بدون دسته بندیکوهنوردیکوههای ایران
موضوعات داغ

نکات مهم درباره صعود به قله دماوند

صعود به قله دماوند یکی از جذابیتهای ورزشهای کوهستانی در ایران است. اولین صعود به این قله هم میتواند قدری چالشی باشد. ارتفاع ۵۶۰۹ متری قله دماوند به معنای آن است که در نزدیکی قله آن تنها به اندازه ۵۰% سطح دریا اکسیژن وجود دارد. منفرد بودن قله هم باعث میشود که آب و هوای متغیری را در این کوه شاهد باشیم. در این مطلب نکاتی را به شما ارایه میدهیم که میتواند یاری رسان صعود شما باشد. مطالعه دقیق این نکات به خصوص در اولین صعود میتواند باعث راحتی بیشتر صعود شما شود.

مرتبط : صعود به دماوند

نکات مهم در صعود به قله دماوند

برنامه تمرینی داشته باشید.

چند ماه قبل از اقدام برای صعود هفته ای چند بار تمرینات مرتبط را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. تمریناتی مانند دویدن ، کوهپیمایی ، دوچرخه سواری و وزنه زدن میتوانند به شما کمک کنند تا آمادگی بهتری برای صعود کسب کنید. برای صعود به قله دماوند لازم نیست آمادگی بسیار بالایی داشته باشید، اما باید از یک آمادگی مناسب برخوردار باشید. به طور مثال بتوانید یک قله ۴۰۰۰ متری را بدون از پا درآمدن صعود کنید. به طور مثال می توانید هر دو هفته یکبار برای یک برنامه کوهپیمایی به کوهستان مراجعه کرده و چند ساعت فعالیت مداوم داشته باشید.

مرتبط : تمرین کوهنوردی در خانه ، استقامت در کوهنوردی ، قدرت در کوهنوردی ، تمرین برای اولین ۴۰۰۰ متری

هم هوایی

در اینجا روی بحث هم هوایی تمرکز نمیکنیم، هر چند که در وب سایت موج کوه مطالب زیادی در اینباره خواهید یافت. اما به طور کلی افراد میتوانند به راحتی تا سه هزار متر بالای محل سکونتشان صعود کنند. پس اگر در ارتفاع لب دریاهای آزاد صعود میکنید به احتمال زیاد تا ارتفاع سه هزار متر مشکلی نخواهید داشت.

به طور کلی برای صعود به قله دماوند در هفته های منتهی به صعودتان حداقل دوبار به ارتفاع چهارهزارمتری صعود کرده و ارتفاع ۴۰۰۰ متر را لمس کنید. لمس یک ارتفاع به معنای آن است که دست کم دو سه ساعت در ارتفاع مورد نظر بمانید و فعالیتهای سبک مانند پیاده روی و.. انجام دهید.

توجه داشته باشید که فاصله آخرین بار صعود را هفت تا ۲۰ روز در نظر بگیرید، چرا که اثر هم هوایی در این مدت زمان در بدن باقی میماند.

مرتبط : هم هوایی در کوهنوردی ، نکات مهم در هم هوایی ، بیماری ارتفاع

هفته قبل از صعود

۷ تا ۱۰ روز قبل از صعود از فشار تمرینی کم کنید. تمرینات استقامتی را کاهش داده و تمرینات قدرتی را قطع نمایید. به بدن اجازه دهید تا انرژی کافی را به جهت صعود ذخیره نماید. از خوردن غذاهای پرچرب در روزهای پیش از صعود اجتناب نمایید. همچنین در یکی دو روز قبل از صعود موادغذایی مانند ماکارونی کم چرب یا نان سفید را به رژیم غذایی خود بیافزایید. در دو روز قبل از صعودتان روزانه یک لیتر آب اضافی بنوشید. خواب کافی را فراموش نکنید.

مرتبط : تغذیه در کوهنوردی ، تغذیه کوهنوردی برای کوله سبکتر

لباس مناسب برای صعود به قله دماوند

قله زیبای دماوند نماد ملی ایران زمین
قله زیبای دماوند نماد ملی ایران زمین

در صعود به قله دماوند در نظر داشته باشید که در ازای هر هزار متر ارتفاع گرفتن حدود ۶ درجه از دمای هوا کاسته میشود. پس در صورتی که در محل سکونت شما در ارتفاع ۱۰۰۰ متری دمای هوا ۳۰ درجه سانتیگراد باشد، به معنای آن خواهد بود که در قله باید انتظار دمای نزدیک به صفر درجه را داشته باشید.

بعلاوه این سرما باید باد را هم اضافه کرد. در ازای هر ده کیلومتر سرعت باد بین ۳ تا ۵ درجه از دمای هوا کم میشود. پس در صورت وجود باد ۲۰ کیلومتر در ساعت در قله ۱۰ درجه هم به دلیل وزش باد از دمای قله دماوند کاسته خواهد شد.

در نتیجه باید حتی در گرمترین فصل سال هم برای صعود به قله دماوند برای دمای صفردرجه و یا حتی کمتر آماده باشید. پوشاک بادگیر، لایه گرمایی، دستکش مناسب، کلاه گرم، جوراب پشمی و کفش مناسب (کفش سه فصل برای فصل انتهای بهار تا ابتدای پاییز مناسب است.) از ملزومات پوشاک در صعود به قله دماوند هستند.

مرتبط : پوشاک کوهنوردی ، انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

تجهیزات مناسب برای صعود به قله دماوند

به غیر از پوشاک مناسب برای صعود، وسایل دیگری هم باید به همراه داشت. عینک آفتابی مناسب ، چراغ پیشانی ، کمکهای اولیه ، وسایل شبمانی مانند چادر و کیسه خواب ، لوازم پخت و پز ، ظرف آب و مانند آن جز لوازم صعود هستند.

نکته مهم در اینجا این است که از بارکشی بیهوده پرهیز کنید. با تجهیزات مناسب اما نه زیاد از حد صعود کنید. به طور نمونه هر سه نفر یک ست لوازم پخت و پز کافی است. به طور کلی تجهیزات صعود در این فصل به همراه کوله و پوشاک و موادغذایی نباید از ۱۰-۱۲ کیلوگرم فراتر رود. اضافه بار باعث کاهش لذت از صعود و صعود سختتر خواهد شد. کوله چینی یک هنر است که باید آنرا در طول زمان به خوبی فرا گرفت.

زمانبدنی صعود به قله دماوند

در اولین صعودها حتما با افراد با تجربه همراه شوید. صعود به قله دماوند در فصول گرم سال به طور معمول به صورت دو روزه انجام میگیرد. (راهنمای صعود یکروزه دماوند را در موج کوه بخوانید.) طوری حرکت کنید که شب قبل خواب کافی داشته باشید. مطمئن باشید چند ساعت خواب راحتتر در شب قبل از صعود تاثیر بسیار زیادی در کیفیت برنامه خواهد گذاشت. نکته مهم اینکه وضعیت هواشناسی را حتما چک کرده باشید.

بهتر است صبح زود، نهایتا حدود ساعت هفت صعود را آغاز کرده باشید. این کار باعث میشود که در ارتفاعات پایینتر کمتر در معرض گرمای هوا قرار بگیرید و وقت کافی برای رسیدن به ارتفاع کمپ داشته باشید. با سرعت زیاد از حد حرکت نکنید و سعی کنید با گام یکنواخت صعود کنید.

معمولا محل کمپ در یالهای مختلف در حدود ارتفاع ۴۲۰۰ تا ۴۴۰۰ متری میباشد. البته دو مسیر یال جانپناهها در سمت شمال و گرده شرقی مستثنی هستند. در زمان رسیدن به محل کمپ ابتدا چادر زده یا در پناهگاه مستقر شوید و سپس به خوردن مایعات یکی دو ساعت ابتدایی را سرکنید. می توانید از مایعات قندی استفاده کنید تا بدنتان قندکافی را دریافت کند. سپس برای تغذیه از غذاهای نسبتا ساده با هضم راحتتر استفاده کنید. سیب زمینی آبپز، سوپ، ماکارونی بدون چربی گزینه های خوبی هستند.

روز صعود

مهمترین چیز در روز صعود این است که به قله فکر نکنید. در اولین دفعات صعود به قله دماوند فکر کردن به قله باعث از بین رفتن صبر و اشتیاق میشود. سعی کنید از مناظر اطراف لذت ببرید. صبح را با آبگرم، چای و یا قهوه و خوردن یک صبحانه سبک آغاز نمایید. بهتر است که در ساعت ۵ صبح صعود را شروع کرده باشید. ضمنا کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی را فراموش نکنید. در هر ساعت قدری مایعات و کربوهیدارت به بدنتان برسانید تا سطح مایعات و قند بدن را حفظ کنید.

قانون ساعت دو را فراموش نکنید. بهتر است طوری صعود کنید که قبل از ساعت یک ظهر به قله رسیده و در مسیر فرود قرار گرفته باشید. چرا که هوای دماوند به طور معمول در بعداز ظهر روبه خرابی می رود و بهتر است ارتفاعات را ترک کرده باشید.

سخن پایانی

قله دماوند خانه ما و نماد ملی ایرانیان است. این کوه از کشاکش تاریخ به امانت به ما رسیده و بایست به نسل پس از ما همانطور که بوده، تحویل داده شود. پس حفظ محیط ما وظیفه ما خواهد بود. هیچ اثری نباید از ما در کوه باقی بماند. تنها عکسی و خاطره ای کافیست که یک عمر از آن لذت ببریم.

نوشته مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان / باشگاه ورزشی موج

امتیاز کاربران: ۴.۳۱ ( ۶ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 9 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 87 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن