منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
تغذیه, سلامت, کوهنوردی

بررسی خواص سیر و تاثیر آن در کوهنوردی

بررسی خواص سیر و تاثیر آن در کوهنوردی

0
(0)

“بگذار غذا داروی تو باشد و دارو غذای تو باشد.” اینها کلمات معروف بقراط پزشک یونان باستان است که اغلب پدر طب غربی نامیده می شود. او در واقع سیر را برای درمان انواع بیماری ها تجویز می کرد. علم مدرن اخیراً بسیاری ازخواص سیر برای سلامتی را تأیید کرده است. در این مقاله به بررسی خواص سیر بر اساس منابع علمی می پردازیم. سپس برخی از فواید آن را در کوهنوردی تشریح خواهیم کرد. با موج کوه همراه باشید.

11 مورد از خواص سیر

سیر حاوی ترکیباتی با خواص دارویی قوی است

سیر گیاهی از خانواده آلیوم (پیاز) است. ارتباط نزدیکی با پیاز، موسیر و تره دارد. به هر بخش از پیاز سیر را یک حبه می گویند. سیر در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند و به دلیل بوی تند و طعم لذیذی که دارد، یک ماده محبوب در آشپزی به شمار می رود. با این حال، در طول تاریخ باستان، استفاده اصلی از سیر برای سلامتی و خواص دارویی آن بوده است.

استفاده از آن توسط بسیاری از تمدن‌های بزرگ، از جمله مصریان، بابلی‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها به خوبی ثبت شده است.

دانشمندان اکنون می دانند که بیشتر فواید آن برای سلامتی ناشی از ترکیبات گوگردی است که هنگام خرد کردن، له کردن یا جویدن یک حبه سیر ایجاد می شود.

شاید معروف ترین آنها آلیسین باشد. با این حال، آلیسین یک ترکیب ناپایدار است که فقط برای مدت کوتاهی در سیر تازه پس از بریدن یا له شدن آن وجود دارد.

ترکیبات دیگری که ممکن است در مزایای سلامتی سیر نقش داشته باشند عبارتند از دی آلیل دی سولفید و اس آلیل سیستئین.

ترکیبات گوگردی سیر از دستگاه گوارش وارد بدن می شود و در سراسر بدن حرکت می کند و در آنجا اثرات بیولوژیکی قوی خود را اعمال می کند.

سیر بسیار مغذی است اما کالری بسیار کمی دارد

به نقل از healthline یک حبه (3 گرم) سیر خام حاوی موارد زیر می باشد:

 • منگنز: 2% از ارزش روزانه (DV)
 • ویتامین بی6: 2% از ارزش روزانه
 • ویتامین سی: 2% از نیاز روزانه
 • سلنیوم: 1% از نیاز روزانه
 • فیبر: 0.06 گرم
 • مقادیر مناسبی از کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین B1

این حاوی 4.5 کالری، 0.2 گرم پروتئین و 1 گرم کربوهیدرات است.

سیر همچنین حاوی مقادیر کمی از مواد مغذی مختلف است. در واقع، حاوی اندکی از تقریباً همه چیزهایی است که شما نیاز دارید.

سیر می تواند با بیماری از جمله سرماخوردگی مبارزه کند

مکمل های سیر برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی شناخته شده اند. یک مطالعه بزرگ ۱۲ هفته‌ای نشان داد که مصرف روزانه مکمل سیر در مقایسه با دارونما، تعداد سرماخوردگی‌ها را تا ۶۳ درصد کاهش می‌دهد. میانگین طول مدت علائم سرماخوردگی نیز 70 درصد کاهش یافت که از 5 روز در گروه دارونما به تنها 1.5 روز در گروه مصرف کننده سیر رسید.

مطالعه دیگری نشان داد که دوز بالای عصاره سیر کهنه شده (2.56 گرم در روز) تعداد روزهای ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را تا 61 درصد کاهش می دهد. با این حال، یک بررسی به این نتیجه رسید که شواهد کافی نیست و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ترکیبات فعال سیر می تواند فشار خون را کاهش دهد

بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته مغزی بزرگترین قاتل در جهان هستند. فشار خون بالا یا پرفشاری خون یکی از مهم ترین محرک های این بیماری ها است.

مطالعات انسانی نشان داده است که مکمل های سیر تاثیر قابل توجهی بر کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا دارند.در یک مطالعه، 600 تا 1500 میلی گرم عصاره سیر کهنه شده به اندازه داروی آتنولول در کاهش فشار خون در یک دوره 24 هفته ای مؤثر بود.

سیر سطح کلسترول را بهبود می بخشد، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد

برای کسانی که کلسترول بالایی دارند، به نظر می‌رسد مکمل‌های سیر کلسترول کل و/یا LDL را حدود 10 تا 15 درصد کاهش می‌دهند. با نگاهی خاص به کلسترول LDL (“بد”) و HDL (“خوب”)، به نظر می رسد سیر LDL را کاهش می دهد اما تأثیر قابل اعتمادی بر HDL ندارد. سطوح بالای تری گلیسیرید یکی دیگر از عوامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی است، اما به نظر می رسد سیر هیچ تاثیر قابل توجهی بر سطح تری گلیسیرید ندارد.

سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند

آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد به روند پیری شتاب می بخشد. سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از مکانیسم های محافظتی بدن در برابر آسیب اکسیداتیو حمایت می کنند.

نشان داده شده است که دوزهای بالای مکمل های سیر باعث افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی در انسان می شود و همچنین استرس اکسیداتیو را در افراد مبتلا به فشار خون بالا به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

اثرات ترکیبی روی کاهش کلسترول و فشار خون و همچنین خواص آنتی اکسیدانی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مغزی رایج مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهد.

سیر ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید

اثبات اثرات بالقوه سیر بر طول عمر اساساً در انسان غیرممکن است. اما با توجه به خواص سیر بر روی عوامل خطر مهم مانند فشار خون، منطقی است که سیر می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید.

این واقعیت که می تواند با بیماری های عفونی مبارزه کند نیز عامل مهمی است، زیرا اینها علل شایع مرگ و میر هستند، به ویژه در افراد مسن یا افراد دارای سیستم ایمنی ناکارآمد.

عملکرد ورزشی ممکن است با مکمل های سیر بهبود یابد

سیر یکی از اولین مواد “افزایش دهنده عملکرد” بود. به طور سنتی در فرهنگ های باستانی برای کاهش خستگی و افزایش ظرفیت کاری کارگران استفاده می شد. مهمتر از همه، این به ورزشکاران المپیک در یونان باستان داده شد.

مطالعات جوندگان نشان داده است که سیر به عملکرد ورزشی کمک می کند، اما مطالعات انسانی بسیار کمی انجام شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی که به مدت 6 هفته روغن سیر مصرف کردند، 12 درصد کاهش در اوج ضربان قلب و ظرفیت ورزش بهتر داشتند. با این حال، مطالعه ای بر روی 9 دوچرخه سوار رقابتی هیچ مزیتی برای عملکرد پیدا نکرد. برخی مطالعات دیگر نشان می دهد که خستگی ناشی از ورزش ممکن است با سیر کاهش یابد.

خوردن سیر ممکن است به سم زدایی فلزات سنگین در بدن کمک کند

در دوزهای بالا، نشان داده شده است که ترکیبات گوگرد موجود در سیر از آسیب اندام ناشی از مسمومیت فلزات سنگین محافظت می کند.

یک مطالعه چهار هفته ای بر روی کارمندان کارخانه باتری خودرو (قرار گرفتن بیش از حد در معرض سرب) نشان داد که سیر سطوح سرب در خون را 19 درصد کاهش می دهد. همچنین بسیاری از علائم بالینی سمیت، از جمله سردرد و فشار خون را کاهش داد. سه دوز سیر در هر روز حتی از داروی D-penicillamine در کاهش علائم عملکرد بهتری داشت.

سیر ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود بخشد

هیچ مطالعه انسانی اثرات سیر بر تحلیل استخوان را اندازه گیری نکرده است. با این حال، مطالعات جوندگان نشان داده است که می تواند از دست دادن استخوان را با افزایش استروژن در جانوران ماده به حداقل برساند.

یک مطالعه در زنان یائسه نشان داد که دوز روزانه عصاره سیر خشک (معادل 2 گرم سیر خام) به طور قابل توجهی نشانگر کمبود استروژن را کاهش می دهد.

این نشان می دهد که این مکمل ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت استخوان در زنان داشته باشد.

سیر به راحتی در رژیم غذایی شما گنجانده می شود و طعمی کاملاً خوشمزه دارد

مورد آخر برای سلامتی مفید نیست، اما همچنان مهم است. سیر بسیار آسان (و خوشمزه) در رژیم غذایی فعلی شما گنجانده می شود.

این مکمل بیشتر غذاهای خوش طعم، به ویژه سوپ ها و سس ها است. طعم قوی سیر همچنین می تواند به دستور العمل های بی مزه کمک کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که سیر عوارضی مانند بوی بد دهان دارد. برخی از افراد نیز به آن حساسیت دارند.

اگر اختلال خونریزی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، قبل از افزایش مصرف سیر با پزشک خود صحبت کنید.

روش معمول استفاده از سیر این است که چند حبه سیر تازه را با پرس سیر فشار دهید، سپس آن را با روغن زیتون خالص و کمی نمک مخلوط کنید.

تاثیر سیر در کوهنوردی

به نقل از alpine.caltech بیش از سه هزار مقاله اثر بخشی سیر را برای پیشگیری و درمان انواع بیماری ها تایید کرده اند. به نظر می رسد که ممکن است برخی از این خواص برای کوهنوردی تاثیر داشته باشند که از بین آنها می توان به تاثیر بر گردش خون، نه فقط برای ارتفاع بالا، بلکه برای هر ورزش یا فعالیتی در هوای سرد اشاره کرد.

به عنوان مثال یک تحقیق در سال 1998 نشان داد که سیر از فشار خون ریوی هیپوکسیک در موش ها جلوگیری می کند. این در حالیست که انقباض هیپوکسیک عروق ریوی به عنوان زمینه ساز ایجاد عدم ریوی در ارتفاعات بالا شناخته می شود.

در بخشی از “صعود، تمرین برای اوج عملکرد” نوشته کلاید سولز -2002- عبارت زیر به چشم می خورد:

سیر هزاران سال است که برای کمک به رقیق شدن خون استفاده می شود. چهار حبه بزرگ سیر خام در روز، یا 2 گرم پودر سیر، ممکن است جریان خون در ریه ها را با کاهش انقباض عروق ریوی بهبود بخشد. اثربخشی آن در موش‌ها نشان داده شده است، اما هیچ مطالعه انسانی نتایج را تایید نکرده است. متأسفانه، پختن ماده فعال (آلیسین) را غیرفعال می کند، اگرچه ترکیبات دیگری نیز آزاد می شوند که ممکن است مفید باشند.

در کتاب اکستریم آلپینیسم نوشته مارک توایت -1999- نیز به خواص سیر به شکل زیر اشاره شده است:

سیر یک مکمل در هوای سرد محسوب می شود. این ماده ضد انعقاد بهتری نسبت به آسپرین است و چسبندگی پلاکت ها را کاهش می دهد که گردش خون کلی را بهبود می بخشد. به دنبال یک مکمل سیر با مقدار استاندارد S-Alyclysteine، قوی ترین ترکیب دارویی در سیر باشید. ساپونین‌ها، ترکیبات استروئیدی که در سیر یافت می‌شوند، آنزیمی را در سلول‌های ماهیچه‌ای سرخرگ‌ها مهار می‌کنند و در نتیجه باعث گشاد شدن شریان‌ها و کاهش فشار خون و در نتیجه گردش خون بهتر می‌شوند. رینهولد مسنر از مکمل‌های سیر برای کوهنوردی در ارتفاعات استفاده می‌کرد، زیرا فیزیولوژیست‌ها ادعا می‌کردند که این مکمل‌ها خاصیت ارتجاعی عروقی را بهبود می‌بخشند. مکمل های سیر هم به صورت خشک و هم مایع، تعداد سلول های کشنده طبیعی بدن را افزایش می دهد و ایمنی را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

نکته: توجه داشته باشید که خوردن سیر دارای عوارض نیز هست که می توان به تپش قلب یا رقیق شدن بیش از حد خون در صورت احتمال بروز خونریزی اشاره کرد. همچنین این ماده ممکن است با مواردی مانند آسپرین تداخل ایجاد کند.یکی دیگر از مشکلات سیر افزایش نفخ در ارتفاع است.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

یک نظر در “بررسی خواص سیر و تاثیر آن در کوهنوردی

 1. شمیسا گفت:

  سیر خاصیت زیادی داره اما یه بدی بزرگم داره اونم اینکه کل بدن آدم بو میگیره. البته بازم می ارزه یه موقع هایی به خصوص توی زمستون سیر مصرف کرد چون جلوی سرماخوردگی رو می گیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید