منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
آمادگی جسمانی, دوچرخه سواری, طبیعت گردی

راهنمای انتخاب دوچرخه کوهستان [ دوچرخه کوهی ]

راهنمای انتخاب دوچرخه کوهستان [ دوچرخه کوهی ]

1
(1)

در حال تلاش برای پیدا کردن یک دوچرخه کوهستان یا دوچرخه کوهی مناسب هستید؟ در اینجا یک رویکرد برای نتیجه گیری به شما ارایه میدهیم. با موج کوه همراه باشید. نکاتی که برای خرید دوچرخه کوه باید در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

  • سبک دوچرخه : سبک های مختلف دوچرخه سواری نیاز به سبک های مختلف دوچرخه دارند ، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که کجا میخواهید بروید و برنامه دوچرخه سواریتان چیست؟
  • مشخصه های کلیدی : مهمترین موارد شامل ساسپنشن ، سایز چرخ ، متریال فریم ، دنده ها و ترمز ها می باشد.
  • تناسب : آخرین ، اما نه کم اهیمت ترین، مطمئن شوید که سایز دوچرخه به خوبی اندازه شما باشد.

انواع دوچرخه کوهستان

دوچرخه تریل

دوچرخه کوهستان

این نوع ، معمولترین دوچرخه کوهستان می باشد ، چرا که برای هیچ دسته خاصی از مسابقات طراحی نشده است. اگر به دنبال یک دوچرخه برای رفتن با دوستان به کوه ، صعود و فرود معمول هستید ، این سبک مناسب شما می باشد. دوچرخه های این دسته تاکید یکسانی بر لذت بردن ، کارآیی و وزن دارند.

مشخصات معمول : ساسپنشن تراول 120-140 میلی متر – 67 تا 69 درجه زاویه چرخ جلو

دوچرخه کوهستان - موج کوه
زاویه چرخ جلو – Head-tube angle

سیستم تعلیق یا ساسپنشن تراول Suspension travel میزان حرکت تعلیق عقب و جلوی دوچرخه می باشد. زاویه چرخ جلو Head-tube angle ، زاویه ای است که توسط لوله چرخ جلویی با زمین تشکیل می شود. زاویه تند تر لوله سر کلا نشان می دهد که یک دوچرخه بهتر می چرخد و بهتر با آن می شود سربالایی رفت. زاویه کمتر نشان دهنده آن است که یک دوچرخه در سرعتهای بالاتر ثبات بهتری دارد اما به خوبی نمی تواند با آن سربالایی رفت.

دوچرخه کوهستان
Suspension travel

دوچرخه کراس کانتری

دوچرخه کوهستان - موج کوه

این نوع دوچرخه کوهستان مناسب سریع راندن و همچنین سربالایی می باشد. مسافت ها هم می تواند بین چند کیلومتر تا +40 کیلومتر باشد. تمرکز در این مدل بر کارایی و وزن کم است. این دوچرخه می تواند برای کسانی به دنبال رقابت و یا دوچرخه سواری سنتی هستند مناسب باشد.

مشخصه های عمومی : تراول ساسپنشن 80 – 100 میلی متر – زاویه چرخ جلو 70-71 درجه

فت بایک Fat Bikes

فت بایک - دوچرخه کوهستان

تایرهای بزرگ ، از سایز 3.7 تا +5 ، این دوچرخه ها مناسب حرکت در برف و ماسه هستند. همچنین فت بایک ها مناسب افراد تازه کار می باشند چرا که تعادل بیشتری دارند.

آل مونتین All-Mountain

آل مونتین - دوچرخه کوهستان

این نوع از دوچرخه کوهستان برای عملکرد بهتر در مسیرهای نسبتا پرشیب ساخته شده است. پس اگر به دنبال رفتن به کوهستانهای جدی تر هستید این مدل مناسب شما می باشد.

مشخصه های کلی : ساسپنشن تراول 140-170 میلی متر ، زاویه چرخ جلو 65-68 درجه

داون هیل/پارک

IMG 9203

این نوع دوچرخه ها برای پرش ، حرکت روی مسیرهای پر شیب و نمایشی … به کار برده می شوند.

مشخصه های عمومی : تراول ساسپنشن بین 170 تا +220 میلی متر – زاویه جلو بین 63-65 درجه

مرتبط : خرید دوچرخه ، کفش کوهنوردی ، دویدن در طبیعت ، تمرینات کیلیان جورنت

ویژگی های دوچرخه کوهی

نوع ساسپنشن و قطر چرخ دو مشخصه کلیدی هستند که نوع فعالیتی که می شود با دوچرخه انجام داد را تعیین می کنند. شما همچنین باید به چیزهایی مانند متریال فریم ، تعداد دنده ها و نوع ترمزها توجه داشته باشید.

انواع ساسپنشن دوچرخه کوهستان

صلب Rigid : این نوع دوچرخه کوهی معمول نیست و دارای هیچ نوع سیستم تعلیقی نمیباشد. نگهداری اینها معمولا راحتتر است و معمولا ارزانتر هستند ، اما به طور معمول دوچرخه های دارای ساسپنشن راحتترند. بیشتر فت بایک ها صلب هستند چرا که لاستیک های پهن و فشار کم تایر نرمی لازم برای جذب ضربه زمین را ایجاد می کند.

دوچرخه کوهستان

هارد تریل Hardtail : این نوع از دوچرخه کوهستان دارای ساسپنشن در چرخ جلو هست ، اما در عقب فاقد آن می باشد. این نوع چرخ ها معمولا ارزانتر از فول-ساسپنشن ها هستند و دارای قسمتهای متحرک کمتری میباشند. بیشتر هارد تریل ها قابلیت قفل کردن تعلیق جلو را دارند که در این صورت دوچرخه به حالت صلب درمی آید.

اکثر دوچرخه سواران کراس کانتری به دنبال دوچرخه های هاردتریل هستند چرا که سیستم اینها نیرو را بهتر به چرخ عقب منتقل می کند.

هارد تریل - موج کوه

فول ساسپنشن Full suspension : انواع زیادی از دوچرخه فول ساسپنشن وجود دارد ، اما ایده عمومی این است که دو شاخ جلو و ضربه گیر عقب ضربه های تریل را جذب می کنند. این کار به طور عمومی فشار را از روی دوچرخه سوار کم کرده و باعث لذت بیشتری می شود.

البته در سربالایی ها این سیستم قدری باعث هدر رفت نیرو می گردد. البته بسیاری از فول ساسپنشن ها دارای امکان قفل تعلیق عقب هستند که این اشکال را برطرف می کند.

فول ساسپنشن

سایز چرخ دوچرخه کوهستان

دوچرخه سواری

26 اینچ : در گذشته نه چندان دور ، همه دوچرخه های افراد بزرگ سال دارای این سایز چرخ بود. همچنان هم این سایز در دسترس می باشد ، اما در حال حاضر سایزهای دیگری هم در دسترس شما هستند.

27.5 اینچ (650b) : این سایز چرخ بهتر از 26 حرکت می کنند و مانورپذیری بهتری نسبت به 29 هم دارند. این سایز هم در هاردتریل ها و هم فول ساسپنشن ها یافت می شود.

29 اینچ : قدری دیرتر شتاب می گیرند ، اما زمانی که شروع به حرکت کنند ادامه مسیر با آنها راحتتر خواهد بود. این نوع چرخ ها برای مسافت های طولانی مناسب تر هستند. همین طور زاویه حمله بهتری هم دارند که به معنای عبور راحتتر از روی موانع می باشد. این نوع از سایز مورد علاقه کراکس کانتری میباشد و در هر سه نوع دوچرخه ارایه می شود.

سایزهای دیگر مانند 24 اینچ هم هستند که مناسب نوجوانان یا افراد با پاهای کوتاه تر می باشند. البته مساله اندازه است نه سن.

متریال تنه دوچرخه کوهستان

فریم روی وزن ، قدرت ، کیفیت حرکت ، قیمت و طول عمر تاثیر می گذارد.

آلیاژ آلومنیوم : بیشترین استفاده را برای انواع دوچرخه کوهستان دارد. برخی از انواع گرانتر تنه های سبکتری دارند که به دلیل انتخاب متریال ، طراحی تنه و فرآیند تولید می تواند باشد.

سایر متریال مورد کاربرد شامل استیل ، تیتانیوم ، فیبر کربن هستند. فولاد ارزان ، سخت است و یک سواری نرم می دهد ، اما به طور نسبی برای دوچرخه کوهستان سنگین می باشد. تیتانیوم سبک و قوی است اما گران تمام میشود. کربن هم نسبتا گران است اما خب سبکتر از آلومینیوم می باشد.

دنده های دوچرخه کوهستان

تعداد دنده های دوچرخه می تواند از تک دنده تا سی یا بیشتر هم باشد. زمانی که شما ترکیبات مختلف خودرو یا حلقه های زنجیره ای را داشته باشید این اعداد متفاوت خواهد بود.

مهمترین چیز در اینجا این است که سطح آمادگی جسمانی و فعالیت مورد نظرتان را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید در شیبهای زیاد و متنوع سواری کنید ، تعداد دنده بیشتری لازم خواهید داشت. اگر یک دوچرخه سوار قوی هستید یا فقط در قسمتهای کفی کار می کنید ، می توانید تعداد دنده کمتری در نظر بگیرید. چرخهایی که یک حلقه زنجیری دارند سبک تر و راحتتر هستند چرا که فقط یک شیفتر یا تعویض کننده برای دنده دست وجود دارد. در این صورت ممکن است تعداد دنده خودرو بیشتر باشد. البته اصلاح سیستم دنده یک دوچرخه پس از خرید آن هم کار سختی نیست.

ترمز دوچرخه کوهستان

ترمزهای دیسکی در حال جایگزینی با سیستم لقمه ای هستند.

موج کوه - دوچرخه سواری

ترمزهای دیسکی : این نوع ترمزها دارای دو ورژن هیدرولیکی و کابلی می باشند. ترمز هیدرولیکی ، ترمزی بهتر با فشار کمتر دست و قوی تر ایجاد می کند. مدل کابلی نیاز به تنظیم در زمان بستن پدها دارد.

به طور کلی ترمزهای دیسکی در قیاس با نوع لقمه ای در شرایط مختلف بهتر عمل می کنند و به تلاش کمتری نیاز دارند. البته نگهداری نوع هیدرولیکی قدری هزینه بر تر است.

ترمزهای لقمه ای : این نوع خب ابتدایی تر هستند. البته ارزان تر می باشند و به راحتی می توان آنها را بازرسی کرد. عیب آنها هم عملکرد ضعیفتر در ترمز نسبت به مدل دیسکی است. گاها به چرخ هم آسیب می زنند که باعث می شود کل چرخ تعویض شود. به تلاش بیشتری هم جهت ترمز کردن نیاز است.

اندازه دوچرخه کوهستان

یک دوچرخه کوهی که اندازه مناسبی داشته باشد و برای سبک شما درست انتخاب بشود شما را عاشق دوچرخه سواری خواهد کرد.

موج کوه

انتخاب سایز دوچرخه کوهستان :

به طور کلی سه سایز  (S, M, L) به کار برده می شوند که عموما دربین برندهای مختلف یکسان هستند. سایز به طور معمول به قد فرد بستگی دارد. بسیاری از تولید کننده های دوچرخه چارت سایز هم استفاده ی کنند که یک رنج قدی را برای هر سایز در نظر می گیرد. اگر شما دربین سایز ها هستید ، بهتر است سایز کوچکتر را انتخاب کنید و قدری در آن دستکاری کنید که مناسب شما شود تا اینکه سایز بزرگتر را انتخاب نمایید. یک راه منطقی هم این است که از دوستانتان بخواهید که دوچرخه شان را برای تست به شما بدهند تا سایز ها را با سواری بسنجید. در مطلبی دیگر در رابطه با انواع سایز توضیحات کامل تری ارایه می گردد. با موج کوه همراه باشید.


آخرین مطالب در موج کوه


دکتر مهدی جباریان / باشگاه ورزشی موج

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید