آمادگی جسمانی, دویدن

سخت ترین مسابقات ورزشی جهان [طاقت فرساترین اولترا ماراتن‌ها]

سخت ترین مسابقات ورزشی جهان [طاقت فرساترین اولترا ماراتن‌ها]

اگر دویدن را نوعی چالش برای سنجش استقامت و قدرت عضلانی خود می‌دانید این مقاله می‌تواند به شما انگیزه دهد و شما را با سختترین رویاهایتان آشنا کند. مسافت تنها مسئله‌‎‌ای نیست که این مسابقات را به سخت ترین مسابقات ورزشی جهان تبدیل کرده است. برخی از اولتراماراتن ها به صورت مرحله برگزار می شوند و برخی از آنها در یک دور به پایان می رسند. چه چیزی یک مسابقه ماراتن را سخت می کند؟ یک مسابقه خوب و سخت شامل چندین فاکتور است: آب وهوا، زمین های ناهموار، زمان‌های استراحت کوتاه، خستگی ذهنی ناشی از ماندن در مسابقات به مدت طولانی و قوانین مسابقه. در برگزاری ماراتن ها هیچ محدودیت مکانی وجود ندارد و برگزار کنندگان این مسابقات با سخاوت کامل صعب العبورترین راه ها را برای مسابقات انتخاب می کنند! برخی از مسابقات کاملاً بی‌رحمانه هستند. در ادامه نگاهی به برخی از سخت‌ ترین ماراتن‌ های جهان می اندازیم.

سخت‌ ترین اولترا ماراتن‌ های جهان

ماراتن Hardrock 100-Mile Endurance Run

مکان: سیلورتون، کلرادو 

زمان برگزاری: 15 ژوئیه 2022

دوی استقامتی هاردوک صد مایل یک فراماراتن به طول 100.5 مایل (161.7 کیلومتر) با 33000 فوت (10000 متر) صعود در ارتفاع متوسط ​​بیش از 11000 فوت (3400 متر) است. این مسابقه در یک مسیر چرخشی در جاده های 4WD ، مسیرهای خاکی، و کراس کانتری در محدوده سن خوان کلرادو جنوبی، ایالات متحده برگزار می شود. این مسابقه به یاد معدنچیانی اختصاص دارد که در این منطقه مستقر شدند و مسیرهای معدنی را ساختند که بیشتر مسابقات بر روی آنها انجام می شود. این مسابقه توسط دیل گارلند برگزار شده است.

ماراتن Hardrock 100-Mile Endurance Run

این دو در سیلورتون، کلرادو شروع و به پایان می رسد و از شهرهای تلوراید، اوری و شهر شرمن می گذرد و از سیزده گذرگاه اصلی عبور می کند. شرکت کنندگان باید در مجموع 13 بار بالای 12000 فوت (3700 متر) از ارتفاع سفر کنند که بالاترین نقطه در این مسیر قله Handies Peak است. این مسابقه در اوایل ژوئیه هر سال از سال 1992 برگزار می شود، به جز سال های 1995 (برف زیاد)، 2002 (آتش سوزی در جنگل های اطراف)، 2019 (خسارات مسیر به دلیل بهمن) و 2020 (همه گیری جهانی  کرونا). مسابقه هر سال در جهت مخالف رویداد سال قبل برگزار می شود (2008 در جهت عقربه های ساعت اجرا شد، 2009 خلاف جهت عقربه های ساعت بود). به منظور تکمیل این رویداد، به جای عبور از خط پایان، دوندگان باید “Hardrock” را ببوسند، تصویری از سر قوچ که روی یک بلوک بزرگ از بقایای معدن سنگ نقاشی شده است. دوندگان تنها 48 ساعت فرصت دارند تا این مسیر را طی کنند: 100.5 مایل سخت که از جاده ها و مسیرهای خاکی در امتداد کوه های سان خوان می گذرد. توجه داشته باشید مسیر به قدری خشن است که حتی دوندگان به نام هم زمین می خورند، گم می شوند، یا دچار آسیب دیدگی می گردند.

ماراتن Eastern States 100

ماراتن Eastern States 100

مکان: پنسیلوانیا وایلدز

زمان برگزاری: 13 تا 14 اوت 2022

فقط سرسخت ترین دوندگان این دور زدن در رودخانه پاین کریک را کامل خواهند کرد. رودخانه ای زیبا در پنسیلوانیا بزرگترین نهر در ایالات متحده است. گراند کنیون پنسیلوانیا مسیر رودخانه ای که الواری را که آمریکا را ساخته بود تامین می کرد. دوندگان را از منظره کلاسیک ساحل شرقی عبور می‌دهد. مسیر 165 کیلومتر در پارک ایالتی لیتل پاین شروع و به پایان می‌رسد.

ماراتن Mont Blanc Ultra Trail

ماراتن Mont Blanc Ultra Trail

مکان: شامونی، فرانسه 

زمان برگزاری: 22 تا 28 اوت

یک دوی ماراتن کوهستانی تک مرحله ای است که برای اولین بار در سال 2003 برگزار شد و مسیر Tour du Mont Blanc را دنبال می کند. از زمان مشارکت گروه UTMB با گروه IRONMAN در سال 2021، سری جهانی UTMB به طور رسمی در سال 2022 راه اندازی خواهد شد و Ultra-Trail du Mont-Blanc به عنوان مسابقه نهایی سالانه این مجموعه به عنوان فینال سری جهانی UTMB از نسخه سال 2023 تغییر نام خواهد داد. مسیر این مسابقه که از شهر شامونی فرانسه شروع می شود از سه کشور فرانسه، ایتالیا و سوئیس عبور خواهد کرد. مسافت تقریباً 171 کیلومتر (106 مایل) و افزایش ارتفاع کلی در حدود 10040 متر (32940 فوت) است. به طور گسترده به عنوان یکی از دشوارترین مسابقات پیاده روی در جهان و یکی از بزرگترین ها با بیش از 2500 شروع کننده نام برده می شود. نیازی به گفتن نیست، مناظر بسیار خارق العاده هستند. اما گول مناظر را نخورید دوندگان به جای لذت بردن از کوه، زمان زیادی را صرف تلاش در کوه ها می کنند. البته این مسابقه دسته های مختلفی دارد.

 

ماراتن ارتقاء خود، 3100 مایل (Self-Transcendence 3,100 Mile)

ماراتن ارتقاء خود، 3100 مایل

مکان: کوئینز، نیویورک 

زمان برگزاری: 4 سپتامبر تا 25 اکتبر 2022

طولانی ترین مسابقه ماراتن تایید شده در جهان است. در سال 1997 سری چینموی این رویداد را به عنوان یک مسابقه 2700 مایلی (4345 کیلومتری) ایجاد کرد. این مسابقه چند روزه که چندین هفته طول می کشد، توسط تیم ماراتن سری چینموی میزبانی می شود و هر سال از ژوئن تا آگوست در کوئینز، نیویورک در ایالات متحده برگزار می شود. طول مسیر 3100 مایل (4989 کیلومتر) است. دلیل برگزاری این ماراتن سنجش استقامت شرکت کننده‌ها است. از زمان شروع تا نیمه شب هر روز، شرکت کنندگان همان مسیر را (به طور متوسط 94 کیلومتر در روز) به مدت 52 روز می دوند. این مسابقه در سال 1997 آغاز شده و از آن زمان تاکنون دوندگان را مجذوب خود کرده است. 

مسابقه برگشت اژدها (Dragon’s Back Race)

مکان: ولز 

زمان برگزاری: 5 تا 10 سپتامبر 2022

یک مسابقه دویدن چند روزه در میان کوه‌های ولز، از ولز شمالی تا ولز جنوبی است. مسابقه 2019 از Conwy به Llandeilo بود که طی پنج روز برگزار شد. صعودهای آن دو برابر ارتفاع اورست است. اولین مسابقه در سپتامبر 1992 و دومین مسابقه در سپتامبر 2012 بود. این نام به اژدهای ولز افسانه ای اشاره دارد.

مسابقه برگشت اژدها (Dragon’s Back Race)

مسابقات کوهستانی زیادی در آنجا وجود دارد، اما شرکت کنندگان در این مسابقه به مدت پنج روز در سرتاسر ولز می‌دوند. رقابت برای این مسابقه کوهستانی بی‌سابقه و بدون مسیر سخت است. در حالی که این تلاش دردناک به نظر می رسد، اما دوندگان می توانند شاهد مناظر باورنکردنی باشند، که با چند قلعه باستانی در طول مسیر همراه است.

ماراتن The Plain 100

ماراتن The Plain 100

مکان: پلین، واشنگتن 

زمان برگزاری: 17 سپتامبر 2022

این ماراتن یک مسیر بدون علامت است که در سمت شرق آبشارهای شمالی در ایالت زیبای واشنگتن اجرا می شود. این مسابقه در نزدیکی Leavenworth و دریاچه Wenatchee برای کسانی است که به دنبال چالش بیشتری نسبت به مسابقه معمولی هستند انجام می شود. این مسابقه 100 مایلی و خودکفا به نظر می رسد که در سال 1997 به عنوان برنامه ای برای مسیرهای دور افتاده زیبا در پلین واشنگتن ایجاد شد که به عنوان مبارزه بین دونده و جاده از آن یاد می شود. شرکت کنندگان 36 ساعت فرصت دارند تا به پایان برسند (طبق وب سایت فقط 50 درصد این کار را انجام می دهند) و هیچ علامت گذاری در طول مسیر، ایستگاه امداد یا … وجود ندارد. پس اگر گم شوید تنها خودتان باید به داد خود برسید!

ماراتن Pikes Peak

ماراتن Pikes Peak

مکان: مانیتو اسپرینگز، کلرادو

زمان برگزاری: 17 تا 18 سپتامبر 2022

شرکت‌کنندگان در این ماراتن، مسیری بسیار طولانی، سخت و صعب العبور به‌سمت قله Pikes Peak در کلرادو را در پیش دارند. شما در ارتفاع حدود ۱۹۲۰ متری سفر را آغاز می‌کنید و به‌سمت قله در ارتفاع ۴۳۰۰ متری می‌روید. بیشتر مسافت این ماراتون سربالایی است. پس برای یک تمرین ورزشی کامل آماده باشید. متاسفانه، صعود به قله تنها نیمی از سختی برای دوندگان ماراتن است. دوندگان از ارتفاع 6300 فوتی شروع می‌کنند و مسیری باریک و پرپیچ‌ و خم از سنگ‌ریزه، سنگ و خاک را طی می‌کنند تا به قله پایکس در ارتفاع 14115 فوتی برسند. در سال های گذشته، برف تازه روی قله باریده است، به این معنی که دوندگان باید برای اختلاف دمای سی درجه ای آماده باشند.

ماراتن 200 کیلومتری اسپارتاتلون

ماراتن 200 کیلومتری اسپارتاتلون

مکان: آتن، یونان

زمان برگزاری: 30 سپتامبر تا 1 اکتبر 2022

اسپارتاتلون یک مسابقه دوی 246 کیلومتری است که هر ساله در آخرین جمعه سپتامبر و شنبه بعد از آن در یونان برگزار می شود. در سال 1982 آنها سعی کردند دریابند که آیا فاصله آتن تا اسپارت (246 کیلومتر) را می توان در عرض 36 ساعت طی کرد یا نه (همانطور که فیدیپیدس در سال 490 قبل از میلاد در طول جنگ اول ایران انجام داد). جان فودن و تیمش با استفاده از نوشته‌های هرودوت، مسیر اصلی را تا حد امکان از نزدیک بازسازی کردند. گروهی از ورزشکاران انگلیسی مسیر بازسازی شده را در سال 1983 پیمودند. این یک شروع برای دوندگان فوق ماراتن بود. در سال 1984 “انجمن بین المللی اسپارتاتلون” (ISA) تأسیس شد که هر ساله در ماه سپتامبر این رویداد را برگزار می کند. برای واجد شرایط بودن، یک فوق ورزشکار باید حداقل 100 کیلومتر را در مدت 10 ساعت در دو سال و نیم گذشته دویده باشد یا یکی از معیارهای واجد شرایط بودن را تکمیل کرده باشد. مدت زمان مسابقه 36 ساعت است. هیچ جایزه ای در رابطه با مسابقه وجود ندارد. دوندگان در این مسابقه علاوه بر احساس یک تایتان یونانی (یک اساطیر یونانی)، زمین گل‌آلود، عبور از تاکستان‌ها و باغ‌های زیتون، و بالا و پایین رفتن از کوه پارتنون نزدیک به 4000 فوتی در شب لذت خواهند برد.

Moab 240

Moab 240

مکان: موآب، یوتا

زمان: 7 تا 11 اکتبر 2022

مسابقه 238 مایلی (383 کیلومتری) در موآب، یوتا آغاز و پایان می‌یابد، که در مسیر رودخانه کلرادو قرار می‌گیرد. کورتنی داوالتر اولین برنده Moab 240 در سال 2017 بود. این رویداد نزدیک به 240 مایل را در پارک های ملی آرچس طی می کند.

ماراتن The Diagonal of Fools

ماراتن The Diagonal of Fools

مکان:  جزیره رئونیون

زمان برگزاری:: 20 تا 23 اکتبر 2022  

شرکت کنندگان 66 ساعت فرصت دارند تا دوره را تکمیل کنند که بیش از 102 مایل مسافت و بیش از 30000 فوت ارتفاع را پوشش می دهد. اگر مسافت این مسابقه برای شما زیاد است، دو مسابقه کوتاه‌تر در همان هفته وجود دارد که همه بخشی از آخر هفته بزرگتر Grand Raid هستند.

ماراتن اولترا 6693

ماراتن اولترا 6693

مکان: قلمرو یوکان، کانادا

زمان: 23 فوریه 2023

از قلمرو یوکان کانادا شروع می شود و تا سرزمین های شمال غربی ادامه می یابد. اگر قصد شرکت در این مسابقه را دارید برای بادهای شدید و دمایی بین 9 تا 30 درجه منفی صفر آماده شوید، اما می‌توانید منتظر مناظر پانورامای زیبا نیز باشید. اگر مسیر 380 مایلی را انتخاب کنید، مسابقه خود را در دهکده Tuktoyaktuk در امتداد سواحل دایره قطب شمال به پایان خواهید رساند.

ماراتن HURT 100 Trail Run

ماراتن HURT 100 Trail Run

مکان: هونولولو، هاوایی 

زمان برگزاری: 23 ژانویه 2023

مسیر HURT 100 شامل پنج دور 20 مایلی یکسان در مسیرهایی است که دره های مانوآ، ماکیکی و نوآنو را به هم متصل می کند. مسیر با نوار نقشه بردار در سه رنگ مختلف (سفید، سبز لیمویی و نارنجی) مشخص شده است. نوار آبی نشان دهنده میانبرها و مسیرهایی است که بخشی از دوره نیستند. در شب، میله های درخشان وجود دارد تا در پیچ های بحرانی قرار گیرند.

ماراتن اورست

ماراتن اورست

مکان: اورست، نپال

در حالی که مسافت این مسابقه  به اندازه برخی دیگر در این لیست نیست، در نظر بگیرید که این مسابقه حول کوه افسانه ای اورست می چرخد، قبل از اینکه آن را آسان بنامید، از ارتفاع 18000 فوتی و بیس کمپ اورست شروع می شود. خبر خوب این است که تقریباً در سراشیبی تا پایان در بازار نامچه (11306 فوت) طی شده است و مناظر خیره کننده زیادی در طول مسیر وجود دارد. با این حال، ارتفاع و سرمای شدید آن باید چالش کافی برای شما ایجاد کند.

ماراتن مونگا

ماراتن مونگا

مکان: بلفاست، یک شهرک در آفریقای جنوبی

آیا می توان 400 کیلومتر را از میان سخت ترین جنگل ها و دره های بومی جهان در کمتر از 120 ساعت پیمایش کرد؟ این سوالی است که در پیمایش The Munga به پاسخ آن خواهید رسید. با شروع از بلفاست و پایان در دره رودخانه بلاید (سومین دره بزرگ در جهان)، شرکت کنندگان مسیر را به طور کامل توسط GPS پیمایش خواهند کرد. دوندگان می توانند در صورت انتخاب در یکی از پنج دهکده مسابقه در طول مسیر توقف کنند تا بخوابند و غذا بخورند، و به غیر از 9 ایستگاه دیگر در طول مسیر، ورزشکاران ملزم به حمل هرگونه لوازم اضافی هستند که ممکن است مورد نیاز باشد.

ماراتن برکلی

ماراتن بارکلی

از سخت ترین ماراتن های جهان، ماراتن برکلی با هدف به چالش کشیدن و فریب دادن شرکت کننده‌ها طراحی شده است، به شکلی که حتی زمان برگزاری این ماراتن در هفته‌ی دروغ آپریل است. در حدود بیست سالی که از زمان برگزاری این ماراتن در تالار پشتی تنسی می‌گذرد، حدود هزاران دونده در آن شرکت کرده‌اند. از میان هزاران شرکت کننده، تنها 14 نفر توانستند در مدت زمان 60 ساعته‌ای که برای این مسابقه تعیین شده است، مسیر را به اتمام برسانند. شرکت کننده‌ها برای کامل کردن مسیر علاوه بر دویدن، باید تمام وسایل مورد نیاز خود را با خودشان حمل کنند. همچنین خودشان باید مسیر حرکت را انتخاب کنند، زیرا هیچ مسیر مشخص یا نشانه‌ای برای راهنمایی آن‌ها وجود ندارد. این ماراتن مانند یک مسابقه ی کشف گنج با مسافت 100 مایل یا حدود 160 کیلومتر است. سخت‌ترین بخش کار این است که در هر دور شرکت کننده‌ها باید یک کتاب مخفی را پیدا کنند، یکی از صفحات آن را جدا کرده و با خود برگردانند، در غیر این صورت نمی‌توانند آن مرحله را به اتمام برسانند.

سخن پایانی

دو اولترا ماراتن یکی از بزرگ‌ترین مسابقات دو در دنیا است که هر ساله در اکثر نقاط دنیا برگزار می شود. برخی عقیده دارند که ریشه این مسابقه بر اساس نوشته‌های مورخان به شکست ایران در زمان هخامنشیان در مقابل یونان در منطقه‌ای به نام ماراتن باز می گردد. در این مقاله در مورد سخت ترین ماراتن های جهان مفصلا توضیح داده‌ایم، امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منابع: polar

زهرا کاظمیان

یک نظر در “سخت ترین مسابقات ورزشی جهان [طاقت فرساترین اولترا ماراتن‌ها]

 1. مژگان گفت:

  درود بر شما و زحمتی که میکشین
  البته متاسفانه نتونستم همه محتوا رو مطالعه کنم
  باقیش رو حتما بعدا مطالعه خواهم کرد
  ولی تا اونجایی که خوندم خواستم بگم از مسیر بدون علامت واقعا خوشم اومد
  حسابی چالش برانگیز و هیجان آور و البته ترسناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
ارسال فوری تهران در نوروز
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید