منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
سلامت

مثلث متعادل سلامتی چیست؟

مثلث متعادل سلامتی چیست؟

5
(1)

یک مثلث متعادل سلامتی نشان می دهد که هر 3 جنبه زندگی که شامل : جسمی، روانی و اجتماعی می باشد خوب و دلچسب هستند. برای دستیابی به مثلث سلامتی متعادل، باید از جنبه جسمی، روانی و اجتماعی سلامت مراقبت کرد. تغییرات سبک زندگی که به سلامت کلی کمک می کند، کلید تعادل مثلث سلامت شخصی است.در ادامه این مقاله به سه مولفه سلامت، تغذیه و تناسب اندام، نقش های متفاوتی که هر کدام از اینها در زندگی ما ایفا و معرفی راهکارهائی برای حفظ متعادل مثلث بدنی می پردازیم.

مثلث سلامت چیست؟

سلامتی نسبی است. چیزی که ممکن است برای یک فرد سلامت تلقی شود، ممکن است برای دیگری به اندازه کافی خوب نباشد. به همین دلیل مهم است که با یک متخصص بهداشت مشورت کنید تا توصیه های فردی آنها را در مورد چگونگی بهبود تناسب اندام و سلامت کلی دریافت کنید.اگر به دنبال بهبود سطح تناسب اندام خود هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، مثلث سلامت می تواند به شما کمک کند. مثلث سلامت یک رویکرد متعادل برای تناسب اندام، تغذیه و فعالیت است که ثابت شده است که به افراد در هر سن و پیشینه کمک می کند تا به اهداف تناسب اندام خود دست یابند. موارد مهم در مثلث سلامتی عبارتند از:

 • تناسب اندام: قدرت، تعادل و استقامت قلبی.
 • تغذیه: کالری، پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری کافی.
 • فعالیت: شدت و مدت زمان کافی برای افزایش سوزاندن کالری

سه ضلع مثلث سلامتی چیست؟

سه ضلع که مثلث سلامت را تشکیل می دهند و به سلامت کلی شما کمک می کنند عبارتند از:

 • سلامت جسمانی : سلامت جسمانی به توانایی بدن شما برای عملکرد طبیعی و نحوه عملکرد آن می پردازد.که شامل: رژیم غذایی و تغذیه شما، فعالیت بدنی یا ورزش کافی و خواب کافی برای شارژ روز بعد است.چیزهای دیگری که ممکن است متوجه نشوید مانند بهداشت خود. این شامل مراقبت از دندان ها، تمیز نگه داشتن بدن و موهای شما برای سلامت جسمی شما مهم است.
 • سلامت روان : سلامت روان بر افکار، احساسات و عواطف شما تمرکز دارد. استرس، اضطراب و احساساتی مانند: خشم همگی تحت سلامت روان قرار دارند. این توانایی شما برای کنار آمدن با استرس و مشکلات است که بخشی عادی از زندگی است. پذیرفتن اینکه چه کسی هستید و مثبت بودن در مورد آن نیز بخش مهمی از سلامت روان شما است. آگاهی از افکار، احساسات و رفتارتان به شما این امکان را می دهد که از نظر ذهنی سالم باشید.سلامت روان شما را قادر می سازد تا مهارت های جدیدی را بیاموزید و توسعه دهید. توسعه مهارت ها، رفتارها و دانش به شما کمک می کند تا به عنوان یک فرد رشد کنید. یادگیری باعث افزایش اعتماد به نفس، آگاهی و ادراک از خود می شود.
 • سلامت اجتماعی : سلامت اجتماعی شامل روابط ما با دیگران است. چه خانواده، دوستان یا همسالان، و همکاران. سلامت اجتماعی نحوه واکنش فرد به افراد در محیط خود را اندازه گیری می کند که شامل نحوه برقراری ارتباط، مراقبت از دیگران، جستجو و حمایت و توانایی ایجاد و حفظ روابط است. این روابط می تواند در خانه، مدرسه، محل کار یا اجتماعات رخ دهد.

چرا مثلث سلامتی مهم است؟

مثلث سلامتی اندازه گیری سلامت کلی شماست. هر یک از سه جزء به سلامت کلی شما کمک می کند و باید به همان اندازه متعادل باشد.هر سه ضلع مثلث سلامت به هم مرتبط هستند. اگر یکی نامتعادل باشد، دو نفر دیگر نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به همین دلیل، کسانی که مشکلات سلامتی مزمن دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامت روان مانند: اضطراب و افسردگی هستند. فقط تمرکز بر تغذیه و ورزش چیزی است که برای سالم ماندن، چه از مدرسه و چه از رسانه یاد گرفتیم اما سلامت روانی و اجتماعی به همان اندازه تأثیر مهمی بر سلامت کلی دارد. نادیده گرفتن هر یک از سه جنبه سلامت می تواند بر دو حالت دیگر تأثیر بگذارد.

معرفی راهکارهائی برای حفظ متعادل مثلث بدنی

 1. غذاهای سالم را انتخاب کنید : انتخاب عاقلانه غذایی برای متعادل کردن مثلث سلامتی حیاتی است. خوردن غذاهای مغذی باید اولویت اصلی شما باشد زیرا تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی و کیفیت زندگی شما دارد. جنبه فیزیکی مثلث سلامتی به خوردن غذاهای سالم بستگی دارد. از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید، به این معنی که از هر گروه غذایی از غذاهای سالم استفاده کنید. سبزیجات، میوه ها، غلات، لبنیات و پروتئین ها 5 گروه غذایی هستند که مواد مغذی کافی را تامین می کنند. با گنجاندن غذاهای مختلف در هر گروه غذایی به رژیم غذایی خود تنوع دهید. شیر بدون چربی، ماست کم چرب، لوبیا، نخود، آجیل (بادام و گردو)، ماهی قزل آلا و گوشت بدون چربی برخی از انتخاب های سالم از گروه های غذایی لبنیات و پروتئین هستند. خوردن سبزیجات به شکل سالاد راهی آسان برای افزودن مواد مغذی به رژیم غذایی شماست.
 2. ورزش روزانه : علاوه بر خوردن مواد غذایی سالم، ورزش روزانه برای حفظ تناسب اندام ضروری است. حداقل نیم ساعت ورزش می تواند کمک زیادی به حفظ تناسب اندام و سلامت شما کند. فعالیت های ساده کم تاثیرمانند: پیاده روی سریع برای حدود 45 دقیقه، می تواند مزایای سلامتی بالایی داشته باشد و جنبه فیزیکی مثلث سلامت را متعادل کند. در صورت امکان، می توانید به باشگاه بروید و دوز خوبی از تمرینات قلبی و وزنه برداری کنید. در صورتی که احساس می کنید ورزش در باشگاه برای شما مناسب نیست، راه های دیگری نیز برای خوش اندام ماندن وجود دارد. رفتن به شنا یا انجام ورزش هایی مانند: فوتبال، بسکتبال و تنیس یا هر فعالیت دیگری که همراه با دوستان خود از آن لذت می برید نیز می تواند به تناسب اندام شما کمک کند.
 3. از نظر ذهنی فعال بمانید : در حالی که فعالیت بدنی مهم است، برای دستیابی به مثلث سلامت متعادل، نباید جنبه ذهنی زندگی را نادیده گرفت. بنابراین، برای فعال ماندن ذهنی، می توان جدول کلمات متقاطع، اره منبت کاری اره مویی، پازل یا هر بازی فکری دیگری را حل کرد. ثابت شده است که این بازی‌های تمرین مغز که فعالیت ذهنی را تقویت می‌کنند، خطر زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن را کاهش می‌دهند. تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، مانند: مدیتیشن و یوگا نیز می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند.
 4. از تأثیرات ناسالم خودداری کنید : برای حفظ سلامتی و حفظ تناسب اندام، از مصرف الکل،سیگار و مواد مخدر خودداری کنید. استعمال دخانیات و رفتارهای جنسی پرخطر همراه با عادات غذایی نامناسب می تواند بر هر سه ضلع مثلث سلامت تأثیر منفی بگذارد. از این رو، باید از این موارد اجتناب کرد.
 5. عادات خوب نظافت را تمرین کنید : انجام عادات خوب نظافت به ما احساس خوبی می دهد که به نوبه خود تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی و روانی ما دارد همچنین تعاملات اجتماعی را تسهیل می کند. بنابراین، مطمئن شوید که هر روز دوش بگیرید، دئودورانت مصرف کنید، دو بار در روز مسواک بزنید، لباس‌های تمیز و اتو شده بپوشید، دست‌هایتان را بشویید و هر زمان که لازم بود اصلاح کنید، موهایتان را شانه کنید و مهم‌تر از همه از تمیز و براق بودن کفش‌هایتان مطمئن شوید. این عادات بهداشت شخصی خوب همچنین می تواند به افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و علاوه بر آن تشویق تعاملات مثبت کمک کند.
 6. استراحت کنید : ورزش و رژیم غذایی سالم برای سلامتی بسیار مهم هستند، اما این بدان معنا نیست که استراحت را نادیده بگیرید. استراحت یا خواب ناکافی می تواند منجر به مشکلات پزشکی شود و سلامت شما را از بین ببرد. عدم خواب کافی با چاقی، مشکلات رفتاری و افزایش وزن مرتبط است. بنابراین، مطمئن شوید که به اندازه کافی خواب «چشم بسته» (7 تا 9 ساعت) دارید تا سالم بمانید و در طول روز احساس انرژی کنید.
 7. اجتماعی باشید : جنبه اجتماعی به اندازه جنبه جسمی و روانی سلامتی شما در ایجاد تعادل بین مثلث سلامت مهم است. تحقیقات نشان داده است که تعامل اجتماعی تأثیر مثبتی بر سلامت ما دارد. یک زندگی اجتماعی سالم می تواند کمک زیادی به کاهش استرس، بهبود خلق و خوی ما کند و ما را قادر سازد تا فراز و نشیب های زندگی را به روشی بهتر مدیریت کنیم. محاصره شدن توسط دوستان خوب بسیار آرامش بخش است و حمایت اجتماعی و عاطفی را به خصوص در مواقع غم و اندوه فراهم می کند. دوستان و همراهی می توانند به عنوان یک شفادهنده عاطفی عمل کنند و می توانند تأثیر عمده ای بر رفاه ما داشته باشند.
متعادل سلامتی چیست؟ 1

فواید یک رژیم غذایی متعادل در مثلث بدنی

یک رژیم غذایی متعادل کلید یک سبک زندگی سالم است. می تواند به شما در حفظ وزن، جلوگیری از بیماری های مزمن و بهبود سلامت کلی شما کمک کند. برخی از مزایای یک رژیم غذایی متعادل عبارتند از:

 • کمک به حفظ وزن : هنگامی که غذاهای متنوعی می خورید، بیشتر هیدراته می شوید و پرخوری نمی کنید. این به کنترل وزن شما بدون نیاز به ورزش بیش از حد کمک می کند.
 • کمک به جلوگیری از بیماری های مزمن : یک رژیم غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد مضر محافظت کند همچنین شامل: ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که برای حفظ سلامت کلی مهم هستند.
 • بهبود سلامت کلی : هنگامی که انواع غذاها را می خورید، به احتمال زیاد مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای عملکرد بهینه دریافت خواهید کرد. این به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند: بیماری قلبی و سرطان کمک می کند.

نکاتی برای بهبود مصرف مواد مغذی در مثلث بدنی

 • مطمئن شوید که پروتئین کافی دریافت می کنید، پروتئین برای رشد و ترمیم عضلات و همچنین تولید انرژی ضروری است. منابع خوب پروتئین عبارتند از: گوشت، مرغ، ماهی، لوبیا، تخم مرغ، توفو و آجیل.
 • میوه و سبزیجات فراوان بخورید، یک رژیم غذایی متعادل شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات به شما ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و سایر مواد مغذی کلیدی مورد نیاز بدن برای سلامتی مطلوب را می دهد.
 • از نوشیدنی های شیرین و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید، این غذاها کالری دارد و حاوی مقدار کمی مواد مغذی یا بدون ارزش غذایی است. به جای آن آب یا نوشیدنی های کم کالری مانند: چای یا آب میوه های شیرین نشده را انتخاب کنید.

سخن پایانی

مثلث سلامت مفهوم مفیدی است که می تواند به افراد کمک کند تا ارتباط بین جنبه های مختلف سلامتی خود را درک کنند. با تمرکز بر سه ضلع مثلث سلامت : سلامت جسمانی، سلامت روانی و عاطفی و سلامت اجتماعی افراد می توانند برای حفظ سلامت و رفاه کلی تلاش کنند. تعادل این سه برای پیشگیری از بیماری و برای داشتن زندگی طولانی و سالم مهم است.

سوالات متداول

کدام ضلع مثلث سلامت بر ورزش و تغذیه تمرکز دارد؟

سلامت جسمانی به توانایی بدن شما برای عملکرد طبیعی و نحوه عملکرد آن می پردازد که شامل رژیم غذایی و تغذیه شما، داشتن فعالیت بدنی یا ورزش کافی و خواب کافی برای شارژ مجدد برای روز بعد می شود.

چگونه تغذیه بر مثلث سلامتی شما تأثیر می گذارد؟

آنچه برای خوردن انتخاب می کنیم نه تنها بر سلامت جسمانی بلکه بر سلامت روانی ما نیز تأثیر می گذارد.سازمان WHO تأیید می کند که تغذیه نقش مهمی در سلامت ما دارد و تغذیه خوب منجر به سیستم ایمنی قوی تر، کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی و زندگی طولانی تر می شود.

چرا حفظ تعادل مثلث سلامتی مهم است؟

می توان دید که چگونه اضلاع مثلث که جنبه های مختلف زندگی را نشان می دهند به یکدیگر وابسته هستند. بنابراین، تعادل همه اضلاع مثلث برای دستیابی به رفاه کلی ضروری است. مثلث سلامت متعادل نشان دهنده سطح بالای رفاه و رضایت از زندگی است.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

سپیده نصرالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید