تریل رانینگدوچرخه سواریطبیعت گردیلوازم کوهنوردی

راهنمای انتخاب عینک آفتابی

عینک آفتابی از چشمان شما در برابر آسیب اشعه های فرابنفش محافظت میکند، خستگی چشم را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد و هم چنین مانع رسیدن گرد و غبار ها و آلودگی های موجود در محیط به چشمانتان می شود.

پیدا کردن عینک مناسب راحتی شما را هنگام رانندگی و کوهنوردی به ارمغان می آورد.

انواع عینک آفتابی

کژوال: مناسب برای فعالیت ها و تفریحات روزانه، مناسب برای استفاده هنگام رانندگی و پیاده روی های سبک، این دسته از عینک ها برای فعالیت های ورزشی طراحی نشده اند‌

اسپرت: طراحی شده برای فعالیت های ورزشی مثل دو، دوچرخه سواری و پیاده روی، این دسته از عینک ها با توجه به اینکه وزن سبکی دارند برای ماجراجویی در طبیعت مناسب هستند. قاب و لنز های این عینک ها در برابر ضربه بسیار بیشتر از عینک های کژوال مقاوم و انعطاف پذیر هستند. همچنین این عینک ها پد های دارند که هنگام عرق کردن مانع از افتادن عینک می شود.

عینک آفتابی
عینک ورزشی

بعضی از انواع این عینک ها، قابلیت جابجایی لنز دارند که شما میتوانید آن را در برابر حالت های مختلف نور تعویض کنید.

عینک یخچال Glacier glasses : این دسته از عینک ها برای این طراحی شده اند که آسیب نور شدید آفتاب که بر برف ها میتابد و به چشم ما منعکس می شود را کم کند. همچنین این دسته از عینک ها این قابلیت را دارند که مانع ورود نور از طرفین به چشم شوند.

عینک آفتابی
عینک یخچال

انواع لنزهای عینک های آفتابی و قابلیت های آنها

پولاریزه: این دسته از لنزها میزان تابش چشمگیر نور انعکاسی از سطح را کاهش می دهند. اگر از ورزش های آبی لذت می‌برید یا به این نوع بازتاب ها حساس هستید، پولاریزه یک گزینه عالی برای شماست. در بعضی موارد این لنز ها با رنگ های موجود در شیشه واکنش می دهند و ممکن است باعث کاهش دید و ایجاد نقطه کور شوند در این موارد می توانید از شیشه های آینه ای برای عینک خود استفاده کنید.

فتوکرومیک: لنزهای فتوکرومیک به صورت خودکار با تغییر شدت و شرایط نور تنظیم می شوند. این لنزها در واقع در مواقعی که شدت نور زیاد است تاریک می شوند و هنگام کم شدن شدت نور به حالت عادی برمیگردند.

اخطار: فرآیند فتوکرومیک در شرایط سرما به مدت زمان طولانی تری نیاز دارد و گاهی ممکن است هنگام رانندگی کار نکند زیرا پرتو های UVB به شیشه جلوی اتومبیل شما نفوذ نمی‌کند.

لنزهای قابل تعویض: بعضی از انواع عینک ها قابلیت گذاشتن و برداشتن لنز از جمله لنزهای رنگی را دارند.این قابلیت به شما امکان اینکه بخواهید با توجه به شرایط نور یا موقعیت مکانی لنز درخور و مناسب به کار ببرید، می دهد.

این ویژگی را برای خرید عینک مخصوصا اگر اهل سفر و گشت و گذار و یا حضور در مکان های متنوع هستید، در نظر داشته باشید.

انتقال نور مرئی

مقدار نوری که از لنز عبور می کند و به چشم ما میرسد، را اصطلاحا نور مرئی منتقل شده می نامند که با علامت اختصاری VLT شناخته می شود.

این میزان به ضخامت و رنگ لنز، جنس عینک و همچنین ماده یا موادی که آن را پوشانده است، بستگی دارد. در زیر اطلاعاتی در مورد این ویژگی عینک های آفتابی به شما می دهیم:

۰_۱۹٪: ایده آل برای آفتاب و نور شدید

۲۰_۴۰٪: مناسب برای کلیه ی موقعیت ها

۴۰٪+: بهترین میزان برای شرایط کم نور و تاریک

۸۰_۹۰٪: لنز های بسیار شفاف برای شرایط کم نور و شب

لنز های رنگی

لنزهای رنگی روی مقدار نور مرئی قابل عبور از عینک، رنگ ها و کنتراست های محیط تاثیر گذارند و آن را تعیین می‌کنند.

رنگ های تیره(قهوه ای، خاکستری، سبز)

این رنگ لنزها برای استفاده روزانه و فضای باز بسیار مفید هستند؛ سایه های تیره عمدتا برای برطرف شدن تابش خیره کننده و کاهش خستگی چشم هستند. لنزهای سبز و خاکستری رنگی را تحریف نمی کنند اما لنز های قهوه ای ممکن است باعث تحریف جزیی شوند..

رنگ های روشن (زرد، طلایی، کهربایی، صورتی، قرمز)

برای شرایط نوری با شدت متوسط تا کم، بسیار مناسب هستند. هم چنین برای ورزش های اسکی، اسنوبورد و سایر ورزش های برفی. این دسته از لنز ها درک خوبی از عمق به چشم می دهند، کنتراست های خوبی ایجاد می‌کنند، دید بهتری از اشیا به شما می دهند و وضوح خوبی از محیط اطراف برای شما ایجاد می کنند.

مرتبط : انتخاب کفش دویدن ، راهنمای کفش سنگنوردی ، پوشاک کوهنوردی

روکش لنز  عینک های آفتابی

هرچه قیمت یک عینک بیشتر باشد، احتمال اینکه از چندین لایه روکش تشکیل شده باشد بیشتر است. این لایه ها می‌توانند روکش ضد آب، روکش ضد خش برای دوام بیشتر، یک روکش ضد مه برای شرایط مرطوب و فعالیت های سنگین باشند.

روکش آینه‌ای یا فلش روی بعضی از عینک های آفتابی اعمال شده است. آنها با بازتاب بیشتر نور هایی که به سطح لنز برخورد می کنند، تابش نور را کاهش می دهند. روکش های آینه ای، باعث می شوند تا اشیا از آنچه که هستند تاریک تر به نظر برسند بنابراین بیشتر از رنگهای سبک استفاده می شود.

مواد مورد استفاده لنز عینک های آفتابی

مواد مورد استفاده در لنز های عینک های آفتابی میتوانند بر وزن، وضوح و قیمت عینک تاثیرگذار باشند.

شیشه: وضوح نوری بالا و مقاومت زیاد در برابر خراش. هرچند شیشه سنگین تر و گران تر از سایر مواد است. شیشه به کار برده شده در لنز خرد نمی شود ولی باعث بزرگنمایی غیرعادی خواهد شد.

پلی اورتان: مقاومت بالا و محکم در برابر ضربه، وضوح نوری بالا، انعطاف پذیر و سبک، اما در بازار با قیمت های بالا ارائه می شود.

پلی کربنات: از مقاومت خوبی در برابر ضربه و وضوح نوری بسیار خوبی برخودار است. بسیار مقرون به صرفه، سبک و سبک است و جای کمی می گیرد اما در برابر خراش مقاومت کمتری دارد.

اکریلیک: یک جایگزین ارزان قیمت برای پلی کربنات است که برای عینک آفتابی های کژوال مناسب هستند. نسبت به پلی کربنات یا شیشه با تحریف تصویر کمتر و هم چنین از دوام و وضوح کمتری برخوردار است.

مواد مورد استفاده در قاب عینک های آفتابی

انتخاب قاب مناسب نیز به اندازه انتخاب لنز مناسب، مهم و قابل توجه است. راحتی، دوام و ایمنی عینک شما می تواند در گرو انتخاب قاب عینک باشد.

فلزی: به راحتی قابل تنظیم با چهره و کمتر مزاحم زمینه دید شماست. نسبت به انواع دیگر گران تر و بادوام تر است ولی مناسب برای فعالیت های سنگین نیست. این نکته را در نظر بگیرید که هنگام استفاده از این عینک در ماشین، بسیار گرم می شود.

نایلون: ارزان، سبک و بسیار با دوام تر از انواع فلزی هستند. بعضی از انواع این قابها دارای مقاومت خوب برای فعالیت های ورزشی هستند. قبلیت تنظیم ندارند مگر اینکه سیم کوچکی در فضای داخلی آن ها قرارگرفته باشد.

استات: گاهی تحت عنوان قاب های دست ساز نام برده می شوند و بسیار محبوب درعینک های سبک بالا محسوب می شوند. دارای رنگ بندی های متنوع  اما انعطاف پذیری کمتری دارند. برای فعالیت های سنگین مناسب نیستند.

پلیمر با پایه کرچک Castor: سبک، با دوام و غیر نفتی است که از گیاهان کرچک ساخته می شود.

نکات درباره سایز عینک آفتابی

در ادامه به چند نکته برای استفاده مناسب از عینک اشاره می کنیم.

 • قاب های عینک باید به راحتی روی بینی و پشت گوش شما جای بگیرند اما فشار نیاورند و ایجاد سایش نکنند.
 • وزن عینک باید بین بینی و گوش تقسیم شود. وزن آن باید سبک باشد تا اصطکاک و سنگینی ایجاد نکند.
 • مژه های شما نباید با قاب تماس پیدا کنند.
 • عینک شما باید قابلیت تنظیم از طرفین و قسمت پل را به شما بدهد.
 • عینک شما باید قابلیت تنظیم پایه های کوچک کنار بینی را داشته باشد و شما بتوانید آن هارا از هم دور یا به هم نزدیک کنید.
 • اگر روش خرید آنلاین را برای عینک آفتابی انتخاب کرده اید حتما حالت صورت خود را در نظر بگیرید برای مثال میتوانید هنگام جستجو از عبارت هایی نظیر “مناسب برای صورت های گرد” یا ” مناسب برای حالت صورت کوچک” استفاده کنید.

مرتبط : عینک اسکی ، لوازم مورد نیاز کوهنوردی

ترجمه : نگار پیرحیاتی

دکتر مهدی جباریان / باشگاه ورزشی موج

امتیاز کاربران: ۴.۸ ( ۲ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. من صفحه شما رو برای یک ساعت از روزم انتخاب کردم
  بسیار حرفه ای از :
  اطلاعات
  ترجمه
  عکس
  فیلم
  راهنمایی ( عینک /کفش…)
  تمرین
  و
  …‌
  برای من که یک رشته اصلی ورزشی دنبال کردم و الان دارم در کنارش کارهای دیگری تجربه می‌کنم بسیار اموزنده و عالی✌🏻👍🏻
  به عنوان مخاطب هر روز شما وظیفه خودم می دونستم که تشکر کنم و لطفا همین رویه حرفه ای و جذاب ادامه بدید 🙏🏻
  موفق باشید 🍀

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن