منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
بدون دسته بندی, کوه های جهان, کوهنوردی

ماترهورن کجاست: معرفی کوه و راهنمای صعود

ماترهورن کجاست: معرفی کوه و راهنمای صعود

5
(1)

نام ماترهورن در آلمانی از دو جزء Matte به معنی چمنزار و Horn به معنی قله ساخته شده است. نام‌های ایتالیایی و فرانسوی آن از نام لاتین آن یعنی Mons Silvinus گرفته شده‌است. واژهٔ silva در لاتین به معنای جنگل است.،به آلمانیMatterhorn، ایتالیایی Cervi، فرانسویCervi یکی از کوههای شناخته شده (14472 فوت) (4،478 متر) در رشته کوه های آلپ ، در مرز بین سوئیس و ایتالیا ، در فاصله 6 مایل (10 کیلومتری) جنوب غربی روستای زرمات سوییس ، واقع شده است. زمین شناسان معتقدند که سنگ صخره سخت گنیس در بالای کوه از صفحه قاره آفریقا در حین برخورد به صفحه لوریا یا اروپایی آمده است. از این رو ، این کوه را از نظر فنی می توان آفریقایی دانست.

مرتبط : مون بلان

چهار رخ ماترهورن

قله هرمی شکل ماترهون دارای چهار ضلع مجزا است که با جهت های اصلی : شمال ، جنوب ، شرق و غرب. ضلع شمالی با دره زرمات و مشرق مشرف به گورنگرات ریج ، هر دو در سوئیس قرار دارد ، در حالی که جنوب  به سمت شهری در ایتالیا  است و ضلع غربی آن مشرف به مرز سوئیس و ایتالیا است.شکل هرمی متقارن و انعکاس نور برآن برج های صخره ای منظره ای خیرکننده در میان آلپ زیبا  ایجاد می کند.از نظر ساختاری این قله کاملاً شیب دار است اگرچه از طرف سوئیس قله ای به شکل شاخ جدا به نظر می رسد ، اما در واقع قسمت انتهایی یک خط الراس است. صعود شیب سوئیس به اندازه دیوارهای بزرگ و شیب دار شیب ایتالیایی تقریباً شیب دار یا دشوار نیست.

خط راه آهن و تله کابین جهت  دسترسی آسان‌تر به این منطقه وجوددارد، موزه ماترهون در زرمات تاریخ کوهنوردی این قله را بازگو می کند. صعود و فرود قله با توجه به پوشیده بودن آن از برف و یخ و خطر ریزش سنگ ها نیاز به سطح بالای آمادگی جسمی و روانی است.مرگ بیش از 500 کوهنورد دال بر سختی دسترسی به این قله فوق العاده می باشد.

مرتبط : آیگر

اولین صعود و فاجعه ماترهاورن

ادوارد ویمپر هفت بار تلاش کرده بود که به قله  ماترهاورن برسد. او آن را در هشتمین تلاش موفق به صعود شد. در بیشتر آنها ، وی با یک راهنمای محلی به نام ژان-آنتوان کارل همراه بود که او نیز می خواست به قله برسد. ویمپردر جایی نوشته است: “با انگیزه انجام فعالیت های تازه با یک عدم موفقیت یکی پس از دیگری  بازگشتم ، سال به سال ، با فرصت بیشتر و مصمم تر برای یافتن راهی برای رسیدن به قله  یا اثبات این که واقعاً غیرقابل دسترسی است!

اولین صعود ماترهورن در 1865توسط ادوارد ویمپر ، لرد فرانسیس داگلاس ، چارلز هادسون ، داگلاس هاوود ، میشل کروز و دو راهنما از زرمات ، پیتر تاگاوالدر و پسرش با استفاده از طناب هایی از جنس کنف مانیل  انجام شد.در هنگام فرود دچار لغزش شدند، چهارنفر پیشرو هادسون ،داگلاس،هاوود و کروزدرگذشتند، بعدها راهنمایان متهم به قطع طناب شدند بدین جهت که اطمینان حاصل شود بقیه افراد با طناب به پایین کشیده نمی شوند اما تحقیقات بعدی هیچ مدرکی را ثابت نکرد و آنها تبرئه شدند. جسد سه نفر چندروز بعد  در یخچال پیدا شد ولی جسد فرانسیس داگلاس تاکنون پیدا نشده است.

مرتبط : کوهنوردی

image 6

اولین زن بر فراز ماترهورن

در 22 ژوئیه سال 1871 ، یک زن انگلیسی به نام لوسی واکر اولین زنی شد که به بالای ماترهورن رسید – و این در حالی بود که دامن بلند و پشمی می پوشید. خبر موفقیت واکر در سراسر جهان پخش شد.

مسیرهای صعود

امروزه همه مسیرهای ماترهورن از تمامی جبهه های آن در تمام فصول صعود شده اند. همچنین همه ساله راهنماهای کوهستان تعداد زیادی کوهنورد را به خصوص از مسیر هورنلی در شمال شرق و در فصل تابستان به سمت قله هدایت می کنند. در کل هر روز در فصل تابستان 150 نفر برای صعود به قله تلاش می کنند. در استانداردهای مدرن درجه صعود این مسیر AD  در سیستم فرانسوی می باشد، که البته برای کوهنوردان ماهر سخت به حساب نمی آید. همچنین در برخی قسمت های مسیر طناب ثابت برای کمک به کوهنوردان برای صعود وجود دارد. با این همه این کوه هر ساله شاهد مرگ چند کوهنورد می باشد.

مرتبط : درجه سختی صعود

صعود از مسیر هورنلی

الگوی معمول صعود در این مسیر ، استفاده از تله کابین شوارزی از زرمات است. از اینجا پیاده روی به پناهگاه هورنلی در ارتفاع 3260 متری ادامه می یابد. پناهگاه هورنلی یک ساختمان بزرگ سنگی است که کوهنوردان در صبح زود حرکت خود را از آن آغاز می کنند.

ماترهورن
مسیر پیاده روی تا پناهگاه هورنلی

یک پناهگاه هم به نام سولوی در ارتفاع 4003 متری قرار دارد که فقط برای فوریت ها استفاده می شود.

سایر مسیرها صعود

سایر مسیرهای پر استفاده در کوه شامل مسیر ایتالیا AD+ و مسیر زمات D  هستند. هر چهار رخ ماترهورن دارای مسیرهای چالشی می باشند. جبهه شمالی آن یکی از شش دیواره شمالی آلپ به حساب می آید که به عنوان یکی از سه گانه یا یکی از سه دیواره سخت شمالی هم در نظر گرفته می شود.

مرتبط : آیگر

غروب در قله ماترهورن
غروب در قله ماترهورن

مسیر بوناتی

یکی از مسیرهای جالب در رخ شمالی ماترهورن که توسط والتر بوناتی به شکل انفرادی گشوده شده است. این مسیر در سال 2015 توسط فلیکس ستلبرگر و رینی هونس بازگشایی شد.

DE Matterhorn North Face Bonatti 8
قسمتی از مسیر بوناتی در جبهه شمالی ماترهورن

اطلاعات صعود به ماترهورن

مدت زمان صعود

اکثر برنامه های کوهنوردی ماترهورن شامل صعود و فرود بین 2 تا 3 روز طول می‌کشد و شامل صعود به پناهگاه کوهستانی در روز اول، رسیدن به قله و بازگشت به نقطه شروع در روز دوم است.

با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که قبل از صعود به ماترهورن به کمی هم هوایی و آموزش نیاز دارید. با توجه به این موضوع، به علاوه اینکه آب و هوای غیرقابل پیش بینی اغلب کوهنوردان را مجبور می کند صعود را به تعویق بیندازند، باید تخمین بزنید که یک و نیم یا دو هفته در منطقه بمانید.

محل خواب

هر دو زرمات و برویل-سروینیا پناهگاه های کوهستانی مهمی هستند که گزینه‌های اقامتی متعددی از هر نوع و رنج قیمتی دارند.

در طول صعود به ماترهورن، شب ها در پناهگاه های کوهستانی سپری می شود. اینها معمولاً تختخواب‌ها را با پتو، اجاق گاز و وعده‌های غذایی نیم‌نظامی (صبحانه و شام) فراهم می‌کنند. توجه داشته باشید که به دلیل نبود منبع آب، آب آشامیدنی در پناهگاه ها وجود ندارد. قبل از استفاده باید بطری آب خود را همراه داشته باشید یا آب کوه را بجوشانید.

پناهگاه Hörnli ظرفیت 120 کوهنورد و Carrel برای 45 نفر جا دارد. هزینه اقامت شبانه نیم‌نظامی حدود 138 یورو در کلبه هورنلی و 15 یورو در کارل است. پرداخت در محل، فقط به صورت نقدی به فرانک سوئیس یا یورو انجام می شود.

به نقل از explore-share پناهگاه های کوهستانی در طول تابستان بسیار شلوغ هستند. پس حتما از قبل رزرو کنید!

ماترهورن

آمادگی جسمانی و سطح فنی مورد نیاز

ماترهورن صعود آسانی نیست. با توجه به شرایط آب و هوایی، مسیر ترکیبی و ارتفاعات بالا، هر دو صعود و فرود از نظر فنی و فیزیکی به تلاش فزاینده نیاز دارند. مسیرها در بسیاری از قسمت ها پرشیب هستند که پوشیده از برف یا یخ می باشند و خطر ریزش سنگ وجود دارد. علاوه بر این، در حالی که در برخی از قسمت‌های مسیر طناب‌های ثابتی برای کمک به کوهنوردان وجود دارد، آنها اغلب مجبورند بدون حمایت صعود کنند.

همه مسیرها به ماترهورن نیاز به تجربه قبلی کوهنوردی در ارتفاعات بالا، سطح آمادگی جسمانی عالی و هم هوایی در یکی از قله‌های اطراف در منطقه دارند.

ماترهورن

شرایط آب و هوایی

بهترین فصل برای صعود به ماترهورن از ژوئن تا سپتامبر است، که پس از ذوب شدن برف های زمستانی و قبل از رسیدن هوای پاییزی با ثبات کمتر می باشد. در طول تابستان، دمای کوه در حدود -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) است و طوفان های برف و رعد و برق معمول هستند. با این حال، با توجه به ارتفاع زیاد، چهره های شیب دار و موقعیت ایزوله اش، ماترهورن در معرض بادهای شدید (حدود 70 کیلومتر در ساعت) و تغییرات سریع آب و هوا است که اغلب کوهنوردان را مجبور می کند برنامه های خود را به تعویق بیندازند.

برای صعود ایمن، پنجره آب و هوا در ماترهورن باید کاملاً مناسب باشد. بنابراین، توصیه می شود چند روز اضافی را در برنامه سفر خود قرار دهید.

نسبت راهنما

بیشتر راهنماها فقط یک کوهنورد را به ماترهورن می برند. این امکان تجربه شخصی را فراهم می کند و یک صعود ایمن و موفق را تضمین می نماید.

تجهیزات مورد نیاز

با توجه به شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش‌بینی در ماترهورن، باید کوله چینی را کامل اما سبک انجام دهید! توصیه می شود از “سیستم لایه بندی پوشاک” استفاده کنید، وسایلی سبک و کاربردی را انتخاب کنید که فضای زیادی را در کوله پشتی شما اشغال نمی کند و به سرعت خشک می شود.

در زیر لیستی از وسایل شخصی توصیه شده برای صعود به ماترهورن آمده است. راهنماها معمولاً تجهیزات گروه را ارائه می دهند، اما به یاد داشته باشید که این موضوع را مجدداً چک کنید و قبل از سفر به همراه راهنمای خود فهرست را مرور نمایید.

لباس: پوتین های کوهنوردی تابستانی، لایه های بالا و پایین گرم و ضد باد، بالا و پایین ضد آب، کت بارانی، کلاه گرم، 2 جفت دستکش (سبک و گرم)، جوراب گرم

وسایل کوهنوردی: کرامپون کلاسیک، تبر یخ، هارنس، 2 عدد کارابین پیچ و تسمه، کلاه ایمنی. اینها را معمولاً می توان در فروشگاه های ورزشی در زرمات یا سروینیا اجاره کرد.

سایر موارد: کوله پشتی (30-45 لیتر)، چراغ پیشانی با باتری های اضافی، دیزی چین یا خودحمایت، عینک آفتابی، ضد آفتاب، بطری آب 2 لیتری، تنقلات، جزئیات بیمه مسافرتی، پول نقد (فرانک سوئیس و یورو).

هزینه صعود تخمینی

یک صعود معمولی 2 روزه به ماترهورن می تواند حدود 1300 یورو هزینه داشته باشد. برنامه های طولانی تری که شامل روزهای هم هوای می شوند می توانند بین 1800 تا 5000 یورو هزینه داشته باشند.

قیمت اغلب فقط شامل هزینه راهنما و تجهیزات گروه می شود. برخی از هزینه های اضافی احتمالی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • هزینه های راهنما (حمل و نقل/بالابر، اقامت و وعده های غذایی نیم تخته)
  • هزینه های اقامت (15-140 یورو برای هر نفر)
  • هزینه ی حمل و نقل

برای صعود به ماترهورن مجوز رسمی لازم نیست.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید