یکشنبه 6 اسفند 1402
دست به سنگ

16 نکته مهم درباره دست به سنگ در کوهنوردی

دست به سنگ شدن یا اسکرمبلینگ به ساده ترین تعریف، صعود از صخره یا کوه نسبتا آسان بدون طناب یا سایر وسایل صعود فنی است. تعریف دست به سنگ جایی بین کوهپیمایی و سنگنوردی تکنیکی قرار دارد. شاید بهترین راه برای تمایز آن با کوهپیمایی این باشد که هنگام صعود شما به دستهایتان برای حفظ تعادل و بالا کشیدن خود نیاز خواهید داشت. به این تعریف گاها دست به سنگ آلپاین نیز گفته میشود.

تفاوت بین دست به سنگ شدن و سنگنوردی چیست؟

به گفته استوارت گرین، بیان تفاوت بین دست به سنگ و سنگنوردی قدری دشوار تر است. درگیر شدن یک نفر با سنگ و صخره می تواند به معنای سنگنوردی فنی برای شخص دیگری باشد. گاها حتی یک مسیر با وجود استفاده از طناب نوعی دست به سنگ به حساب می آید. از مثالهای این مورد در ایران می توان به قسمت های زیادی از مسیر گرده آلمانها یا تیغه های دارآباد توچال یا تیغه های ژاندارم خلنو اشاره کرد.

بسیاری از کوهنوردان معمولا یک طناب کوتاه یا همان طناب انفرادی برای افزایش ایمنی در مسیرها به همراه خود دارند. به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای تیم با قرار گرفتن در معرض ارتفاع مضطرب شود یا بارش به خیس شدن سنگ بیانجامد از این طنابها استفاده میشود. یکی از تفاوتهای کلیدی بین دست به سنگ شدن و سنگنوردی این است که در سنگنوردی از دست برای گرفتن گیره ها و بالا کشیدن خود استفاده می شود، اما در دست به سنگ معمولا از دست ها برای حفظ تعادل بهره می برند.

دست به سنگ

درجات سختی در دست به سنگ شدن چیست؟

به گفته کارشناسان ellis-brigham به مسیرهای دست به سنگ درجه سختی داده می شود که سختی و نوع تکنیک های را که باید استفاده کنید، تعیین می کند. مهم این استک ه برای شروع به سراغ مسیرهای خیلی دشوار نروید. این کار می تواند مشکل ساز و خطرناک باشد.

درجه 1

پیاده روی که گاهی اوقات نیاز به استفاده از دستان شما دارد تا به شما در صعود به بخشهای شیب دار کمک کند. این مسیرها به طور کلی واضح و از نظر پیگیری آسان هستند. ببیشتر اوقات نیازی به تجهیزات ایمنی برای این درجه نخواهید داشت. مثال این درجه نیز صعود تا پناهگاه شیرپلا است.

درجه 2

سختتر از درجه یک، این مسیرها جایی هستند که دانش و تمرین سنگنوردی ضرورت دارد. دست به سنگ درجه 2 شامل قرار گرفتن در معرض ارتفاع بیشتر، قسمتهای سختتر و شیبهای تندتر است. گروه زیادی از کوهنوردان در این سطح نیاز به ابزار فنی خواهند داشت.

درجه 3

قابل مقایسه با ساده ترین مسیرهای سنگنوردی است. باید تجهیزات صعود داشته باشید. چندین قسمت وجود دارد که نیاز به طناب دارد و هر گونه سقوط احتمالی عواقب جدی خواهد داشت.

نکته مهم اینکه درجه سختی مسیر بر اساس سختترین قسمت آن تعیین میشود. یک مسیر می تواند در قسمت اعظم خود درجه یک و در کراکس ها درجه 3 داشته باشد.

8 مهارت پایه ای در دست به سنگ شدن چیست؟

یک کوهنورد مجرب باید مهارت های اولیه سنگنوردی، کوهنوردی و کوهپیمایی را داشته باشد. این مهارت ها شامل موارد زیر هستند:

 • مهارت های سنگنوردی: از جلمه استفاده از طناب برای حمایت، کارگاه زدن، فرود کوتاه، ارزیابی درجه سختی مسیر.
 • مهارت های کوهنوردی: شامل سفر در برف، خود امدادی با کلنگ کوهنوردی، آگاهی از بهمن و ایمن در کوهستان.
 • مهارتهای ناوبری با و بدون استفاده از جی پی اس و توانایی استفاده از نقشه و قطب نما.
 • دانش نحوه کار با لوازم کوهنوردی و فنی.
 • انتخاب و حمل تجهیزات درست: شامل لباس کوهنوردی مناسب، غذای مناسب فصل و آب.
 • شناخت خطرات کوهنوردی: از قبیل سنگ سست، احتمال ریزش و نحوه اجتناب از آنها.
 • مهارت مسیریابی: دست به سنگ شامل یافتن مسیر است. شما باید بتوانید بهترین گیره ها را برای رسیدن به بالای سنگ پیدا کنید.
 • قضاوت درست درباره استفاده یا عدم استفاده از طناب و هارنس
 • حفظ حریم طبیعت و عدم به جا گذاشتن تجهیزات و …
۱۹ نکته برای سنگنورد تازه کار

دست به سنگ خطرناک است!

این مهم است که تشخیص دهیم دست به سنگ می تواند بسیار خطرناک باشد. خطرات این کار شامل ریزش سنگ، سقوط و مانند آن است. دانش پیرامون خطرات باعث میشود با آگاهی و هوشیارانه از کاری که می کنیم لذت ببریم.

سعی کنید از زیر یک تیم دیگر حرکت نکنید. در جایی که خطر ریزش باشد از کلاه ایمنی استفاده کنید. قبل از گیر کردن به عقب برگردید. اگر فکر می کنید این قسمت مسیر برای همنوردتان مشکل است، حتما از طناب استفاده کنید.

یک راه عالی برای افزایش ایمنی در دست به سنگ تمرین سنگنوردی است. به عنوان یک کوهنورد حداقل هفته ای یک بار تمرین سنگنوردی داشته باشید. حتی اگر این تمرین در سالن سنگنوردی هم صورت گیرد، باعث میشود اعتماد به نفستان افزایش یافته و در طبیعت کمتر برای پیدا کردن گیره تقلا کنید.

درجات سختی در دست به سنگ شدن چیست؟

آیا به طناب کوهنوردی نیاز دارید؟

قضاوت کردن در مورد طناب اهمیت ویژه ای دارد. در وسط یک دست به سنگ یا مسیر صخره ای نمی شود تغییر سیستم داد. پس باید از قبل فکر کنید. طناب برای کسی که مهارت کافی در استفاده از آنرا ندارد می تواند خطرناک شود. همچنین برقرار کردن کارگاههای ایمن و اصولی اهمیت ویژه ای دارد. صدها بار این تکنیکها را تمرین کنید تا در شرایط حساس بتوانید به درستی عمل نمایید.

3 نکته ضروری پیرامون گیره های پا در دست به سنگ

اسمیر کردن، لبه گیری و لاخ کردن سه تکنیک مهم برای استفاده از پا در سنگنوردی و دست به سنگ است. اسمیر به معنای استفاده از اصطکاک کف کفش برای صعود با سطح می باشد. در لاخ کردن نیز باید پای خود را در شکافهای عمودی و افقی به خوبی لاخ کنید تا با استفاده از فشار پدید آمده بتوانید به خوبی صعود کنید.

یک روش تمرین عالی برای افزایش سطح در تکنیک پا در اینجا این است که با استفاده از کفش تریل کوهنوردی یا کوهپیمایی تمرین سنگنوردی داشته باشید. می توانید کفش تریل خود را شسته و با خود به سالن سنگنوردی ببرید و تمرین استقامتی یا بولدر با درجه پایینتر انجام دهید.

به سراغ من اگر میایید، نرم و آهسته بیایید...

هیچ کسی بهتر از سهراب سپهری نمی تواند این نکته را بهتر بیان کند! البته جانسون به عنوان یک مربی کوهنوردی می گوید:

نکته مهم در اینجا حرکت آهسته است. سرعت خود را کمی پایین بیاورید. اینطوری کارآمدتر حرکت کرده و تعادلان نیز بهتر حفظ می شود.

به این فکر کنید که مرکز ثقل شما کجا قرار دارد. این باعث میشود وزنتان را بهتر توزیع کنید. افراد مبتدی تمایل دارند که به سمت سنگ و جلو خم شوند و این می تواند کار را سختتر کند. رین نظر جانسون را تایید می کند و موافق حرکت محافظه کارانه است. او می گوید: "سعی کنید بی سرو صدا صعود کنید و بیش از حد خودتان را نکشید."

نکته مهم این است که از توان تحمل وزنتان توسط سنگ مطمئن شده باشید. قبل از کشیدن یا فشار دادن روی سنگ، فکر کنید که محک است یا خیر؟ این بسیار مهم است و هیچ وقت این نکته را دست کم نگیرید.

صخره نوردی [سنگ نوردی] چیست: تاریخچه، انواع..
4.9/5 - (13 امتیاز)

اشتراک گذاری

توییتر
تلگرام
واتزاپ
فروشگاه موج کوه

مقالات پیشین

نظرات 3

 1. فدایی می گوید:

  بسیار عالی بود

 2. حامد کردآبادی می گوید:

  درود بر شما ..مسیر ماری 1 در کوه صفه اصفهان از لحاظ سختی چه درجه ای دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ورزش هوازی چیست؟
محتوا

استقامت هوازی چیست : 8 نکته در انجام ورزش هوازی

استقامت هوازی به توانایی بدن برای کسب اکسیژن برای فعالیت های ورزشی طولانی مدت اشاره دارد. ورزش هوازی یک ورزش فوق مفید و کاربردی برای چربی سوزی و بالا بردن آمادگی جسمانی بدن است ولی برای انجام آن یکسری نکات باید حتما رعایت شود وگرنه ممکن است نتیجه عکس بدهد.

دهلیز نورتن
اورست

رخ شمالی اورست (مسیر صعود از این سمت)

قله اورست Everest ، مرتفع ترین کوه جهان را همه می شناسند. اما این کوه دارای نامهای دیگری نیز هست. از اسامی دیگر این کوه باید به ساگرامارتا ، چومولونگما و ژومولونگما اشاره کرد. این کوه با ارتفاع 8848 متری در مرز کشور نپال و تبت قرار دارد. رخ شمالی

صعود زمستانه دماوند
دماوند

تجهیزات مورد نیاز صعود زمستانه دماوند

فهرست محتوا نمایش مطالب مرتبط رونمایی از کارت پیشکسوت کوهنوردی آندری اشترمفل ، استاد بزرگ کوهنوردی هم هوایی در کوهنوردی چیست: اصول و نکات کلیدی صعود زمستانه مسیر یخچال قله کازبک توسط کوهنوردان ایرانی در فروشگاه موج کوه بیابید صعود زمستانه دماوند چه تجهیزاتی برای صعود زمستانه دماوند مورد نیاز

دنیای عمودی من
دنیای عمودی من

دانلود کتاب دنیای عمودی من

فهرست محتوا نمایش کتاب دنیای عمودی من مطالب مرتبط رونمایی از کارت پیشکسوت کوهنوردی آندری اشترمفل ، استاد بزرگ کوهنوردی هم هوایی در کوهنوردی چیست: اصول و نکات کلیدی صعود زمستانه مسیر یخچال قله کازبک توسط کوهنوردان ایرانی در فروشگاه موج کوه بیابید کتاب دنیای عمودی من کتاب دنیای عمودی

خوش آمدید!

ورود به حساب کاربری خود در زیر

ایجاد حساب جدید!

پر کردن فرم های زیر برای ثبت نام

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای تنظیم مجدد رمز عبور خود وارد کنید.