منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
آموزش سنگنوردی, سایر ورزش ها, طبیعت گردی, ماجراجویی

دره نوردی چیست : تجهیزات، نکات، خطرات، زمان

دره نوردی چیست : تجهیزات، نکات، خطرات، زمان

0
(0)

برای افرادی که به دنبال کاری متفاوت برای انجام تعطیلات تابستانی بعدی خود هستند، دره نوردی می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. وقتی هوا گرم است، هیچ چیز هیجان‌انگیزتر از این نیست که وارد آب شوید و خودتان را در معرض چالش قرار دهید. و بدون محدودیت های یک قایق، آزادی کامل برای کاوش در مناظر از نزدیک خواهید داشت. این یک تجربه منحصر به فرد برای کسانی است که از خیس شدن بدشان نمی آید، و همچنین راه عالی برای کاوش در مناطق کوهستانی خواهد بود.

تعطیلات دره نوردی به طور کلی برای بزرگسالان و جوانان مناسب است، اما دره هایی نیز وجود دارند که برای کوچکترها نیز مناسب هستند. بنابراین اگر در مورد امتحان کردن آن عصبی هستید، نگران نباشید – حتماً دره ای متناسب با توانایی های شما وجود دارد. اگر شناگر خوبی هستید، آمادگی جسمانی مناسبی دارید و از اینکه سرتان زیر آب برود هم بدتان نمی آید، دره نوردی می تواند ورزش شما باشد.

دره نوردی

در اینجا به نکات مختلف پیرامون این شاخه ماجراجویی و ورزشی اشاره می کنیم. با موج کوه همراه باشید.

تعریف دره نوردی

دره نوردی که به عنوان کنیونینگ نیز شناخته می شود، حرکت به سمت پایین یک جریان کوهستانی با جریان سریع در تنگه با استفاده از تکنیک های مختلف از جمله فرود، سنگنوردی، سر خوردن و پرش است.

خود دره یک تنگه طبیعی است که توسط جریان آب در دل دامنه کوه کنده شده است. آنها معمولاً بسیار شیب دار هستند، با وجودصخره هادر دو طرف و تعدادی آبشار نیز در طول مسیر. برخی از آبشارها توبوگان های طبیعی را تشکیل می دهند، که سرسره های طبیعی هستند که افراد می توانند با کمترین تلاش به پایین بروند – و این باعث سرگرمی هرچه بیشتر می شود! برخی دیگر می توانند شامل فرود رفتن یا پریدن باشند.

ورزش دره نوردی شامل تعدادی مهارت در فضای باز، از جمله پیاده روی، کوهنوردی، شنا کردن، سر خوردن، تکنیک تنوره و فرود است. این برای کاوش در مناطق صعب العبور از چشم انداز طبیعی با دنبال کردن مسیرهای آبی و پیمایش در نهرها، حوضچه ها و آبشارهای مختلف طراحی شده است. این می تواند در طول سفر شما از نقطه A تا نقطه B متفاوت باشد و برای تکمیل دوره باید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید. ممکن است یک دقیقه از میان حوضچه های صخره‌ای یا آبراهه‌ها شنا کنید، و دقیقه بعد می‌توانید از روی صخره‌ها بالا بروید یا فرود بروید…

دره نوردی در درجه اول به عنوان یک ورزش تفریحی انجام می شود و به افراد کمک می کند تا تجربیات ضروری در فضای باز را کسب کنند. برای علاقه مندان جدی تر دره نوردی، اغلب موضوعاتی مانند سختی و چالش های مسیر مطرح میشوند.

دره نوردی

ریشه های دره نوردی

اگرچه دره نوردی توسط آمریکایی ها و بریتانیایی ها در دهه 1970 رایج شد، منشاء این ورزش در واقع به اواخر قرن نوزدهم در فرانسه بازمی گردد. ادوارد آلفرد مارتل، معروف به «پدر غارشناسی مدرن»، از پیشگامان کاوش، مطالعه و مستندسازی غار بود. او ابتدا تکنیک های دره نوردی را برای انجام کارهای مهم علمی در مناطق صعب العبور تنگه ها معرفی کرد.

در این روزهای اولیه، تجهیزات مورد استفاده ابتدایی بودند و تا اواسط قرن بیستم بود که همه چیز شروع به تغییر کرد. بسیاری از اولین تیم های دره نوردی در ابتدا کوهنورد بودند و تیم سنگنوردی متشکل از آلن واترهاوس، پل سدون و تونی هاوارد اولین گروهی بود که در دهه 1960 یک هارنس تجاری را به بازار معرفی کردند.

به نقل از undiscoveredmountains اولین هارنس تخصصی توسط شرکت انگلیسی، Troll Climbing Equipment ساخته شد. این هارنس با استفاده از محافظ پلاستیکی ساخته شد که به عنوان شورت پوشیده می شد تا از پوشیدن لباس خیس یا همان وت سوت جلوگیری کند. این محصول در سال های بعد توسط غارشناسان و کاوشگران دره مورد استفاده قرار گرفت. اما در این مرحله، کاوش دره همچنان یک تفریح ​​بود که مردم در زمان خود از آن لذت می بردند.

در دهه 1970، این ورزش رشد کرد که تا حد زیادی به لطف دنیس تورویل، عکاس و کوهنورد حرفه ای بود. او پیشگام این ورزش بود و مسیر بسیاری از اولین فرودهای ثبت شده در اطراف منطقه Zion در جنوب غربی یوتا در ایالات متحده را باز کرد. برخی از معروف ترین مسیرها، مانند هیپس، کیهول، و پاین کریک را می توان به تورویل و تیم کوهنوردانش نسبت داد.

دره نوردی در سرتاسر جهان رشد کرده است و در اروپا بسیار محبوب است و فرانسه، اسپانیا و سوئیس برخی از شناخته شده ترین مکان ها برای این ورزش هستند.

دره نوردی

تجهیزات دره نوردی

این ورزش در این مفرح بودن به دلایلی مانند حوضچه های عمیق، شیبهای تند و سنگهای خیس و سر می تواند به شدت خطرناک باشد. در ادامه به برخی از لوازم ضروری برای دره نوردی اشاره کرده ایم:

کفش دره نوردی

ماهیت لغزنده ماجراجویی‌های دره و زمین مرطوب به این معنی است که کفش‌های بادوام با چسبندگی خوب برای ایمنی شما مهم هستند. کفش های دره نوردی با مشخصات بالا بهترین گزینه هستند و برخی از برندهای سازنده آن عبارتند از آدیداس، پالم، سالومون و بستارد. اگر نمی‌خواهید روی کفش‌های دره نوردی سرمایه‌گذاری کنید، یک جفت کفش ورزشی با چسبندگی خوب و پدهای زیاد در اطراف پا برای اولین تجربه دره نوردی مناسب خواهد بود البته برای نگاه جدی تر همان بهتر که کفش تخصصی تهیه کنید.

وت سوت

هرگز نباید بدون وت سوت دره نوردی کنید. اینها شما را گرم نگه می دارند و گردش خون را در شرایط سرما تسهیل می کنند. بعلاوه از بدن در برابر سایش سنگ و ضربات نیز تا حد زیادی محافظت می نمایند. بیشتر لباس های خیس از لایه های ضخیم نئوپرن و دارای کلاه تولید میشوند.

کلاه ایمنی

هرگز نباید بدون کلاه ایمنی وارد دره ها یا آب شوید. این برای محافظت از سر شما ضروری می باشد. سرعت آب ممکن است بسیار خطرناک شود و لغزش و زمین خوردن غیرمعمول نیست. کلاه ایمنی باید در تمام مدت برنامه روی سرتان باشد و هرگز نباید آنرا بردارید.

طناب دره نوردی استاتیک

طناب استاتیک برای فرود ضروری است. طناب مورد استفاده همچنین باید دارای پوسته سخت بوده و برای کار در شرایط مرطوب مناسب باشد. طناب با کیفیت در طول زمان انعطاف پذیری خود را حفظ کرده و استفاده از آنها راحت خواهد ماند. شما باید مطمئن شوید که طول طناب کافی برای عبور از دره را به همراه داشته باشید. البته که یادگیری نحوه کار با طناب نیز اولویت دارد. توجه داشته باشید که طناب دره با طناب کوهنوردی تفاوت دارد.

کیسه طناب دره نوردی

با توجه به اینکه این ورزش به تمرکز و تعادل نیاز دارد، مهم است که همیشه دستتان را آزاد نگه دارید. یک کیسه طناب ضد آب و قابل تخلیه، حمل طناب ها را آسان می کند و به شما اجازه می دهد تا با خیال راحت حرکت یا شنا کنید.

کیسه ضدآب با کیف کمک های اولیه

برای سبک نگه داشتن چیزها، یک ظرف ضد آب کوچک برای جعبه کمک های اولیه، تلفن و سایر کیت های ایمنی ضروری انتخاب کنید که به راحتی در کیسه طناب دره شما قرار می گیرد و شما را سنگین نمی کند.

ابزار فرود

ابزار فرود یکی دیگر از موارد ایمنی اساسی است و باید در هر کیت دره نوردی وجود داشته باشد. این وسیله به عنوان یک ترمز اصطکاکی استفاده می شود تا به شما کمک کند هنگام فرود آمدن، فرود خود را به طور ایمن و موثر مدیریت کنید.

هارنس

همیشه پوشیده می شود و به طناب برای بالا رفتن یا فرود وصل می گردد. هارنس دره نوردی معمولاً دارای محافظ صندلی پلاستیکی برای محافظت از لباس خیس شما در هنگام لغزش در برابر گیره‌های سرسره است.

چاقو

یک چاقوی دره نوردی مقاوم در برابر آب یک ابزار ایمنی ضروری برای همه سفرهای دره نوردی است.

تسمه، کارابین و حمایت

برای اتصال خود به کارگاه یا در زمان حمایت به تعدادی تسمه و خودحمایت و کارابین نیاز خواهید داشت.

بعضی از اقلام کوچکتر نیز می تواند بیسیم(تلفن همراه در اکثر دره ها آنتن نمی دهد.) کرم ضد آفتاب، دوربین …باشد. فقط به یاد داشته باشید که برای حفظ تجهیزاتتان باید آنها را در بسته بندی های ضد آب قرار دهید.

دره نوردی

نکات مهمی که باید بدانید:

بعضی از نکات هستند که در زمان دره نوردی باید به آنها توجه داشته باشید:

آمادگی جسمانی اهمیت دارد

برای اینکه دره نوردی را امتحان کنید نیازی نیست که آمادگی جسمانی فوق العاده ای داشته باشید و حتی به تجربه زیادی در سنگنوردی هم نیاز نیست. به هر حال چند دره مناسب برای همه وجود دارد. با این حال، این به هیچ وجه به این معنی نیست که هر کسی می تواند آن را اجرا کند. آمادگی جسمانی بسیار مهم است. حتی با وجود برخی از دره‌های آسان‌تر، اگر ندانید چه می‌کنید یا اگر سطح آمادگی لازم برای ادامه دادن را ندارید، شرایط می‌تواند خطرناک شود. همانطور که گفته شد، بسیاری از سفرهای هدایت شده همراه با مربیان عالی برای کمک به شما در مهارت‌های اولیه ضروری خواهند بود.

دره نوردی با کفش ها مهربان نیست

این فعالیت استهلاک زیادی برای کفش ها دارد و در نتیجه به سرعت کفش کوهنوردی را کهنه خواهد کرد. بهتر است از کفش دره نوردی استفاده کنید.

یک ورزش اکستریم

این فعالیت در حیطه ورزشهای اکستریم یا ماجراجویی قرار دارد. پس خطرناک می باشد. شرایط را به خوبی بررسی کنید. برای درک خطر مهمترین گام واقع بینی است. در این صورت می توانیم جانمان را حفظ کنیم. گذارندن دوره های آموزشی یکی از بهترین کارها در بدو شروع دره نوردی می باشد. همچنین تمرین شنا هم به چند جهت برایتان مفید خواهد بود.

بهترین زمان دره نوردی

اگرچه هیچ قانون سخت و سریعی در مورد زمان دره نوردی وجود ندارد، اما در هوای گرم بهتر است از آن لذت ببرید. بهترین زمان برای این ورزش در فصل تابستان یا اواخر بهار / اوایل پاییز است که دما هنوز بالا است.

مهم است که به یاد داشته باشید که در یک محیط مرطوب فعال خواهید ماند، بنابراین هوای سرد واقعاً می تواند تأثیرات خود را بر بدن شما بگذارد. خطراتی مانند هیپوترمی را جدی بگیرید. دمای گرم و سطح آب متوسط برای سفرهای ایمن تر و لذت بخش تر ایده آل است.

بارشها می تواند باعث جمع شدن حجم زیادی آب در دره ها شود. بنابراین همیشه قبل از عازم شدن این نکته را در نظر داشته باشید. اوایل تابستان هم اغلب سطح آب بالاتر است که برای برخی مسیرها می تواند خطرناک باشد.

خطرات دره نوردی

مانند بسیاری از ورزش های اکستریم، دره نوردی نیز خطرات خود را دارد. خطراتی مانند سرخوردن، ریزش سنگ، هیپوترمی، غرق شدن و…نیاز به آگاهی و شناخت دارند. به طور کلی بهتر است شرایط را به خوبی بررسی کرده و آموزش ببینید. همچنین بهتر آنکه با مربیان و افراد کارکرده همراه شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید