اسکیاسنوبردبدون دسته بندی
موضوعات داغ

راهنمای انتخاب اسنوبرد

در فصل زمستان  اسنوبرد کاران گشت و گذار در برف روی تخته های اسنوبرد را انتخاب می کنند، بعضی حرکات منظم روی برف های پودری را ترجیح می دهند و بعضی دیگر تخته های اسنوبرد را برمیدارند و به دل سختی ها و چالش های این ورزش می روند.

سبک

اسنوبرد

سبک اسنوبردی که برای شما مناسب است ارتباط مستقیمی با زمینی که برای این ورزش  انتخاب می کنید، دارد.

منحنی پیشرفت افراد در این رشته صعودی است؛ اگر تازه کار هستید باید طبق زمینی که برای انجام این ورزش انتخاب کرده اید، تخته اسنوبرد را خریداری کنید.

به مواردی که باید هنگام خرید تخته اسنوبرد مدنظر داشته باشید اشاره می کنیم:

  • طول تخته اسنوبرد: یک قاعده ی کلی وجود دارد که اگر شما در کنار تخته اسنوبرد بایستید، نوک تخته باید جایی بین بینی و چانه ی شما قرار بگیرد.
  • انواع تخته اسنوبرد: شما می توانید بین all mountain, free style, free ride ,powder,splitboard انتخاب کنید. نوع اسنوبرد بستگی دارد که شما چه زمینی را برای این ورزش انتخاب کرده اید.
  • اسنوبرد camber و rocker: انواع مختلفی از اسنوبرد های camber و rocker وجود دارد. اگر قصد دارید این ورزش را سریع انجام دهید، camber انتخاب خوبی است.  اما برای اینکه نرم تر این ورزش را انجام دهید از انواع rocker استفاده کنید.
  • عرض تخته اسنوبرد: عرض اسنوبرد مناسب وضعیتی ایجاد می کند که کمی از پوتین های شما از تخته بیرون بزند. اگر عرض اسنوبرد بیش از حد زیاد باشد، می تواند باعث از دست رفتن کنترل شما شود.
  • سایر ویژگی های اسنوبرد: با در نظر گرفتن ضخامت تخته، لبه ی مناسب، انعطاف پذیری و مواد به کار رفته می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

طول اسنوبرد

برای انتخاب اسنوبرد با طول مناسب باید قد و وزن و همینطور سبکی که برای این ورزش انتخاب کرده اید در نظر گرفته شود.

زمانی که به تازگی اسنوبرد به صحنه ورزش پیوسته بود، مردم برای پیدا کردن طول مناسب تخته اسنوبرد در انتهای آن می ایستادند و اگر قسمت جلوی آن بین بینی و چانه شان قرار می گرفت، برای قد آنها مناسب بود.

اما این روش دقیقی برای پیدا کردن طول مناسب اسنوبرد نیست؛ انتخاب کردن بر اساس وزن بدن دقیق تر است و همه ی شرکت های تولید کننده ی تجهیزات و سایل اسنوبرد نیز این روش را توصیه می کنند.

در جدول زیر طول متناسب با قد های مختلف را برای شما آورده ایم:

               طول اسنوبرد(سانتی متر)          وزن ورزشکار  (کیلوگرم)
                   128-136                    ۵۰-۵۵
                   133-141                    ۵۵-۶۰
                   139-147                    ۶۰-۶۲
                   144-152                   ۶۲-۶۵ 
                  149-157                    ۶۵-۷۰
                  154-169                      ۷۰-۷۴
                  159-167                    ۷۵-۸۰
                   160+                    ۸۰-۸۵
                   160+                    ۸۵-۹۰
                   160+                     ۹۰-۹۵

وقتی به طور اجمالی متوجه این تناسب های وزن و طول برد شدید، می توانید تصمیم بگیرید که این طول ها را بلند تر یا کوتاه تر انتخاب کنید. به عنوان مثال افرادی که در این ورزش سرعت در اولویتشان است، اغلب اسنوبرد های بلند تر را ترجیح می دهند. کسانی که در پارک ورزش می کنند و پرش های بلندی دارند برای مانور بهتر، تخته های کوتاه تر را انتخاب می کنند.

اما در خاطر داشته باشید بخش زیادی از مردم بنا به معیار های شخصی طول تخته اسنوبرد را انتخاب می کنند.

سبک های مختلف اسنوبرد

در این مقاله سبک های مختلف اسنوبرد را در پنج دسته طبقه بندی کرده ایم تا بتوانید به کمک آن هم سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید و هم تجهیزات مورد نیاز با آن را تهیه کنید.

All mountain

اسنوبرد

سبکی متناسب با هر سطح و زمین: این سبک در هر زمینی قابل اجراست. سر خوردن های منظم، زمین های خارج از شهر، حتی پارک ها و لوله های بزرگ. ممکن است افراد سر خوردن های مستقیم و هدفدار را در این سبک انتخاب کنند یا حرکت هایی در جهت های مختلف.

بیشتر افرادی که اسنوبرد کار می کنند، این سبک را به دلیل قابل اجرایی بودن در اکثر زمین ها و تخته های انعطاف پذیری که برای افراد مبتدی هم قابل استفاده است، انتخاب می کنند.

Free style

بهترین سبک برای اسنوبرد در پارک: تخته های اسنوبردی که برای این سبک ساخته شده اند سبک، کوتاه و منعطف هستند. برای کسانی که جنب و جوش زیاد را ترجیح می دهند و میخواهند در فضای پارک به این ورزش بپردازند یا حتی کوه های سبک، مناسب است؛ اما این نوع اسنوبرد برای تعادل یا سرعت زیاد در برف سفت مناسب نیست.

Free ride

مناسب برای شرایط برف نکوبیده: اسنوبرد های free ride برای افراد ماجراجو طراحی شده اند که تمرکز خود را روی حرکات آهسته و نرم گذاشته اند. این حرکات اغلب دارای جهت و مقصد هستند؛ معمولا این تخته ها انعطاف پذیری کمتری نسبت به تخته های free style دارند.

Powder

طراحی شده برای شرایط برفی سنگین پودری: از انتهای تخته اسنوبرد گرفته تا شکل کلی و خم و محل قرار گرفتن درزهای اتصال برای اسنوبرد در شرایط برفی سنگین و نکوبیده طراحی شده اند. بسیاری از انواع این دسته دارای حالت راکر برای قابلیت چرخش در زمان شناور شدن هستند.

Splitboard

اسنوبرد

بهترین سبک برای ورزش در بک کانتری: بردهای مخصوص این سبک، قابلیت تقسیم شدن به دو قسمت و دوباره وصل شدن برای سراشیبی ها را دارد. این تخته ها برای ماجراجویانی که از مهارت، دانش و اعتماد به نفس کافی برای کشف دامنه های زیبا و بکر برخوردارند، طراحی شده اند.

جنسیت و سنین مختلف

اسنوبرد برای خانم ها: تخته های اسنوبرد مخصوص خانم ها دارای عرض باریک تر و انعطاف پذیری بیشتر است. متناسب با آناتومی خانم ها طراحی شده و برای مردانی که فیزیک بدنی ظریف تر دارند نیز مناسب است.

برای کودکان: یکی از دلایلی که خانواده ها برای فرزندانشان اسنوبرد های مخصوص بزرگسالان خریداری می کنند این است که کودکان همواره در حال رشدند. این موضوع بسیار غلط است و ممکن است باعث ایجاد آسیب شود؛ برای کودکان اسنوبرد های مخصوص را خریداری کنید.

تخته های camber  و rocker

وقتی تخته های اسنوبرد را روی برف قرار می دهید و از بغل به آن نگاه می کنید، متوجه ویژگی هایی در آن می شوید. در بعضی از آنها متوجه می شوید که برآمدگی هایی در وسطشان وجود دارد در صورتیکه در بعضی دیگر برآمدگی ای در وسط وجود ندارد. این ویژگی ها دقیقا تفاوت هایی است که بین اسنوبرد های camber و rocker وجود دارد.

Camber: سر خوردن با این تخته ها ثبات شما را به همراه دارد و به شدت پاسخگوی حرکات منظم است؛ مخصوصا هنگامی که انرژی شما رو به پایان است. اسنوبرد کاران با تجربه و سرعتی، معمولا camber را انتخاب می کنند.

موج کوه

تخته های flat: همانطور که از اسمش پیداست، این تخته ها صاف و بدون برآمدگی هستند. چرخش های سریع و حساسی که به شما امکان خوب سوار شدن در مسیر را می دهند.

اسنوبرد

Rocker یا camber معکوس دارای انتها و ابتدای واژگون: این تخته برای جولان دادن در برف های پودری یا پارک ها به شدت پیشنهاد می شوند. Rocker ها نسبت به انواع camber نرم تر و منعطف ترهستند که پرش ها و چرخش ها را برای اسنوبرد کاران آسان تر می کند و این مورد بسیار بر جذابیت این تخته ها افزوده.

اسنوبرد

تخته های camber/ rocker: با ترکیب این دو تخته، تخته ای منحصر به فرد ساخته اند با لبه های منعطف camber و چرخش آسان و سریع rocker که به دلیل ظرافت ها و ویژگی های خوبی که به وجود آمده است، بین اسنوبرد کاران پرطرفدار و متنوع است.

اسکی

تخته های flat rocker: مسطح بودن قسمت میانی این تختها ثبات لازم برای اسنوبرد در برف های سنگین را به وجود می آورد و همچنین لبه های سخت و محکمی که چرخش ها و پیچش ها را به طرز قابل توجهی برای اسنوبردکاران مهار می کنند. این تخته ها نیز مانند camber/rocker ها از تنوع زیادی برخوردار است.

موج کوه

عرض تخته های اسنوبرد

بردها در عرض های متنوعی به بازار آمده اند. برای انتخاب کردن مناسب ترین اندازه شما باید ببینید که پوتین ها چه مقدار فضا را از تخته های اسنوبرد اشغال می کنند.

عرض مناسب تخته طوری است که پوتین های شما حدود ۱ الی ۲ سانتی متر از لبه ها بیرون بزنند تا به شما امکان چرخش را بدهند. اگر تخته های اسنوبرد شما بیش از اندازه پهن هستند، ممکن است پوتین های شما نتوانند آن را به خوبی کنترل کنند. یا اگر ضخامت تخته های اسنوبرد کم باشد، انگشتان پای شما باید برای حرکت دادن تخته کشیده شوند که این موضوع باعث می شود تعادل و کنترل شما به هم بریزد. جدول زیر به شما برای انتخاب تخته با عرض مناسب بسیار کمک می کند.

  +۲۶۰-۲۶۵   ۲۵۵-۲۶۰   ۲۴۵-۲۵۵   ۲۳۵-۲۴۵   عرض اسنوبرد(m.m)
    +۱۱.۵   ۱۰تا ۱۱.۵   ۸ تا ۹.۵   ۶ تا ۸   سایز پای متناسب آقایان
       +۱۳       +۱۱.۵    ۹.۵-۱۱   ۷.۵ تا ۹.۵   سایز پای متناسب بانوان

شکل تخته های اسنوبرد

تخته های اسنوبرد اشکال مختلفی دارند؛ شما باید شکلی متناسب با سبک انتخابی خود تهیه کنید.

تخته های جهت دار: این تخته ها طوری طراحی شده اند که در یک جهت مستقیم قابل سر خوردن هستند و برای سرعت های بالا پیشنهاد می شوند. بسیاری از تخته های سبک free ride  و all mountain از این قبیل هستند.

تخته های قرینه کامل: همه ی قسمت های این تخته قرینه است و شما می توانید هم آنها را به سمت جلو برانید و هم به سمت عقب و تفاوتی در عملکرد شما ایجاد نمی شود. این ویژگی محبوبیت زیادی برای این تخته ها ایجاد کرده است و برای راندن پارک و لوله های بزرگ قابل استفاده است.

تخته های قرینه جهت دار: این تخته ها معمولا برای سبک all mountain و کسانی که حرکات منظم را ترجیح می دهند پیشنهاد می شود به دلیل انعطاف کمتری که در نیمه ی عقب این تخته ها وجود دارد.

ویژگی های دیگر تخته ها

شعاع side cut: این مقدار قوس لبه ی اسنوبرد را توصیف می کند. به متر بیان می شود و به شما اطلاعات می دهد که آیا می توانید چرخش های محکم با شعاع کمتر ایجاد کنید یا چرخش هایی با قوس های بزرگ تر.

اسنوبرد

لبه ی موثر: لبه های موثر طولانی تر برای کنترل و تعادل بهتر در برف و سرعت در شیبهای یخ زده به کارگرفته میشوند. در حالی که پیچ زدن با لبه های کوتاه تر موثر راحتتر است.

اسنوبرد

انعطاف پذیری flex

انعطاف پذیری یک تخته اسنوبرد از دو جهت قابل بررسی است: انعطاف پذیری طولی که در امتداد طول تخته است و انعطاف پذیری پیچشی که انعطاف پذیری در عرض صفحه است.

تخته های با انعطاف پذیری بالا: این صفحات نرم هستند و به راحتی قابل چرخش اند. معمولا افراد سبک وزن و مبتدی این تخته ها را انتخاب می کنند.

تخته های با انعطاف پذیری کمتر: این صفحات سخت تر هستند و هنگام چرخش و نگه داشتن سرعت بهتر عمل می کنند. همچنین در سرازیری ها لبه های محکم خیلی به کار می آیند.

جنس و مواد اولیه تخته های اسنوبرد

از دو نوع پلی اتیلن در تشکیل دادن این تخته ها استفاده می شود:

اکسترودد: این پلی اتیلن ها هزینه ی کمتری دارند و ترمیم آنها نسبتا آسان است. اما گاهی در برابر پیچ و تاب ها آسیب پذیرند.

سینترد: سبک تر، محکم تر، قوی تر و بادوام تر هستند. اما گران ترند و احتیاج به رسیدگی دارند.

ترجمه : نگار پیرحیاتی / منبع : مجله REI

مطالب مرتبط

امتیاز کاربران: ۵ ( ۲ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن