منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی

نیرمال پورجا ، سرباز گورخا و فرشته نجات شرپاها

5
(1)

داستان نیرمال پورجا تنها داستان یک کوهنورد نیست، بلکه شروعی جدید برای مردمیست که سالها در سایه پیروزی دیگران قرار داشتند. مردم نپال و شرپاها که بدون وجودشان بسیاری از تلاشها و فتح الفتوحات در قلل بلند هیمالیا ناکام می ماند. نیرمال پورجا با اینکه یک شرپا نبود (نیرمال نپالی است اما از اقوام شرپا نیست) اما دریچه ای جدید برای مردم آن سامان باز کرد و تلاش او باعث شد قهرمانان گمنام کوه دیده شوند. در ادامه این مقاله به داستان زندگی این مرد نپالی خواهیم پرداخت.

بریتانیایی یا نپالی

نیرمال پورجا در حقیقت یک کوهنورد تبعه بریتانیا و متولد نپال هست. احتمالا این اولین چیزیست که درباره او می تواند عجیب باشد. نیرمال پورجا مشهور به نیمز یا نیمسدای در 25 ژوئیه 1983 یا 3 مرداد 1362 می باشد. او در روستایی کوچک در ناحیه میاگدی نپال در نزدیکی دامنه های کوه ستبر دائولاگیری و در ارتفاع 1600 متری به دنیا آمد. شاید همین اولین نسیم های دائولاگیری بود که عشق به کوهستان را در وجودش نهادینه کرد. هر چند مدتی طول کشید تا این علاقه را پیدا کند.

خانواده نیرمال زمانی که او 4 ساله بود به منطقه چیتوان در نزدیکی کاتماندو نقل مکان کردند. پدر نیرمال یک سرباز گورخا و مادرش نیز یک کشاورز بود و همین موضوع هم ازدواج آنها را با مشکل مواجه کرده بود. بر اساس نظام طبقاتی کاست در نپال هر طبقه اجتماعی تنها مجاز است با طبقه اجتماعی خود ازدواج کند (360 طبقه اجتماعی در نظام کاست که ریشه آن هندی است وجود دارد. طبقه اول را مهاراجه ها و طبقه آخر را موش خورها تشکیل می دهند) به همین دلیل آنها با مشکلات مالی مواجه شدند چرا که این ازدواج آنان را از خانواده شان جدا می کرد.

نیرمال بعدها در مصاحبه ای به نشنال جئوگرافیک گفت: ما از یک خانواده واقعا فقیر آمدیم و حتی پول تنقلات هم نداشتیم. جامعه نپال در آنروزها اوضاع اقتصادی به مراتب بدتری از امروز داشت و فقیر بودن در یک جامعه فقیر می تواند بسیار سخت باشد.

سه برادر پشتیبان

اما فقر سرنوشت محتوم انسان ها نیست. سه بردار بزرگ نیرمال توانستند به عنوان سربازان گورخا استخدام شوند و همین سه برادر بودند که هزینه تحصیل نیرمال در یک مدرسه شبانه روزی انگلیسی را تامین کردند. نیرمال از همان دوران هم به ورزش علاقمند بود و در دوران تحصیل در رشته کیک بوکسینگ مهارت پیدا کرد. او بعدا به دانشگاه لافبورو رفت و در آنجا مدرک فوق لیسانس مدیریت امنیت گرفت.

درباره سربازان گورخا

تیپ گورخا نام مجموعه ای هست که به تمام واحدهای ارتش بریتانیا که از سربازان گورخایی نپال تشکیل شده است اشاره دارد. این تیپ میرراث خود را از واحدهای گورخایی می گیرد که در اصل قبل از استقلال هند در ارتش هند بریتانیا خدمت می کردند و قبل از آن برای شرکت هند شرقی خدمت می نمودند. این تیپ شامل واحدهای مهندسی، سیگنال، لجستیک، آموزش و پشتیبانی است. آنها به خاطر خوکوری خود، یک چاقوی سنگین متمایز با تیغه خمیده معروف هستند و به سربازانی شجاع و خشن شهرت دارند. این تیپ در سال 2015، دویست سالگی خدمت خود در ارتش بریتانیا را جشن گرفت.

سرباز گورخا (2003-2018)

پورجا نیز مانند پدر و سه برادر خود در سال 2003 به تیپ گورخاها پیوست و در سال 2009 در سرویس ویژه قایقی نیروی دریایی سلطنتی پذیرفته شد. او اولین گورخایی بود که به واحد نخبه بریتانیا پیوست و در سرویس ویژه به عنوان متخصص جنگ در هوای سرد خدمت نمود. مقررات وزارت دفاع بریتانیا وی را از توضیح تجربیات خود در نیروهای ویژه منع می کند اما از صحبت هایش اینطور بر می آید که در تمام جنگهای که واحد متبوعش فعالیت داشته حضور داشته و یک بار نیز به دلیل اصابت گلوگه تک تیرانداز به گردنش مجروح شده بود.

اما ناگهان کوه ها بودند که در مسیر زندگی وی قرار گرفتند…نیرمال در سال 2018 از ارتش استعفا داد تا روی کوهنوردی تمرکز کند.

nims

اولین آشنایی با کوهستان

نیمسدای قطعا به دلیل گذشته ورزشی و فعالیت به عنوان نیروی ویژه آمادگی جسمانی بالایی داشت اما نسبت به بسیاری از کوهنوردان جهان خیلی دیر با کوهنوردی آشنا شد. او در حقیقت اولین صعودش را در سن 29 سالگی و به یک قله آسان انجام داد. لوبوچه شرقی به ارتفاع 6145 به عنوان یک قله کوهپیمایی در نپال شناخته می شود که صعود آن سخت نیست.

با این همه زندگی در نپال علی رغم همه چالش های خود یک حسن بزرگ دارد و آن هم این است که شما در نزدیک ترین حالت ممکن به هیمالیا هستید و می توانید به سرعت راهتان را به قلل بلند پیدا کنید. به همین دلیل هم نیرمال توانست در سال 2014 اولین قله 8000 متری خود را صعود کند. او در همین صعود هم با وجود تجربه اندک خوب بود و تنها در مدت زمان 15 روز به دائولاگیری 8167 متری صعود کرد. این صعود برای نیرمال یک اولین گام محکم به حساب می آمد.

اورست دومین میعادگاه نیمسدای با کوه های بالای 8000 متری بود. او 13 می 2016 به قله اورست به عنوان دومین 8000 متری خود صعود کرد.

پورجا در سال 2017 سرپرستی تیمی از سربازان گورخا را برعهده داشت که به مناسبت 200 سالگی فعالیت تیپ گورخا می خواستند از اورست صعود کنند و این اولین سرپرستی مهم نیرمال در کوهنوردی به حساب می آمد. احتمالا همین صعود بود که باعث شد در سال 2018 از طرف ملکه بریتانیا به عضویت تیم اردر امپراطوری بریتانیا یا MBE منصوب شود.

Nirmal Purja Tatuaje 1
تتوی جالب نیرمال پورجا با 14 قله هشت هزار متری

پروژه ممکن: آغاز دیدگاه جدید

پروژه ممکن را می توان یکی از پرسروصدا ترین فعالیت های کوهنوردی در طول قرن بیست و یکم دانست. البته از حق نگذریم نگاه افراد به این پروژه از دو دیدگاه بود. بخش یک که جامعه کمتر آشنا با بحث های فنی کوهنوردی بودند آنرا به عنوان یک دستآورد بزرگ دید و بخش دوم یا نخبه های دنیای کوهنوردی هم نقدهای زیادی به این پروژه وارد کردند. در هر صورت پروژه ممکن چیزی بود که دنیای کوهنوردی را برای همیشه تغییر دارد.

نیرمال در سال 2018 پس از موفقیت های اولیه در بلندترین قلل به فکر یک طرح چالش برانگیز افتاد. تا پیش از آن کمترین زمان صعود به قلل هشت هزار متری به یک کوهنورد کره ای به نام کیم تعلق داشت و او موفق شده بود این کوه ها را در مدت زمان حدودی 8 سال صعود کند. نیرمال گویی خواب نما شده بود و او فکر می کرد که می تواند این قله ها را در شش ماه صعود کند و البته این کار را انجام داد.

نیرمال پورجا اولین هشت هزار متری را در ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ شروع کرد و اولین فاز این پروژه را با شش هشت هزار متری در ۲۴ می ۲۰۱۹ به پایان رسانید : آناپورنا ، دائولاگیری ، کانگچنجونگا ، اورست ، لوتسه ، و ماکالو در این فاز صعود شدند. وی با شرپاها با نام های : مینگما گیابو دیوید شرپا ، لاکپا دندی ، گلجن شرپا و تنسی کاسانگ صعودهای خود را به انجام رسانید. وی پنج قله آخر این فاز را تنها در ۱۲ روز صعود کرد. با این کار رکورد قبلی خودش را با صعود اورست ، لوتسه و ماکالو در ۲ روز و دقیقه شکست.

Geljen Nims

نیرمال پورجا فاز دوم را در جولای ۲۰۱۹ ، با صعود نانگاپاربات ، گاشربروم ۱ ، گاشربروم ۲ ، کی۲ و برودپیک که همه در پاکستان هستند به پایان رسانید.

فاز سوم و آخرین مرحله از پروژه ممکن در سپتامبر ۲۰۱۹ شروع شد. او چوآیو را در ۲۳سپتامبر و ماناسلو را در ۲۷ سپتامبر صعود کرد. در ۱ اکتبر ۲۰۱۹ مقامات چینی با مجوز ویژه برای صعود نیرمال پورجا و تیمش به شیشاپانگما در فصل پاییز موافقت کردند. پورجا در ۱۸ اکتبر نپال را به مقصد شیشاپانگما ترک کرده و در ۲۹ اکتبر با صعود به این قله پروژه ممکن را به پایان رسانید.

صعود به این قلل برای نیرمال 186 روز طول کشید که اعجاب آور می نمود. این رکورد بعدا و در سال 2023 توسط کریسین هاریلا شکسته شد.

البته بعدا همانطور که گفتیم نقدهایی در مورد کیفیت صعود و استفاه گسترده از امکانات لجستیکی به این پروژه وارد شد و شاید همین ها بود که نیرمال را به فکر یک کار سخت بزرگ انداخت تا ثابت کند توانایی او تنها وابسته به تدارکات نیست.

اولین صعود زمستانی کی2

تا سال 2021 تمام قلل 8000 متری در زمستان صعود شده بودند و تنها یک کوه باقی مانده بود. این کی2 بود که همچنان استوار در میان بادهای سرد زمستانی قراقوروم هماوند می طلبید و بسیاری از بهترین ها مانند ویلچکی، اوربکو و دیگران را ناکام گذاشته بود.

این بار اما نیروی نپالی بود که توانست به این چالش بزرگ دنیای کوهنوردی غلبه کند. 10 کوهنورد نپالی که یکی از آنها نیز نیرمال بود توانستند در تاریخ 16 ژانویه 2021 به قله کی2 برسند. این کوهنوردان در قالب تیم های جداگانه از نپال حرکت کرده بودند اما نهایتا همکاری آنها منجر به موفقیت گردید. نیرمال پورجا تنها کوهنوردی بود که در آن برنامه بدون اکسیژن کمکی به قله دست یافت.

اولین صعود زمستانی کی2 ثابت کرد که می توان نیرمال را به عنوان یکی از خوش فکرترین کوهنوردان دوران برشمرد.

Mingma G on K28 1536x1024 1
نیروی نپالی برای اولین بار بر فراز کی2 در زمستان

41 هشت هزار متری

به نظر میرسید دیگر بس است اما اینطور نشد. انگار قطار نیمسدای قصد نداشت متوقف شود و حالا شهرت وی هم به کار می آمد. نیرمال وارد تجارت کوهنوردی شد و بسیاری از کوهنوردان را به قلل رفیع جهان برد. در حین همین صعودها بود که توانست رکوردهای جالبی از خود به جا بگذارد. او در می 2022 در مدت زمان 8 روز و 23 ساعت و 10 دقیقه به سه قله اورست، کانگچنجونگا و لوتسه صعود کرد.

او در پاییز 2023 توانست به قله ماناسلو صعود کند و این چهل و یکمین صعود وی به قلل هشت هزار متری بود. علاوه بر اینها نیرمال توانست 12 قله هشت هزار متری را در کمتر از دو سال بدون اکسیژن کمکی صعود کند. او هشت صعود به اورست، چهار صعود به کی2 و پنج صعود به لوتسه را در چنته دارد. از دیگر صعودهای وی در کوه های سراسر جهان نیز می توان به سرپرستی و صعود با سایر کوهنوردان در کلیمانجارو، آکونکاگوآ، وینسون مسیف و دنالی اشاره کرد. بعضی دیگر از رکوردهای وی به شرح زیر هستند:

 • سریعترین صعود به اورست، لوتسه و کانگچنجونگا بدون اکسیژن کمکی در ۸ روز
 • سریعترین صعود اورست، کی۲ و کانگچنجونگا بدون اکسیژن کمکی در ۷۵ روز
 • دو بار صعود دو قله اورست و لوتسه در یک فصل (مجموعا ۴ بار)
 • سریعترین صعود بدون اکسیژن کمکی به پنج قله ۸۰۰۰ متری شامل نانگاپاربات، گاشربروم یک و دو، برودپیک و کی۲ تنها در ۲۶ روز

نیرمال پورجا نه تنها به عنوان یک کوهنورد فعالیت کرد بلکه تاثیر شگرف دیگری برای کوهنوردان و شرپاهای نپالی داشت. هوش تبلیغاتی وی و پروژه اش باعث شد دیدگاه جهان نسبت به شرپاها، این قهرمانان در سایه تغییر کند. البته آنها نیز توانستند با بهره گیری از پیشرفت های فناوری مانند شبکه های اجتماعی خود را مطرح کنند و همین هم به شکل گیری شرکت های کوهنوردی نپالی انجامید. تا پیش از این برگزاری تورهای کوهنوردی در نپال در دست تورهای خارجی بود اما امروزه شاهد آن هستیم که مشهورترین شرکت های کوهنوردی را خود نپالی ها اداره می کنند و قطع به یقین نیرمال در این تغییر نقش چشم گیری داشته است.

زندگی شخصی

نیرمال پورجا از تبار ماگار است. او به عنوان یک هندو بزرگ شد و با سوچی پورجا (دختر یک سرباز گورخا) ازدواج کرد. او به همراه همسرش در همپشایر انگلستان زندگی می کند. پورجا سه برادر بزرگتر دارد که همگی سرباز گورخا هستند. او در سال 2023 به دلیل خدمات نظامی برجسته و دستاوردهایش به عنوان یک کوهنورد مدرک افتخاری از دانشگاه لافبورو دریافت کرد.

ثروت نیرمال پورجا چقدر است؟

می توان گفت که نیرمال یکی از پردرآمدترین کوهنوردان بوده است. به نقل از factswow ارزش خالص دارایی نیرمال در سال 2022 به 5 میلیون دلار بالغ شد. اعتقاد بر این است که وی بیشتر دارایی خود را از حق امتیازی که از طرق مختلف دریافت می کند به دست آورده است.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

قیمت اصلی 3.500.000 تومان بود.قیمت فعلی 3.243.000 تومان است.
1.695.000 تومان
قیمت اصلی 500.000 تومان بود.قیمت فعلی 465.000 تومان است.
270.000 تومان

گروه موج کوه

2 نظر در “نیرمال پورجا ، سرباز گورخا و فرشته نجات شرپاها

 1. معین گفت:

  عالی بود

 2. ستاره درخشش گفت:

  خیلی جالب بود ، در کل نیرمال پورجا یه اعجوبه س بدون اغراق. یه ابر انسان .
  پیشنهاد میکنم کتابی رو که نوشته تهیه کنید و بخونید بسیار انگیزشی هست و ارزش چندبار خوندن رو داره .
  من از دیجی کالا تهیه کردم و بارها خوندمش. داستان صعودهای این گورخای نازنین واقعا خوندنیه .
  علاوه بر اینکه نیرمال خیلی حرفه ای و سخت کوش هست، بسیار انسان مهربان و دلسوز ، فروتن و متواضع ،خوش برخورد و دوست داشتنیه. یه دختر کوچولوی خوشگل و تپل دادره به اسم هیمانی پورجا.
  من موفق شدم دو مرتبه باهاش صحبت کنم .تصمیم دارم بزودی توسط نیرمال وشرکتش elite exped به یکی از ۸۰۰۰ متری ها صعود کنم . امیدوارم این رویا بزودی به واقعیت بپیونده. سفت و سخت مشغول تمرین و تلاشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8.981.000 تومان
298.000 تومان
قیمت اصلی 700.000 تومان بود.قیمت فعلی 648.000 تومان است.
2.998.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید