آموزش کوهنوردیبدون دسته بندیکوهنوردی
موضوعات داغ

نکات مهم کوهنوردی برای صعود بهتر و سختی کمتر

صحبت کردن یا فکر کردن درباره ایستادن بر بلندای قله همیشه آسانتر از فرآیند واقعی به انجام رساندن آن است. درست مانند هر چیز دیگری در زندگی. اما صعود قدری عجیب می نماید، چرا که در معمولا در قسمتهایی زیادی از مسیر فرد از نظر بدنی یا روانی احساس عدم آسایش را لمس می کند. ما می ترسیم، احساس گرما یا سرما داریم یا گاها در دام یک پوچی فلسفی گیر می افتیم. البته به نظر، پاداشی که روح ما دریافت میکند، ارزش این مشقت را خواهد داشت. با اینکه تحمل کردن قسمت جدایی ناپذیری از فرآیند صعود است، اما دانستن بعضی از نکات مهم کوهنوردی باعث خواهد شد تا بتوانیم هنرمندانه این شدت را کنترل کرده و در کنار آن لذت ببریم.

مرتبط : هنر تحمل کردن ، تمرین روانشناختی برای کوهنوردی

نکات مهم کوهنوردی که باید بدانید.

نکات مهم کوهنوردی

برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب وقت بگذارید.

برای صعود بهتر در یک کوه یا سنگنوردی با لذت بیشتر، انتخاب کفش مناسب اهمیت زیادی دارد. پاها نیاز به نازپرورده بودن دارند. برای انتخاب کفش مناسب وقت بگذارید. نظرات دیگران را بخوانید و از افراد با تجربه درباره مزایا و معایب هر مدل بپرسید. قبل از پوشیدن کفش در برنامه اصلی آنرا تست کرده و نرم کنید. پنجه پهن و باریک در انتخاب کفش اهمیت زیادی دارد.

برای یکی دو ساعت کفش را داخل خانه به پا کنید تا قبل از رفتن به برنامه کفش به اندازه کافی نرم شده باشد.

مرتبط : نکات کفش کوهنوردی ، انتخاب کفش سنگنوردی

انتخاب کوله پشتی مناسب

کوه پشتی کوهنوردی تاثیر زیادی در برنامه شما خواهد داشت. حتی در اولین تجارب صعود آنرا کاملا جدی بگیرید. درشت بودن یا ریز بودن استخوان بندی شما روی انتخاب کوله پشتی تاثیر زیادی دارد. ضمنا بسیاری از کوله پشتی های موجود در بازار بیشتر برای برنامه های کوله کشی مناسبند تا کوهنوردی. در برنامه کوهنوردی شما درگیری فنی خواهید داشت. پس کوله انتخاب کنید که تعادل شما را بیشتر حفظ کند. کوله چینی یک هنر است که باید آنرا به خوبی فرا گرفت. اگر قصد افزایش قدرت دارید بهتر است در باشگاه به آن بپردازید تا اینکه با یک کوله بیش از حد سنگین به سراغ آن بروید. انتخاب کوله درست یعنی کوهنوردی درست. شک نکنید!

مرتبط : انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

سرمایه گذاری در انتخاب لوازم با کیفیت

لوازم با کیفیت برای کوهنوردی گاها به طور نسبی گرانتر هستند. اما با محافظت درست معمولا عمر طولانی خواهند داشت و اگر شما انتخاب صحیحی انجام دهید نتیجه آن محصولات مدرن و سبکتر خواهد بود. از طرف دیگر خطرات کوهنوردی با کاهش وزن و افزایش کارآیی تجهیزات کاهش می یابد که به معنای ریسک تجمیعی کمتری خواهد بود. درباره پوشاک کوهنوردی ، طناب و سایر لوازم به اندازه کافی مطالعه کنید و سپس با علم کافی تجهیزات مورد نیاز را انتخاب کنید. به جای خرید چند محصول بی فایده روی وسایل مورد نیاز کلیدی تمرکز کنید.

مرتبط : وسایل مورد نیاز کوهنوردی ، لباس کوهنوردی

تمرین ، تمرین

نکات مهم کوهنوردی

یکی از نکات مهم کوهنوردی که در بسیاری از اوقات به خوبی به آن پرداخته نمیشود. تمرین در کوهنوردی اجبار است نه یک انتخاب، در صورتی که برنامه تان هفته یکروز کوهنوردی و صعود طولانی است یک پیشنهاد برایتان دارم: کوهنوردی نکنید! هفته ای یکروز فشار سنگین و طولانی بدون تمرینات میان هفته و کار روی ضعفها و بدنسازی تخصصی چیزی جز آسیبهای جدی برای شما به ارمغان نخواهد آورد. حداقل میزان لازم برای تمرینات میان هفته را دو جلسه در نظر بگیرید که برای کارهای جدی فراتر هم میرود. باید در تمرینات میان هفته روی بدنسازی کل بدن ، سنگنوردی ، سرعت ، قدرت…تمرکز منطقی و بر اساس علم تمرین داشته باشید.

مرتبط : باشگاه سنگنوردی و آمادگی جسمانی موج ، اصول تمرین کوهنوردی

گذارندن دوره های آموزشی

کوهنوردی یک فن است که شامل تکنیکها و مهارتهای بسیار زیاد از جمله کار با طناب ، کمپ زدن، صعود روی سنگ، تکنیکهای حرکتی ، بهمن شناسی و. ..میشود. باید حتما وقتی را به گذراندن دوره ها و مطالعه در مورد کوهنوردی و صعود اختصاص دهید. در موج کوه می توانید مطالب زیادی درباره کوهنوردی ، سنگنوردی و … بیاموزید.

یکی از نکات مهم کوهنوردی این است که در ازای هر ساعتی که در کلاس می گذرانید، ده ساعت به تمرین اختصاص دهید تا به خوبی مطلب را فرا بگیرید. گرفتن مدرک بدون تمرین یعنی هیچ.

مرتبط : آشنایی با تکنیکهای سنگنوردی ، سیستمهای طناب ،

انتخاب درست همطناب

همطناب شدن یعنی شراکت در مرگ و زندگی. پس همطناب و همنوردتان را به درستی انتخاب کنید. به دنبال کسانی باشید که احساسی رفتار نمیکنند و دید علمی به صعود دارند. همچنین از نظر روانی با شما هماهنگ باشند. در شرایط سخت انسان ذات درونی خود را هویدا میکند و اینجاست که مفهوم یک همطناب درست را خواهید فهمید. بهتر این است که دو همطناب از نظر فیزیکی به طور تقریبی در یک سطح باشند. در این صورت یک نفر در طول صعود فشار غیرمنطقی تحمل نخواهد کرد. این یکی از نکات مهم کوهنوردی است که هیچگاه نباید فراموش کنید.

مرتبط : غلبه بر ترس در صعود

آمادگی برای شرایط غیرمنتظره

برای چند درجه سرمای بیشتر آماده باشید. یک کیف کمکهای اولیه، مسکن، چسب را به همراه خود حمل کنید. چراغ پیشانی را حتی اگر با شب هم برخورد نمی کنید بردارید. اگر مسیر شما نیاز به استفاده از ده کوییک دراو دارد، دوازده عدد بردارید. به خاطر داشته باشید که حتی در بهترین شرایط هم میتوان تغییرات سریعی در شرایط کوهستان و صعود مشاهده کرد.

کارآیی یک اصل است.

انرژی و وقت زیادی صرف تمرین میکنید. اما هدف در کوهستان، (برخلاف باشگاه) صرف حداقل انرژی ممکن برای صعود خواهد بود. کارآیی شامل همه چیز در صعود می شود.

گاهی کوهها شما را دعوت به صعود میکنند، گاهی باید تحمل کنید و زمانی نیز بایست به خانه بازگردید.

فرد بکی

امتیاز کاربران: ۴.۲۶ ( ۷ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 9 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 87 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن