منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی

عوارض مصرف استروئیدها بر اندام های بدن

0
(0)

عوارض جانبی استروئیدها نتیجه مقدار بیش از حد تستوسترون است که برای دستیابی به رشد عضلانی، ظرفیت هوازی و قدرت تجویز می شود و بر هر اندام بدن تأثیر منفی می گذارد. عوارض جانبی فیزیکی مانند: آکنه ، ریزش مو و عوارض غیرقابل برگشت و تهدید کننده زندگی مانند: آسیب کبدی و حملات قلبی است. بسیاری از افرادی که به طور طبیعی و با ورزش ، عضلانی وحجیم شده به بدنسازان و ورزشکاران موفقی تبدیل شده اند. سخت کار کردن و صرف زمان و تلاش اضافی برای دستیابی به اهداف بسیار مفیدتر از تکیه بر داروهای غیرقانونی و مضر برای رسیدن زودتر به نتیجه است.در ادامه مقاله به طور کامل به بررسی عوارض مصرف استروئیدها بر اندام های بدن می پردازیم.

استروئید چیست؟

استروئیدهای آنابولیک و آندروژنیک AAS شکل مصنوعی تستوسترون و هورمون اصلی جنسی مردانه هستند که بر قسمت های مختلف بدن مانند: ماهیچه ها، فولیکول های مو، استخوان ها، کبد، کلیه ها و سیستم تولید مثل و عصبی تاثیر می گذارند.انسان به طور طبیعی این هورمون را تولید می کند.در مردان، سطوح آن در دوران بلوغ افزایش می یابد تا ویژگی های جنسی مردانه مانند: رشد موهای بدن، صدای عمیق تر، میل جنسی و افزایش قد و توده عضلانی را افزایش دهد.اگرچه استروئید به طور سنتی به عنوان یک هورمون مردانه در نظر گرفته می شود اما زنان نیز در مقادیر بسیار کمتر، تستوسترون تولید می کنند که در درجه اول تراکم استخوان و میل جنسی سالم را در زنان افزایش می دهد. سطح نرمال تستوسترون بین 300-1000 نانوگرم در دسی لیتر برای مردان و 15 تا 70 نانوگرم در دسی لیتر برای زنان است.

تاثیرات استروئیدها بر اندام های بدن

 1. تاثیرات استروئید بر فشار خون : استروئیدها فشار خون را در نتیجه اختلال در عملکرد اکسید نیتریک افزایش می دهند. اسید نیتریک ماده ای است که در پوشش رگ های خونی تولید می شود و رگ های خونی را باز یا گشاد می کند. هنگامی که عملکرد اکسید نیتریک مهار می شود و رگ های خونی گشاد نمی شوند، انقباض عروق و جریان خون می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.
 2. تاثیرات استروئید بر رفتار : رایج ترین مشکلی که در مصرف کنندگان استروئید مشاهده می شود، خشم ناشی از دستگاه گوارش است.و خشم ناشی از roid یک عارضه جانبی استروئیدی است.
 3. تاثیرات استروئید بر پارگی تاندون : افزایش سریع رشد عضلانی منجر به آسیب تاندون‌هایی شود که مسئول اتصال عضله به استخوان هستند، و فرد را در معرض خطر پارگی تاندون قرار می‌دهند.
 4. تاثیرات استروئید بر مشکلات تولید و رشد استخوان : استروئیدها تولید استخوان را در بدن به ویژه در صورت و جمجمه افزایش می دهند.
 5. تاثیرات استروئید بر پوست : هر گونه مشکل پوستی مانند آکنه اغلب با استفاده بیش از حد از استروئیدها مرتبط است، این مشکل شبیه به دوران بلوغ یک پسر نوجوان در نتیجه افزایش تستوسترون است.یک شکل خاص از آکنه (کنگلوبات) است که می تواند در طول استفاده از استروئیدها و حتی پس از قطع داروها ایجاد شود. همچنین به دلیل استفاده از استروئید، پوست زنان می‌تواند از نظر ظاهری درشت‌تر شود.
 6.  تاثیرات استروئید بر ناباروری : به دلیل استفاده از استروئیدها، بدن مرد تولید تستوسترون طبیعی را سرکوب و این امر منجر به کوچک شدن بیضه ها و کاهش تعداد اسپرم می شود.
 7. تاثیرات استروئید بر غده پروستات : غده پروستات فقط در مردان یافت می شود و درست در زیر مثانه قرار دارد. وظیفه اصلی پروستات حفظ فعالیت اسپرم است. برخی از استروئیدها پروستات را بزرگ و از آنجائی که پروستات مجرای ادرار را احاطه می کنند اگر این مجرای ادرار متورم شود جریان ادرار را مختل و منجر به ایجاد اسپرم غیر طبیعی و همچنین کاهش تعداد اسپرم می شود.
 8. تاثیرات استروئید بر بیضه ها (بیضه ها) و تستوسترون : هنگامی که مصرف مکمل متوقف می شود مدتی طول می کشد تا غده هیپوفیز سیگنال هایی را به بیضه ها ارسال کند تا آنها را برای تولید مجدد تستوسترون آگاه کند. هنگامی که استروئیدها به مدت طولانی یا در دوزهای بالاتر استفاده می شوند، در واقع بیضه ها می توانند تولید تستوسترون را به طور کامل متوقف کنند و این امر منجر به کوچک شدن بیضه می شود.
 9. تاثیرات استروئید بر احتباس آب : استفاده از استروئیدها منجر به حفظ سطوح بالاتر آب در بدن (ادم) می شود، و می تواند منجر به پف کردن گونه ها و صورت گردتر شود. احتباس آب در پاها و مچ پا رایج تر است.
 10. تاثیرات استروئید بر چشم : استفاده طولانی مدت از استروئیدها به چشم ها آسیب و منجر به آب مروارید، عفونت و گلوکوم می شود.
 11. تاثیرات استروئید بر ریزش مو : هم مردان و هم زنان ممکن است به دلیل سطوح بالای تستوسترون ناشی از مصرف استروئید دچار طاسی با الگوی مردانه شوند. تستوسترون به DHT دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود که فولیکول های مو را تحت تاثیر و باعث نازک شدن و در نهایت مرگ آنها می شود.
 12. تاثیرات استروئید بر بیماری قلبی عروقی : عوارض جانبی قلبی عروقی یک اتفاق رایج در میان مصرف کنندگان طولانی مدت و حتی کوتاه مدت استروئید است. استفاده از برخی استروئیدها منجر به بیماری های قلبی از جمله : حمله قلبی، نارسایی قلبی و کاهش عملکرد قلب می شود. کسانی که از استروئیدها استفاده می کنند از اختلال در استفاده از بطن چپ قلب خود رنج می برند. بطن چپ مسئول پمپاژ خون اکسیژن دار به تمام اندام ها و بافت های بدن است.همچنین برخی از استروئیدها منجر به افزایش سطح کلسترول بد در بدن می شوند که می تواند به عنوان پلاک در دیواره رگ های خونی جمع و منجر به سکته مغزی و حملات قلبی شود.
 13. تاثیرات استروئید بر کلسترول : فشار خون با استفاده از استروئیدها افزایش می یابد و منجر به لخته شدن خون (ترومبوز ورید عمقی) می شود. اختلال در جریان خون به عضله قلب آسیب می رساند.ورزشکارانی که دوزهای بالاتر استروئید مصرف می کنند از بزرگ شدن قلب رنج می برند. به خاطر داشته باشید که قلب به خودی خود یک عضله است و هر چه میزان تستوسترون در بدن بیشتر باشد، این عضله بیشتر می تواند رشد کند. خطرات بزرگ شدن قلب شامل: حمله قلبی و CAD بیماری عروق کرونر است.
 14. تاثیرات استروئید بر مشکلات معده : با استفاده از استروئیدها ، تولید اسید معده افزایش در نتیجه رفلاکس اسید، نفخ و زخم معده ایجاد می شود.
 15. تاثیرات استروئید در تغییر ظاهری خط فک : استروئیدها بر زیبایی ظاهری فک تأثیر فیزیکی دارند. مقادیر بالای هورمون رشد و تستوسترون در نتیجه رشد عضلانی فک و افزایش ویژگی‌های مردانه، ظاهر فک مشخص‌تر و مربع‌تری را ایجاد می‌کند.
 16. تاثیرات استروئید بر کلیه ها : وظیفه کلیه ها حذف هر گونه مواد زائد از خون و همچنین تنظیم سطح آب و نمک در بدن و تنظیم فشار خون است ، فشار خون بالا به رگ های خونی و سیستم فیلتراسیون کلیه ها آسیب می رساند. مشکلات مربوط به استفاده از استروئیدها و کلیه ها اغلب از طریق استفاده از استروئیدهای خوراکی (شکل قرص) ایجاد می شود.کلیه‌ها برای جذب و متابولیسم استروئیدها باید سخت‌تر کار کنند، بنابراین کار بیش از حد کلیه ها منجر به آسیب بافتی و زخم می شود. در صورت بروز آسیب کلیه، باید مصرف داروها را قطع کنید.
 17. تاثیرات استروئید بر کبد : کبد بزرگترین عضو بدن است و برای فیلتر کردن سموم مضر موجود در خون حیاتی است. کبد ماده ای به نام صفرا تولید می کند که به فرآیند هضم غذا کمک می کند. استفاده از استروئیدها با آسیب کبدی همراه است. استروئیدهایی که به صورت خوراکی مصرف می شوند برای کبد سخت تر تجزیه و متابولیز می شوند در نتیجه منجر به کاهش عملکرد کبد و توانایی آن در پاکسازی مواد زائد می شوند.
 18. تاثیرات استروئید بر قفسه سینه : استروژن اضافی در سیستم بدن مردان منجر به عوارض جانبی مانند: تجمع چربی اضافی در زیر پوست، ادم (احتباس آب) و ایجاد ژنیکوماستی سینه ها می شود. برای مبارزه با این اثرات، تعدادی از ورزشکاران نیز از داروهای سرکوب کننده استروژن به نام مهارکننده های آروماتاز استفاده می کنند همچنین در زنان، سینه ها با کمبود استروژن و افزایش سطح تستوسترون، کوچک می شوند.
مصرف استورئیدها بر اندام های بدن 2

چه کسانی از استروئیدها استفاده می کنند؟

برخی از مردم بر این باورند که تنها راه برای رسیدن به عضله سازی استفاده از استروئیدها است، اما این نظریه کاملا اشتباه است. بدنسازان و ورزشکاران مرد بیشترین استروئید همچنین ورزشکاران زن و ورزشکاران نوجوان هم به مقدار کم از استروئیدها استفاده می کنند. یکی از معروف ترین مصرف کنندگان استروئید آرنولد شوارتزنگر است. شوارتزنگر عنوان مستر جهان و مستر المپیا را داشته است او قبل از مشخص شدن خطرات سلامتی و قبل از غیرقانونی بودن از استروئیدها استفاده می کرد. یکی دیگر از مصرف کنندگان معروف استروئید، سرجیو اولیویا است. اولیویا نیز بدنساز بود و با شوارتزنگر مسابقه داد. هر دو ورزشکار دیگر از استروئید استفاده نمی کنند چون متوجه شدند که سلامت آنها مهمتر از رشد سریع عضلانی است.

ممنوعیت مصرف استورئید

 • اگر عفونت یا زخمی روی بدن خود دارید، نمی توانید استروئیدها را شروع کنید، زیرا استروئیدها بهبود را به تاخیر می اندازند.
 • استروئیدها بر روی بیماری هائی مانند: دیابت، مشکلات قلبی ، فشار خون یا مشکلات سلامت روان تأثیر منفی می گذارند. اگر هر یک از این بیماری را دارید باید مطمئن شوید که استروئیدها شرایطتان را بدتر نمی کنند.
 • اگر مبتلا به اسکلروز سیستمیک هستید، پردنیزولون در دوزهای معین می تواند باعث مشکلاتی در کلیه های شما شود، بنابراین نمی توانید این نوع استروئید را مصرف کنید.
 • اگر به طور معمول از لنزهای تماسی استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد در حین درمان با قطره های چشمی استروئیدی از استفاده از آن خودداری کنید.
 • برخی از داروهای زیر ممکن است با استروئیدها تداخل داشته باشند، بنابراین در صورت مصرف هر یک از این داروها به پزشک خود اطلاع دهید: رقیق کننده های خون یا داروهای ضد انعقاد مانند: وارفارین ، داروهای صرع مانند: فنی توئین یا کاربامازپین و داروهای دیابت.

مدیریت عوارض جانبی استروئیدها

 1. از آنجایی که استروئیدها می توانند باعث چاقی و افزایش اشتها شوند، مهم است که هنگام مصرف آنها مراقب وزن خود باشید. انتخاب معقول غذایی و گنجاندن مقداری فعالیت بدنی در برنامه روزانه به شما کمک می کند از اضافه وزن جلوگیری کنید.
 2. استروئیدها می توانند استخوان ها را تضعیف و منجر به پوکی استخوان شوند. این وضعیت احتمال شکستگی استخوان‌ها را، گاهی اوقات پس از افتادن یا برآمدگی‌های بسیار جزئی افزایش می‌دهد.
 3. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که داروهایی به نام بیس فسفونات ها یا مکمل های کلسیم و ویتامین D را همراه با استروئیدها مصرف کنید تا از این امر جلوگیری کنید.
 4. ورزش منظم، به‌ویژه ورزش هائی که استخوان‌ها وزن بدن شما را تحمل می‌کنند، مانند: پیاده‌روی، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند.
 5. باید مطمئن شوید که کلسیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید.
 6. از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل زیاد خودداری کنید.

سخن پایانی

استروئیدها از نظر جسمی و روانی مضر هستند. استفاده از استروئیدها برای نوجوانان حتی خطرناک تر است زیرا بدن آنها به طور کامل بالغ نشده است. شاید به نظربرسد استروئیدها بهترین و ساده ترین راه برای تقویت بدن شما هستند، اما هنگامی که عوارض جانبی ظاهر می شوند،فرد در انجام ورزش دچار مشکل یا حتی ممکن است دیگر نتواند ورزش کند.از آنجایی که استروئیدها اعتیادآور هستند، هنگامی که مصرف کننده مصرف آنها را متوقف کند، بدن او هوس کرده و برای عملکرد به استروئید نیاز دارد.استفاده از AAS یک تصمیم بسیار جدی است و خطرات آن به طور کلی بیشتر از هر مزیتی است پس تمرین طبیعی سالم تر و مفیدتر است. برای ایجاد نتایج مشابه، یک رژیم غذایی مناسب و یک برنامه ورزشی منظم را جایگزین مصرف استروئید کنید.

سوالات متداول

چه اندام هایی توسط استروئیدها آسیب می بینند؟

استروئیدهای آنابولیک می توانند عوارض جانبی ناخوشایند و اغلب دائمی زیادی ایجاد کنند، از جمله:آسیب به غدد جنسی (بیضه ها یا تخمدان ها) ، بیماری کبد ، اختلال در عملکرد کلیه، کبد یا قلب ، خشم roid، که با طغیان غیرقابل کنترل پرخاشگری روانی مشخص می شود.

آیا استروئیدها می توانند باعث کبد چرب شوند؟

بله ، کبد چرب وضعیتی است که می تواند در اثر استفاده از استروئیدها ایجاد شود. این بیماری می تواند به دلیل تجمع چربی در کبد به دلیل افزایش سطح انسولین ایجاد شود.

آیا استروئیدها به قلب شما آسیب می رسانند؟

بله ، استروئیدها پتانسیل ایجاد آسیب قلبی را دارند. مهم است که قبل از شروع استفاده از استروئیدها با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی سلامتی صحبت کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

538.000 تومان
1.695.000 تومان
348.000 تومان
60.000 تومان

سپیده نصرالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

197.000 تومان
842.000 تومان
380.000 تومان
8.981.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید