منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
آموزش کوهنوردی, کوهنوردی

چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم؟

چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم؟

0
(0)

حرفه ای شدن در معنای لغت به معنای کسب درآمد از کاریست البته ما از این واژه برای کسی که در یک فعالیت مهارت بالایی نیز دارد استفاده می کنیم. پس بنابراین در پاسخ به سوال “چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم” به هر دو بعد قضیه خواهیم پرداخت. ابتدای این مطلب به بعد مهارت و توانمندی می پردازیم و پس از آن نیز قدری پیرامون کوهنوردی به عنوان یک حرفه بحث خواهیم کرد.

چگونه یک کوهنوردی حرفه ای (ماهر) شویم؟

قطعا انداختن کوله پشتی روی شانه باعث نمی شود کوکوچکا شوید. همانطور که خوردن توپ به سر هر کسی هم باعث نمی شود علی دایی شود. بنابراین در ادامه به چند مورد از مهترین نکات پیرامون تبدیل شدن به یک کوهنوردی ماهر خواهیم پرداخت:

مطمئن شوید که این رشته را واقعا دوست دارید.

اولین نکته را به نقل از یکی از بهترین کوهنوردان تاریخ جهان کریستوف ویلچکی می گوییم. رمز موفق شدن در کوهنوردی اشتیاق است. کوهنوردی ورزش سختیست و حتی عاشقان این ورزش هم در شرایط فشار زیاد به پشیمانی می افتند. پس در گام اول مطمئن شوید که کوهنوردی را عمیقا از ته دل دوست دارید. باور کنید آمادگی جسمانی، مهارت، دوره و … در رتبه های بعدی قرار خواهد گرفت.

دوست داشتن این رشته ورزشی سخت باعث نمی شود شکست نخورید یا با موانع روبرو نشوید اما می توانید با توسل به علاقه تان از این منابع یک به یک عبور کنید.

خود ویلچکی در صعود زمستانی قله لوتسه پس از یک آسیب دیدگی کمر توانست این کوه را به صورت انفرادی و آنهم به تنهایی در زمستان صعود کند. قطعا چیزی جز اشتیاق نمی تواند این تلاش را توجیه کند.

کوه بروید

خیلی ساده است. بیشتر کوه بروید. بگذارید این نکته را با ذکر مثالی از ورزش دویدن بیشتر توضیح دهیم. یکی از معیارهای اصلی تمرینات در دو استقامت بیشتر دویدن یا حجم تمرین بیشتر است. یعنی یک دونده برتر حجم تمرین سالانه بیشتری نسبت به یک دونده متوسط دارد که با واحد کیلومتر مشخص می شود.

بیایید ما هم از کیلومتر برای سنجش میزان تلاشمان استفاده کنیم اما به جای کیلومتر افقی (آنطور که در دویدن رایج است) این کیلومتر عمودی است که می تواند تعیین کننده باشد.

به طور مثال کوهنوردان جماهیر شوروی سابق که یکی از پیشگامان کوهنوردی بودند از صعود عمودی به عنوان یک معیار برای ملکه شدن اصول کوهنوردی یاد می کنند. به طوری که هزار متر صعود دیواره نوردی در یک روز به عنوان یک تمرین معمول برای آنها برشمرده می شد.

والری بابانوف یکی از کوهنوردان برتر معاصر جهان نیز به هفته ای 3000 تا 5000 متر صعود عمودی به عنوان تمرین اشاره کرده است. ژان کریستوفر لافایل، اولی اشتک و بسیاری دیگر از کوهنوردان نیز صعود عمودی را به گونه ای در رزومه خود داشتند.

همچنین اریک هورست در کتاب مشهور تمرین برای سنگنوردی به حجم تمرینی بیشتر برای کسب مهارت در سنگنوردی آلپی اشاره کرده است.

پس بیشتر، بیشتر است! به زبان ساده برای اینکه تبدیل به یک کوهنورد حرفه ای شوید باید رزومه کوهنوردی تنومندی شکل دهید.

البته نکته مهم در اینجا صبوری هم خواهد بود. کسب رزومه در این رشته ورزشی سنگین نیاز به سالها وقت گذاشتن و تجربه اندوزی تدریجی دارد.

یاد بگیرید.

یاد گرفتن کلید رشد در هر کاریست و راههای گوناگونی برای یادگیری وجود دارد. راه کلاسیک در یادگیری کوهنوردی شرکت در دوره های گوناگون آموزشی است. اما این تمام داستان قطعا نیست.

به این مثال توجه کنید. آیا کسب گواهینامه رانندگی باعث خواهد شد تبدیل به مایکل شوماخر شوید. قطعا نه. برای تبدیل شدن به مایکل شوماخر نیاز به کسب مهارت و تعمیق مهارت، گذراندن دوره های حرفه ای تر، میدان دیدن و یادگیری از باتجربه تر ها خواهد بود. پس کسب تنها چند مدرک نمی تواند موارد لازم برای تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای را تامین کند.

برای یادگیری در کوهنوردی به موارد زیر توجه داشته باشید:

مطالعه کنید: خواندن مقالات، گزارش برنامه ها، دیدن فیلم های مختلف، اخبار کوهنوردی و مواردی از این دست باعث می شود دانش شما به روز و عمیق شود.

به ازای هر دوره ای که شرکت می کنید بارها و دهها بار به تمرین بپردازید. تمرین باید در محیط واقعی اما ایمن انجام شود. به طور مثال یادگیری مباحث سنگنوردی با صدها بار تمرین صعود در باشگاه و طبیعت ایجاد می شود، هر چند ممکن است شما فقط 10 روز در کلاس حضور داشته باشید. به قول معروف درس یک بار و تمرین هزار بار.

آمادگی خود را افزایش دهید.

تمام این داستانها بدون آمادگی یعنی هیچ. فرض کنید یک کوهنورد برای تمرین سنگنوردی راهی پل خواب می شود، وی در کلاس ها متعدد شرکت کرده و دارای معلومات نیز هست. اما هنوز نمی تواند در یک تمرین استقامتی در باشگاه سنگنوردی 30 تا 40 دقیقه روی دیواره کار کند. نتیجه حضور در پل خواب از پیش تعیین شده است.

در بحث قله نوردی هم همین شرایط وجود دارد. تمام معلومات جهان هم نمی تواند یک پایه آمادگی پایین را برطرف کند. برای آمادگی جسمانی صحیح برای کوهنوردی باید به تمرینات استقامتی، قدرت، تمرینات فنی مانند سنگنوردی، دیواره نوردی، یخ و برف و … توجه داشت.

کسب مهارت های کافی در این بخش هم نیاز به برنامه ریزی و زمان گذاشتن و همچنین صبر کافی دارد. شما یکروزه نمی توانید آمادگی جسمانی خود را تغییر دهید اما ترکیب از صدها روز تمرین انسان دیگر از شما خواهد ساخت.

هدف داشته باشید

برنامه های شاخص خون جاری در رگهای ورزش کوهنوردی هستند. حال این برنامه شاخص ممکن است در سطح فرد، باشگاه، شهر یا حتی ابعاد بزرگتر تعریف شود. برنامه شاخص یک کوهنورد تازه کار ممکن است صعود به قله دماوند باشد، در حالی که فرد باتجربه تر به سراغ صعود گرده آلمان ها در علم کوه برود و افراد با تجربه تر هم به دنبال گشایش مسیر و صعودهای سرعتی و … باشند. اما در هر صورت لازم است یک هدف هوشمندانه انتخاب کنید.

به عنوان یک راهکار عملی در هر فصل یک برنامه شاخص برای خودتان در نظر بگیرید که البته به سطح فعلی شما نزدیک باشد و تنها قدری چالش ایجاد کند. این هدف به شما انگیزه تمرین و تلاش خواهد داد و همچنین باعث می شود بیشتر یاد بگیرید. این امکان هست که به دلایلی موفقیت کامل حاصل نشود اما همیشه درس هایی هست که می توان فرا گرفت.

در سیستم کار کنید

کوهنوردی ذاتا گروهی است و برای رشد کردن قطعا نیاز به سیستم خواهید داشت. مثل یک فوتبالیست حرفه ای شما هم باید به یک باشگاه معتبر بپیوندید. در اردوها شرکت کنید و در سیستم های مختلف جامعه کوهنوردی فعال بمانید. این یک بازی برد برد است که باعث می شود شما رشد کنید و شما هم باعث رشد سیستم خواهید شد. حضور در چنین مجامعی شما را به ورزشکاران با تجربه و کوه دیده نزدیک می کند. همچنین فرصت پیدا می کنید در برنامه های مختلف با حضور افراد با تجارب گوناگون حضور به هم رسانید. کار تیمی از مهارت های لازم برای یک کوهنورد می باشد.

زمان

در ورزش بدنسازی بیان می شود بدنسازی حرفه ای کسی است که حداقل شش سال در آن ورزش سابقه داشته باشد. در کوهنوردی هم شاید حداقل همین زمان لازم باشد. این چیزیست که نمی توان با عجله به آن رسید. زمان تاثیر شگرفی در مسایل می گذارد و چیزها تحت تاثیر زمان مفهومی تازه پیدا می کنند.

یکی از موضوعاتی که تحت تاثیر زمان شکل می گیرد بلوغ است. مارک توایت در کتاب اکستریم آلپینیسم به فاکتور بلوغ اشاره می کند و بیان می کند که این فاکتور می تواند به عنوان بخش مهمی از ایمنی در کوهنوردی به شمار رود. پس تنها رسیدن مهم نیست، بلکه مهم ماندن و البته صبر کردن برای رسیدن بهتر است.

چگونه یک کوهنوردی حرفه ای(شاغل) شویم؟

در این بخش از بحث پیرامون تبدیل شدن به کوهنوردی حرفه ای به عنوان یک حرفه خواهیم پرداخت. در اینجا بحث درآمدزایی مطرح است که البته و صدالبته بخش قبلی لازمه آن خواهد بود. یعنی شما به عنوان یک کوهنورد شاغل باید حتما یک کوهنورد ماهر هم باشید. به همین دلیل بود که مبحث کسب مهارت را زودتر بیان کردیم.

مواردی که در پایین ذکر شدند را می توان در کشورهای مختلف رصد کرد، هرچند که برخی از آنها هنوز در کشور ما جای کار دارد. اما چه فرصت هایی در کوهنوردی به عنوان شغل وجود دارد:

مربی کوهنوردی

یکی از منابع درآمدی در رشته کوهنوردی تبدیل شدن به یک مربی کوهنوردی است. برای تبدیل شدن به یک مربی کوهنوردی شما نیاز به گذراندن دوره های کلاسیک رسمی، کسب مدارک مربیگری و دوره های بازآموزی و غیره دارد. نکته مهم برای تبدیل شدن به یک برند در مربیگری این است که حتما باید رزومه قوی به عنوان یک کوهنورد داشته باشید. داشتن رزومه قوی باعث می شود شاگردان به مراتب بیشتر برای آموزش گرفتن به شما رجوع کنند که منطقی هم خواهد بود.

راهنمای کوهستان

در اکثر کشورهای دنیا به خصوص منطقه آلپ و هیمالیا صعود به همراه راهنماهای کوهستان امری معمول است که با روند موجود در کشور ما هم توسعه بیشتری خواهد داشت. یک راهنمای کوهستان علاوه بر مدارک و آمادگی کافی باید توانایی رهبری بالا و همچنین مهارت لازم در امدادرسانی به تیم را داشته باشد تا موفقیت خود را تضمین کند.

کوهنورد حرفه ای

یکی از روندهای موجود در جهان ورزش اسپانسرشیب یا حمایت مالی از ورزشکاران است. به عنوان مثال شرکت پاتاگونیا تیم سفیران پاتاگونیا را دارد که از ورزشکاران تحت حمایت این شرکت تشکیل شده است. یک مثال دیگر هم می توان از ردبول یادکرد.

برای تبدیل شدن به یک کوهنوردی حرفه ای (کسی که کوهنوردی می کند و به ازای آن درآمد کسب می کند) به چند چیز نیاز دارید. اول از همه لازم است رزومه خوبی داشته باشید. یعنی اسپانسرها بدانند که شما می توانید کارهای خاص انجام دهید که مورد توجه جامعه قرار گیرد. دوم داشتن یک پایگاه اجتماعی می باشد. مطمئنا اهالی کسب و کار از بهترین کوهنورد جهان که کسی او را نمی شناسد حمایت نخواهند کرد. پس باید حضور داشته باشید. این حضور به معنای ریاکاری و نمایش دادن نیست. بلکه در دنیای حرفه ای ورزش تبلیغات است. شما نیاز دارید دیده شوید تا اسپانسرها علاقمند به حمایت مالی از شما شوند. البته لازم است در این باره مطالعه کنید یا کسانی که در این زمینه تخصص دارند صحبت داشته باشید. یکی از ساده ترین راهکارها هم حضور دایمی در فضای مجازی خواهد بود. اما این تمام ماجرا نیست.

مستندسازی

به تازگی فیلم فری سولو توانست در گیشه به موفقیت 25 میلیون دلاری برسد. این نشان داد که دنیا در حال تغییر است. کوهنوردی قبلا به عنوان یک ورزش مشارکتی و بدون تماشاگر در نظر گرفته می شد اما اینروزها با توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی کوهنوردی هم مثل فوتبال تماشاگر دارد. پس نیاز به کارگردان، فیلم بردار و … نیز خواهد داشت. برای موفقیت در این بخش شما باید هم کوهنورد باشید و هم در فیلم برداری و سایر مهارت های مرتبط هم آمادگی کافی کسب کنید. جیمی چین یکی از مثالهای موفق در این مورد است.

در بالا به چند مورد از فرصتهای شغلی در زمینه کوهنوردی اشاره کردیم. از فرصتهای دیگر در این زمینه می توان به فعالیت در بخش بازاریابی، تولید لوازم کوهنوردی، باشگاه داری و سایر موارد پرداخت اما فراموش نکنید که مهمترین نکته در بین همه اینها اشتیاق و دوست داشتن قلبی این ورزش است که می تواند باعث شود احساس خوبی داشته باشید.

منبع کمکی: mountainhomies

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

گروه موج کوه

3 نظر در “چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم؟

 1. فتح الهی سعید گفت:

  بعضی از دوستان فک می کنند با چند تا کلاس رفتن میشه حرفه ای شد اما بسیار سفر باید..

 2. سلطان گفت:

  هرتوپی به سرهرکی بخوره علی دایی نمیشه روخوب اومدی سلطان 😉✌️

 3. با عرض سلام و خسته نباشید
  باتشکر ازمطالب بسیار مفیدی که به‌ اشتراک گذاشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید