منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
کوهنوردی, کوههای ایران

راهنمای کوهنوردی در شیراز : معرفی 20 کوه و باشگاه

راهنمای کوهنوردی در شیراز : معرفی 20 کوه و باشگاه

3.8
(4)

خوشا شیرازو….مردمی دلپذیر، آداب دان و عاشق طبیعت. البته اینها تنها وصف کوچکی از صفات مثبت شیرازی ها به حساب می آید و برای توصیف این شهر و مردمش باید مثنوی هفتاد من نوشت. صد البته که طبیعت شیراز نیز رنگ و بوی آسمانی بودن می دهد و کوه های مرتفع آن همواره میزبانی عالی برای کوهنوردان هستند.

در این مقاله موج کوه ابتدا به کوه های نزدیک شیراز پرداخته ایم و سپس باشگاه های فعال کوهنوردی در این شهر به منظور راهنمایی علاقمندان ارایه شده است.

کوه های شیراز برای کوهنوردی

کوه سرخ

درغرب شیراز و درجنوب غربی شهرک گلستان کوهی معروف به کوه سرخ قرار دارد .به این علت به آن کوه سرخ می گویند چون که از جنس شن وماسه های درشت و کوچک تشکیل شده و قرمز رنگ به نظر می رسد.این شن و ماسه ‌ها دائما درحال فرسایش هستند و به همین علت در پایین کوه چندین معدن شن و ماسه وجود دارد.این کوه از جنوب غربی شهرک گلستان شروع می شود و تا قلات امتداد دارد و سپس به تدریج از ارتفاع آن کم می شود به طوری که با دشت هم ارتفاع می شود. وقتی از کوه های اطراف مانند کوه دراک و همچنین از روبرو به اين كوه نگاه می کنيم فقط پرتگاه ها ودیواره های بلند آن مشخص می باشد و شايد صعود به آن امری غيرممکن به نظر برسد ولي ازطريق دره های زیبا و عمیق که بسیار برای بیننده و افراد کوهنورد جذاب می باشد مي توان به آن صعود كرد. از دیگر ویژگی های این کوه داشتن حدود 30چشمه فعال درنقاط مختلف آن می باشد.

ارتفاع این کوه در بلندترین قله‌های خود به ۲۸۵۰ متر می‌رسد. البته ارتفاع قله اصلی کوه سرخ که دو کوهک هم دارد، در حدود ۲۸۰۰ متر است. کوه سرخ از پستی بلندی‌ها و یال‌های مختلفی تشکیل شده که ارتفاع هریک باهم متفاوت است. در حالت میانگین می‌توان ارتفاع کوه سرخ را در حدود ۲۸۲۵ در نظر گرفت.

کوه دراک

Derak park Shiraz

کوه دِراک (کوه مادر، کوه برفی، کوه مستسقی) کوهی است در شهر شیراز که از غرب این شهر آغاز شده و با گذشتن از شمال غرب شهر ادامه یافته و به روستای علی آباد منتهی می‌شود. بنایی در قلهٔ کوه ساخته شده است که در آن مشخصات کوه و قله به صورت مکتوب بر روی یک لوح وجود دارد. قله این کوه حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و وجه شمالی آن معمولاً از اواسط آذر تا اواخر اسفند پوشیده از برف است

کوه بمو

640px Bamoo mountain

کوه بمو در رشته‌کوه زاگرس واقع در شمال شهر شیراز است که با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی امتداد دارد. در شرق به ارتفاعات خرمن کوه و در جنوب به دریاچهٔ مهارلو می‌پیوندد. بلندترین قلهٔ آن کَل اسد با ارتفاع حدود ۲٬۶۶۱ متر است. رشته‌کوه بمو دشت شیراز را از دشت مرودشت جدا می‌سازد و چندین درهٔ دشت‌مانند در میان این رشته‌کوه به نام‌های چاه مَحْکی شرقی و چاه محکی غربی و بالِش (نزدیک به گردنهٔ بالِش) در شمال این رشته‌کوه دیده می‌شود.

کوه سبز پوشان

08c06259 a2af 48d4 b2a7 0ce11af111a2 840x560 1

سبزپوشان یکی از کوه‌های استان فارس می‌باشد. این کوه در جنوب شیراز و در چهار کیلومتری چشمهٔ پیربناب قرار گرفته‌است و بقعهٔ امامزاده‌ای در یکی از غارهای موجود در پیکرهٔ آن قرار گرفته‌است.

ارتفاع تقریبی این کوه ۲۷۰۰ متر و پوشش گیاهی انبادام وحشی ،ارژن ، ریواس وکنگر،چای کوهی و بنه و…. در فصلهای مختلف است.نزدیکترین منطقه مسکونی به این کوه روستای چشمه بیدک است . برای دستیابی به این کوه وارد شهرک میانرود شده و مسیر را با عبور از روستاهای شاپورجان،کیان اباد،کفری،سنجانک تا چشمه بیدک ادامه دهید.

کوه چهل مقام

چهل مقام یا چهل دختران، نام کوهی واقع در شمال شرقی شیراز می‌باشد. روایت است که کریم خان زند سنگی را درآنجا گذاشته‌است که اکنون به آرامگاه شاه شجاع مظفری (یکی از فرماندهان پیشین فارس) معروف می‌باشد.

کوه قلات سفید

این کوه در بیست کیلومتری شمال باختری شیراز و در موقعیت جغرافیایی E591912 و N294834 دارای چشمه ساران و سه آبشار است. بلندی کوه قلات ۲۹۹۰ متر و دارای ساختار چینه‌ای می‌باشد هم چنین این کوه تا شهرک گلستان شیراز هم ادامه دارد و با رسیدن به دریاچه مور قلات در نزدیکی شهرک گلستان کوه اتمام می‌یابد در بالای این کوه مکان‌های دیدنی زیبایی دارد که نام آن‌ها بر اساس نام محلیست مانند مخروبه قلعه قزل ارسلان، پس قلعه، دم بید، اوآربیزک (آب اربیزک)، اشکفت (شکافت) گیلی، ره کتمباسی (چشمه طهماسبی) وبسیار مکان‌های دیدنی زیبا که مورد علاقه کوهنوردان واقع شده‌است. دسترسی به این کوه از طریق شهرستان مرودشت و روستای سعادت آباد شوشتری میسر است.

خرمن کوه

c7299599 940e 4c82 99f8 7e0404c61b36 840x560 1

خرمن کوه با ارتفاع ۳۲۲۰ متر (در برخی منابع به 3116 متر اشاره شده است) از سطح دریا، مرتفع‌ترین نقطه در شهرستان فسا به‌شمار می‌رود. از ویژگی‌‌های این کوه می‌توان به وجود چشمه‌سارهای فراوان و چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی اشاره کرد که آن را به یکی از جاهای دیدنی فسا تبدیل کرده‌اند. غاری زیبا نیز در ارتفاع ۴۰۰ متری کوه جای دارد.

از مسیرهای دسترسی به خرمن کوه می توان به روستای کچویه، تنگ آب لی در شرق کوه و تنگ می که در نزدیکی روستای مروجی اشاره کرد.

کوه گر

File 2015730151227

این کوه در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته و ۳۱۰۹ متر ارتفاع دارد . جهت عمومی کوه های این شهرستان نیز مطابق با جهت عمومی زاگرس (شمال غربی- جنوب شرقی) می باشد.

کوه گر، تنها يكي از چندين جاذبه طبيعي سرسبز و كوه هاي استان فارس است كه در شهرستان مرودشت قرار گرفته و با وجود چشم انداز زیبا، آب و هواي مطلوب و پوشش گياهي متنوع مي تواند به عنوان محل مناسبي براي گذران اوقات فراغت و همچنين سوژه خوبي جهت عكاسي انتخاب شود. همه ساله بسياري از گردشگران و كوهنوردان از اين جاذبه منحصر به فرد بازديد مي كنند.

کوه بل

%D9%82%D9%84%D9%87 %D8%A8%D9%84 2

کوه بل مرتفع ترین قله استان فارس و از مجموعه قلل طرح سیمرغ کوهنوردی می باشد. این قله در منطقه زاگرس مرکزی و در بخش مرکزی شهرستان اقلید واقع شده است.

در مورد ارتفاع این قله برخی اختلاف نظرها وجود دارد. در بیشتر منابع به ارتفاع ۴۰۵۰ متر اشاره کرده اند اما ارتفاع ۳۹۶۰ متر نیز توسط جی پی اس کوهنوردان ثبت گردیده است.

برای صعود به این قله باید ابتدا خودتان را به اقلید برسانید. شهرستان اقلید یکی از شهرهای استان فارس است که دارای آب و هوای سرد و زمستانی می باشد. ارتفاع اقلید ۲۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می باشد.

کوه سفیدار

Sepidar mountain

قله سپیدار جهرم، قله ای مرتفع در شهرستان جهرم هست که ۷۷ کیلومتر طول و ۷ تا ۱۰ کیلومتر عرض دارد و یکی از مقاصد گردشگری طبیعی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان و استان فارس محسوب می شود. این رشته کوه از شمال روستای زنجیران در ولسوالی کوور در جنوب شرقی تا شمال روستای گنگ در ولسوالی میمند امتداد دارد و از آنجا به سمت غرب تا روستای تدوان در ولسوالی خفر ادامه پیدا میکند. رشته کوه سپیدار از قله‌های زیادی تشکیل شده‌ که ارتفاع اکثر آنها بیش از ۲۳۰۰ متر می باشد. بلندترین قله آن ۳۱۶۵ متر ارتفاع دارد. قله سپیدار که بلندترین ارتفاع در قسمت جنوبی استان فارسِ است، پنجمین قله مرتفع استان فارس نیز به شمار می رود.

باشگاه های کوهنوردی شیراز

در ادامه مطلب به باشگاه های کوهنوردی شیراز نیز اشاره شده است.

باشگاه کوهنوردی ردپا شیراز

باشگاه کوهنوردی ردپا در محله فردوسی شیراز و در بلوار کریمخان زند واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند پارامونت و بیمارستان شهید دکتر فقیهی و بوستان آزادی و بیمارستان مسلمین و مجتمع تجاری تفریحی زیتون فارس قرار گرفته است.

تلفن: 09175556932

باشگاه کوهنوردی آرش شیراز

باشگاه کوهنوردی آرش شیراز در خیابان شمس قرار دارد.

تلفن: 09373199095 – 09177204093

باشگاه کوهنوردی کوه سرخ گلستان شیراز

هدف باشگاه کوهنوردی کوهسرخ گلستان شیراز توسعه پایدار ورزش کوهنوردی و کمک به ارتقا سطح دانش و آگاهی علاقمندان به طبیعت گردی و کوهنوردی و فراهم ساختن زمینه زندگی شاد و لذت بخش برای هم میهنان عزیزمان می باشد.

آدرس دفتر باشگاه : شیراز ، خیابان معالی آباد ، جنب مسجد دستغیب ، طبقه دوم

تلفن : 36234115-071 – ۰۷۱۶۲۳۴۱۱۵     

باشگاه کوهنوردی و صعودهای ورزشی آلپ شیراز

باشگاه کوهنوردی وصعودهای ورزشی آلپ شیراز (به شماره ثبت 213/476101)  در سال1397 هجری شمسی با همت آقایان حمیدی، خداوندی و عظیمی، تشکیل و اولین جلسه آنها در محل باشگاه ورزشی الپ تشکیل گردید و از همان زمان فعالیت خود را تحت عنوان باشگاه کوهنوردی آلپ آغاز نمود.

شیراز، شهرک جانبازان، خیابان شهید خادم الصادق

تلفن: 09359152057

باشگاه بامداد آرکا طلوع خورشید

فعالیت های رسمی گروه بامداد توسط خانم ها اختیاری، خليلي زاده، خرم، شرفيان، مهري و شكوفه خسرواني آغاز شد كه اين افراد قبل از تشكيل گروه نيز با هيئت همكاري داشته اند. گروه بامداد از سال ۸۴ در قالب موسسه کوه نوردی بانوان به فعالیت های خود ادامه داده و همچنین در تاریخ ۹۲/۶/۲۹ گروه موفق به اخذ مجوز ۵ ساله شده است. پس از انجام تمامی مراحل اداری و گرفتن مجوز های مربوطه، در سال ۱۳۹۷ به عنوان باشگاه کوهنوردی رسمی و زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ج.ا.ا مشغول به فعالیت شد.

تلفن تماس: ۰۷۱۳۶۳۴۴۴۸

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان

از فعاليتهاي مهم اين گروه از بدو تاسيس مي توان به صعود ديواره هاي مطرح كشور مانند صعود موفق ديواره علم كوه از سه مسير و در سه سال متوالي ،‌گشايش مسيرهاي بلند در ديواره هاي فارس از قبيل مسير شاهين بر روي برج مارگون واقع در ديواره آبشار مارگون ، رامجرد و كلبك ، اولين صعودهاي زمستانه يا دشوار برخي قلل كشور از قبيل : دماوند ، طزر جان يزد ،‌ هفت تنان زردكوه ،‌ حوض دال دنا ، نول جنوبي و شمالي دنا ، بيژن سه دنا ، رنج ، بل (بویژه قله كله خرمن دنا كه براي اولين بار در زمستان و از مسير جديد صعود شد كه هيات كوهنوردي فارس بر روي مسير نام گرده شيراز را نهاد ) مي توان اشاره كرد. همچنين بر پايي كلاسهاي آموزشي در محل دفتر گروه و نشر فرهنگ كوهپيمايي عمومي از ديگر عملكردهاي اين گروه مي باشد.

شماره تلفن : ۰۷۱۳۲۳۴۶۲۶۸

باشگاه کوهنوردی دیباوران شیراز

باشگاه کوهنوردی و صعودهای ورزشی دیباوران برای نخستین بار بعنوان اولین موسسه آموزشی مرتبط با کوهنوردی در سال ۱۳۸۳ در استان فارس فعالیت خود را آغاز نمود. و سپس بعنوان یک باشگاه کوهنوردی و صعود های ورزشی به برنامه ریزی جهت اجرای ورزش های کوهنوردی چون صعود قلل، سنگنوردی، یخنوردی، کوهپیمایی، راهپیمایی، كوير نوردی، طبيعت گردی، غارنوردی،دره نوردی و دیگر رشته های ورزشی که با کوهستان مرتبطند پرداخت.

تلفن: 09173051232

باشگاه کوهنوردی رزم کوهستان

باشگاه کوهنوردی رزم کوهستان شیراز با مجوز رسمی از اداره کل ورزش و جوانان کشور. موسس باشگاه:عارف کاظمی

شماره تماس : 09308545891

باشگاه کوهنوردی یاران مهر

ماموريت اصلي یاران مهر بر آن است که به توسعه پايدار ورزش کوهنوردی کشورمان کمک کرده و موجبات ارتقاء سطح دانش و آگاهی علاقمندان به طبیعت گردی و کوهنوردی را فراهم سازد و از میراث طبیعی کشورمان صیانت کند.
هدف این باشگاه فراهم ساختن زمینه های زندگي شادابتر، طولاني تر، سالم تر و لذت بخش تر برای هم میهنان عزیزمان می باشد.

تلفن: 09173026024

باشگاه کوهنوردی و غارنوردی آریا

آدرس شیراز، ابتدای بلوار پاسداران،تقاطع قدوسی شرقی،کوچه 44 ، ساختمان مهر، طبقه اول

شماره تلفن ثابت : 07138436228 – 07138436229

خرید تجهیزات و لوازم کوهنوردی در شیراز

کوهنوردی محترم شیرازی می توانند تجهیزات و لوازم کوهنوردی مورد نیاز خود را از موج کوه تهیه نمایند. ارسال موج کوه از طریق تیپاکس یا پست امکان پذیر می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید