منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
کوهنوردی رشت

راهنمای کوهنوردی در رشت: معرفی 20 کوه و باشگاه

1.5
(2)

رشت را می توان به نوعی نماد طبیعت کشورمان ایران دانست. شما به راحتی می توانید چشمتان را ببندید و خودتان را در بین طبیعت زیبای رشت ببینید، گویی با آن یکی شده اید و البته که برای کوهنوردان هم کوهستان مظهر زیبایی طبیعت است. ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا به جمع آوری منابعی مانند قلل و کوه های نزدیک رشت و همچنین باشگاه های این شهر بپردازیم تا کوهنوردان اهل این خطه بتوانند برای صعودهای بعدی از آن استفاده کنند.

به جرات می توان گفت منطقه رشت و گیلان دارای زیباترین کوه هاست.

کوه های نزدیک رشت برای کوهنوردی

در ابتدا به معرفی بهترین کوه ها در نزدیکی رشت برای کوهنوردی پرداختیم.

درفک

ab4f5d08 54c7 4c34 9fa8 94a15fe0b0f3

قله درفک بی شک یکی از زیباترین کوهستان های ایران و از مقاصد گردشگری استان گیلان است. این کوه در حقیقت یک آتشفشان خاموش میباشد. این قله در بیست و هفت کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار و در ارتفاع ۲۷۳۳ متری (در منابع مختلف به ارتفاعات متفاوتی اشاره شده است) واقع شده و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می یابد. این قله در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار جای گرفته است. بر روی قله کاسه‌ای شکل درفک و در سمت شمال آن دیواره با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد و چند دهنه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.

فاصله پای کار قله درفک تا شهر رشت حدود 70 کیلومتر می باشد.

سماموس

somamoos

مرتفع ترین قله مشرف به دریا و بلندترین قله استان گیلان به ارتفاع 3689 متر است و یکی از قلل سیمرغ محسوب می شود. برای صعود به قله سماموس چند راه وجود دارد که البته راستا شرقی آن یعنی از روستای جواهرده و راستا شمالی از روستای جواهردشت، بین کوهنوردان معمول تر است. سماموس نزدیک ترین قله البرز شمالی به دریای کاسپین است. در سال 1398 نیز قله سماموس به عنوان بلندترین قله گیلان در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسید. سماموس یکی از قله های دوست داشتنی و مطلوب کوهنوردان برای صعود است، چرا که تجربیات بی نظیری را با خود به همراه دارد. در شب هایی که آسمان صاف، بی ابر و مه است بر فراز این قله می توان تا دوردست های مازندران و گیلان دید و در روز هم از بندر انزلی تا نوشهر را می توان رصد نمود. حرکت در میان دامنه های بکر و پوشیده از مه ارتفاعات جواهردشت، چشمه ای با آب گوارا و فضای بکر و آرام کوهستان، چون شهدی شیرین در گلوی کوهنوردان خسته اما پرامید است.

فاصله پای کار سماموس تا رشت حدود 120 کیلومتر می باشد.

آسمان کوه ماسوله

masule

قله آسمان‌کوه ماسوله به ارتفاع  2865 متر در جهت  شمال از شهرستان طارم، از طریق یال شرقی به کوه‌های بالکور و یال غربی به قله لاسه‌سر و در نهایت توسط گردنه اندره به قله شاه‌معلم و تورشوم متصل می‌شود. آسمان کوه در قسمت جنوبی ماسوله واقع شده است که قله (چکاد) و خط الرأس (آب پخش) آن در مرز استان گیلان و استان زنجان قرار دارد.

مسیر معمول صعود به قله آسمان کوه از طریق ماسوله است و فاصله ماسوله تا رشت نیز 55 کیلومتر می باشد.

قله شاه معلم

61760957

کوه ماسوله داغ یا شاه معلم کوه مشرف بر شمال غرب روستای ماسوله و با ارتفاع 3058 متر از سطح دریا بلندترین قله استان گیلان می باشد و از لحاظ مو قعیت در مرز سه استان گیلان، اردبیل و زنجان قرار گرفته است.

از راههای دسترسی و صعود به این کوه می توان به سه راه شمالی – جنوبی و یال شرقی اشاره نمود که راه اخیر شامل دو مسیر جنوبی و یال شرقی می باشد.

مسیر یال شرقی از روستای ماسوله و از کنار امامزاده ابراهیم آغاز می شود و چند کیلومتر ابتدای این راه از داخل جنگل می گذرد و بدلیل عبور از مسیر جنگلی و همچنین در روی یال بدلیل مشرف بودن بر چشم اندازها و دور نمای دو طرف مسیر پرترددترین راه در بین کوهنوردان است و البته این راه جاده خاکی ماسوله به خلخال را در راه رسیدن به قله در منطقه ای بنام خارند قطع می کند که می توان برای کوتاه شدن راه از این نقطه کوهپیمایی را آغاز کرد.

مسیر جنوبی هم از منطقه ای بنام دولیچال آغاز می گردد که در کیلومتر  14 جاده خاکی ماسوله به خلخال می باشد بدلیل شن اسکی بودن و تا حدودی شیب تند راه جنوبی کم تردد است و این باعث شده که در بیشتر قسمتها راه پاکوب مشخصی وجود نداشته باشد ولی کوتاهترین راه صعود به قله شاه معلم می باشد.

کوه شاه معلم دارای دو اقلیم متفاوت است از روستای ماسوله تا ارتفاع 2300 متری مسیر سرسبز وبیشتر جاها دارای پوشش جنگلی است ولی از این ارتفاع به بالا دیگر خبری از این سرسبزی و جنگل نیست و پوشش گیاهی حالت خشک و بیابانی به خود می گیرد.

قله گرد سایه یا قماش

۱۱۴۰۵۱ scaled 1

گردسایه یا قماش به ارتفاع تقریبی ۲۳۰۰ متر از سطح دریا در غرب توریشوم(ماسوله) واقع است.این چکاد روی خط الراس توریشوم به شاه معلم قرار دارد. گردسایه دارای سه مسیر دسترسی میباشد:

 • مسیر اول:ازسمت توریشوم (ماسوله)
 • مسیر دوم :از ابشار دوقلو یا آبشار اشکلیت.
 • مسیر سوم :از جاده ماسوله به خلخال قبل ازاولین پیچ از پیچهای سه گانه دسترسی به منطقه خارند(جاده ماسوله به خلخال).

قله آسمان سرای رودبار 

23908912

قله آسمان سرا در استان گیلان، شهرستان رودبار و در ارتفاع ۱۹۵۰متری از سطح دریا قرار گرفته است و مسافتی که باید برای رسیدن به این قله طی شود حدود ۱۵ کیلومتر است.

اگر در فصل بهار و تابستان به استان سرسبز گیلان سفر می‌کنید، این قله و منطقه ییلاقی را از دست ندهید. خنکای هوا و طبیعت زیبا تجربه وصف‌ناپذیری را برای شما رقم خواهد زد. برای رسیدن به قله آسمان سرا، کوهستان‌های سنگی رودبار را پشت سر می‌گذارید و به ییلاقی می رسید که در آن آسمان را در آغوش گرفته‌اید و از فراز ارتفاع به تماشای طبیعت بکر نشسته‌اید. اگر اهل کوهنوردی باشید، صعود با پای پیاده به این قله و ییلاق نیز حس و حال خاص خودش را دارد.

قله کله قندی

61760957 1

کله قندی یا قندکله از جمله قلل معروف ماسوله (لینک) با طول جغرافیایی ۴۸درجه و۵۹دقیقه و ۲۷ثانیه وعرض جغرافیایی ۳۷درجه و۷دقیقه و۵ ثانیه است که هرهفته فارغ از فصل وهوا ،محل تردد انبوه کوهنوردان گیلانی و غیرگیلانی هست، کله قندی به ارتفاع تقریبی ۲۴۵۰مترازسطح دریاواقع است.
قله کله قندی به لحاظ شیب انتهائیش، گزینه مناسبی جهت کسب آمادگی کوهنوردان برای صعودبه قله های مرتفع تر است.

این قله به لحاظ نوع قرارگیری در ارتفاعات ماسوله ،غالبا دارای باد بوده وگاهی نیز این باد، مانعی برای صعود کوهنوردان است.مسیر صعود به این قله معمولا از مسیر جنگل کوهبن(دکل مخابراتی) یا ییلاق زیبای للندیز یا جنگل رویایی خلیل دشت است.بدلیل وجود چشمه های پر آب در مسیرها،از هریک از مسیرهای فوق در هر فصلی به قله صعودکنید مشکل آب نخواهیدداشت.

قله ناتشکوه

قله ناتشکوه یا آتش‌کوه، از قله های گیلان است که به ارتفاع ۲۲۵۰ متر در شرق گیلان در شهرستان املش قرار دارد. این قله، پیشینه‌ای باستانی دارد. این قله و تپه‌های اطراف آن بر اساس یافته‌های باستان‌شناسان نشان از آن دارد که از دیرباز، این منطقه، مرکز یکی از تمدن‌های کهن ایرانی بوده، آتشگاه‌های موجود در ارتفاعات املش مبین آن است که ارتفاعات املش محل سکنا و زیستگاه بخشی از تمدن دیلم بوده است.

مسیر صعود قله ناتش‌کوه از طریق جنگل فیاب راهی دورتر و مسیری سخت‌تر دارد. معمول‌ترین مسیر صعود کوهنوردان از «هالی‌دشت» املش است.در فصل بهار این مسیر بسیار زیبا و رویایی است. بعد از سه ساعت پیمایش عادی در کنار دامنه‌های سرسبز منطقه که میزبان گل‌ها و شکوفه‌هاست، در میان نغمه‌خوانی پرستوها و چلچله‌ها، خود را بر روی قله می‌بینیم. بر فراز قله ناتشکوه، می‌توان قلل درفک و سماموس را به راحتی دید و از آن همه چشم‌انداز زیبا و رویایی لذت برد.

قله گدوک

59176337Master

قله گدوک از قله های گیلان است که با ارتفاع ۲۸۰۰ متر از سطح دریا روی خط‌الراس ماسوله، یعنی حد فاصل دو قله آسمان‌کوه و دوخون قرار دارد. این کوه دارای گردنه‌ای با سنگ‌های بسیار بزرگ و زیباست. خط‌الراس لاسه‌سر، گدوک و آسمان‌کوه، در جنوب ماسوله، بی شک برای هر کوهنورد عاشق طبیعت، پیمایشی زیبا و به یاد ماندنی خواهد بود. مسیر عمومی صعود به قله گدوک، از جنگل و ییلاق زیبای خلیل‌دشت است.

مسیر صعود این قله، در زمستان‌ها، برف‌گیر و اغلب توام با بادهای سرد و سوزناک و در تابستان‌ها نیز بسیار گرم و سوزان است. وجود چشمه‌های پرآب و جوشان، تا ییلاق خلیل‌دشت، نیاز کوهنوردان به آب را تامین می‌کند، اما پس از ییلاق، چشمه مناسبی دیده نمی‌شود، بنابراین کوهنوردان باید از چشمه‌های قبل آب کافی ذخیره کنند. وجود کومه‌های دامداری در منطقه نیز نشان از زندگی و امرار معاش دامداران این منطقه دارد.
در صورت مناسب بودن هوا و تیم آماده به لحاظ بدنی و فنی، می‌توان ماسوله تا ییلاق را سه ساعته و ییلاق تا قله را چهار ساعته صعود کرد. اما پدیده‌های طبیعی مانند باد، باران و برف در فصول سرد و همچنین وجود گرمای طاقت فرسای در تابستان، می‌تواند این زمان را تغییر دهد

قله سرک

IMG 20210607 151905 308

قله سرک رستم آباد در منطقه روستای شمام واقع شده است و حدود 1350 متر ارتفاع دارد. مسیر صعود این قله معمولا از امامزاده طاهر شمام آغاز شده و بسیاری از کوهنوردان پایان برنامه خود را در روستای جمشید آباد در نظر می گیرند. مسافت صعود به قله سرک نسبتا کوتاه است اما همچنان زیبایی های خاص به خود را دارد.

کوه اسپیناس

60054ba83e78d

کوه اسپیناس (اسپینه) بلندترین کوه در جغرافیای منطقه آستارا که ۲۱۰۵ متر بالاتر از سطح دریا ارتفاع دارد.این کوه در هفده کیلومتری شرق شهر لوندویل آستارا قرار دارد و آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد.

بلندای آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که در میان بلندترین آبشارهای ایران جای می‌گیرد. مسیر آبشار لاتون از «روستای کوته کومه» آغاز می‌شود و نزدیک به چهار ساعت کوهپیمایی دارد.

کوه اسپیناس به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و مرطوب، در فصل بهار و تابستان پوشیده از گیاهان و گل‌های رنگارنگ می‌شود و منظره‌ای بسیار زیبا و دیدنی را به وجود می‌آورد.

از جمله جاذبه‌های گردشگری کوه اسپیناس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبشار لاتون: این آبشار با ارتفاع 105 متر، بلندترین آبشار در شمال ایران است و در دامنه‌های کوه اسپیناس واقع شده است.
 • روستای کوته کومه: این روستا در دامنه‌های کوه اسپیناس واقع شده است و از جمله روستاهای ییلاقی و خوش آب و هوای این منطقه است.
 • جنگل‌های انبوه: کوه اسپیناس پوشیده از جنگل‌های انبوه و سرسبز است که در فصل بهار و تابستان بسیار دیدنی هستند.

کوه اسپیناس به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری متنوع، هر ساله پذیرای گردشگران و کوهنوردان بسیاری از سراسر ایران است.

کوه های تالش

talesh mountains

کوه‌های تالش (به تالشی: تالشه بندون) زنجیره‌ای از کوه‌ها است که در شمال غربی ایران و جنوب شرقی جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است. این کوه‌ها بخش شمال غربی رشته‌کوه البرز را تشکیل می‌دهند و از زمین‌های پست لنکران به سوی جنوب شرقی امتداد یافته و تا دشت‌های سفیدرود در ایران ادامه می‌یابند.

کوه‌های تالش در شرق آذربایجان با جهتی شمالی-جنوبی در حاشیهٔ دریای خزر تا درهٔ سفیدرود در گیلان امتداد دارد. دامنه‌های غربی کوه‌های تالش دارای شیب ملایم و چهرهٔ عریان و بسیار کم‌درخت و دامنه‌های شرقی آن دارای شیب تند به سوی دریای خزر است. «سفیدکوه» بلندترین قلهٔ آن به ارتفاع ۳۲۰۰ متر در نزدیکی سفیدرود قرار دارد.

فاصله تالش تا رشت حدود 110 کیلومتر می باشد.

هزارخال

1024px Hezarkhal

هزارخال نام کوهی روبه روی روستای خرمکوه بخش عمارلو شهرستان رودبار که در قسمت غربی این روستا واقع شده‌است. در پشت این کوه روستای توریستی داماش قرار دارد.

بقعه امامزاده طاهر روستای خرمکوه واقع در ارتفاع ۴۰۰ متری کوه هزارخال دارای بنایی با یک اتاق و ایوان به مسحت تقریبی ۱۵ متر مربع با صندوق و دیوارهای نقاشی شده، مربوط به دوره قاجاریه بوده، که در حدود سال ۱۳۳۵ بر اثر سیلاب ویران شد و در آن سال تجدید بنا گردید و این بنا نیز در زلزله سال خورشیدی ۱۳۶۹ به کلی تخریب شد و اکنون محل مرقد به وسیله اتاقکی سنگ و گل به ابعاد ۵/۲ در ۵/۲ متر پوشیده شده‌است.

باشگاه های کوهنوردی رشت

در ادامه به معرفی برخی از باشگاه های کوهنوردی و سنگنوردی رشت پرداخته ایم. یکی از لوازم و ضروریات پیشرفت در کوهنوردی عضویت در باشگاه های فعال و معتبر می باشد.

باشگاه کوهنوردی سپهر

باشگاه کوهنوردی سپهر رشت یکی از باشگاه‌های فعال در زمینه کوهنوردی و طبیعت‌گردی در استان گیلان است. این باشگاه در سال 1372 تأسیس شده است و به عنوان یکی از باشگاه‌های با سابقه در رشت شناخته می‌شود.

برخی از فعالیت‌های باشگاه کوهنوردی سپهر رشت عبارتند از:

 • برگزاری دوره‌های آموزشی کوهنوردی در سطوح مختلف
 • برگزاری برنامه‌های صعود به قله‌های مختلف ایران
 • برگزاری برنامه‌های طبیعت‌گردی و بازدید از مناطق دیدنی
 • برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف کوهنوردی و طبیعت‌گردی
 • حمایت از کوهنوردان و طبیعت‌دوستان

باشگاه کوهنوردی دماوند رشت

باشگاه کوهنوردی دماوند رشت یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین باشگاه‌های کوهنوردی در ایران است که در سال 1352 تأسیس شده است. این باشگاه در شهر رشت واقع شده و به علاقه‌مندان به کوهنوردی در سطوح مختلف خدمات ارائه می‌دهد.

تلفن: 09118299330

باشگاه کوهنوردی کفایتی

باشگاه کوهنوردی کفایتی رشت یکی از باشگاه‌های فعال در زمینه کوهنوردی و طبیعت‌گردی در استان گیلان است. این باشگاه در سال 1385 تأسیس شده است و به عنوان یکی از باشگاه‌های با سابقه در رشت شناخته می‌شود.

تلفن: 09111387137

گروه کوهنوردی تیلار رشت

باشگاه کوهنوردی تیلار رشت در حال حاضر به طور رسمی ثبت نشده و به عنوان یک گروه کوهنوردی فعال در رشت شناخته می‌شود. این گروه در سال 1395 توسط جمعی از کوهنوردان رشتی تأسیس شده است و به طور مرتب برنامه‌های صعود به قله‌های مختلف ایران را برگزار می‌کند.

سالن سنگنوردی یادگار امام

سالن سنگنوردی یادگار امام رشت در سال 1398 در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت افتتاح شد. این سالن به عنوان بزرگترین سالن سنگنوردی بولدرینگ شمال کشور شناخته می‌شود و دارای امکانات و تجهیزات زیر است:

 • دیواره سنگنوردی بولدرینگ به ارتفاع 14 متر
 • مسیرهای متنوع با درجه سختی مختلف
 • فضای مناسب برای گرم کردن و سرد کردن
 • رختکن و حمام
 • بوفه

دیواره سنگنوردی پارک شهر

دیواره سنگنوردی پارک شهر رشت در سال 1395 احداث شده و به عنوان یکی از امکانات تفریحی و ورزشی این پارک شناخته می‌شود. این دیواره در ضلع جنوبی پارک شهر رشت واقع شده و به علاقه‌مندان به سنگنوردی در سطوح مختلف خدمات ارائه می‌دهد.

مشخصات دیواره سنگنوردی پارک شهر رشت:

 • ارتفاع: 12 متر
 • عرض: 10 متر
 • تعداد مسیر: 20 مسیر
 • درجه سختی مسیرها: از مبتدی تا پیشرفته

نکته: در جمع آوری مقاله سعی بر آن بود تا دقیق ترین اطلاعات کسب و منتشر شود با این حال از مربیان و کوهنوردان با تجربه رشت تقاضا داریم در صورت نیاز به هر نوع اصلاح یا تکمیل مطلب نقطه نظرات خود را به صورت کامنت در پایین همین مقاله اضافه کنند. پیروز و سرفراز باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 1.5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

گروه موج کوه

3 نظر در “راهنمای کوهنوردی در رشت: معرفی 20 کوه و باشگاه

 1. مسعود سلیم پور گفت:

  سلام و خسته نباشید –
  بسیار ممنون از اطلاعات جالبی که در خصوص تعدادی از ارتفاعات و کوههای موجود در استان گیلان ارایه نمودید .
  در مورد باشگاهها و گروههای موجود در استان و بخصوص شهر رشت ، اطلاعات موجود در این نوشته بسیار ناقص و حتی اشتباه می باشد . رشت دارای چندین باشگاه و گروه کوهنوردی فعال از چند دهه قبل تا به کنون است که شما هیچ اشاره ای به عناوین آنها و سابقه فعالیت شان نکردید و یا در خصوص گروه ” تیلار” باید اشاره نمود که این نهاد فعال کوهنوردی در اردیبهشت سال 1377 خورشیدی تاسیس گردید و نه سال 1395 (؟؟!!) و از سال گذشته یعنی 1401 به صورت رسمی به عنوان یک باشگاه کوهنوردی در سطح استان شناخته شده است .
  اگر چه من به عنوان یک فرد علاقه مند به ورزش کوهنوردی هیچ برتری و ارجحیتی برای دو عنوان ” باشگاه ” یا ” گروه” نسبت به یکدیگر در حوزه کوهنوردی قایل نیستم و اصل قضیه ماهیت و کیفیت فعالیت آنهاست نه به یدک کشیدن تنها یک اسم یا عنوان .

  روزگارتان بی محنت / مسعود سلیم پور

  1. مهدی جباریان گفت:

   با درود و سپاس از نقطه نظر

  2. نسترن مرادی گفت:

   باشگاه معتبر بسیار با گروه متفاوت است و این پرواضح میباشد…با احترام…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

594.000 تومان
6.977.000 تومان
344.000 تومان
3.498.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید