منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
تغذیه, سلامت

امگا 6 چیست: فواید، عوارض و سایر نکات

امگا 6 چیست: فواید، عوارض و سایر نکات

3
(2)

اسیدهای چرب امگا 6 از اسیدهای چرب ضروری هستند. آنها برای سلامتی انسان ضروری هستند، اما بدن نمی تواند آنها را بسازد. شما باید آنها را از طریق غذا دریافت کنید. همراه با اسیدهای چرب امگا 3، اسیدهای چرب امگا 6 نقش مهمی در عملکرد مغز و رشد و تکامل طبیعی دارند. امگا 6 به عنوان نوعی اسید چرب غیراشباع چندگانه (PUFA)، به تحریک رشد پوست و مو، حفظ سلامت استخوان، تنظیم متابولیسم و ​​حفظ سیستم تولید مثل کمک می کند.

یک رژیم غذایی سالم حاوی تعادل اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است. اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش التهاب کمک می کنند و برخی از اسیدهای چرب امگا 6 تمایل به تحریک التهاب دارند. در واقع، برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است در سندرم درد منطقه ای پیچیده نقش داشته باشد. رژیم غذایی معمول اکثر افراد حجم بسیاری بیشتری از امگا 6 نسبت به امگا 3 دارد.

اسیدهای چرب امگا 6 در همه جای بدن یافت می شوند. آنها به عملکرد تمام سلول ها کمک می کنند. اما اسیدهای چرب امگا 6 بیش از حد می تواند نحوه واکنش سلول ها را تغییر دهد و اثرات مضری بر سلول های قلب و عروق خونی داشته باشد.

مردم از اسیدهای چرب امگا 6 برای بیماری های قلبی، رشد کودک، کلسترول بالا، سرطان، دیابت و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می کنند، اما شواهد علمی خوبی برای حمایت از این موارد وجود ندارد.

انواع مختلفی از اسیدهای چرب امگا 6 مانند گاما لینولنیک اسید (GLA) وجود دارد. همچنین از برخی مکمل ها به عنوان منابع اسیدهای چرب امگا 6 استفاده می شود، مانند گل مغربی، گل گاوزبان و توت سیاه.

انواع امگا 6 کدام است؟

چهار نوع چربی امگا 6 وجود دارد:

  • LA (لینولئیک اسید)
  • ARA (اسید آراشیدونیک)
  • GLA (گاما لینولئیک)
  • CLA (اسید لینولئیک مزدوج)

فواید امگا 6

اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است برای شرایط بهداشتی زیر مفید باشند:

نوروپاتی دیابتی

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف گاما لینولنیک اسید (GLA) به مدت 6 ماه یا بیشتر ممکن است علائم درد عصبی را در افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی کاهش دهد. افرادی که کنترل قند خون خوبی دارند ممکن است GLA را موثرتر از افرادی که کنترل قند خون ضعیفی دارند، بدانند.

آرتریت روماتوئید (RA)

مطالعات در مورد اینکه آیا روغن گل مغربی (EPO) به کاهش علائم RA کمک می کند، متفاوت است. شواهد اولیه حاکی از آن است که EPO ممکن است درد، تورم و سفتی صبحگاهی را کاهش دهد، اما مطالعات دیگر هیچ تاثیری پیدا نکرده‌اند. هنگام استفاده از GLA برای علائم آرتریت، ممکن است 1 تا 3 ماه طول بکشد تا فواید ظاهر شود. بعید است که EPO به توقف پیشرفت بیماری کمک کند. بنابراین آسیب مفاصل همچنان رخ می دهد.

آلرژی

اسیدهای چرب امگا 6 از غذا یا مکمل‌ها، مانند GLA از EPO یا منابع دیگر، سابقه طولانی‌مدت استفاده مردمی برای آلرژی دارند. به نظر می رسد زنانی که مستعد آلرژی هستند سطوح پایین تری از GLA در شیر مادر و خون دارند. با این حال، شواهد علمی خوبی وجود ندارد که مصرف GLA به کاهش علائم آلرژی کمک کند. مطالعات تحقیقاتی خوب مورد نیاز است.

قبل از اینکه GLA را برای آلرژی امتحان کنید، با پزشک خود کار کنید تا تعیین کنید که آیا برای شما بی خطر است یا خیر. سپس علائم آلرژی خود را از نزدیک برای هر نشانه ای از بهبود دنبال کنید.

اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)

مطالعات بالینی نشان می دهد که کودکان مبتلا به ADHD سطوح پایین تری از EFAs، هم امگا-6 و هم امگا-3 دارند. EFA ها برای عملکرد طبیعی مغز و رفتاری مهم هستند. برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف روغن ماهی (حاوی اسیدهای چرب امگا 3) ممکن است به کاهش علائم ADHD کمک کند، اگرچه مطالعات به خوبی طراحی نشده اند. اکثر مطالعاتی که از EPO استفاده کردند نشان داده اند که در کاهش علائم بهتر از دارونما نیست.

سرطان پستان

یک مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به سرطان سینه که GLA مصرف می‌کردند نسبت به زنانی که فقط تاموکسیفن مصرف می‌کردند، نسبت به تاموکسیفن (دارویی که برای درمان سرطان پستان حساس به استروژن استفاده می‌شود) پاسخ بهتری داشتند. مطالعات دیگر نشان می دهد که GLA از فعالیت تومور در میان رده های سلولی سرطان سینه جلوگیری می کند. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است باعث پیشرفت سرطان سینه شود. مکمل های اسید چرب یا هر مکملی را بدون تایید پزشک به رژیم درمانی سرطان سینه خود اضافه نکنید.

اگزما

شواهد مبنی بر اینکه آیا EPO می تواند به کاهش علائم اگزما کمک کند، متفاوت است. مطالعات اولیه برخی از مزایای را نشان داد، اما آنها به خوبی طراحی نشده بودند. مطالعات بعدی که افرادی را که به مدت 16 تا 24 هفته EPO مصرف کرده بودند بررسی کردند، هیچ بهبودی در علائم مشاهده نشد. اگر می خواهید EPO را امتحان کنید، با پزشک خود در مورد بی خطر بودن آن برای شما صحبت کنید.

فشار خون بالا

شواهد اولیه نشان می دهد که GLA ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند، چه به تنهایی یا در ترکیب با اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی، یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA). در یک مطالعه، مردان مبتلا به فشار خون بالا مرزی که 6 گرم روغن توت سیاه مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، فشار خون دیاستولیک را کاهش دادند.

مطالعه دیگری افراد مبتلا به لنگش متناوب را مورد بررسی قرار داد، یعنی درد در پاها هنگام راه رفتن که به دلیل انسداد رگ های خونی ایجاد می شود. افرادی که GLA همراه با EPA مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، فشار خون سیستولیک کاهش یافت.

علائم یائسگی

EPO به عنوان راهی برای درمان گرگرفتگی مرتبط با یائسگی محبوبیت پیدا کرده است. اما تاکنون مطالعات بی نتیجه بوده است. اگر می خواهید EPO را برای گرگرفتگی و تعریق شبانه امتحان کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا برای شما بی خطر و مناسب است یا خیر.

درد سینه (ماستالژی)

برخی شواهد نشان می دهد که EPO ممکن است درد و حساسیت پستان را در افراد مبتلا به ماستالژی چرخه ای کاهش دهد. همچنین ممکن است به کاهش علائم در افراد مبتلا به ماستالژی غیر حلقوی به میزان کمتری کمک کند. با این حال، به نظر نمی رسد برای درد شدید پستان موثر باشد.

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

EPO به عنوان یک درمان اضافی (همراه با درمان استاندارد) برای ام اس پیشنهاد شده است، اگرچه شواهد علمی دال بر اثربخشی آن وجود ندارد. افراد مبتلا به ام اس که می خواهند EPO را به رژیم های درمانی خود اضافه کنند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

پوکی استخوان

برخی از مطالعات نشان می دهد که افرادی که به اندازه کافی اسیدهای چرب ضروری (به ویژه EPA و GLA) دریافت نمی کنند، نسبت به افرادی که سطوح طبیعی این اسیدهای چرب را دارند، بیشتر در معرض از دست دادن استخوان هستند. در یک مطالعه بر روی زنان بالای 65 سال مبتلا به پوکی استخوان، کسانی که مکمل های EPA و GLA مصرف می کردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند در طی 3 سال از دست دادن استخوان کمتری داشتند. بسیاری از این زنان نیز افزایش تراکم استخوان را تجربه کردند.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

اگرچه اکثر مطالعات هیچ اثری را نشان نداده اند، اما برخی از زنان از تسکین علائم PMS در هنگام استفاده از GLA خبر می دهند. علائمی که به نظر می رسد بیشتر بهبود می یابد حساسیت سینه و احساس افسردگی و همچنین تحریک پذیری و تورم و نفخ ناشی از احتباس مایعات است.

میزان مصرف و منابع غذایی

برای سلامت عمومی، باید تعادلی بین اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 وجود داشته باشد. این نسبت باید در محدوده 2:1 تا 4:1، امگا 6 به امگا 3 باشد و برخی از مربیان بهداشت از نسبت های پایین تر نیز حمایت می کنند. اسیدهای چرب امگا 6 را می توان در روغن های آفتابگردان، گلرنگ، سویا، کنجد و ذرت یافت. رژیم غذایی متوسط مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 6 را فراهم می کند، بنابراین مکمل ها معمولاً ضروری نیستند. افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند اگزما، پسوریازیس، آرتریت، دیابت یا حساسیت پستان (مستالژی) ممکن است بخواهند از پزشک خود در مورد مصرف مکمل های امگا 6 سوال کنند.

فرم های موجود

اسیدهای چرب امگا 6 در روغن های مکمل حاوی اسید لینولئیک (LA) و GLA مانند روغن های EPO (Oenothera biennis) و توت سیاه (Ribes nigrum) موجود هستند. اسپیرولینا (که اغلب جلبک سبز آبی نامیده می شود) همچنین حاوی GLA است.

عوارض و خطرات احتمالی

بارداری و شیردهی: اسیدهای چرب امگا 6 معمولاً به عنوان بخشی از رژیم غذایی در مقادیری بین 5 تا 10 درصد از کالری روزانه مصرف می شوند. اما مصرف مقادیر بالاتر احتمالاً ناامن است و ممکن است خطر داشتن یک نوزاد بسیار کوچک یا ابتلای کودک به اگزما را افزایش دهد. اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا مکمل های اسید چرب امگا 6 برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر هستند وجود ندارد. در قسمت ایمن بمانید و از استفاده خودداری کنید.

کودکان: اسیدهای چرب امگا 6 معمولاً به عنوان بخشی از رژیم غذایی در مقادیری بین 5 تا 10 درصد از کالری روزانه در کودکان بالای 1 سال مصرف می شود. اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا اسیدهای چرب امگا 6 برای استفاده به عنوان دارو بی خطر هستند یا خیر وجود ندارد.

یک بیماری ریوی که تنفس را سخت‌تر می‌کند (بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD): اسیدهای چرب امگا 6 می‌توانند تنفس را در افراد مبتلا به COPD دشوارتر کنند. اگر مبتلا به COPD هستید از مکمل های اسید چرب امگا 6 استفاده نکنید.

دیابت: مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 6 در رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را در افراد مبتلا به دیابت افزایش دهد. تا زمانی که بیشتر مشخص نشود، اگر دیابت دارید از مکمل های اسید چرب امگا 6 استفاده نکنید.

تری گلیسیرید بالا (نوعی چربی): اسیدهای چرب امگا 6 می توانند سطح تری گلیسیرید را افزایش دهند. اگر سطح تری گلیسیرید بالایی دارید از مکمل های اسید چرب امگا 6 استفاده نکنید.

در جمع بندی باید گفت که امگا 6 کافی را اکثر افراد از طریق مواد غذایی دریافت می کنند. توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد این اسید چرب ضروری می تواند با عوارضی همراه شود. در صورت نیازحتما با پزشک مشورت کنید.

برخی علائم کمبود امگا شش، عبارتند از:

تشنگی بیش از حد تکرر ادرار پوست خشن، خشک یا پوسته پوسته موهای خشک، کدر یا بی‌جان شوره سر و ناخن‌های نرم یا شکننده برجستگی‌های مشخص روی پوست

سوالات رایج

تفاوت امگا 3 و امگا 6 چیست؟

با وجود اینکه امگا 3 و امگا 6 هر دو اسیدهای چرب غیر اشباع هستند و برای عملکردهای فیزیولوژیکی بی شماری حیاتی هستند، این دو چربی در ساختار، منابع و خواص متفاوت هستند. تصور می شد که امگا 3 تا حد زیادی ضد التهاب هستند (از نظر خواص و عملکردشان)، در حالی که امگا 6 بیشتر ممکن است التهاب زا باشد، اما ما به سادگی نمی توانیم این دو بازیکن بزرگ را در مقابل یکدیگر قرار دهیم. امگا 6 به عنوان بلوک های سازنده ترکیبات پروتئینی پیش التهابی عمل می کند، که یک مکانیسم دفاعی مهم برای کمک به بهبودی و جوان سازی ما هستند.

امگا 6 و چاقی چه ارتباطی با هم دارند؟

غلظت بالای امگا 6 در غشای گلبول های قرمز خون با خطر بالای چاقی مرتبط است

منابع: cureus / mountsinai / webmd

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

گروه موج کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید