می باشد. این مسیر با مسافت حدودا 17 کیلومتر از منطقه دارآباد تهران شروع شده و با صعود قلل دارآباد ، سیاه بند ، تیغه های داراباد ، لزون شرقی و غربی به سمت قله توچال امتداد پیدا میکند. در فصل تابستان و گرم یک پاکوب در چپ تیغه ها وجود دارد. اما در زمستان ناگزیر باید از لبه تیغه ها صعود کنید که چالش جدی به همراه خواهد داشت و البته نیاز به تسلط و آمادگی خیلی خوب دارد.

چین کلاغ توچال

این مسیر از را می توان از سعادت آباد یا درکه آغاز کرد و با صعود قله چین کلاغ به مسیر ادامه داد. پس از قله چین کلاغ ، قلل دوشاخ ، اسپید ، سیاه سنگ و پلنگ چال قرار گرفته اند. سپس با عبور از گردنه اشترگردن به یال سربازارک خواهید رسید. پس از صعود یال سربازارک و روی قله سر بازارک با گردش به سمت شرق به سمت شاهنشین حرکت کرده و با صعود قله شاه نشین و ادامه مسیر به محل ایستگاه هفت تله کابین توچال میرسید.

پل خواب به توچال

شاید جالب باشد بدانید که این مسیر از روبه روی محل پل خواب در چاده چالوس آغاز میشود و در واقع اول خط الراس قله توچال در سمت غرب می باشد. مسیری طولانی با حدود 45 کیلومتر مسافت. ما این مسیر را در سال 1397 و در اواخر بهار به صورت سرعتی و در زمان حدودا 12 ساعت طی کردیم. این مسیر از قله هایی مانند منار، لوارک ، سربازارک ، بازارک ، نودشتک و…. میگذرد. محلی خوب برای محک استقامت کوهنوردان زبده.

مسیر پلنگ چال به توچال

مسیر پلنگ چال به توچال
پناهگاه پلنگ چال

برای رفتن از پلنگ چال به توچال چند راه وجود دارد. ساده ترین مسیر این است که پس از پناهگاه پلنگ چال از طریق یک پاکوب به سمت شمال ادامه مسیر داده و سپس یک شیب نسبتا تند را صعود کنید. پس از این قسمت به یک گردنه می رسید که از آنجا می توانید ایستگاه پنج تله کابین را ببینید. با رسیدن به ایستگاه پنج تله و با قرار گرفتن در جاده ایستگاه 7 نیز می توانید به قله توچال صعود کنید. راه دیگر که سختتر هست هم از طریق قله پلنگ چال می باشد. با رفتن از پناهگاه به قله پلنگ چال می توانید خودتان را به گردنه اشترگردن برسانید. سپس مسیر را تا روی خط الراس ادامه دهید و با گذر از شاهنشین به ایستگاه 7 تله کابین میرسید. پس از آنهم می توانید عازم قله توچال شوید.

سی چال به توچال

یا توچال به سیچال، اولین بار این مسیر را در 17 سالگی طی کردم و آخرین بارهم به عنوانی قسمتی از پروژه اولترا اسکای رانینگ عبور از البرز در سال 1398 از آن عبور نمودیم. قله سی چال مشرف به گردنه دیزین و بالای پیست دیزین قرار دارد. از اینجا میبایست به سمت جنوب قله دیزین و به سمت قله الله بند ادامه مسیر داده و سپس زیر قله قلعه دختر قرار میگیرید. با صعود قله قلعه دختر از یک شیب تند پایین آمده و به گردنه آهار شهرستانک خواهید رسید. در روبروی شما یک یال بسیار طولانی قرار دارد که با چندین بار پستی و بلندی و عبور از قله آهاربشم نهایتا به از غرب هتل به فلات مسطح هتل توچال خواهید رسید. از اینجا هم مسیر به سمت قله در سمت شرق مشخص میباشد.

مسیر امامزاده داوود به توچال

این مسیر از یک پاکوب مشخص در بالای امامزاده داوود آغاز شده و به مست خط الراس و صعود قله سی و سه چم ادامه می یابد. سپس با صعود قله سی و سه چم و گردش به سمت راست، گردنه بازارک و پس از آن یال منتهی به قله سربازارک قرار دارند. در ادامه هم می بایست برای صعود قله توچال، سربازارک و شاهنشین را از سر بگذرانید.

توچال به شهرستانک یا شهرستانک به توچال

قله توچال
مسیر توچال به شهرستانک

به طور معمول اکثرا مسیر توچال به شهرستانک را انتخاب میکنند تا اینکه شهرستانک را مبدا حرکت قرار دهند. در هر صورت اگر قصد صعود به توچال از مسیر شهرستانک را دارید، ابتدا باید به محل شهرستانک در منطقه جاده چالوس برسید. در اینجا دو مسیر است که یکی از داخل ده و کنار قصر ناصری بالا میرود و دیگری مسیر است که از بالای شهرستانک گذر میکند. پس از عبور از این قسمت یک دشت سرسبز در مسیر عبور قرار میگیرد که سنگهای کوچک و بولدری آن جالب توجه هستند. پس از آن هم به ناحیه هتل توچال خواهید رسید که بقیه مسیر هم مشخص است.

درجه سختی قله توچال

بسته به مسیر و فصل صعود درجه سختی مسیر قله توچال می تواند بسیار متفاوت باشد. به طور مثال در صعود به قله توچال در فصل بهار یا تابستان از طریق مسیر ولنجک و تله کابین توچال هیچ نوع درگیری فنی وجود ندارد. هر چند که مسافت پیمایش از این مسیر حدود 13-14 کیلومتر است. این مسافتی طولانی می باشد.

مسیر معمول صعود به قله توچال از طریق میدان دربند-شیرپلا-امیری-قله توچال در ناحیه نرسیده به شیرپلا قدری دست به سنگ وجود دارد. البته این دست به سنگ سنگین نیست. این مسیر نیز حدودا 8 کیلومتر است.

سختترین مسیر صعود به توچال تیغه های دارآباد به توچال در فصل زمستان است. این مسیر طولانی و حدود 16 کیلومتر است. پس از قله دارآباد تا قله لزوم مسافت طولانی درگیری جدی با تیغه و سنگ برف در این فصل وجود دارد. پیمایش این مسیر به خصوص در فصل بارش بدون تجربه کافی و آمادگی بالا به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

مدت زمان صعود به توچال چقدر است؟

مدت زمان صعود به توچال برای یک تیم معمول از مسیر نرمال در فصل گرم سال حدود 6 ساعت به طول می انجامد. برای پیمایش این مسیر در فصل زمستان نیز باید یکی دو ساعت زمان بیشتر در نظر بگیرید. حدود چند ساعت هم فرود از کوه زمان می برد. پس برای رفت و برگشت به قله توچال در به طور معمول باید حدود 10-12 ساعت وقت در نظر داشته باشید. این زمان بسته به آمادگی کوهنورد می تواند کاملا متفاوت باشد.

جاذبه های تفریحی و ماجراجویی قله توچال

منطقه قله توچال را باید یک باشگاه کوهستانی تمام عیار دانست. کوهپیمایی در کوچه های پس قلعه، راهپیمایی در منطقه پلنگ چال، اسکی در پیست اسکی توچال، سنگنوردی در منطقه بند یخچال، تله کابین توچال، صعود به ارتفاع نزدیک چهار هزار متری در کمترین زمان و…تنها بخشی از جاذبه های تفریحی این منطقه به شمار می رود.

قله توچال در تابستان

به دلیل قرارگیری در معرض شهر تهران هوای قله توچال در این فصل می تواند بسیار گرم و گاها آزاردهنده باشد. به منظور لذت بیشتر از صعود قله توچال در تابستان نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • در صبح بسیار زود آغاز کنید: بهتر است ساعتی پیش از سپیده دم را برای شروع صعود انتخاب کنید تا کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید.
 • یکی دیگر از گزینه ها شبروی است. البته برای صعود شبانه بهتر است همراه تیم حرکت کنید و حتما چراغ پیشانی داشته باشید.
 • حتما روز قبل از صعود آب کافی بخورید. می توانید برای نوشیدن راحتتر آب در هنگام صعود از کمل بک استفاده کنید.
 • از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

نوشته : مهدی جباریان

مطالب مرتبط

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

2 نظر در “قله توچال کجاست:ارتفاع، مسیرهای صعود و سایر نکات

 1. ناشناس گفت:

  با سلام.راهنمائی بسیار خوبی بود.بیشتر به افراد نا آگاه در زمستان صحبت کنید.

  1. مهدی جباریان گفت:

   چند مقاله در این زمینه قبلا منتشر شده. درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید