آمادگی جسمانی, دوچرخه سواری

خرید دوچرخه

خرید دوچرخه

0
(0)

خرید دوچرخه یا تهیه و انتخاب مجازی یک محصول وقتی موفقیت آمیز است که شما پیش از آن، در مورد مزایا و معایب و شاخصه های کلی آن کالا اطلاعات کافی داشته باشید.

چند نوع دوچرخه وجود دارد؟

دوچرخه‌ها نسبت به فضاهایی که مورد استفاده قرار می گیرند و نیز جنسیت اشخاصی که می خواهند از آن دوچرخه استفاده کنند، از طراحی‌ منحصربه فردی برخوردارند و در چندین گروه مختلف قرار می گیرند. در گروه بندی طبق نوع فضای قابل‌استفاده، دوچرخه‌ها به شکل زیر قابل تشخیص هستند:

 • دوچرخه‌ های شهری
 • دوچرخه ‌های Hybrid
 • دوچرخه ‌های Mountain
 • دوچرخه‌های کورسی
 • دوچرخه ‌های جاده‌ای
 • دوچرخه‌های تایم تریال
 • دوچرخه های بی ام ایکس

گروه بندی انواع دوچرخه طبق طراحی آن ها

مدل دیگری از گروه بندی دوچرخه ها طبق سبک طراحی و مدل کمک‌فنر استفاده شده در آن ها انجام می شود:

 • دوچرخه های hard trail با یک کمک فنر یا فاقد کمک فنر
 • دوچرخه های Full Suspension یک کمک‌فنر در چرخ‌ عقب دارند.
 • این گروه از دوچرخه‌ها به شکل دوتکه هستند؛
 • به طوری که یک قسمت مثلثی در بخش جلوی دوچرخه و یک قسمت دیگر در بخش عقب دوچرخه وجود دارد.
راهنمای خرید دوچرخه
یک نمونه از دوچرخه هارد تریل

تفاوت دوچرخه Hard Tail با دوچرخه Full Suspension :

دوچرخه هارد تریل برای آماتورها مقرون به صرفه تر هست. درصورتی که شما به شکل حرفه‌ای دوچرخه سواری نمی کنید، خرید دوچرخه‌ی Full Suspension، از آنجایی که یک کمک‌فنر در چرخ عقب دارد و فقط  در فرود از مسیر های کوهستانی کارایی دارد و باعث می شود به دسته ها و چرخ ها فشار زیادی نیاید، فقط هزینه ی زیادی برای شما خواهد داشت. بنابراین، خرید دوچرخه‌ Hard Tail پیشنهاد بهتری است.

دوچرخه کوهستان
نمونه ای از دوچرخه های Full Suspension

دوچرخه شهری

 1. دوچرخه‌های شهری اغلب قالب فلزی و سبکی دارند.
 2. جنس آن از آلومینیوم می باشد. دارای چرخ هایی نازک فاقد آج هستند.
 3. این دوچرخه‌ها اغلب فاقد دنده یا کمک‌فنر می باشند.
 4. در این نوع دوچرخه ها در مقایسه با دوچرخه های کوهستانی فرمان نسبت به زین از زاویه ی بیشتری برخوردار است.
 5. رکاب تا زین فاصله ی بیشتری از هم دارند که سبب خواهد شد به راحتی بتوان دسته‌ی فرمان را کنترل نمود.
 6. از طرفی به منظور حرکت در جاده های طولانی، احتیاجی به دائمارکاب‌زدن‌ نیست.
دوچرخه شهری
دوچرخه شهری

دوچرخه هیبرد Hybrid

 1. از لحاظ کارکرد مشابه دوچرخه‌های کوهستان یا شهری هستند.
 2. این دوچرخه‌ها در هر دو فضا به راحتی قابل استفاده هستند؛
 3. نمی‌توان به منظور کوه‌پیمایی از آن ها استفاده نمود
 4. فقط برای استفاده در کوه پایه یا فضاهایی که از شیب کمتری برخوردارند، قابل استفاده هستند.
 5. دوچرخه‌ها از شاخصه هایی مانند دوچرخه‌های کوهستان برخوردارند؛
 6. صرفا تایر آن‌ها نسبت به دوچرخه‌های کوهستان نازک تر است.
دوچرخه هیبریدی
دوچرخه هیبریدی

دوچرخه مخصوص کوهستان

 1. دوچرخه‌های کوهستان باید از فریم محکم و استانداردی بهرمند باشند تا در مقابل آسیب و صدمه هایی که به دوچرخه  و بدن  دوچرخه سوار وارد می‌شود محکم باشد،
 2. انتخاب بدنه خوب موجب می شود اغلب از مریضی هایی مثل: افتادگی شانه، دیسک کمر، فشار در ستون فقرات و زانو، که احتمال دارد به علت استفاده از دوچرخه ای با بدنه نامناسب برای دوچرخه سوار پیش آید، پیشگیری کند.

دوچرخه کوهستانی

دوچرخه‌های Mountain  نسبتا  از چرخ های پهن‌تری برخوردارند.

 1. این چرخ ها اغلب آج‌هایی دارند که سبب سایش بیشتر با سطح زمین خواهد شد تا هنگام دوچرخه سواری در مناطق ناهموار و لغزنده لیز نخورید و آسیب نبینید.
 2. اغلب دوچرخه‌های کوهستان دنده دارند که فرد قادر باشد به کمک آن به آسانی در جاده هایی با شیب زیاد یا صعب‌العبور راحت تر حرکت نماید.
 3. یکی از اصلی ترین لوازمی که در این دوچرخه‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، دوشاخ می باشد.
دوچرخه کوهستان
یک نمونه از دوچرخه کوهستان های سبک

دوچرخه کورسی و جاده ای

اغلب کاربران دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده ای را در طبقه کلی به اسم دوچرخه‌ی جاده ای دسته بندی می‌کنند. ممکن است این اشتباه به علت اشتراکات بسیاری باشد که میان این دو گروه دوچرخه وجود دارد.

 1. اغلب به دنده یا کمک‌فنر احتیاجی ندارند.
 2. در فریم این دوچرخه‌ها نیز باید از موادی سبک بکارگرفته شود تا به فرد در سرعت گرفتن کمک نماید.
 3. از تفاوت‌های مهم این دو گروه دوچرخه، نوع چرخ هایی است که در آن‌ها استفاده می شود؛ به طوری که پهنای چرخ دوچرخه‌های کورسی در مقایسه با دوچرخه‌های جاده ای کمتر است؛ به همین علت استفاده از دوچرخه‌ی کورسی در برای مسافت های طولانی جاده‌ای مناسب نیست.
دوچرخه جاده
دوچرخه جاده

دوچرخه BMX

دوچرخه‌های BMX اغلب برای اهالی ورزش طراحی شده است که حرفه ای ورزش دوچرخه‌سواری می کنند.

 1. این دوچرخه ها اغلب از ابعاد فریم‌های کوچکی برخوردار می باشند.
 2. دوچرخه‌های BMX از ترمز یا کمک‌فنری برخوردار نیستند.
 3. بدنه‌ی این نوع دوچرخه ها سبک وزن و محکم هستند.
 4. این سبکی باعث می شود به حرکات نمایشی با سرعت بیشتری انجام شود.
دوچرخه بی ام ایکس
دوچرخه بی ام ایکس

دوچرخه تایم تریال

خرید دوچرخه‌های تایم تریال هم مثل دوچرخه‌های BMX به منظور مسابقات حرفه ای دوچرخه‌سواری کارایی دارند.

 1. اغلب بدنه بسیار کوچک‌تر در مقایسه با دوچرخه‌های جاده ای دارند.
 2. عمق طوقه‌ی استفاده شده در تولید آن‌ها بیشتری است که باعث سرعت این دوچرخه‌ها می شود.

هنگام خرید دوچرخه مناسب به چه نکاتی دقت کنیم؟

اطلاع از نوع دوچرخه و هدف خریداری ضروریست. اما صرفا اطلاع داشتن از این نکته در انتخاب دوچرخه مناسب کمک رسان نیست و عواملی مثل وزن، ابعاد، نرخ و لوازم روی کیفیت و راندمان دوچرخه‌ی مدنظر شما تاثیر دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

هنگام خرید دوچرخه مناسب به چه نکاتی دقت کنیم؟
 • وزن دوچرخه

در انتخاب و خرید دوچرخه، وزن آن بسیار مهم است. درحقیقت هر چه دوچرخه سبک تر باشد، هنگام دوچرخه سواری سرعت و شتاب بیشتری دارد. این روزها  از موادی در تولید قالب دوچرخه بکار گرفته میشود که باعث سبک وزنی دوچرخه باشند؛ به همین علت آلومینیوم، کربن و کروم در تولید اغلب دوچرخه‌ها بکار گرفته می شود.

 • ابعاد دوچرخه

گام اول به منظور خرید دوچرخه سایز آن می باشد. خرید دوچرخه مناسب از زیادی فشار آوردن به بخش های مختلف بدن جلوگیری می کند. و انرژی کمتری در حین دوچرخه‌سواری صرف می نماید.

ابعاد مهم در انتخاب دوچرخه:

 1. ابعاد قالب
 2. اندازه تایر یا طوقه
 3. فاصله‌ی زین تا رکاب موقع نشستن و ایستادن روی دوچرخه
 4. حدفاصل میان زین تا فرمان
 5. ابعاد تایر

نخستین گام به منظور خرید دوچرخه در ابعاد مناسب این است که از ابعاد موردنظر خود دانش لازم را داشته باشید. گام بعدی در خرید دوچرخه برابری مشخصات ابعاد شما با جدول سایز‌بندی دوچرخه‌های مورد نظرتان می باشد.

انتخاب و خرید دوچرخه در ابعاد مناسب برای خردسالان به گونه ای با خرید دوچرخه برای بزرگسالان فرق می کند. در این شرایط باید قد و سن را با مشخصات مربوط به ابعاد تایر مطابقت نمود تا در آخر سایز دوچرخه‌ی ایده آل خود را بیابید.

چارت
 • قیمت دوچرخه

نرخ دوچرخه‌ ها متفاوت است که علت اصلی این تفاوت قیمت‌ها بخاطر جنس لوازم استفاده شده در تولید دوچرخه‌ها است؛ بنابراین در خرید دوچرخه اول باید بدانیم که:

 1. به چه مدل دوچرخه‌ای احتیاج داریم؟
 2. از طرفی دوچرخه‌ای تهیه کنیم که مناسب زمینه و مکان استفاده ما باشد.
 3. سطح کار استفاده کننده: مبتدی متوسط یا حرفه ای؟
 • لوازم دوچرخه

مورد بررسی قرار دادن هر یک از لوازم دوچرخه به موضوعی جداگانه احتیاج دارد تا تعیین کند چه لوازمی برای چه دوچرخه‌هایی مناسب‌ هستند. ولی در آخر اطلاع داشتن از بعضی مسائل در رابطه با لوازم دوچرخه حائز اهمیت است تا بتوانید خرید دوچرخه‌ای داشته باشید که لوازم آن در عین باکیفیت بودن، قیمت به صرفه و متناسب با زمینه مصرف شما،  کارایی داشته باشد.

قیمت یک دوچرخه و در عین حال کیفیت آن در ابتدا بسته به نوع فریم آن است که در تولید آن استفاده شده است که اغلب از فولاد، آلومینیوم(دوچرخه های نیمه حرفه ای با قیمت میانه)، کروم یا کربن (دوچرخه های حرفه ای و گران) می باشند.

فریم دوچرخه‌هایی که از جنس آلومینیوم است خود انواع گوناگونی دارند که هر یک تفاوت‌هایی در سطح استحکام قالب درمقابل ضربه و فشار دارند.

 • دوشاخ

قطعه‌ی دیگری که در دوچرخه‌های Mountain  و دوچرخه‌های Hard Tail از نظر عملکرد در خرید دوچرخه بسیار مهم است، دوشاخ می باشد. میزان بالایی از فشار منتقل شده از سطح زمین به دسته فرمان، توسط میله فرمان منتقل می‌شود. ایجاد این سطح از فشار می‌تواند تا سطح زیادی در مقاومت دوچرخه موثر باشد. به همین علت در چنین موقعیتی نوع دوشاخی که در دوچرخه بکار گرفته می شود، مهم است. دوچرخه هایی که اغلب فاقد کمک‌فنر هستند یا فقط یک کمک‌فنر دارند، فشار بالایی را در تایرهای جلویی متحمل می شوند. به همین علت ساخت دوچرخه با دوشاخ مناسبی که بسیار محکم باشد، در این دوچرخه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

 • دنده

مجموعه لوازمی که سیستم دنده‌دهی یک دوچرخه را مشخص می‌کند،

 1. زنجیر
 2. اتوموبیل
 3. شانژمان
 4. طبق تغییرده
 5. دسته دنده

میزان دنده‌های دوچرخه نسبت به اندازه طبق‌های اتوموبیل تعیین می‌شود؛ به صورتی که اگر اتوموبیل دوچرخه از هشت طبق بهرمند باشد، آن را یک دوچرخه هشت‌سرعته می نامند.

 • ترمز

ترمز اکثر دوچرخه ها یا ترمز لقمه‌ای یا مکانیکی صفحه ای یا هیدرولیکی صفحه ای است.قطع به یقین می توان گفت امروزه ترمزهای هیدرولیکی صفحه ای از نظر سرعت بالای کارکرد و وارد کردن فشار کنترل شده به تایرها، در مقایسه با دو مدل دیگر، ترمز بهتری به شمار می آیند؛ ولی داشتن این نوع ترمز برای همه‌ مدل دوچرخه از نظر هزینه به‌صرفه نمی باشد و اغلب در دوچرخه‌های کوهستان بهترین به کار گرفته می شود.

انواع ترمز:

 • لقمه ای
 • هیدرولیکی
 • صفحه ای

از طریق دو لقمه که در جانب طوقه وجود دارند، کار می‌کنند. به این شکل که بعد از دسته ترمز را فشار می دهید، لقمه به طوقه می چسبد و سرعت کم می شود. یکی از ایرادات بزرگ این مدل ترمز‌ها داغ‌ شدن لقمه‌هااست. این مدل ترمز اغلب در دوچرخه‌های شهری، جاده‌ای و Hybrid به کار گرفته می شود.

ترمز‌های هیدرولیکی صفحه ای اغلب برای دوچرخه‌های کوهستانی، به ویژه دوچرخه‌های که برای فرود از شیب طراحی شدن کارایی دارند.‌بنابراین خرید دوچرخه در این سبک پیشنهاد خوبی است.


فدراسیون دوچرخه سواری 

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید