کوهنوردان جهان, کوهنوردی

مصاحبه با مارک هولچک: دیدگاه های یک کوهنورد نخبه

مصاحبه با مارک هولچک: دیدگاه های یک کوهنورد نخبه

0
(0)

مارک هولچک را باید یکی از بهترین کوهنوردان سالهای اخیر در سطح جهانی دانست. او اخیرا برنده دو کلنگ طلایی شده است و امکان آن هست که به سومی هم دست یابد.

در مورد 8000 متری ها اما، او تنها به یک قله تاکنون صعود کرده است. وی گاشربروم یک را صعود کرد اما نه از مسیر استاندارد، بلکه از رخ جنوب غربی که پیش از آن صعود نشده بود و این کار را به سبک آلپی خالص به انجام رساند. همین یک مورد را برای افزودن به تاریخ کوهنوردی باید کافی دانست. چیزی که نهایتا منجر به گشایش مسیر رضایت در گاشربروم یک (ED+, M7, WI 5+) شد.

رسیدن به این موفقیت برای او به اندازه پنج تلاش طول کشید. او همنورد خود را در زدنک هروبی را در سال 2012 از دست داد. در نهایت هم در سال 2017 به همراه زدنیک هاک موفق شد.

سپس این تیم در سال 2018 مسیر یوفو لایف 2000 متری در رخ شمال غربی چاملانگ (7321 متر) را گشایش کردند. صعودی که دومین کلنگ طلایی را برای آنان به ارمغان آورد.

در حالی که صعودهای قلل 8000 متری مانند اورست و کی2 معمولا توجه بیشتری از رسانه ها دریافت می کنند، صعود حماسی مارک در بارونتسه در سال پیش توجه خاصی به خود جلب کرد. فرود آنها حتی حماسی تر هم بود چرا که به دلیل طوفان تیم در ارتفاع 7000 متری گیر کرد و نهایتا زنده البته با هر نفر 10 کیلوگرم کاهش وزن خارج شدند.

کسانی که به رزومه هولچک نگاه می کنند یک کوهنورد حرفه ای بدون هیچ گونه صعود از مسیر عادی را خواهند دید. در عوض تلاشی سرسختانه برای انجام کارهای سطح بالاست که چشم نوازی می کند.

اما آیا علاقه به هولچک نشان دهنده تغییر روندها در کوهنوردی است؟ آیا نسل‌های جدید بیشتر به صعودهای متعهدانه و سطح بالا علاقه دارند تا رکورد؟ یا اینکه علاقه عمومی گسترده رسانه ها به صعود آنها صرفا به خاطر بخش حماسی گیر کردن در طوفان بود. مارک هولچک به این سوال اینگونه پاسخ داد:

هولچک: من فکر نمی کنم جامعه کوهنوردی یا عموم مردم در حال تغییر باشند. صعود 14 قله هشت هزار متری که توسط نیرمال پورجا انجام شد یا صعود نپالی ها در زمستان کی2، مانند آهنربا رسانه ها را به خود جلب می کند. و این رسانه ها هستند که دیدگاه اکثر خوانندگان را شکل می دهند. برای نمونه مجله نشنال جئوگرافی مقاله ای در مورد صعود زمستانی کی2 تحت عنوان “یک صعود برای تاریخ” منتشر کرد. همچنین مستند ماورای ممکن در نتفلیکس در حال اکران شدن است که با توجه زیاد رسانه ها و علاقه عمومی مردم مواجه شد. با توجه به رسانه ها و نگاه عمومی بدیهی است که افراد اهمیتی نمی دهند که این داستانها در تاریخ واقعی کوهنوردی چه جایگاهی دارند و ایا مطابق با توسعه این ورزش هستند یا خیر. از نظر من کلمات بزرگ هستند، اما محتوای آنها خالیست.

سپس هولچک با اشاره به دستاوردهای بزرگ همزمان با این صعودها اشاره می کند.

هولچک: سوال این است که آیا این محتوای خالی به توسعه آلپینیسم آسیب می زند یا مانع آن می شود؟ در پاسخ باید گفت که اینطور نیست. این را اولین صعودهای عالی فصل گذشته ثابت می کنند: صعود اوکراینی ها در آناپورنای 3، فرانسوی ها در چاملانگ، کوهنوردان گرجی در سراقرار، انگلیسی ها در تنگکانگبوچه و اسلوونیایی ها در چوباتسه. هر یک از این صعودها مرتبه ای از قدرت خلاقیت، مهارت و زیبایی را به تصویر می کشند. کوهنوردی یک ورزش رقابتی با برنده و بازنده نیست. این بدان معناست که هرکسی می تواند زیبایی را به شیوه خود ببیند.این به هنر نزدیکتر است. تمام صعودهایی که ذکر کردم بهترین های فصل گذشته هستند. در عین حال، من صعودهای انجام شده در قرقیزستان، آلاسکا، پرو، پاتاگونیا و آلپ را فراموش نمی کنم.

از میان این صعودهای برجسته، هولچک به ویژه با یکی از آنها آشنا است. او توضیح داد: “من در سال 2003 سعی کردم از سوم آناپورنای 3 صعود کنم، اما هوا اجازه نداد حتی صعود را شروع کنیم و به خانه برگشتیم.” هولچک دوستی خوبی با اعضای تیم اوکراینی دارد که مسیر را باز کردند.

به نظر می رسد که تیم های کمتری به دنبال مسیرهای جدید در 8000 هستند. در پاسخ به چرایی این موضوع، هولچک به “هزینه های مالی زیاد برای تلاش روی 8000 متری ها” به عنوان یکی از دلایل اصلی اشاره کرد.

کوهنوردانی که مهارت‌های بهتری دارند و نمی‌خواهند از طناب‌های ثابت نصب شده توسط شرپاها استفاده کنند، هدف خود را به سمت کوههای کم ارتفاعتر هدایت می‌کنند، جایی که از صعود در یک محیط کوهستانی آرام لذت خواهند برد.»

Gasherbrum I. Karakoram 1 1
مارک هولچک و زدنیک هاک در قله گاشربروم 1

استراتژی برای اکسپدیشن های کوچک که رویاهای بزرگ دارند.

برخی کوهنوردان اشاره کرده اند که دولت نپال و شرکت های نپالی علاقه ای به کارهای نو ندارند و تمرکز خود را روی صعودهای تجاری در قلل 8000 متری قرار می دهند. اما این مشکلی برای هولچک نیست، او استراتژی خاص به خود را دارد.

هولچک: هروقت تمایلی هست، راه رسیدن به آن هم هست. ما هرجا که بتوانیم صرفه جویی می کنیم. ما در طول راهپیمایی، که عمدا طولانی تر می کنیم، هم هوایی نیز انجام می دهیم. این سفر همچنین شامل یک قله بلندتر است که ما با سایر کوهنوردان به اشتراک می گذاریم. نزدیکترین اقامتگاه به شروع صعود نیز به عنوان کمپ اصلی ما عمل می کند.

صعود ما به چملنگ نمونه خوبی به شمار می رود. ما از لوکلا به سمت نامچه بازار، چوخونگ و گذرگاه آمفو لبتسا حرکت کردیم. پس از پیمایش 12 روزه، با صعود به مراپیک در ارتفاع 6400 متری، هم هوایی را ادامه دادیم. در اینجا مجوز صعود را با گروهی از کوهنوردان به اشتراک گذاشتیم. سپس از مرالا به کونگمو دینگما فرود آمدیم، جایی که لژها به عنوان کمپ اصلی ما عمل کردند.

افسر رابط ما (LO) از طرف دیگر، از لوکلا، با همراهی یک باربر آمد که بقیه تجهیزات کوهنوردی و مواد غذایی را برای صعود آورده بودند. وسایل رو آوردیم سر کوه و برگشتیم. سپس منتظر اطلاعات ماهواره ای در مورد آب و هوا بودیم. به محض اینکه خوب به نظر می رسید، یک روز جلوتر به راه افتادیم و روز بعد به [نقطه شروعمان] رسیدیم.

Baruntse Himalaya 3 11

پس از فرود ما، باربر تجهیزات ما را از کونگمو دینگما به لوکلا برد و لو ما را ترک کرد. بدون ارتش باربرها، آشپزخانه و آشپز [پول زیادی را پس انداز خواهید کرد. به این ترتیب می توانید با هزینه بسیار کمتری صعود کنید.

همچنین می توانید هزینه کمپ اصلی و مجوز را با اکسپدیشن دیگری به اشتراک بگذارید. یا، می‌توانید برای یکی از قله های کوهپیمایی مجوز سفر بخرید و از همان برای صعود استفاده کنید.

شما مجبور نیستید برای خدماتی که بدون آن می توانید صعود کنید، پول خرج کنید.

هولچک همچنین از استفاده از هلی کوپتر هم اجتناب میکند.

او می‌گوید: «تکرار پروازهای بین لوکلا و اورست در یک روز خوب جهنمی است. “حدود 10 پرواز در روز وجود دارد و پروازها با سر و صدای دائمی همراه است که فقط با آمدن ابرهای متراکم یا هوای بد متوقف می شود.

«اکثریت قریب به اتفاق این موارد مربوط به حمل و نقل تجهیزات است. پروازهای امدادی تنها بخش کوچکی از این بزرگراه هوایی را تشکیل می‌دهند.»

بارونتسه

هولچک و گرو در طول هشت روزی که طوفان آنها را در بارونتسه گرفتار کرد، هرگز درخواست نجات نکردند.

هولچک: در هیمالیا، امداد و نجات هوایی به طور قابل توجهی متفاوت از کوه های آلپ است که در آن افراد می توانند توسط امدادگرانی که روی یک طناب در زیر هلیکوپتر آویزان شده اند، سوار شوند. در هیمالیا، هلیکوپتر فقط در مکان‌های ثابت شده [ایمن] فرود می‌آید. جای تعجب نیست که ارتفاع زیاد فضا را برای مانور محدود می کند و خود منطقه کوهستانی بسیار بزرگ است.

Baruntse Himalaya 3 3

وقتی وارد پروژه ای مانند بارونتسه می شوید، به خوبی می دانید که شانس نجات با هلیکوپتر واقع بینانه نیست. بنابراین شما نه روی نجات حساب می کنید و نه آن را درخواست می کنید.

مسیر جدید آنها در بارونتسه ، یکی از بهترین صعودهای سال 2021 در نظر گرفته می شود. بار دیگر، Holecek و Groh نامزد دریافت کلنگ طلایی هستند. اما این جایزه برای هولچک چیز مهمی نیست.

او گفت: «من هرگز برای کسب جوایز صعود نکرده ام. انگیزه من اساساً متفاوت است. در مورد کلنگ طلایی، من آن را به رسمیت شناختن یک صعود باکیفیت می دانم که در آن بر مهارت های پیشینیانم و پیروی از اصول اخلاقی آنها بنا نهادم. منفعت مالی و مادی ندارد، اما خوب است.»

بارونتسه نیز آثاری از خود بر جای گذاشته است. هولچک از سرمازدگی انگشتان دست و پا رنج می برد.

هولچک گفت: «الان همه چیز خوب است، بنابراین می‌توانم به دنبال رویایی که طی سال‌ها به بلوغ رسیده است، در پاییز به قراقورام بروم.

صعود بعدی کجاست؟

برای کسانی که حرفه هولچک را دنبال می کنند، اولین تصویری که با ذکر “رویای دیرینه” در قراقوروم به ذهن می رسد، ماشربروم است. رخ شمال شرقی ماشربروم یکی از بزرگترین مشکلات حل نشده در کوهنوردی در ارتفاعات محسوب می شود.

هولچک گفت: “بله، ماشربروم غول پیکر یک احتمال است.” ما خواهیم دید که آیا برف کافی روی جبهه کوه وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت، ما باید به دنبال یک طرح پشتیبان باشیم. در آن زمان تصمیم خواهیم گرفت.»

هولچک نسبت به برنامه های خود فراتر از ماشربروم خجالتی است. این مرد 47 ساله گفت: “من از این باور که هنوز بهترین ها در پیش روی من هستند، دست برنداشته ام، حتی اگر سن بر خلاف این تصور باشد.”

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید