منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
کلیمانجارو

کلیمانجارو کجاست: راهنمای صعود و مسیرها

4.8
(6)

مونت کلیمانجارو ، دارای سه مخروط آتشفشانی ، واقع شده در کشور تانزانیا است. این کوه بلند ترین قله قاره افریقا به ارتفاع 5895 متر به شمار می رود. این قله همچنین از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است که شاید تحت تاثیر شکل و محل قرار گیری آن باشد که باعث ایجاد یک وضعیت خاص شده است. کلیمانجارو همچنین از مجموعه 7 قله 7 قاره به شمار میرود. در ادامه بیشتر به این کوه می پردازیم. با موج کوه همراه باشید.

اولین صعود به این کوه در سال 1889 توسط هانس میر و لودویگ پورتسچلر انجام گرفت. این کوه را از طرفی باید یک مرکز تحقیقات علمی طبیعی هم دانست.

قله کلیمانجارو کجاست

کوه کلیمانجارو یک کوه آتشفشانی خاموش در شمال شرقی تانزانیا است. بلندترین کوه در آفریقا و بلندترین کوه مستقل در جهان از نظر ارتفاع سطح دریا است.

کوه کلیمانجارو بخشی از کوه های شرقی آفریقا است. در منطقه کیلیمانجارو واقع شده است که شامل پارک ملی کلیمانجارو و ذخیره گاه گامبی میباشد. این کوه حدود 250 کیلومتر (160 مایل) از ساحل اقیانوس هند فاصله دارد.

نزدیکترین شهر بزرگ به کوه کلیمانجارو آروشا است که حدود 100 کیلومتر (62 مایل) دورتر است. نزدیکترین شهر به کوه موشی است که حدود 50 کیلومتر (31 مایل) فاصله دارد.

این کوه توسط سه مخروط آتشفشانی تشکیل شده است: کیبو، ماونزی و شیرا. کیبو بلندترین مخروط است و قله کلیمانجارو را تشکیل می دهد. ماونزی دومین مخروط بلند است و شیرا سومین مخروط بلند است.

کوه کلیمانجارو توسط یخچال های طبیعی، از جمله یخچال های کیبو، ماونزی و شیرا پوشیده شده است. یخچال های کیبو بزرگترین یخچال های طبیعی در آفریقا هستند.

این کوه توسط جنگل ها، از جمله جنگل های بارانی کوهستانی، بوته ها و دشت های علفزار پوشیده شده است. جنگل های بارانی کوهستانی میزبان تنوع زیستی زیادی از جمله میمون، پرنده و گیاه هستند.

کوه کلیمانجارو یک مقصد گردشگری محبوب است. مردم از سراسر جهان برای صعود به کوه می آیند. مسیرهای مختلفی برای صعود به کوه وجود دارد، از جمله مسیر مارانگ، مسیر رونگایی و مسیر کیبو.

کوه کلیمانجارو مکانی مهم فرهنگی است. این کوه برای مردم ماسایی که در منطقه زندگی می کنند مقدس است. مردم ماسایی بر این باورند که کوه محل سکونت ارواح است.

Climb Kilimanjaro Ascending to Kibo

سفر به کوه کلیمانجارو

اولین قدم برای رسیدن به قله کوه کلیمانجارو، پرواز به تانزانیا در آفریقاست. در حالی که فرودگاه‌های مختلفی در این کشور وجود دارد، نزدیک‌ترین و راحت‌ترین فرودگاه برای رسیدن به کوه کلیمانجارو، فرودگاه بین‌المللی کلیمانجارو است. این فرودگاه به ویژه برای کسانی که هدفشان از سفر به آفریقا صعود به کلیمانجارو است، بسیار مناسب است، زیرا این فرودگاه اساساً برای دسترسی آسان به کوه ساخته شده است.

اگر سفر شما شامل چند توقف در سراسر تانزانیا است، پرواز به بزرگترین فرودگاه این کشور، فرودگاه بین المللی ژولیوس نایرره، گزینه خوبی است. پس از رسیدن، به احتمال زیاد به مکانی برای اقامت در نزدیکی کلیمانجارو (قبل و بعد از سفر کوهنوردی) نیاز خواهید داشت. خوشبختانه، گزینه‌های عالی برای اقامت در این منطقه وجود دارد.

همچنین ممکن است متوجه شوید که بسیاری از تورگردانان برای راحتی و آسایش بیشتر شما در سفر به کلیمانجارو، حمل و نقل از فرودگاه و به فرودگاه را ارائه می‌دهند.

مسیرهای صعود به قله کلیمانجارو

کوه کلیمانجارو بلندترین کوه آفریقاست و رسیدن به قله آن رویای بسیاری از کوهنوردان است. برای صعود به این قله باشکوه، مسیرهای مختلفی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را از نظر سختی مسیر، مناظر و امکانات رفاهی دارند. همچنین هزینه تور برای هر مسیر می‌تواند متفاوت باشد.

marangu

در ادامه به معرفی مسیرهای اصلی صعود به کلیمانجارو به نقل از climbing-kilimanjaro می‌پردازیم:

مسیر مارانگو (Marangu Route):

مسیر مارانگูو که گاهی اوقات با نام «مسیر کوکا‌کولا» شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین مسیر برای رسیدن به قله کلیمانجارو است. این مسیر یک رفت و برگشت شش روزه است که با مسیرهای دیگر تفاوت دارد. در این مسیر، شما شب‌ها را در کلبه‌های مخصوص کوهنوردی سپری خواهید کرد.

مسیر مارانگو آسان‌ترین و راحت‌ترین مسیر است. پس اگر به توانایی‌های کوهنوردی یا آمادگی جسمانی خود اطمینان ندارید و برای اولین بار به این کوه صعود می‌کنید، مسیر مارانگو بهترین انتخاب برای یک صعود امن و موفق به قله است.

در مسیر مارانگو حدود ۸۰ کیلومتر را طی می‌کنید.

مسیر ماچامه (Machame Route):

مسیر ماچامه که با لقب «مسیر ویسکی» شناخته می‌شود، کمی سخت‌تر از مسیر مارانگو است و در عین حال محبوب‌ترین مسیر برای رسیدن به قله به شمار می‌رود. اگر به دنبال تجربه‌ای چالش‌برانگیزتر در طول صعود هستید، این مسیر گزینه مناسبی برای شماست.

رسیدن به قله از طریق این مسیر به تنهایی هفت روز طول می‌کشد که یک روز بیشتر از مسیر مارانگو است. با این حال، جالب است بدانید که مسیر ماچامه در واقع از مسیر قبلی کوتاه‌تر است.

مهم‌ترین عامل این تفاوت، سطح سختی مسیر است. برای اینکه کوهنوردان بتوانند با چالش‌های مسیر ماچامه سازگار شوند، راهنماهای تور زمان بیشتری را برای پیمایش مسیر در نظر می‌گیرند. شب‌ها را در چادرهای مخصوص کمپینگ سپری خواهید کرد.

کلیمانجارو

مسیر لموشو (Lemosho Route):

مسیر لموشو یکی از مسیرهای جدیدتر کلیمانجارو است و به شما این امکان را می‌دهد تا از مناظری متفاوت نسبت به سایر مسیرها لذت ببرید. این مسیر سخت‌تر از دو مسیر قبلی است، اما به عنوان زیباترین مسیر برای رسیدن به قله شناخته می‌شود. بنابراین، اگر برای رویارویی با یکی از مسیرهای سخت‌تر کلیمانجارو آماده هستید، انتظار مناظر خیره‌کننده‌ای را داشته باشید.

در مجموع، شما در طی هفت یا هشت روز، مسافتی حدود ۷۰ کیلومتر را طی خواهید کرد. از آنجایی که این مسیر چالش‌برانگیزتر است، به مبتدیان توصیه می‌شود گزینه هشت روزه را انتخاب کنند.

مسیر رونگایی (Rongai Route):

این مسیر به شما این امکان را می‌دهد تا از مسیرهای معمول فاصله بگیرید، زیرا از سمت مقابل کوه نسبت به سایر مسیرها آغاز می‌شود.

مسیر رونگایی خلوت‌تر است و ترافیک کمتری روی آن وجود دارد. این ویژگی برای کسانی که برای بار دوم به کلیمانجارو صعود می‌کنند، جذاب است. به دلیل اینکه این مسیر دورافتاده‌تر است، احتمال بیشتری وجود دارد که با طبیعت و حیات وحش دست نخورده‌ای روبرو شوید. با این حال، کوهنوردان قبلی گفته‌اند که مناظر این مسیر به زیبایی مسیرهای دیگر این لیست نیست.

طول این مسیر حدود ۷۰ کیلومتر است و معمولاً طی کردن آن هفت روز طول می‌کشد.

مسیر اومبو (Umbwe Route):

اگر به دنبال یک چالش واقعی هستید، مسیر اومبو انتخاب مناسبی برای شماست. این مسیر سخت‌ترین راه برای رسیدن به قله است، بنابراین برای یک سفر دشوار آماده باشید که نیازمند آمادگی جسمانی بالایی برای رسیدن به قله است.

به دلیل سختی این مسیر، بسیاری از افراد از انتخاب آن اجتناب می‌کنند، به این معنی که در طول مسیر (بدون توجه به فصل) با جمعیت کمتری روبرو می شوید.

بهترین زمان برای صعود کلیمانجارو

بهترین زمان برای صعود به کلیمانجارو یکی از دو فصل خشک است. این منطقه به دلیل موقعیتش در تانزانیا، چهار فصل ندارد؛ بلکه فصل‌های خشک و بارانی دارد. فصل خشک اصلی از تیرماه تا مهرماه است. دومین فصل خشک از دی ماه تا اسفند ماه است. هر دوی این بازه‌های زمانی عالی هستند. در فصل بارانی به کوه نروید، مگر اینکه یک کوهنورد با تجربه باشید (حتی در آن صورت هم توصیه نمی‌شود).

خارج از فصل

فصول بین ماه‌های ذکر شده (آوریل- اردیبهشت و مهر- آبان) به عنوان ماه‌های خارج از فصل برای صعود به قله کلیمانجارو شناخته می‌شوند. با این حال، مسیرها همچنان در این بازه زمانی قابل استفاده هستند. در صورتی که تصمیم به صعود در این ماه‌ها دارید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • آب و هوا: بارش باران در این دوره بیشتر است، بنابراین برای خیس شدن در مسیر صعود آماده باشید و لباس مناسب همراه داشته باشید.
 • وضعیت مسیر: باران‌های شدید و مداوم در خارج از فصل به مسیرها آسیب می‌زند و باعث ایجاد گل و لای زیادی می‌شود که منجر به یک صعود سخت‌تر می‌گردد.
 • دید: شرایط آب و هوایی می‌تواند دید شما را محدود کند و گرفتن عکس‌های باکیفیت را تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه مسیر در خارج از فصل کمی‌ ناهموارتر است، اما بسیاری از کوهنوردان مشکلی با این موضوع ندارند. با این حال، برای افراد مبتدی صعود در فصل‌های دی تا فروردین یا خرداد تا شهریور بسیار توصیه می‌شود.

توجه: صرف نظر از زمان صعود به کلیمانجارو، برای تغییرات شدید دمایی از روز به شب آماده باشید، زیرا آب و هوا در طول روز می‌تواند به طور ناگهانی از گرمای شدید به سرمای زیر صفر تغییر کند.

راهنمای مسیر مارانگو (کوکاکولا)

مسیر مارانگ یا مارانگو که با نام «مسیر کوکا‌کولا» نیز شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مسیر برای صعود به قله کلیمانجارو است و همچنان به دلیل اینکه تنها مسیری در کوه است که کلبه‌هایی برای اقامت کوهنوردان دارد، بسیار محبوب باقی مانده است. این مسیر، تجربه کلاسیک صعود به کلیمانجارو را به کوهنوردان ارائه می‌دهد و مناظر وسیع و یک ماجراجویی فوق‌العاده در تمام مسیر تا رسیدن به قله “و اوهورو” را به همراه دارد. با این حال، این مسیر ویژگی‌های منحصر به فردی نیز دارد که آن را از سایر مسیرها متمایز می‌کند و به مسیر مارانگو شخصیتی خاص می‌بخشد.

یکی از جالب‌ترین جنبه‌های مسیر مارانگ این است که تنها مسیری در کوه کلیمانجارو است که به چادر زدن نیازی نخواهید داشت. بنابراین، به جای خوابیدن در چادر، کوهنوردان در کلبه‌های دائمی اقامت می‌کنند. این پناهگاه‌های به سبک خوابگاه، محافظت بیشتری در برابر باد و باران ایجاد می‌کنند که این ویژگی، مسیر مارانگ را به گزینه‌ای محبوب برای کوهنوردانی تبدیل کرده که در فصل بارانی (آوریل و می) صعود می‌کنند. در کلبه‌های ماندارا و کیبو هر کدام ۶۰ تختخواب و در کلبه هورومبو ۱۲۰ تختخواب وجود دارد.

مسیرهای صعود به کلیمانجارو
مسیر مارانگو در یک نگاه. منبع: کلیمانجارو اکسپرینس

کوهنوردان در طول اقامت در این کلبه‌ها، روی تخت‌های دو طبقه‌ای می‌خوابند که با یک تشک و بالش ساده مجهز شده‌اند. همچنین آن‌ها قادر خواهند بود انواع شکلات، آب معدنی و نوشابه‌های غیرالکلی خریداری کنند، به همین دلیل است که مسیر مارانگ اغلب با نام «مسیر کوکا‌کولا» شناخته می‌شود.

مسیر مارانگو صعودی آرام و پیوسته به سمت کمپ‌های روزانه را ارائه می‌دهد که باعث شده شهرت آن به عنوان آسان‌ترین مسیر برای کوهپیمایی در کلیمانجارو شود.

با این حال، این مسیر را دست کم نگیرید، زیرا نزدیک شدن به کمپ نهایی می‌تواند از نظر جسمی طاقت‌فرسا باشد، به طوری که تنها در آن روز حدود ۱۰۰۰ متر افزایش ارتفاع وجود دارد.

البته، رسیدن به قله کلیمانجارو صرف نظر از اینکه از کدام مسیر بالا می‌روید، همیشه یک چالش است و این موضوع باعث می‌شود که رسیدن به قله، رضایت‌بخش‌تر باشد.

از آنجایی که مسیر مارانگ یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای رسیدن به قله است و تنها در پنج روز به “و Uhuru” می‌رسد، این مسیر در بین کوهنوردانی که برای صعود خود زمان محدودی دارند، محبوب است.

بخش منفی این است که این مسیر فرصت چندانی برای هم هوایی با ارتفاع را فراهم نمی‌کند. به همین دلیل، مسیر مارانگ بالاترین میزان عدم موفقیت را در بین مسیرهای صعود به قله کلیمانجارو دارد. هنگام انتخاب این گزینه برای صعود به کلیمانجارو، این نکته را در نظر داشته باشید.

مسیر مارانگ همچنین تنها مسیری است که از مسیر رفت و برگشت یکسانی استفاده می‌کند. این بدان معناست که در حالی که مسیر زیبا است، کوهنوردان در مسیر برگشت با همان مکان‌هایی که در مسیر رفت دیده‌اند، روبرو خواهند شد. همچنین از آنجایی که تردد در این مسیر دو طرفه است، مسیر مارانگ گاهی اوقات می‌تواند بیش از حد شلوغ شود.

با این حال، برای داشتن یک تجربه کلاسیک از صعود به کلیمانجارو، این مسیر امتحان‌شده و مطمئن به “بام آفریقا” را به سختی می‌توان نادیده گرفت.

سوالات رایج پیرامون میزان سختی صعود کلیمانجارو

آیا صعود به کلیمانجارو ارزشش را دارد؟

بله، صعود به کلیمانجارو برای کسانی که به دنبال یک ماجراجویی چالش برانگیز فیزیکی با مناظر خیره کننده هستند، ارزش در نظر گرفتن دارد. این مسیر با ارائه محیط‌های متنوع، حس دستاورد رسیدن به قله و فرصتی برای تجربیات فرهنگی، سفری به یاد ماندنی را برای شما رقم می‌زند. با این حال، از چالش‌های بالقوه می‌توان به بیماری ارتفاع، هزینه‌ها و زمان مورد نیاز اشاره کرد. اگر از چالش‌های فضای باز لذت می‌برید و برای سختی‌های فیزیکی آماده هستید، کلیمانجارو می‌تواند تجربه‌ای به یاد ماندنی و ارزشمند را برایتان رقم بزند.

آیا صعود به کلیمانجارو خطرناک است؟

صعود به کوهی به ارتفاع 5895 متر (19341 فوت) بدون شک خطرناک است. سالانه حدود 50000 نفر تلاش می‌کنند به قله کلیمانجارو صعود کنند؛ 1000 نفر از آن‌ها مجبور به تخلیه از منطقه می‌شوند و 10 نفر جان خود را از دست می‌دهند. این آمار به این معنی است که احتمال مرگ در کوه عملاً صفر است – 0.0002%. به عبارت دیگر، مهم‌ترین علت مرگ و میر بیماری ارتفاع‌زدگی است و تنها به ازای هر 5000 کوهنورد یک مرگ اتفاق می‌افتد.

میزان موفقیت صعود به کلیمانجارو چقدر است؟

میزان موفقیت صعود به کلیمانجارو متغیر است، اما به طور متوسط، حدود 65-70 درصد تخمین زده می‌شود. موفقیت اغلب به عنوان رسیدن به قله در ارتفاع 5895 متری (19341 فوت) از سطح دریا تعریف می‌شود. چندین عامل در موفقیت نقش دارند، از جمله مسیر انتخابی، مدت زمان صعود، سطح هم هوایی با ارتفاع، تخصص راهنماها و آمادگی جسمانی کلی کوهنوردان. کوهنوردان باید آمادگی کافی داشته باشند، از نظر بدنی در شرایط خوبی باشند و اقدامات پیشگیرانه لازم را برای به حداقل رساندن خطر بیماری ارتفاع‌زدگی انجام دهند، زیرا این بیماری می‌تواند بر احتمال رسیدن به قله تأثیر بگذارد.

آیا می‌توانم به تنهایی به قله کلیمانجارو صعود کنم؟

بله، صعود انفرادی به قله کلیمانجارو امکان‌پذیر است! اما طبق قوانین پارک ملی کلیمانجارو، همراه داشتن راهنما الزامی است. همچنین، اکثر شرکت‌ها و تورگردانان برای حمل وسایل شما، نیاز به استخدام چند باربر دارند. توجه داشته باشید که قوانین متغیر هستند پس ممکن است در زمان سفر شما شرایط تغییر کند.

کلیمانجارو

سرما در قله کلیمانجارو

قله کوه کلیمانجارو که به “قله اوهورو” نیز معروف است، در منطقه یخبندان قرار دارد. میانگین دمای روزانه در این منطقه حدود -6 درجه سانتی‌گراد (21 درجه فارنهایت) است. با این حال، تمام صعودها برای رسیدن به قله اوهورو قبل از طلوع آفتاب، حدود نیمه شب شروع می‌شوند. در نتیجه، شما در شب کوهپیمایی خواهید کرد که دما در این مواقع به بین -7 تا -29 درجه سانتی‌گراد (19 تا -20 درجه فارنهایت) کاهش می‌یابد.

سختی صعود به کلیمانجارو نسبت به کمپ اصلی اورست

اگر صعود به کلیمانجارو را با مسیر رسیدن به کمپ اصلی اورست مقایسه کنید، متوجه می شوید که صعود به کلیمانجارو شما را به سرعت به ارتفاعات بسیار بالاتری می‌رساند. بسته به مسیر انتخابی، صعود به قله کلیمانجارو (19341 فوت) از موشی (2932 فوت) 4 تا 6 روز طول می‌کشد که این یعنی افزایش ارتفاعی بیش از 16000 فوت. طبق آمار، درصد کلی موفقیت برای رسیدن به قله کلیمانجارو 65 درصد است، در حالی که میزان موفقیت برای رسیدن به کمپ اصلی اورست بیش از 90 درصد است. بنابراین، صعود به قله کلیمانجارو نسبت به رسیدن به کمپ اصلی اورست دشوارتر در نظر گرفته می‌شود. این موضوع به ویژه با توجه به اینکه کوه کلیمانجارو به سرعت بالا می‌رود و افزایش ارتفاع قابل توجهی دارد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

تجهیزات ضروری برای صعود به کوه کلیمانجارو

صعود به کوه کلیمانجارو، بلندترین کوه آفریقا، چالشی است که نیازمند آمادگی و تجهیزات مناسب است. آب و هوا در کوه می‌تواند به طور ناگهانی و شدید تغییر کند، بنابراین داشتن تجهیزات مناسب برای هر شرایطی ضروری است.

در اینجا لیستی از تجهیزات ضروری برای صعود به کلیمانجارو آورده شده است:

پوشاک:

 • لباس زیر: لباس زیر گرم و رطوبت‌گیر مصنوعی (حداقل 3 دست)
 • جوراب: جوراب‌های کوهنوردی ضخیم و گرم (حداقل 3 جفت)
 • لایه بیس: پیراهن آستین بلند و شلوار گرم رطوبت‌گیر (2 عدد از هر کدام)
 • لایه میانی: پلار یا ژاکت پشم گوسفند (2 عدد)
 • لایه بیرونی: ژاکت ضد آب و باد (1 عدد)
 • پاپوش: شلوار ضدآب (1 عدد از هر کدام)
 • کلاه: کلاه پشمی یا کلاه گرم (1 عدد)
 • دستکش: دستکش‌های گرم و ضد آب (2 جفت)
 • گتر: گتر برای محافظت از پاها در برابر برف و باران (1 جفت)

کفش:

 • کفش کوهنوردی: کفش کوهنوردی ضد آب و بادوام با ساپورت خوب مچ پا (1 جفت)
 • صندل: صندل برای استفاده در کمپ (1 جفت)

کوله پشتی:

 • کوله پشتی روزانه: کوله پشتی 30-40 لیتری برای حمل وسایل ضروری در طول روز
 • کوله پشتی اصلی: کوله پشتی 60-70 لیتری برای حمل تمام وسایل شما در طول صعود

تجهیزات خواب:

 • کیسه خواب: کیسه خواب با درجه حرارت مناسب برای شرایط آب و هوایی (معمولاً 0 درجه سانتی‌گراد یا کمتر)
 • زیرانداز خواب: زیرانداز خواب برای عایق‌بندی از زمین سرد (1 عدد)

باتوم کوهنوردی:

 • باتوم کوهنوردی: چوب دستی برای تعادل و ثبات در مسیر (2 عدد)

سایر تجهیزات:

 • هدلامپ: هدلامپ یا چراغ قوه برای پیاده روی در شب
 • عینک آفتابی: عینک آفتابی برای محافظت از چشمان شما در برابر نور خورشید
 • کرم ضد آفتاب: کرم ضد آفتاب با SPF بالا برای محافظت از پوست شما در برابر خورشید
 • عینک برف: عینک برف برای محافظت از چشمان شما در برابر برف و باد (در صورت صعود در فصل زمستان)
 • حوله: حوله کوچک برای خشک کردن خود
 • کیسه ضد آب: کیسه ضد آب برای محافظت از وسایل شما در برابر باران
 • قمقمه آب: قمقمه آب برای حمل آب (حداقل 2 لیتر)
 • کیت کمک‌های اولیه: کیت کمک‌های اولیه برای درمان صدمات جزئی
 • داروهای شخصی: هر گونه داروی شخصی که نیاز دارید
 • مواد غذایی: تنقلات و میان وعده برای تامین انرژی در طول مسیر
 • پول نقد: پول نقد برای پرداخت هزینه‌های اضافی

نکات:

 • این لیست فقط یک راهنمای کلی است و ممکن است بسته به زمان سال، مسیر صعود و نیازهای فردی شما نیاز به تعدیل داشته باشد.
 • قبل از صعود، با یک راهنمای باتجربه یا شرکت کوهنوردی مشورت کنید تا مطمئن شوید که تمام تجهیزات لازم را دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات شما در شرایط خوبی هستند و به درستی کار می‌کنند.
 • لباس‌های لایه لایه بپوشید تا بتوانید با توجه به تغییرات آب و هوا لباس خود را کم یا زیاد کنید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید و در طول روز میان وعده بخورید تا انرژی خود را حفظ کنید.
 • به بدنتان گوش دهید و در صورت نیاز استراحت کنید.
 • از مناظر و تجربیات شگفت‌انگیز صعود به کلیمانجارو لذت ببرید!

آمادگی جسمانی لازم برای صعود به کلیمانجارو

صعود به کوه کلیمانجارو، بلندترین کوه آفریقا، چالشی است که هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی به آمادگی نیاز دارد. برای رسیدن به قله، باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید و بتوانید در مسافت‌های طولانی در ارتفاعات بالا پیاده‌روی کنید.

در اینجا چند نکته برای آماده شدن برای صعود به کلیمانجارو آورده شده است:

1. به طور منظم ورزش کنید:

 • حداقل 3 تا 4 ماه قبل از صعود، به طور منظم ورزش کنید.
 • تمرینات هوازی مانند دویدن، پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری را 3 تا 5 بار در هفته انجام دهید.
 • تمرینات قدرتی را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید تا عضلات پاها، هسته و کمر خود را تقویت کنید.
 • به تدریج مسافت و شدت تمرینات خود را افزایش دهید.

2. پیاده روی در سربالایی:

 • در صورت امکان، سعی کنید در سربالایی پیاده روی کنید تا بدن خود را برای صعود در ارتفاعات بالا آماده کنید.
 • از پله ها بالا و پایین بروید یا در تپه ها پیاده روی کنید.
 • با کوله پشتی وزن دار پیاده روی کنید تا عضلات خود را برای حمل بار در طول صعود تمرین دهید.

3. تقویت عضلات پا:

 • تمرینات قدرتی مانند اسکات، لانژ و ددلیفت را انجام دهید تا عضلات پاها را که در طول صعود بیشترین کار را انجام می دهند، تقویت کنید.
 • تمرینات پل و یوگا را برای تقویت عضلات هسته و کمر خود انجام دهید که برای حفظ تعادل و ثبات در مسیر ضروری هستند.

4. آمادگی برای ارتفاع:

 • اگر در ارتفاعات پایین زندگی می کنید، به تدریج خود را به ارتفاعات بالا عادت دهید.
 • اگر امکان پذیر است، چند هفته قبل از صعود به یک ارتفاع بالاتر سفر کنید.
 • از داروهای ضد تهوع و سر درد برای کمک به کاهش علائم بیماری ارتفاع زدگی استفاده کنید.

5. یک برنامه تمرینی مناسب را دنبال کنید:

 • برنامه های تمرینی زیادی به صورت آنلاین و در کتاب ها موجود است.
 • برنامه ای را انتخاب کنید که با سطح آمادگی جسمانی و اهداف شما مطابقت داشته باشد.
 • با یک مربی ورزشی یا فیزیوتراپ مشورت کنید تا یک برنامه تمرینی شخصی برای شما ایجاد کند.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 6

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

495.000 تومان
696.000 تومان
89.000 تومان
399.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید