منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
دنیای کوهنوردی, کوه های جهان, کوهنوردی, کوههای ایران

89 عکس کوه فوق العاده زیبا به همراه توضیحات

89 عکس کوه فوق العاده زیبا به همراه توضیحات

5
(1)

دیدن عکس کوه ها و دنیای کوهنوردی همیشه لذت بخش است. در این مطلب 55 تصویر زیبای از کوه های جهان و ایران به همراه لینک های خواندنی در اینباره ارایه شده اند.

مجموعه عکس کوه و کوهنوردی

عکس کوه1: اورست و لوتسه

اخبار کوهنوردی
دامنه های ارتفاعات بالا در اورست – عکس از چانگ داوا شرپا

اولین و چهارمین قله مرتفع جهان در قاب یک عکس. تصویر مربوط به بهار 2021 می باشد . نشاندهنده ارتفاعات بالاتر این دو کوه است. مسیر استاندارد اورست و لوسته تا کمپ های بالایی در سمت نپال یکی است. هر چند که این دو کوه دارای چندین مسیر بسیار دشوارتر نیز هستند.

عکس کوه 2: دماوند همیشه استوار

تور قله دماوند
رخ شرقی دماوند

قله دماوند با احتساب یالها و یخچالهای آن تقریبا 20 مسیر صعود دارد. یکی از زیباترین این مسیر ها از سمت چپ دهلیز چپ یخار بالا میرود که به گرده یخار یا گرده شرقی مشهور است. تصویر بالا مربوط به ارتفاع 3500 متری و تقریبا ابتدای این مسیر می باشد.

عکس کوه 3: اسطوره های تکرار نشدنی

Druga para zdobywcow Andrzej Zyga Heinrich i Jerzy Kukuczka fot. Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
تصویری از اولین صعود زمستانی چوآیو- کوکوچکا و هنریخ

قله چوآیو در بین هشت هزارمتری های جهان تنها کوهیست که در زمستان از مسیری جدید صعود شده است. عکس فوق مربوط به این صعود می باشد که در آن کوکوچکا و هنریخ را می بینید. این دو نفر، دومین تیم صعود کننده قله در این برنامه بودند.

عکس کوه 4: دائولاگیری

اخبار
کمپ اکوادوری ها در دائولاگیری

دائولاگیری به ارتفاع 8167 متر، در رتبه هفتم کوههای جهان قرار دارد. در واقع این کوه بلندترین کوهی است که تماما در خاک نپال قرار گرفته است.

عکس کوه 5: مسیر جنوبی اورست

کمپ 2 در مسیر جنوبی اورست
کمپ 2 در مسیر جنوبی اورست

کمپ دوی اورست در پای رخ لوتسه در مسیر جنوبی و پس از یخچال خمبو، به نوعی کمپ پیشرفته برای صعود نهایی به قله به شمار می رود.

عکس کوه 6: آدام اوندرا

تمرینات برای سنگنوردی
آدام اوندرا در حال صعود فلش مسیر با درجه 5.15a

توانایی منحصر به فرد اوندرا در صرفه جویی انرژی و مدیریت تنفس – که شامل فریاد زدن روی سنگ در حال صعود میشود. – است که او را در بین بهترین سنگنوردان جهان قرار می دهد. هنگام صعود ضربان وی پایین می رود نه بالا!

با قد ۱۹۰ سانتی متر. دستان او به قدرت بقیه سنگنوردان برجسته نیست، اما توانایی جابه جایی در عضلات لگن باعث شده که بتواند وزن بیشتری روی پاها بیاندازد و مرکز ثقلش را به دیواره نزدیک تر کند. این کار باعث شده که انرژی بیشتری ذخیره کرده و مانند یک ماشین صعود کند.

عکس کوه 7: فوجی

کوه فوجی
کوه فوجی در پس شکوفه های گیلاس

کوه فوجی یا فوجیسان در ژاپن، بلندترین قله در زنجیره آتشفشانی فوجی در مرکز ژاپن می باشد و بلندترین وزیباترین کوه این کشور است. تقریلا کاملا گرد با فرمی متقارن که مدتهاست در شعر و هنر جایگاهی ویژه دارد. مشهورترین ادای احترام به این کوه زیبا را می توان در آیات مربوط به قرن هشتم یامابه آکاهیتو و مجموعه آثار چوبی از مناظر فوجی توسط هوکوسای در اوایل قرن نوزدهم مشاهده کرد.

کوه فوجی که اغلب دارای برف است به عنوان نماد و نشان ژاپن شناخته میشود، و در یک روز صاف می توان آنرا از فاصله یک صد کیلومتری مشاهده کرد. بخشی از پارک ملی فوجی-هانوکه-ایزو، هر ساله بیش از یک میلیون گردشگر را به کوه و شهرهای اطراف خود جلب می کند که تقریبا ۳۰۰۰۰۰ نفر نیز هر ساله اقدام به صعود قله می نمایند.

عکس کوه 8: آناپورنا

رضا شهلایی
رضا شهلایی در قله آناپورنا

آناپورنا، دهمین قله بلند کره زمین به ارتفاع ۸۰۹۱ متر می باشد. توده آناپورنا دارای سیزده قله بالای ۷۰۰۰ متری است. و نیز ۱۶ قله بالاتر از شش هزار متر دارد. طول این توده سنگی ۵۵ کیلومتر می باشد. آمار فوت به صعود این کوه در منابع مختلف بین ۳۰ تا ۳۸ درصد ذکر شده است. این به معنای آن است که در ازای هر سه نفر که به قله این کوه صعود کرده اند، یک نفر جان خود را از دست داده است.

عکس کوه 9: کوه وحشی در زمستان

عکس کوه
روی شانه کی2 در زمستان

کی۲ ، دومین قله مرتفع جهان می باشد. نامهای دیگر آن ، قله وحشی، پادشاه کوهها، گودن آستین، چوگوری هستند. ارتفاع کوه ۸۶۱۱ متر و در قراقوروم قرار گرفته است. جایی در بین مرز پاکستان و چین.

این کوه آخرین قله هشت هزار متری بود که در زمستان صعود شد.

عکس کوه 10: پیشگامان اورست

عکس کوه
سرادموند هیلاری و شرپا تنزینگ نورگی در اولین صعود اورست

سر ادموند پرسیوال هیلاری ، کوهنورد ، نیکوکار ، نویسنده نیوزلندی. در ۲۹ می ۱۹۵۳ ، او به همراه تنزینگ نورگی اولین انسانهایی بودند که پا بر قله اورست نهادند. آنان قسمتی از نهمین تیم اعزامی بریتانیا به این کوه به سرپرستی جان هانت بودند.

عکس کوه 10: آرارات

آرارات
آرارات زیبا

کوه آرارات ، کوهی آتشفشانی در منتهی الیه شرقی کشور ترکیه می باشد. این قله از دو مخروط آتشفشانی اصلی تشکیل شده است که به نام آرارات بزرگ و کوچک خوانده میشوند. قله بلندتر، مرتفع ترین کوه ترکیه و ارتفاعات ارمنستان با ۵۱۳۷ متر میباشد. قله کوتاهتر ۳۸۹۶ متر ارتفاع دارد. عرض توده این کوه ۳۵ کیومتر میباشد. اولین تلاشها برای رسیدن به قله آن در قرون وسطی انجام گرفته است و اولین صعود آن در سال ۱۸۲۹ توسط فردریش پاروت، خاچاتور ابوویان، و چهار نفر دیگر صورت پذیرفت.

عکس کوه 11: اورست، مسیر دشوار

عکس کوه
داگ اسکات در حال صعود اورست از مسیر جنوب غربی

صعود مسیر جنوب غربی اورست که با عنوان اورست مسیر دشوار به فارسی منتشر شده توسط داگ اسکات و دوگال هستون به سرپرستی کریس بانینگتون صورت گرفت. خواندن این کتاب را فراموش نکنید.

عکس کوه 12: زردکوه

زرد کوه
زردکوه بختیاری

زرد کوه را بایست پس از دنا دوم رشته بلند سلسله جبال زاگرس دانست. این رشته کوه با طول تقریبی ۱۲۳ کیلومتر و عرض متوسط ۲۰ کیلومتر، از منطقه شهرکرد شروع شده و تا روستای کاج واقع در منطقه کوهرنگ پایان می یابد. بلندترین قله زردکوه، کلونچی به ارتفاع ۴۲۲۵ متر، نام دارد.

عکس کوه 13: آتشفشان در کامچاتکا

عکس کوه
آتشفشان کلیوچوسکوی در کامچاتکا

حرکت صفحات تکتونیک باعث ایجاد آتشفشانها در امتداد مرز بین این صفحات می شود که فوران کرده و کوهها را ایجاد میکنند. یک سیستم آتشفشانی شامل مجموعه ای از آتشفشانهاست که در نزدیک نقطه فوران تشکیل شده است.

عکس کوه 14: ماترهورن

شش رخ آلپ
جبهه شمالی ماترهورن

نام ماترهورن در آلمانی از دو جزء Matte به معنی چمنزار و Horn به معنی قله ساخته شده است. نام‌های ایتالیایی و فرانسوی آن از نام لاتین آن یعنی Mons Silvinus گرفته شده‌است. واژهٔ silva در لاتین به معنای جنگل است.،به آلمانیMatterhorn، ایتالیایی Cervi، فرانسویCervi یکی از کوههای شناخته شده (۱۴۴۷۲ فوت) (۴،۴۷۸ متر) در رشته کوه های آلپ ، در مرز بین سوئیس و ایتالیا ، در فاصله ۶ مایل (۱۰ کیلومتری) جنوب غربی روستای زرمات سوییس ، واقع شده است. زمین شناسان معتقدند که سنگ صخره سخت گنیس در بالای کوه از صفحه قاره آفریقا در حین برخورد به صفحه لوریا یا اروپایی آمده است. از این رو ، این کوه را از نظر فنی می توان آفریقایی دانست.

عکس کوه 15: کویوزوم

عکس کوه
غروب در کویوزوم

کویوزوم در منطقه هندوراج به ارتفاع 6877 متر، با یک جبهه شمالی عظیم که توسط سراک ها پوشیده شده است. اولین صعود این کوه توسط اتریشی ها در سال 1968 انجام شد.

عکس کوه 16: منظره ای دیگر از دماوند همیشه زیبا

صعود به قله دماوند
جان جانان

دماوند دارای 4 مسیر دارای پناهگاه است که این مسیرها شامل جنوبی، غربی، شمال شرقی و یال شمالی(جانپناهها) هستند. آسانترین بین این مسیرها جنوبی میباشد.

عکس کوه 17: ماناسلو به سوی کمپ 2

عکس کوه
به سمت کمپ 2 در ماناسلو – زمستان – عکس از سیمون مورو

عکس کوه 18: لیلاپیک، قراقوروم

عکس کوه
لیلاپیک

لیلا پیک یا لایلا پیک (۶۰۹۶ متر) یکی از زیباترین قلل پاکستان یا شاید یکی از زیباترین قلل جهان می باشد که دلیل آن شکل خاص سوزنی این کوه از پایین تا نوک قله است. مشهورترین وجه این کوه هم رخ غربی آن است که به شکل یک شیب یک تکه گرانیتی تا قله آن بالا میرود. لیلا پیک در شرق دره گوندوگورو و غرب دره چوگولیزا در منطقه ماشربروم بالیستان قرار گرفته است. بیشتر افراد وقتی که از منطقه کنکوردیا و بیس کمپ کی۲ رد میشوند چشمشان را نمی توانند از این زیبایی به اندازه بردارند.

عکس کوه 18: کایلاش

زیباترین کوه های جهان
کوه کایلاش

کوه کایلاش یا کوه مقدس، به ارتفاع 6638 متر، مکانی مقدس برای هندوها، بودایی ها و بعضی ادیان دیگر. به دلیل اهمیت مذهبی این کوه تاکنون هیچ صعود ثبت نشده ای در آن انجام نگرفته است. با این حال، به نظر رینهولد مسنر کایلاش را صعود کرده باشد.

عکس کوه 19: دیواره علم کوه

دیواره علم کوه
دیواره علم کوه

دیواره علم کوه در رخ شمالی دومین قله مرتفع ایران قرار گرفته است. قله علم کوه با ۴۸۵۰ متر دومین قله مرتفع ایران می باشد. این کوه در منطقه تخت سلیمان در میان ده ها قله بالای چهار هزار متری ایران قرار دارد. در بین کوهنوردان این منطقه با عنوان هیمالیای ایران مشهور است.

عکس کوه 20: سوزنی درو

شش رخ آلپ
رخ شمالی سوزنی درو

سوزنی درو یا دروس که در فرانسوی به آن لس دروس هم گفته میشود. این کوه در منطقه مون بلان در آلپ فرانسه واقع شده است. موقعیت درو در شرف روستای لس پراز در دره شامونی است.

عکس کوه 21: الوند

کوه الوند
الوند

کوه الوند به ارتفاع ۳۴۵۰ متر، واقع شده در استان همدان به عنوان یکی از قلل بسیار برجسته جهان و در بین ۱۵۱۵ قله این لیست برشمرده میشود. لازم به توضیح است که منظور از قله بسیار برجسته، کوههای می باشند که برآمدگی نسبی آن بیش از ۱۵۰۰ متر باشد. دامنه های شمالی این کوه به سمت شهر همدان و سمت جنوب کوه الوند روبه تویسرکان است.

عکس کوه 22: ژانو

ژانو
جبهه شمالی ژانو

کومباکارنا یا ژانو ، ۳۲ امین کوه بلند جهان به ارتفاع ۷۷۱۰ متر واقع شده در منطقه کانگچنجونگا نپال. نام رسمی این کوه کومباکارنا می باشد اما بیشتر با عنوان ژانو شناخته شده است که معنای آن کوه دارای دو شانه می باشد.

ژانو همچنین بلندترین قله منطقه کانگچنجونگا هیمال است که در مرز نپال و سیکیم قرار دارد ، البته این کوه کاملا در نپال واقع شده است. یک مسیر طولانی این کوه را به کانگچنجونگا در شرق متصل می کند. معروفیت این کوه در جوامع کوهنوردی به دلیل صعودهای فنی آن می باشد.

عکس کوه 23: لوناگ ری

لوناگ ری
مسیر صعود در لوناگ ری

لوناگ ری، به ارتفاع 6895 متر در مرز نپال و تبت. واقع شده در شرق چوآیو. اولین صعود این کوه در اکتبر 2018 توسط دیوید لاما، آلپینیست اتریش صورت گرفت.

عکس کوه 24: کازبک

کازبک
کازبک

کوه قازبگی یا کازبک Kazbek – Kazbegi ، آتشفشانی خفته و یکی از کوههای اصلی قفقاز در مرز منطقه قازبگی گرجستان و جمهوری روسیه می باشد.

این کوه سومین کوه مرتفع کشور گرجستان پس از شخارا Shkhara و جانگا Janga است و هفمتین قله مرتفع قفقاز به حساب می آید. کازبک همچنین پس از البروس دومین کوه مرتفع آتشفشانی در منطقه کوههای قفقاز است. این کوه در غرب شهرک استپانتسمیندا Stepantsminda قرار دارد. کازبک مرتفع ترین قله شرق گرجستان هم هست. نام گرجی این کوه به معنای کوه یخچالی می باشد.

عکس کوه 25: یخشار خمبو

عکس کوه
یخشار خمبو در اورست

یخشار خمبو قدری بالاتر از بیس کمپ مسیر جنوب غربی اورست قرار دارد. این یخشار از ارتفاع 5486 متری آغاز میشود. خمبو یکی از خطرناکترین قسمتهای مسیر نپالی اورست می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

یک نظر در “89 عکس کوه فوق العاده زیبا به همراه توضیحات

  1. آینوش عباسی گفت:

    فوق العاده بود. سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید