منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی

کوهنوردی برای افراد چاق (نکاتی که افراد دارای اضافه وزن باید بدانند)

0
(0)

کوهنوردی می تواند یک ورزش نشاط آور باشد اما به دلیل ماهیت آن، ممکن است از خود بپرسید که کوهنوردی برای افراد چاق مناسب است؟ نمی توان به این سوال به طور قطعی پاسخ داد. اگرچه امکان کوهنوردی ایمن و موثر با اضافه وزن وجود دارد، اما افراد چاق با مجموعه ای از چالش های اضافی روبرو خواهند شد. اگرچه این چالش‌ها لزوماً از کوهنوردی ایده بدی نمی‌سازند، اما نیاز به آماده‌سازی و کار بیشتر از جانب کوهنورد دارند. البته خبر خوب این است که با کوهنوردی، افراد چاق می‌توانند شروع به کاهش وزن و بهبود کیفیت کلی زندگی خود کنند. اگر از خود می‌پرسید که آیا کوهنوردی با اضافه وزن برای شما مناسب است، با موج کوه همراه باشید تا به برخی از مزایا و معایب این تمرین نگاهی بیندازیم. 

چرا کوهنوردان دارای اضافه وزن زیاد نیستند؟

همانطور که حدس می زنید کوهنوردان و سنگنوردانی که دارای اضافه وزن تعدادشان زیاد نیست. چند دلیل وجود دارد در ادامه با آن‌ها آشنا شوید:

 • عدم اعتماد به نفس: بسیاری از افراد دارای اضافه وزن اعتماد به نفس لازم برای بیرون رفتن و امتحان کوهنوردی را ندارند. از آنجایی که احساس می‌کنند مورد قضاوت قرار خواهند گرفت، معتقد نیستند که این تلاش ارزشمند است و بی نتیجه نیست.
 • باورهای غلط: بسیاری از افراد دارای اضافه وزن ممکن است حتی بر این باور باشند که به دلیل وزن خود راهی برای کوهنوردی وجود ندارد. شاید آن‌ها احساس می کنند که خیلی خطرناک است یا تجهیزات کوهنوردی نمی تواند از آن‌ها محافظت کند.
 • ترس از شکست: اگرچه این دلیل بزرگی است که بسیاری از مردم وارد کوهنوردی نمی شوند، اما به ویژه در مورد افراد دارای اضافه وزن صدق می کند زیرا آن‌ها اطمینان ندارند که قادر به انجام آن هستند. آن‌ها این طرز فکر را دارند که مجبورند با افراد سالم تر و توانمندتر رقابت کنند. از آنجایی که کوهنوردی اغلب به عنوان یک ورزش شدیدتر در نظر گرفته می‌شود، همین موضوع می تواند ترس را در دل افرادی که آمادگی لازم را ندارند، بنشاند.
 • فقدان انگیزه: دلیل چاقی بسیاری از افراد دارای اضافه وزن این است که تمایلی به آمادگی جسمانی ندارند. آن ها نه تنها به کوهنوردی بلکه ورزش های دیگری علاقه نشان نمی دهند. حتی کسانی که علاقه مند به فعالیت هستند، ممکن است باور نداشته باشند که واقعاً می تواند در کاهش وزن موثر باشد و بسیاری از افراد ممکن است کوهنوردی را اتلاف وقت بدانند.

نکات کوهنوردی برای افراد چاق و دارای اضافه وزن

 • باید هنگام تعیین اینکه آیا صعود با اضافه وزن برای شما مناسب است یا خیر، سلامتی شماست. قبل از شروع سفر کوهنوردی، اطمینان از آمادگی جسمانی کافی برای انجام این کار ضروری است.
 • اگر چاقی شما باعث ایجاد هر نوع مشکل سلامتی شما می شود، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا نظر حرفه ای را دریافت کنید. ممکن است شما یک عامل محدود کننده داشته باشید که نتوانید در کوهنوردی شرکت کنید. پس قبل از صعود از وضعیت سلامت خود مطمئن شوید. کوهنوردی برای افرادی که اضافه وزن کمی تا متوسط ​​دارند نباید مشکل ساز باشد و احتمالاً با تمرین کافی شروع به کاهش وزن ناخواسته خواهید کرد.
 • برای اینکه یک کوهنورد موفق باشید، باید در کاردیو عالی باشید و همانطور که بدن خود را برای این کار تمرین می دهید، مطمئناً مقداری از وزن خود را از دست خواهید داد. کوهنوردی به عنوان یک تمرین تمام بدن عالی است، به ویژه به عنوان یک تمرین برای استقامت قلب بسیار عالی است به این معنی که اکنون می توانید وزن خود را به روش سرگرم کننده کاهش دهید!
 • اگر نگران این هستید که برای انجام کوهنوردی هیکل بزرگ یا نامتناسبی دارید، قدم های کوچک بردارید. به یاد داشته باشید که رم در یک روز ساخته نشد!
 • اطمینان حاصل کنید که تجهیزاتی که خریداری می کنید می توانند وزن شما را تحمل کنند. در طول صعود و در صورت سقوط، کارابین شما باید بتواند از شما حمایت کند و شما را نجات دهد. به گفته برخی از کوهنوردان، تجهیزات کوهنوردی شما باید 10 درصد بیشتر از وزن بدن شما را تحمل کند، زیرا گرانش زمین به تجهیزات شما نیرو وارد می کند.
 • هنگام انتخاب همطناب کوهنوردی خود، مطمئن شوید که او به اندازه کافی قوی است یا به اندازه کافی با تجربه است که بتواند با فردی در اندازه شما کار کند. در صعودهای فنی سعی کنید با حمایت چی همراه شوید که تقریبا هم وزن شما باشد تا در زمان سقوط فشار زیادی به فرد وارد نشود. بسیار مهم است که توجه داشته باشید که این تنها زمانی اتفاق می افتد که عدم تطابق زیاد اندازه وجود داشته باشد، بنابراین نیازی نیست فردی را پیدا کنید که دقیقاً هم وزن شما باشد.
 • وزنتان را کاهش دهید. شاید تنها چند تغییر در رژیم غذایی راه نجات شما برای رسیدن به زندگی بهتر و همچنین کوهنوردی باشد. حذف مواد غذایی فرآوری شده، شکر سفید، آرد سفید و نوشیدنی های قندی را به عنوان گام اول مدنظر داشته باشید.
 • تمرینات وسط هفته برای شما اجباری خواهد بود. اگر تنها آخر هفته به یک برنامه سنگین بروید، مفاصل و قلب خود را در معرض فشار خطرناکی قرار می دهید. در طول هفته 3-4 جلسه تمرینات مختلف مانند دویدن، دوچرخه سواری، وزنه زدن، سنگنوردی را انتخاب کنید. این تغییر می تواند روی همه روند تاثیر مثبتی بگذارد. نیازی به خودکشی نیست. فقطا 3-4 روز در هفته روزی یک ساعت تمرین داشته باشید.
 • در پیمایش ها حتما از باتوم استفاده کنید. استفاده از باتوم کوهنوردی به ویژه برای افراد اضافه وزن تا حد زیادی از فشار روی مفاصل خواهد کاست و این برای شمایی که اضافه وزن دارید واجب خواهد بود.
 • به تدریج سطح برنامه ها را بالا ببرید. اگر دارای اضافه وزن هستید، تنها هفته 5% به میزان تمرینات خود اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که مفاصل و تاندون های شما در معرض فشار زیادی قرار دارند پس اجازه دهید تا انطباق ایجاد شود.

فواید کوهنوردی و سنگنوردی برای افراد دارای اضافه وزن

 • همانطور که گفته شد، کوهنوردی یک ورزش با فعالیت بالا است. علاوه بر کاهش وزن، می توانید قدرت بدنی خود را بالا ببرید و عضلات خود را تقویت کنید.
 • همچنین، با ورزش منظم، حتی قادر خواهید بود به اندام ایده آل خود دست یابید و سبب افزایش تدریجی تمرین می شود. به این ترتیب، کوهنوردی می تواند سکوی پرشی برای تغییر زندگی شما باشد.
 • علاوه بر این، از آنجایی که شما همیشه با یک همنورد یا همطناب خواهید بود، کوهنوردی راهی موثر برای بیرون آمدن و ملاقات با افراد جدیدی است که به تناسب اندام و تفریح ​​شخصی علاقه مند هستند. با احاطه کردن خود با گروهی که به تناسب اندام اهمیت می دهد، ادامه سفر کاهش وزن خود را آسان تر خواهید یافت. 
 • همانطور که شروع به صعود و کاهش وزن می کنید، متوجه خواهید شد که احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس شما در حال بازیابی است و حتی ممکن است در بدن خود احساس راحتی بیشتری کنید.
 • از آنجایی که ورزش رابطه مثبتی با خلق و خوی بهتر و کاهش افسردگی دارد، می توانید با قدرت کوهنوردی دوباره کنترل زندگی خود را به دست بگیرید.
 • اگرچه شما هرگز مجبور نیستید با کسی جز خودتان رقابت کنید، کوهنوردی راهی عالی برای به چالش کشیدن خود برای رسیدن به اهداف خاص است. همانطور که در کوهنوردی خود بهتر می شوید، می توانید خود را برای مقابله با کوه های دشوار به چالش بکشید تا بتوانید دائماً خود را بهبود ببخشید. همانطور که این کار را انجام می دهید، متوجه خواهید شد که هم قدرت ذهنی و هم قدرت بدنی شما بهبود می یابد و به شما قدرت می دهد تا تصمیمات سختی را که باید در زندگی بگیرید. کوهنوردی می تواند از شما فردی بسازد که به اهداف خود پایبند باشید و فردی مسئولیت پذیرتر، با انگیزه و موفق تر خواهید شد.
 • از ارتفاع می ترسید؟ اجازه ندهید که شما را از تبدیل شدن به یک کوهنورد بزرگ باز دارد. در عوض، از آن به عنوان انگیزه ای برای مقابله با ترس های خود استفاده کنید. می‌توانید در زندگی موفق‌تر باشید، زیرا این شجاعت را خواهید داشت که از هیچ چالشی عقب نمانید. همانطور که از کوه و صخره بالا می روید و یاد می گیرید که به مهارت خود اعتماد کنید، می توانید بر هر کسالت ذهنی که ممکن است در مورد امتحان چیزهای جدید داشته باشید غلبه کنید. به یاد داشته باشید، تنها راه رشد این است که شما خود را در معرض چیزهایی قرار می دهید که باعث ناراحتی شما می شود. انقلاب شخصی خود را با وارد شدن به کوهنوردی و به دست آوردن قدرت ذهنی که باید به عادات بد خود مانند پرخوری نه بگویید و برای مقابله با مسائلی که باعث اضافه وزن شما می شوند شروع کنید.

معایب کوهنوردی برای افراد دارای اضافه وزن

 • بخاطر وزنتان، ممکن است نتوانید فشار چنین فعالیت های سطح بالایی را تحمل کنید. اگر می ترسید این دلیل برای شما باشد، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید. اما بیشتر از همه، به بدن خود گوش دهید. هیچ کس بهتر از شما نمی داند که چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری را نمی توانید انجام دهید، بنابراین اگر مطمئن نیستید، بهتر است احتیاط کنید. اگر واقعاً به کوهنوردی علاقه دارید، ممکن است بتوانید تمرینات جایگزینی را انجام دهید تا زمانی که به اندازه کافی در شرایط مناسبی قرار بگیرید و شروع به کوهنوردی کنید.
 • در حالی که کوهنوردی اغلب یک فرآیند سرگرم کننده و با ارزش است، توجه داشته باشید که اگر عزت نفس یا مشکلات بدنی دارید، ممکن است بخواهید قبل از شروع با آن‌ها مقابله کنید. اکثر افرادی که در کنار شما کوهنوردی می کنند احتمالاً از نظر بدنی وضعیت بهتری خواهند داشت بنابراین اگر این موضوع باعث می شود احساس ناراحتی داشته باشید، مطمئن شوید که از قبل به ناامنی های خود رسیدگی کرده اید. کوهنوردی ورزشی است که نیازمند دقت و تمرکز است اگر ممکن است بیش از حد حواس شما پرت شود و نتوانید توجه خود را به کوهنوردی و تکنیک‌های مربوط به آن دهید، این ورزش به شما توصیه نمی شود.
 • برخی کوهنوردانی که اضافه وزن دارند در یافتن تجهیزات مناسب برای اندازه خود به مشکل بر می‌‌خورند. پیدا کردن برخی از وسایل مانند کلاه کوهنوردی و هارنس ها بسته به اندازه شما ممکن است سخت باشد. برای داشتن کوهنوردی ای ایمن ممکن است مجبور شوید خرید تجهیزات تخصصی را که با هزینه بیشتری تهیه کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید و به ورزش عادت ندارید، نسبت به کسانی که به طور معمول سنگ نوردی می کنند، در معرض آسیب بیشتری قرار دارید. شما باید بیشتر مراقب باشید تا به ماهیچه‌های خود آسیب نرسانید یا لغزش و زمین نخورید، زیرا بدن شما به انجام چنین ورزش های شدید عادت نخواهد کرد. اضافه وزن در کوهنوردی به زانو و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید از هر گونه آسیبی که در هنگام کوهنوردی می‌بینید چشم پوشی کنید. اگر عضله ی شما دچار آسیب شد یا هر آسیب جدی دیگری دریافت کردید، از آن به راحتی عبور نکنید، زیرا ممکن است در ادامه مسیر شما را دچار مشکل کند. کارها را آهسته و پیوسته انجام دهید تا زمانی که بدنتان برای انجام کارهای بیشتر آماده شود. با گوش دادن به بدن خود، می توانید محدودیت های خود را بدون شکستن آنها و آسیب رساندن به خود، به چالش بکشید.

در نهایت زیاده روی نکنید، همه چیز باید در حد اعتدال انجام شود. با در نظر گرفتن معایب فوق، می توانید بهتر آماده شوید و تصمیم بگیرید که آیا کوهنوردی برای شما مناسب است یا خیر.

سوالات متداول

محدودیت وزن برای کوهنوردی چقدر است؟

افراد دارای اضافه وزن در معرض آسیب های بیشتر هستند. با این حال، ما هر کسی را که تمایل زیادی به بالا رفتن از کوه ها دارد تشویق می کنیم تا این کار را انجام دهند. حد مجاز وزن توصیه شده 120 کیلوگرم است.

آیا کوهنوردی به کاهش وزن کمک می کند؟

بله، کوهنوردی و سنگنوردی به کاهش وزن شما کمک می کند، بلکه یک راه سرگرم کننده برای کاهش وزن است.

آیا برای صعود بهتر باید وزن کم کنم؟

“قدرت نسبی” یا نسبت وزن به قدرت یک کوهنورد تعیین می کند که آنها چقدر می توانند صعود کنند. پس اضافه وزن هم در پیمایش ها و هم در صعودهای فنی توان شما را محدود خواهد کرد.

چرا کوهنوردان اینقدر لاغر هستند؟

کوهنوردان اغلب لاغر هستند زیرا کوهنوردی یک فعالیت بسیار سنگین است و به انرژی و ورزش زیادی نیاز دارد. البته برعکس این هم صادق است. به طور کلی کسانی بیشتر کسانی به کوهنوردی علاقمند میشوند که لاغر هستند. با این حال اجازه ندهید هیچ چیزی مانعتان شود.

کوهنوردان چگونه چربی از دست می دهند؟

در حالی که کوهنوردی به شما روحیه می‌دهد، شما را لاغر و ضعیف نشان نمی‌دهد. می تواند به عضله سازی و رسیدن به اندام ورزشی کمک کند. چربی ها را می سوزاند اما باعث از دست دادن عضلات شما نمی شود زیرا هم شامل تمرینات قدرتی و هم تمرینات قلبی است. برای کسب بهترین نتایج باید تمرینات هوازی و سنگنوردی وسط هفته را به رژیم تمرینی خود اضافه کنید. همواره سعی کنید پویا باشید. تقسیم جلسات در طول هفته باعث جلوگیری از انباشت چربی ها میشود.

وزن سنگنوردان چقدر است؟

اکثریت سنگنوردان مرد بین 69 تا 80 کیلوگرم وزن دارند و بسیار لاغر و قوی هستند. کوهنوردان با هر اندازه و شکلی را می توان در سالن های ورزشی کوهنوردی یافت. کوهنوردی را هر کسی می تواند بدون در نظر گرفتن وزن یاد بگیرد. برای کوهنوردی نیز در مردان بهترین وزن قد منهای 105 تا 110 می باشد. یعنی به طور مثال اگر قد شما 180 سانتیمتر است، وزن 75 تا 70 کیلو را سعی کنید هدف بگیرید.

اگر چاق باشم می توانم کوهنوردی کنم؟

البته که می توانید، اگر واقعاً عاشق کوهنوردی هستید هیچ کس مانع شما نمی شود پس دست از تلاش برندارید و برای تحقق علایقتان قدم بردارید.

دیگر منابع: climbingblogger , scarysymptoms

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

1.179.000 تومان
200.000 تومان
قیمت اصلی 2.489.000 تومان بود.قیمت فعلی 2.286.000 تومان است.

زهرا کاظمیان

یک نظر در “کوهنوردی برای افراد چاق (نکاتی که افراد دارای اضافه وزن باید بدانند)

 1. Alireza گفت:

  عاالی👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

348.000 تومان
قیمت اصلی 8.980.000 تومان بود.قیمت فعلی 6.470.000 تومان است.
2.895.000 تومان
قیمت اصلی 2.470.000 تومان بود.قیمت فعلی 2.317.000 تومان است.
928.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید