منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
کوه های جهان, کوهنوردی

راهنمای صعود به آناپورنا: دهمین کوه بلند جهان

راهنمای صعود به آناپورنا: دهمین کوه بلند جهان

0
(0)

در بهار 2021، 67 کوهنورد به قله آناپورنا رسیدند که یک رکورد محسوب می شد. این رکورد مستلزم یک عملیات لجستیکی عظیم شامل تدارکات هوایی به کمپ 4، استفاده زیاد از کپسول اکسیژن و مقدار زیادی شانس در شرایط آب و هوایی بود. سپس بسیاری از صعودکنندگان به قله با هلیکوپتر به دائولاگیری رفتند تا برای قله دوم تلاش کنند.

برخی از جامعه کوهنوردی انتقاد کردند: «آیا واقعا فکر می کنند که آناپورنا را صعود کرده اند؟ جاناتان گارسیا می گوید قطعا آناپورنای من این نیست.

گارسیا در سال 2017 به قله آناپورنا صعود کرد و پیش از آن تجربه تلاش در برودپیک را داشت. در آن سال هیچ تیم تجاری در قله حضور نداشت. با این وجود کوهنوردان حاضر در کوه باید با یکدیگر همکاری می کردند. هیچ طناب ثابتی در مسیر عادی و هیچ اکسیژن کمکی در کار نبود.

مسیر راهپیمایی

منطقه آناپورنا یکی از محبوب ترین مناطق کوهیپمایی در نپال است. با این حال، پیست معروف آناپورنا از سمت جنوبی کوه می گذرد، در حالی که مسیر معمولی به سمت بیس کمپ به سمت شمال آن بالا می رود، که محیطی با جذابیت کمتر به شمار می رود.

گارسیا پیشنهاد می کند در صورتی که نخواهید از حمل و نقل هوایی اجتناب کنید، هم هوایی را در جای دیگر داشته باشید و سپس با انتقال هوایی به بیس کمپ بروید.

سفر از تاتوپانی ناراحت کننده است و هیچ اقامتگاهی در راه نیست. مسیرهای طولانی در دامنه‌های شیب‌دار کوه وجود دارد که اغلب در معرض هوای ناپایدار است. این ممکن است منجر به مشکلاتی برای باربرها شود که اگر برف مسیرهای بالاتر را مسدود کند، می توانند از ادامه کار خودداری کنند.

بیس کمپ آناپورنا (4000 متر)

گارسیا بیس کمپ را یکی از بهترین کمپ هایی توصیف می کند که در هیمالیا از آن لذت برده است. او گفت: «من آن را «ساحل» نامیدم، زیرا زمین چمن‌زار بوده یا از سنگریزه‌های کوچک تشکیل شده بود، منطقه نسبتا گرم است، نسبت به دیگر بیس کمپ ها پایین‌تر و کاملاً ایمن می باشد. حتی وقتی برف می‌بارد، زمین به سرعت خشک می‌شود.»

بیس کمپ (4000 متر) به کمپ 1 (5000 متر)

از بیس کمپ، حرکت اولیه روی سنگ و شن است که در نهایت به سمت راست می‌رود تا از صخره بزرگ اجتناب کند.

گارسیا می‌گوید: «این بخش کمی در معرض ریزش سنگ است، اما به زودی دوباره به نقطه‌ای که کرامپون پوینت نامیده می‌شود بالا می‌رود. «سپس از یک پیاده‌روی ملایم تپه‌مانند ارتفاع می‌گیرید که کاملاً ایمن است. با این حال، شرایط روز به روز تغییر می کند. در شرایط خشک می توانید با کفش های کتانی به کمپ 1 برسید. به طور کلی، آناپورنا یک 8000 متری نسبتا گرم محسوب می شود.

کمپ 1 معمولاً فقط برای اولین دور هم هوایی و حمل بار استفاده می شود. بیشتر کوهنوردان در سفرهای بعدی خود، از جمله در حرکت قله، آن را نادیده می گیرند.

آناپورنا
مسیر عادی آناپورنا از خط الراس شمال شرقی با برخی تغییرات احتمالی پیروی می کند. عکس: Caingram

کمپ 1 (5000 متر) تا کمپ 2 (5700 متر)

گارسیا گفت: «راه از یک فلات بزرگ پر از شکاف‌هایی بالا می‌رود که باید تا انتهای بالایی از آنها اجتناب کنید.» «این حس راه رفتن روی یک پتوی پهن و سفید برفی را به شما خواهد داد. از برجستگی‌های کوچک عبور می‌کنید و از میان شکاف‌ها جهت‌یابی می‌کنید، تا زمانی که به قاعده جبهه صعود آناپورنا برسید.»

کمپ 2 در این قسمت برپا می شود.

گارسیا توضیح داد: “کمپ 2 گسترده است و روی برف قرار می گیرد، اما چندان امن نیست.” به همین دلیل است که به نظر من، آناپورنا برای هم هوایی خوب نیست. حتی کمپ 2 نیز مکان خوبی برای گذراندن زمان طولانی به شمار نمی رود.

عکس: آلبرتو زراین

کمپ 2 (5700 متر) تا کمپ 3 (6600 متر)

بدون شک بخش بین کمپ 2 و کمپ 3 نقطه اصلی صعود است. مسیر پنهان، در زمینی ناهموار، درست زیر سراک های بالای شما. به طور مداوم، تکه های یخ می ریزند و می توانند باعث بهمن شوند.

گارسیا می‌گوید: «شرپاهای باتجربه دقیقاً می‌دانند مکان‌های کمتر خطرناک کجا هستند. ما آنقدر آگاه نبودیم، بنابراین تا جایی که می‌توانستیم به بهترین شکل مسیریابی کردیم.»

صعود آناپورنا
گارسیا در برف تا زیر بغل در آناپورنا. عکس: آلبرتو زراین

بین کمپ 2 و کمپ 3 بود که گروه 6 نفره کوهنوردی از هم جدا شدند. مور و روجاس از یک خط به سمت چپ دیگران به سمت یک سری از برج های کوچک یخی بالا رفتند. ایتالیایی ها می خواستند مسیر اصلی فرانسه را دنبال کنند، در حالی که زراین و گارسیا فکر می کردند که مسیر آلمان امن تر خواهد بود. مشکل آنها این بود که هیچ راهی برای بررسی شرایط نداشتند تا اینکه واقعاً وارد پیچ و خم سراک ها و شکاف ها شدند.

صعود آناپورنا 2
مسیر تیغه هلندی به رنگ آبی، در مقایسه با مسیر کلاسیک فرانسوی با رنگ قرمز. عکس: لیندسی گریفیث برای BMC

“در یک تصادف محض، سیمون مورو در حال پرواز بر فراز منطقه بود، ما را دید و به اندازه کافی مهربان بود که [از طریق Meroi و Benet] به ما هشدار داد که باید برنامه هایمان را تغییر دهیم. گارسیا گفت: شکاف بزرگی بالای سرمان بود که نمی‌توانستیم آنرا ببینیم.

15071
مسیر (فرانسوی) که توسط آلبرتو زراین در پایان سفر مشخص شده است.

بنابراین، گارسیا، بنت، مروی و زراین همگی در تلاش دوم خود مسیر فرانسه را در پیش گرفتند.

ما مجبور شدیم در برف عمیق و تازه مسیر را بشکنیم. پیشرفت ما به قدری کند بود که در نهایت شب فرا رسید و مجبور شدیم در ارتفاع 6200 متری چادر بزنیم، کاملا خسته و در زمینی بسیار در معرض دید و باد قرار داشتیم.

مسیر جایگزین آلمان

یکی دیگر از کوهنوردان باسکی، خوان اویارزابال، دو بار به آناپورنا صعود کرده است (در میان 26 قله 8000 متری او). او اولین بار در سال 1999 از طریق مسیر اصلی فرانسوی (Herzog, Lachenal, 1950) به قله رسید. سپس در سال 2010 از طریق مسیر آلمان صعود کرد. او خاطرات خود از مسیر آلمان بین کمپ 2 و کمپ 3 را با بیان کرده است.

اویارزابال موافق است که خطرناک ترین و در معرض بهمن ترین منطقه بین کمپ 2 و کمپ 3 قرار دارد. در اینجا مسیر از یک فلات بزرگ به سمت جبهه کوه عبور می کند، درست زیر سراک های آویزان در امتداد قسمتی که به اصطلاح “داس” نامیده می شود.

اویارزابال گفت: «این به دلیل سقوط سراک خطرناک است. با این حال، رایج‌ترین مسیر می باشد، زیرا فرد به دیوار نزدیک‌تر می‌شود و به سمت یک دهلیز مخروطی شکل مشخص، با سراکی بزرگ در بالا حرکت می‌کند. این سراک معمولاً مملو از برف است و تکه هایی از آن می شکند و هر از گاهی می ریزند.

annapurna small nf route fot ferran latorre
مسیر آلمان در سمت شمالی آناپورنا. عکس: Ferran Latorre

همانطور که تکه‌های سراک روی مخروط سقوط می‌کنند، بهمن‌های بزرگ، چشمگیر و در عین حال نه چندان کشنده برف پودری ایجاد می‌کنند.

اویارزابال توضیح داد: «به نظر می رسد که تمام کوه روی شما فرو می ریزد. زمانی که ما در فلات بودیم، دیر یا زود باید به چپ یا راست می دویدیم و سعی می کردیم از خود محافظت کنیم. می‌دانستیم که بیشتر آن برف است، اما همیشه تکه‌های یخ همراه با برف ریزش می کرد.»

annapurna sukun dutch rib
محل تقریبی تیغه هلندی ها. عکس: Sukun Tours

با رسیدن به حوزه برفی در پایه دیواره، مسیر به سمت بالا و چپ، از یک قسمت زینی شکل بالا می رود. این کار کوهنوردان را از قرار گرفتن در معرض بهمن دور می کند. از روی پیچ، مسیر تا برخی از فنی ترین بخش های مسیر ادامه می یابد.

کمپ 3 (6600 متر) تا کمپ 4 (7000)

45138
کوهنوردان ایتالیایی و اسپانیایی در ارتفاعات آناپورنا. عکس: آلبرتو زراین

«این بخش کوتاه و ساده است و در رمپ های برفی بدون قرار گرفتن زیاد در معرض سراک های در حال سقوط می باشد. اما اگر با برف تازه بارگیری شود، احتمال ریزش بهمن وجود دارد، زیرا شیب بسیار خوبی برای رها کردن بهمن‌ها دارند. فقط 400 متر عمودی است اما چندان مستقیم نیست. شما باید به سمت چپ بالا بروید و در میان سراک ها و شکاف ها حرکت کنید.

روز قله (8091 متر)

گارسیا به یاد می‌آورد: «در 11 می، نیمه‌شب از کمپ 4 به راه افتادیم و به بهترین روز آب‌وهوایی که در کل صعود داشتیم، اتکا کردیم.

این صعود شامل افزایش ارتفاع 1000 متر عمودی بود. از کمپ 4، مسیر از رمپ های واضح و نبستا آسان پیروی می کند، سپس یک تیغه به سمت راست سوار می شود. تیغه می تواند صخره ای یا زمین های مختلط باشد، البته اگر باد آنرا جاروب کرده باشد. در نهایت به خط الراس قله می رسید.

گارسیا می‌گوید: «سپس، در زمین‌های شیب‌دار پیشروی می‌کنید، با سمت جنوبی کوه در سمت چپ و سمت شمالی در سمت راست. حدود 15 تا 20 دقیقه به قله رسیدیم. این بخش به اندازه کافی ایمن بود که ما از طناب استفاده نکنیم. البته ایمن، مگر اینکه لیز بخورید و تا کمپ 2 پایین بروید!»

او گفت: “ما با سرعت 100 متر در ساعت پیش رفتیم که برای صعود بدون اکسیژن کمکی خوب است و در ساعت 10 صبح به قله رسیدیم.”

آناپورنا
جاناتان گارسیا در قله آناپورنا، 7 می 2017. عکس: آلبرتو زراین

مسیر فرانسه یا مسیر آلمان

اویارزابال خاطرنشان کرد که بین مسیر کلاسیک فرانسوی و خط آلمانی تفاوت هایی وجود دارد:

«از کمپ 4 تا قله، مسیر برای مدتی در امتداد گذرگاه آشکار طی می‌شود تا درست زیر خط الراس قله. پس از رسیدن به آنجا، دو گزینه وجود دارد: مسیر آلمان را دنبال کنید یا به مسیر اصلی فرانسوی تغییر جهت دهید. هر دو شامل صعودهای طولانی از یک شیب با میانگین 40 تا 45 درجه است.

او ادامه داد:

“اگر مسیر اصلی فرانسه را انتخاب کنید، باید به صورت افقی تا ارتفاع 7800 متری بروید تا به بخش های بالایی مسیر اصلی برسید. در ابتدا مشکلی نیست، اما در شیب های بالا، صعود نسبتاً فنی و در معرض دید، می شود. یا می توانید مسیر آلمان را به سمت گردنه، بین قله اصلی و قله شرقی دنبال کنید، سپس از یال قله به سمت قله اصلی بروید. این از نظر فنی آسانتر است اما طولانی تر خواهد بود.”

فرود

از قله، ما برای شب به کمپ 4 بازگشتیم. گارسیا به یاد می آورد که شرایط عالی بود. اما روز بعد، ما خطرناک ترین لحظات را زندگی کردیم: فرود اعصاب خردکن از کمپ 4 به کمپ 2 به دلیل وقوع طوفان و در شرایط بهمن. خوشبختانه، این تیم در 13 می به بیس کمپ بازگشت.

منبع: explorersweb

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید