منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی

گردن درد : علل، علائم، درمان و ورزش ها

0
(0)

گردن درد می تواند به دلایل مختلف بروز کند که در هر صورت آزار دهنده و مشکل ساز خواهد بود. در این مقاله به علل گردن درد، روشهای درمانی و از همه مهمتر راهکار پیشگیری از آن خواهیم پرداخت. مسلما پیشگیری بسیار آسان تر از روشهای درمانی خواهد بود. با موج کوه همراه باشید.

اولین گام در تشخیص نحوه تسکین و درمان گردن درد، درک اولیه از علل شایع این درد، آناتومی گردن و چگونگی تشخیص گردن درد، درمان ها و تمرینات رایج پزشکی و فیزیوتراپی می باشد.

گردن درد می تواند به دلایل مختلفی پدیدار شود. درد/کشیدگی عضلات گردن، رگ به رگ شدن رباط، آرتریت گردن، یا درد دیسک گردن با یا بدون ریشه عصبی از مجموعه این علل می توانند باشند.

مطالعه ای نشان داد که 10% از بزرگسالان گردن درد را تجربه می کنند. خوشبختانه اکثر بیماران صرف نظر از علت درد، با درمان محافظه کارانه، فیزیوتراپی و ورزش بهبود می یابند. شدت گردن درد ممکن است با ناهنجاری هایی که در تصویربرداری گردن مشاهده می شود، ارتباط نداشته باشد.

درد گردن تا حدود زیادی به دلایل بیومکانیک روی می دهد. فعالیت های روزانه شما بر بیومکانیک گردن تاثیر خواهد داشت. کارهایی مانند نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر، حرکت مکرر گردن، تصادف، افتادن، ضربه به بدن یا سر، پیری طبیعی و ساییدگی روزمره می توانند تاثیر منفی به همراه داشته باشند.

آناتومی گردن

گردن توسط مهره های ستون فقرات گردنی از پایه جمجمه شروع می شود. 7 مهره وجود دارد که ستون فقرات گردنی را با 8 جفت عصب گردنی ایجاد می کند. تک تک مهره های گردنی C1، C2، C3، C4، C5، C6 و C7 نامیده می شوند. اعصاب گردنی نیز بر این اساس از C1 تا C8 هستند.

آناتومی گردن

مهره های گردنی (استخوان ها) در مقایسه با سایر مهره های نخاعی (در ستون فقرات سینه ای یا کمری) از نظر اندازه کوچکتر هستند. این مهره‌های ستون فقرات گردنی قرار است طناب نخاعی را در بر گرفته و از آن محافظت کند، از جمجمه حمایت کند و حرکات مختلف سر را فعال کند (مثلاً چرخش پهلو به پهلو، خم شدن به جلو و عقب).

گردن دارای رباط ها، تاندون ها و عضلات است که به حمایت و تثبیت ستون فقرات گردنی کمک می کنند. رباط ها برای جلوگیری از حرکت بیش از حد گردن که می تواند منجر به آسیب جدی شود و همچنین مهره ها را تثبیت می کند، کار می کنند.

عضلات گردن پارا نخاعی همچنین به ایجاد تعادل و ثبات ستون فقرات و ایجاد حرکت کمک می کنند. ماهیچه ها در پاسخ به تکانه های عصبی که از مغز شروع می شوند، منقبض و شل می شوند.

حرکت گردن: خم شدن، اکستنشن، خم شدن پهلو و چرخش – حداکثر حرکت ستون فقرات گردنی در C-4-5-6 می باشد، بنابراین حرکت بالاتر، احتمال آسیب (ساییدگی و پارگی) را در این مهره ها بیشتر می کند، به همین دلیل بیشتر گردن درد در سطح C-4-5-6 رخ می دهد. با این حال می تواند در هر سطحی رخ دهد.

دلایل گردن درد چیست؟

درد و فشار عضلانی

این معمولا به خاطر فعالیت های روزانه افراد رخ می دهد:

 • وضعیت بد بدنی
 • کار کردن طولانی مدت با کامپیوتر بدون تغییر موقعیت
 • خوابیدن در شرایط بد گردن یا استفاده از بالش اشتباه
 • ورزش بیش از حد/ تکان دادن گردن در حین ورزش

افتادگی دیسک گردن

فعالیت تند و ناگهانی در اطراف گردن باعث بیرون زدگی دیسک می شود، زیرا در اثر ضربه یا آسیب ممکن است بر نخاع یا ریشه های عصبی فشار وارد شود. به این پرولاپس دیسک گردنی گفته می شود که به آن پارگی دیسک یا لیز خوردگی slipped disk نیز می گویند.

اسپوندیلوز

با افزایش سن، دیسک‌های گردن و مهره‌ها می‌توانند تحلیل بروند. این یک اسپوندیلوز گردنی (استئوآرتریت گردن) شناخته شده است. این می تواند فضای بین مهره ها را کاهش دهد و ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد. همچنین به حرکت مفصل گردن شما استرس وارد می کند.

آسیب گردن

به ویژه در هنگام افتادن روی گردن و شانه خطر آسیب گردن افزایش می یابد. تصادفات اتومبیل، ورزش های با شدت بالا، که در آن عضلات و رباط های گردن مجبور می شوند خارج از محدوده طبیعی خود حرکت کنند از جمله موارد آسیب زا هستند.

اگر استخوان های گردن (مهره های گردن) شکسته شوند، ممکن است باعث آسیب به نخاع شود. آسیب گردن در اثر تکان خوردن ناگهانی سر معمولاً آسیب شلاقی نامیده می شود. این آسیب جدی نیاز به اورژانس پزشکی دارد.

حمله قلبی

گردن درد همچنین می تواند یکی از علائم مرتبط با حمله قلبی باشد، اما اغلب با سایر علائم حمله قلبی، مانند:

 • افزایش ضربان قلب / تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد شانه، بازو یا فک

همراه است. اگر گردن شما درد می کند و علائم دیگری از حمله قلبی دارید، با آمبولانس تماس بگیرید یا فورا به اورژانس مراجعه کنید.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. در افرادی که مننژیت دارند، تب و سردرد اغلب با سفت شدن گردن همراه است. مننژیت می تواند کشنده باشد و همچنین یک اورژانس پزشکی است.

اگر علائم مننژیت را دارید، فوراً از متخصصان پزشکی کمک بگیرید.

آرتریت روماتوئید باعث درد مفاصل، تورم و خار استخوان می شود. هنگامی که این موارد در ناحیه گردن اتفاق می افتد، گردن درد می تواند ایجاد شود.

تنگی کانال نخاع گردنی زمانی اتفاق می‌افتد که مهره‌های نخاعی باریک می‌شوند و هنگام خروج از مهره‌ها به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کنند. این می تواند به دلیل التهاب طولانی مدت ناشی از آرتریت یا سایر شرایط مرتبط باشد.

پوکی استخوان استخوان ها را ضعیف می کند و می تواند منجر به شکستگی های کوچک شود. این وضعیت اغلب در بازوها یا پاها اتفاق می افتد، اما می تواند در ناحیه گردن رحم نیز رخ دهد.

فیبرومیالژیا همچنین وضعیتی است که در آن درد عضلانی در سرتاسر بدن رخ می دهد، عمدتاً ناحیه گردن و شانه را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم و نشانه های گردن درد:

اسپاسم عضله :

اسپاسم عضله پاراسپینال گردن و اسپاسم عضله ذوزنقه در گردن درد شایع است، اسپاسم انقباض ناگهانی، قدرتمند و غیرارادی عضلات است. عضلات احساس درد، سفت شدن و گره خوردن دارند. اگر گرفتگی عضلات گردن دارید، ممکن است باعث سفتی گردن شود.

درد عضلانی گردن:

عضلات گردن Paraspinal دردناک هستند و ممکن است گره های سختی داشته باشند (نقاط ماشه ای) که زمان لمس حساس هستند. درد اغلب تا وسط پشت گردن احساس می شود، یا ممکن است فقط در یک طرف درد داشته باشد.

سفتی گردن:

ماهیچه های گردن سفت می شوند و اگر مدت زیادی را در یک موقعیت سپری کنید، سفتی گردن شما را افزایش می دهند. سفتی گردن می تواند حرکت گردن یا حرکت دردناک گردن را دشوار کند.

درد ناشی از تابش عصبی: Nerve Radiating pain

درد از گردن تا شانه می‌تواند به بازوها و گاهی اوقات پاها سرایت کند. احساس سوزن سوزن شدن یا سوزن سوزن شدن در بازوها دارید که می تواند با بی حسی، سوزش یا ضعف همراه باشد.

سردردهای سرویکوژنیک: Cervicogenic Headaches

سردردهای سرویکوژنیک همراه با گردن درد و سایر علائم مرتبط هستند. آنها معمولا یک نوع سردرد مبهم و دردناک هستند تا درد تیز. در حالی که سردرد اغلب در پشت سر احساس می شود، درد ممکن است به پهلوها و حتی جلوی سر نیز سرایت کند.

کاهش دامنه حرکتی گردن:

اگر نمی توانید سر خود را به همان میزان به طرف هر شانه بچرخانید، یا احساس می کنید در اینکه چقدر می توانید سر خود را به سمت قفسه سینه پایین بیاورید، یا اینکه چقدر می توانید سر خود را به عقب خم کنید، محدود شده اید، ممکن است کاهش یافته باشد. دامنه حرکت. پزشک شما می تواند این را آزمایش کند.

تشخیص درد گردن

اشعه ایکس: اشعه ایکس می تواند نشان دهد که کدام نواحی در گردن شما (مهره های گردن) که ریشه عصبی یا نخاع شما ممکن است توسط خارهای استخوانی یا سایر تغییرات دژنراتیو فشرده شده باشد.

سی تی اسکن: سی تی اسکن دارای تصاویر اشعه ایکس است که از جهات مختلف گرفته شده است تا نماهای مقطعی دقیقی از ساختارهای ستون فقرات گردن شما ایجاد کند.

MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی): MRI از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم، از جمله نخاع و اعصاب ناشی از نخاع استفاده می‌کند.

الکترومیوگرافی (EMG) / NCV: اگر پزشک شما مشکوک باشد که گردن درد شما ممکن است مربوط به یک عصب فشرده باشد، ممکن است EMG را پیشنهاد کند. در معاینه NCV، قرار دادن سوزن‌های ظریف از طریق پوست به داخل عضله و انجام آزمایش‌هایی برای اندازه‌گیری سرعت هدایت عصبی برای تعیین اینکه آیا اعصاب خاصی به درستی کار می‌کنند یا خیر؟ کاربرد خواهد داشت.

آزمایش خون: آزمایش خون گاهی اوقات می تواند شواهدی از بیماری های التهابی (روماتوئید) یا عفونی را ارائه دهد که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید گردن درد شما شود.

درمان دارویی در گردن درد:

معمولاً درمان تجویز شده، مسکن مطابق با نشانه بیماری، داروهای مسکن (NSAIDS) می باشد. آسکلوفناک/دیکلوفناک و شل کننده عضلانی برای تسکین درد عضلانی، چسب های مسکن و ژل مسکن مفید هستند.

مسکن ها: درد خفیف اغلب با استامینوفن تسکین می یابد.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): به عنوان مثال. آسکلوفناک، دیکلوفناک از داروهای خط اول برای گردن درد محسوب می شوند. آنها به کاهش درد گردن و علائم مربوط به اسپاسم عضلانی و تورم کمک می کنند و بسته به شدت علائم و نحوه پاسخ بدن شما به این دارو برای چند هفته تجویز می شوند.

در صورت داشتن هرگونه منع مصرف NSAID یا اگر گردن درد شما کنترل نشده باشد، می توان از انواع دیگر مسکن ها استفاده کرد.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی: اگر NSAID ها درد گردن شما را در موارد شدید تسکین نمی دهند – دوز کاهش یافته کورتیکواستروئیدهای خوراکی می تواند با کاهش علائم به تسکین درد کمک کند.

شل کننده های عضلانی: اگر اسپاسم عضلات گردن شدید باشد داروها به عنوان مثال. می توان از سیکلوبنزاپرین یا کاریسوپرودول استفاده کرد.

یقه گردنی: یک یقه گردنی نرم در اطراف گردن قرار می گیرد تا سر را در طول فعالیت روزانه شما پشتیبانی کند. استفاده روتین از یقه گردن توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث سفت شدن گردن یا ضعیف شدن عضلات گردن شود. یقه های گردنی مناسب می توانند به دلیل تنگی یقه، درد گردن را در برخی افراد بدتر کنند.

استفاده از بالش های بزرگ یا دوگانه توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث خم شدن بیش از حد به جلو یا خم شدن گردن و همچنین افزایش گردن درد شود.

درمان خانگی گردن درد

استفاده از کیسه یخ یا کیسه گرم:

بسته یخ و کیسه گرم برای گردن درد ممکن است برای کمک به کاهش درد، اسپاسم و تورم استفاده شود. بسته های داغ ممکن است برای افزایش جریان خون و شل کردن عضلات سفت استفاده شود. گاهی اوقات ترکیب گرما و سرما ممکن است به نام حمام کنتراست مفید باشد که بستگی به آسیب یا ترجیحات بیمار دارد.

این طبیعی ترین و آسان ترین درمان های خانگی است. اغلب گردن درد با درمان خانگی به تدریج بهبود می یابد. اگر نه، با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ می تواند به شل شدن و شل شدن عضلات کمک کند، که ممکن است درد و سفتی گردن را کاهش دهد. در طول درمان گردن درد، ماساژ پشت گردن و نواحی اطراف آن، از جمله پشت سر، شانه ها و پشت، رایج است.

ورزش برای تسکین گردن درد:

ورزش به تقویت عضلات گردن و همچنین بهبود عملکرد حرکت گردن کمک می کند. ورزش های زیر ممکن است توسط فیزیوتراپیست شما توصیه شود مانند:

 • حرکت فعال گردن
 • حرکت ایزومتریک گردن (INE)
 • ورزش کتف شانه (SSE)

حرکت فعال گردن:

1. تمرین خم شدن گردن (Neck tilt)

 • در حالت نشستن آرام، سر خود را به سمت پایین خم کنید تا چانه خود را روی سینه قرار دهید (گردن را کاملاً خم کنید).
 • به آرامی عضلات گردن خود را منقبض کرده و 4 تا 8 ثانیه نگه دارید.
 • به حالت خنثی برگردید و 10 بار تکرار کنید.
 تمرین خم شدن گردن برای گردن درد
تمرین خم شدن گردن

2. خم شدن گردن (سمت به پهلو):

 • سر خود را به سمت پایین به سمت شانه خم کنید، سعی کنید با گوش خود را به شانه خود لمس کنید (بدون اینکه شانه خود را بالا بیاورید).
 • به آرامی عضلات گردن خود را منقبض کرده و 8 ثانیه نگه دارید.
 • سر خود را به حالت خنثی برگردانید و در جهت مخالف این کار را تکرار کنید.
 • 10 بار در هر طرف تکرار کنید.
2. خم شدن گردن (سمت به پهلو):

3. تمرین چرخش گردن:

 • سر خود را به سمت یک طرف بچرخانید، چانه خود را در همان ارتفاع نگه دارید و در محدوده های راحت حرکت کنید.
 • به آرامی عضلات گردن خود را کشیده و به مدت 8 ثانیه نگه دارید.
 • سر خود را به حالت خنثی برگردانید و در جهت مخالف این کار را تکرار کنید.
 • 10 بار در هر طرف تکرار کنید.
تمرین چرخش گردن برای گردن درد

4. تمرین کششی گردن به جلو – عقب:

 • در حالت نشسته آرام، با بدن صاف، چانه خود را به سمت جلو فشار دهید تا گلویتان کشیده شود.
 • به آرامی عضلات گردن خود را منقبض کرده و 8 ثانیه نگه دارید.
 • سر خود را به حالت خنثی برگردانید و آن را به سمت عقب فشار دهید و چانه خود را بالا نگه دارید.
 • 8 ثانیه نگه دارید.
 • 10 بار تکرار کنید.
گردن

تمرینات ایزومتریک گردن

ورزش ایزومتریک گردن به تقویت عضلات گردن کمک می کند. این تمرین بیشتر توسط فیزیوتراپیست از روز اول برای تسکین درد گردن توصیه می شود.

نحوه انجام تمرین

در حالت نشسته، بدن خود را صاف نگه دارید، هر دو دست خود را پشت گردن قرار دهید (همانطور که در تصاویر مشاهده می شود) و با گردن خود به دست ها فشار وارد کند و همزمان با عضلات گردن خود مقاومت کنید، با هر دو دست و گردن وضعیت خود را برای 4 تا 5 ثانیه حفظ کنید. سپس استراحت کنید.

ورزش گردن درد

روز اول 8 تکرار و روز دوم 10 تکرار انجام دهید. همین تمرین را روی پیشانی و هر طرف گردن انجام دهید. تمرین را با فشار دادن کنار سر خود انجام دهید. این کار را 8 بار تکرار کنید، سپس طرفین را تغییر دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

قیمت اصلی 300.000 تومان بود.قیمت فعلی 297.000 تومان است.
298.000 تومان
388.000 تومان

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید