بدون دسته بندیکوهنوردان جهانکوهنوردی
موضوعات داغ

اریک شیپتون – سبک و رویایی که به تاریخ کوهنوردی شکل داد.

در سال ۱۹۳۱، هیچ کس بالاتر از اریک شیپتون نرفته بود، یک کشاورز قهوه که اولین صعود به قله ۷۷۵۶ متری کمت در هیمالیای هند را به همراه فرانک اسمیت به انجام رسانید. شیپتون بود که تنزینگ نورگی را وارد دنیای کوهنوردی کرد و به ادموند هیلاری فرصت داد تا در کوهنوردی در هیمالیا شرکت کند. اما مهمترین دستآورد وی را بایست مشارکتش در سبک آلپی دانست.

او بود که به همراه همنوردش بیل تیلمن، رویکرد سبکبار در کوهنوردی را در زمانی که سبک محاصره ای در همه جا رواج داشت، ارایه دادند. و البته هزینه آن را با محروم شدن از رهبری اکسپدیشن اورست در سال ۱۹۵۳ پرداخت کرد. در عوض این افتخار به جان هانت، و سبک محاصره ای رسید.

شروع داستان اریک شیپتون

اریک شیپتون در سال ۱۹۰۷، در سیلان که اینروزها به نام سری لانکا خوانده میشود، در یک مزرعه چای به دنیا آمد. پدر وی در زمان کودکی اریک درگذشت و خانواده اش به انگلستان بازگشتند. جایی که او به مدرسه رفت و سر از کوهنوردی در آورد. به عنوان یک نوجوان در نروژ و آلپ کوهنوردی کرد. در سن ۲۱ سالگی و در سال ۱۹۲۸ تواسنت در تروارس ماترهورن شرکت کند. بعدا به کنیا رفت و درگیر کاشت قهوه شد.

در افریقا هم در میان جمعی از کوهنوردان مشتاق قرار گرفت و با آنها توانست به قللی مانند کنیا، نیلون صعود کند. در سال ۱۹۳۰ تلاش کرد تا قله کلیمانجارو را به همراه یک کوهنورد دیگر به نام بیل تیلمن صعود کند.

با این اوصاف ، شیپتون در اولین صعود تیغه چاقویی مسیر غربی کوه کنیا به همراه تیلمن شرکت کرد. آنها معتقد به سبک مینیمالیستی بودند و با کمترین تجهیزات صعود میکردند.

اریک شیپتون

شیپتون در زندگی نامه خود اینطور نوشت : “ما به اندازه کافی طناب نداشتیم که بتوانیم از روی پله سرخ فرود برویم و برگردیم و ایده بازگشت به صورت صعود رو به پایین هم نشدنی بود، بنابراین مجبور شدیم قله را صعود کنیم.”

آنها در طول ۲۸ ساعت توانسته بودند یک صعود حماسی با تراورس کوه کنیا انجام دهند. در حالی که تقریبا همه مسیر را اریک شیپتون سرطناب رفته بود.

اولین گامهای مهم در هیمالیا

به زودی راهی هیمالیا شدند، در حالی که به سبک سبکبار خود پایبند ماندند. نام آنها تبدیل به مترادفی برای صعود سبک به سوی ناشناخته ها بود. صعودی که با اتکا به کوله ای در پشت انجام میگرفت.

صعود اریک شیپتون به کمت در سال ۱۹۳۱ وی را در زمره طلایه داران کوهنوردی در بریتانیا قرار داد. پس از آن و در سال ۱۹۳۴ تلاش وی و تیلمن برای دستیابی به منطقه ناندادوی از طریق ریشی گانگا یکی از دست آوردهای بزرگ کوهنوردی تا آن زمان قلمداد شد، این در حالی بود که برای سفر چندماهه شان تنها ۲۸۷ پوند هزینه شده بود.

اریک شیپتون
سنچوری نانداوی دست نیافتنی پیش از شیپتون

اگرچه به عنوان یک کوهنورد پیشرو شناخته شده بود، اما او به دلیل سفرهای اکتشافی به کوههای بزرگی مانند اورست و کی۲ بیشتر شناخته میشود. مشاهدات وی کمک زیادی به حل معمای هر دو کوه کرد، اما کارنامه وی پر از صعودهای کوچکتر نیز هستند. پس از صعود به کمت وی توانست هشت قله کوچکتر را نیز صعود کند.

در هنگام آماده شدن برای اکسپدیشن سال ۱۹۵۱ اورست، شیپتون یک تلگرام از رییس آلپاین کلاب نیوزلند دریافت کرد که در آن از وی خواسته شده بود تا دو نفر از اهالی نیوزلند را که تجربه صعود به هیمالیای هند داشتند در لیست خود بگنجاند. رییس کلاب حتی نامی از آنها نیز نبرده بود.

شیپتون در زندگینامه خود نوشت: “جواب درست واضح بود.” وی مینویسد: “من قبلاً چندین متقاضی را با مدارك بسیار قوی رد كرده ام به این دلیل كه می خواستم گروه را كوچك نگه دارم. منابع کم پولی و تجهیزات ما از قبل تحت فشار بود ، و من نمی دانستم این دو کوهنورد ناشناس کجا هستند یا چگونه با آنها تماس بگیرم. در حال فرستادن پاسخ منفی بودم که در یک لحظه از یادآوری ، چهره شاد دن برایانت را یادآوری کردم و نظرم را تغییر دادم. “

برایانت یک نیوزلندی و عضو تیم اکتشافی اورست در سال ۱۹۳۵ بود. وی در آن برنامه به دلیل بیماری حاد ارتفاع دچار مشکل شد، اما اریک شیپتون نگرش او را دوست داشت.

سهم شیپتون در تاریخ اورست کمتر شناخته شده، اما به شدت جذاب است. دیدگاه وی نسبت به سبک صعود حتی از این هم پر رنگتر می باشد. او در طول زندگیش به صعود در آلپ، افریقا، هیمالیا و منطقه کاشگار در غرب چین، جایی که وی در زمان جنگ و پس از آن به عنوان کنسول انگلیس خدمت کرد، پرداخت. در آخرین سالها نیز به سراغ پاتاگونیا رفت و از قسمتهای یخی آن منطقه عبور نمود.

وی می نویسد: “گنجهای اندکی بادوامتر از تجربه راه زندگی رضایت بخش وجود دارند. “شیپتون ادامه میدهد “از این گذشته ، چنین تنها دارایی هایی هستند که هیچ سرنوشتی ، هیچ فاجعه کیهانی نمی تواند ما را از آنها محروم کند. هیچ چیز نمی تواند واقعیت را تغییر دهد اگر برای یک لحظه واقعاً زندگی کرده باشیم. “

وی در سال ۱۹۷۶ در طول سفر به بوتان احساس بیماری کرد و بیماریش سرطان تشخیص داده شد. او چند ماه بعد در مارس ۱۹۷۷ و در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

موج / جباریان

امتیاز کاربران: ۴.۸۷ ( ۳ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 9 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 87 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن