آموزش کوهپیمایی, بدون دسته بندی, طبیعت گردی

چک لیست لوازم طبیعت گردی

چک لیست لوازم طبیعت گردی

0
(0)

چه برای پیاده روی به سمت آبشار مورد علاقه تان آماده شوید چه برای یک صعود سخت به سمت قله، حمل تجهیزات و وسایل لازم، ضروری است. وقتی این کار اشتباه انجام می گیرد(اتفاقی که اغلب اوقات می افتد) نتیجه می تواند گاهی یک ناراحتی جزئی باشد و گاهی یک اتفاق وخیم. در مقاله ی زیر توصیه های ما درباره لوازم طبیعت گردی مورد نیاز را خواهید خواند.

بیشتر بخوانید: لوازم ضروری کوهنوردی

لوازم طبیعت گردی مورد نیاز

قطبنما – مسیریاب

یک نقشه ی جغرافیایی و یک قطبنما دو وسیله ی ضروری ای هستند که باید در هر سفرها را همراهی کنند. این دو وسیله سبک، مطمئن، بادوام و تضمین شده که باطری تمام نمی کنند، می توانند شما را از گم شدن بازدارند یا به شما کمک کنند راه خود را بازیابید. اما اگر نحوه ی کار با این دو را بلد نباشید، استفاده از آنها چندان به کار شما نمی آید. بنابراین قبل از سفر بعدی تان در مورد چگونگی استفاده از این وسایل تحقیق کنید. همچنین ما توصیه می کنیم نقشه های خود را در یک کیسه نقشه های شفاف و ضد آب نگه داری کنید. اگر قصد استفاده از GPS روی تلفن همراه خود را دارید، همیشه یک پاوربانک همراه خود داشته باشید. اما GPS نباید جایگزین نقشه و قطبنما شود.

ضد آفتاب

محافظت در برابر آفتاب یک موضوع فوق العاده مهم در هر سفر و پیاده روی و طبیعت گردی است؛ حتی وقتی آسمان ابری به نظر می رسد. ضدآفتاب، بالم لب، عینک آفتابی، کلاه لبه دار و لباس محافظ باید همیشه همراه شما باشند. آفتاب سوختگی ها، ترک خوردن لب، اذیت شدن چشم در برابر برف و یخ همه نتایج بی توجهی به محافظت در برابر آفتاب است.

مرتبط : راهنمای کرم ضد آفتاب

لباس اضافه

در هر سفر آب و هوا به سرعت می تواند تغییر کند. بنابراین ما توصیه می کنیم حتی در سفرهای گرم یک لایه لباس عایق و اضافه همراه خود داشته باشید. یک لباس اضافه ی ساده، خشک و گرم به شما اطمینان می دهد که هنگام کاهش دما ایمن و گرم خواهید بود. به عنوان مثال همیشه یک سوییشرت هودی و یک بارانی بدون در نظر گرفتن آب و هوا همراه خود داشته باشید. تا حد ممکن از لباس های پنبه ای که خشک شدن آن ها طول می کشد و از بدن شما گرما می گیرند، خودداری کنید. در عوض لباس هایی که به سرعت خشک می شوند بپوشید و عرق را مدیریت کنید و مواظب باشید لباس شما در اثر عرق کردن خیس نشود زیرا در این صورت هنگام توقف،  به سرعت سرما تا استخوان های شما نفوذ می کند.

مرتبط : لباس کوهنوردی ، راهنمای بیس لایر

چراغ

چراغ پیشانی جز لوازم طبیعت گردی ضروری میباشد. ما در هر سفر حمل چراغ پیشانی را توصیه می کنیم، حتی اگر قبل از تاریک شدن هوا تصمیم به برگشت بگیریم. گاهی ممکن است طبیعت گردی ما بیش از حد انتظارمان طول بکشد و گم شدن در تاریکی شرایط بدی را برای ما رقم بزند. اگر هنگام سفر با غروب و تاریک شدن هوا رو به رو شوید، خیالتان راحت است که همراه خود چراغ پیشانی دارید. ما با معمولا گوشی های تلفن همراه به طبیعت گردی می پردازیم که دارای چراغ قوه یا نور برای پیدا کردن راه هستند. قبل از شروع سفر از شارژ بودن هر دو وسیله اطمینان حاصل کنید.

جعبه کمک های اولیه

هنگام مسافرت و طبیعت گردی همیشه یک کیت کمک های اولیه همراه خود داشته باشید. اکثر افراد یک کیت کمک های اولیه ی آماده خریداری می کنند که سبک و مطمئن است و برای آسیب های جزئی استفاده می شود. همچنان که بیشتر سفر می روید می توانید با توجه به نیاز های خود از تجهیزات این کیت کم یا به آن اضافه کنید. و همیشه به یاد داشته باشید بعد از سفر لوازمی را که استفاده کردید، جایگزین کنید.

آتش

درست کردن آتش در یک آب و هوای نه چندان مناسب یک مهارت بسیار ویژه در سفرهای شما به شمار می آید. برای آسان تر کردن این کار ما همیشه به دو فندک کوچک، چند کبریت ضد طوفان و چند مکعب کوچک آتشین نیاز داریم. اگر به دنبال تجهیزات کامل تری هستید، می توانید یک سنگ چخماق با خود حمل کنید؛ اما فندک های کوچک نیز همین کار را انجام می دهند. به علاوه بسیاری از کوهنوردان از وسایل دست سازی برای این کار استفاده می کنند. اما اکثر افراد خریدن وسایل آماده از فروشگاه را ترجیح می دهند.

مرتبط : سرشعله کوهنوردی

جعبه ابزار

در هر سفر و یا طبیعت گردی به یکسری ابزار نیاز خواهیم داشت. چاقو های چند منظوره که در شرایط مختلف به کار می آیند، نوار چسب های پهن که برای رفع حفره های کیسه خواب، پارگی پارچه چادر، تعمیر کردن قطب شکسته ی چادر، آتل بستن یا تعمیر عینک های آفتابی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله مواردی هستند که در یک جعبه ابزار کوچک قرار می گیرند.

خوراکی

هنگام آماده شدن برای رفتن به سفر باید کالری کافی برای تامین انرژی یک روز را همراه خود داشته باشیم. معمولا اکثر افراد از شکلات ها، میوه های خشک، آجیل، و برای ناهار از ساندویچ های بسته بندی شده استفاده می کنند. اگر سفر شما طولانی است حتما غذای بیشتر از مصرف مورد نیازتان با خود حمل کنید. همراه داشتن غذای مناسب یکی از موارد مهم در بین لوازم طبیعت گردی برای لذت و موفقیت در برنامه خواهد بود.

مرتبط : تغذیه در کوهنوردی

آشامیدنی

تامین شدن آب مورد نیاز بدن شما بسیار ضروری است. بدن شما به آب نیاز دارد تا سیستم های حیاتی را به جریان بیندازد. آب به شما کمک می کند هنگام گرما دمای بدنتان پایین بیاید، هنگام سرما کمک می کند بدن شما گرم شود و عضلات و مفصل شما به درستی کار کنند تا هنگام پیاده روی آسیب نبینید.

همیشه از برداشتن مقدار کافی آب اطمینان حاصل کنید. برای 24 ساعت پیمایش مقدار 4 لیتر آب توصیه می شود. از وجود آب در مسیر نیز آگاهی پیدا کنید.

اما با اینکه برداشتن آب بسیار مهم و قابل توجه است اما در نظر داشته باشید که آب یکی از سنگین ترین وسایلی است که با خود حمل خواهید کرد. پس از برداشتن مقدار اضافی آب پرهیز کنید. توصیه ی ما به شما استفاده از وسایل تصفیه ی آب کوچک و قابل حمل است که به شما کمک می کند به راحتی آب خود را در سفر ها تامین کنید.

کیسه خواب

اگر در یک سفر چند روزه هستید قطعا با خود یک کیسه خواب بزرگ حمل کرده اید. اما برای سفر های کوتاه تر و سبک تر، پیشنهاد ما به شما استفاده از کیسه خواب های کوچک است، برای مواقع اضطراری که مجبور شوید شب را در طبیعت بگذرانید. استفاده از پتو های مسافرتی نیز گزینه ی مناسبی به شما می آید و می تواند از جان شما برای مواقعی که در شرایط بدی قرار گرفتید، محافظت کند.

فراتر از ملزومات طبیعت گردی

لوازم طبیعت گردی

کوله بستن

بستن یک کوله ی مناسب، بسیار مهم و ضروری است. کوله ی به اندازه ی مناسب انتخاب کنید تا بتواند وسایل ضروری و مورد نیاز شما را در خود جای دهد. لوازم طبیعت گردی در یک کوله پشتی مناسب نظم کاربردی پیدا میکنند.

مرتبط : راهنمای انتخاب کوله پشتی کوچک ، انتخاب و خرید کوله پشتی

کفش مناسب

ما تقریبا در هر فصلی از سال که به طبیعت گردی می رویم کفش های مخصوص دویدن به پا می کنیم. از ویژگی های این کفش ها می توان به راحت و سبک بودنشان، به سرعت خشک شدنشان، کشش عالی و جلوگیری از تاول زدن اشاره کرد. اما این سوال پیش می آید که آیا برای محافظت از مچ پا و جلوگیری از خیس شدن به پوتین های کوهنوردی نیاز نیست؟ که باید بگوییم خیر. اگر بدن آماده ای دارید، مچ پای ورزیده ای دارید و سابقه ی آسیب دیدگی ندارید، کفش های مخصوص دویدن بهترین گزینه برای شما به حساب می آیند. مگر هنگام سفر در برف و فصل زمستان که شما باید پوتین های مخصوص بپوشید.

مرتبط : پوتین کوهنوردی ، کفش کوهپیمایی یا کفش تریل ، راهنمای انتخاب جوراب کوهنوردی

دستمال توالت

دستمال توالت از کثیف ترین زباله هایی است که در مسیر های مختلف پیدا می کنیم. چرا؟ چون بیشتر مردم نمی دانند چگونه این زباله را امحا کنند. برای این کار گودالی به طول 15 سانتی متر حفر کنید، دستمال ها را در کیسه های قابل بازیافت در طبیعت قرار دهید و آن را دفن کنید. شما از دوست داران طبیعت هستید برای همین برای سفر آن را انتخاب کرده اید؛ پس از آن محافظت کنید و برای نسل های آینده زیبا نگهش دارید.

ضدعفونی کننده دست

دست های آلوده بزرگترین عامل ایجاد بیماری در سفر ها به شمار می آید. زیرا بسیاری از کوهنوردان در سفر ها و پیمایش ها این کار را پشت گوش می اندازند؛ زیرا این کار آسان ترین کار است. اما شما همیشه یک ظرف کوچک قابل حمل از مواد ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید و قبل از مصرف مواد غذایی دستانتان را به خوبی ضد عفونی کنید.

باتوم ها و عصای کوهنوردی

باتوم کوهنوردی را  نباید یک وسیله ی لازم و ضروری در نظر گرفت؛ اما بسیاری از کوهنوردان آن را به دلایل مختلفی با خود حمل می کنند. یکی از مهم ترین دلایل کاهش فشار وارد شده به زانو و بالا بردن ثبات شما در سربالایی ها و سرازیری ها و همینطور عبور از رودخانه ها است. هم چنین باتوم ها می توانند به عنوان یک تکیه گاه تیر چادر نیز به شمار بیایند.

آمادگی کافی برای رفتن به طبیعت

ساعتها فعالیت در طبیعت نیاز به داشتن آمادگی کافی برای حمل کوله ، پیمایش مسافتهای طولانی ، بالا و پایین رفتن از شیبها و دست به سنگ شدن دارد. در کنار توجه به لوازم طبیعت گردی ، آمادگی جسمانی خود را برای لذت هر چه بیشتر ارتقا دهید.

مرتبط : باشگاه آمادگی جسمانی موج

امیدواریم این مقاله به شما برای سفر بعدیتان اطلاعات کافی را داده باشد.

ترجمه نگارپیرحیاتی

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید