کوهنوردان جهانکوهنوردی

لزک سیچی

لزک سیچی ۱۴ نوامبر ۱۹۵۱ در نزدیکی ورشو متولدشد. وی کوهنورد،نقشه بردار،سرمایه دارو کارآفرین لهستانی است. بیشترین شهرت به دلیل نخستین صعود زمستانی اورست به همراه کریستوف ویلچکی  می باشد. او همچنین اولین کوهنورد لهستانی بود که هفت قله مرتفع هفت قاره را صعود کرد.

لزک سیچی
لزک سیچی

ملاقات من با کوهها از دسامبر ۱۹۶۹ آغاز شد. در ابتدا در کوه های تاترا ، سپس در رشته کوه های آلپ،طی سه سال آینده   کوه های تاترا به کل جهان کوه من تبدیل شد. با این حال ، من آلپ ها را با یخ های سرد مونت بلان و متاترن پس  از رویاها دیدم. و بعد  از آن زمان برای غول های هیمالیا و قروقورام فرا رسید.

لزک سیچی

لزک سیچی، موفق به انجام صعودهای شاخص در تاریخ کوهنوردی شده است از جمله  نخستین صعود زمستانی اورست به همراه کریستوف ویلچکی در فوریه ۱۹۸۰ و به سرپرستی آندره زوادا .

کوهنوردی
لزک سیچی(سمت راست) و کریستوف ویلیچکی در اولین صعود زمستانی اورست

در سال ۱۹۷۷ از دانشکده ژئودزی و نقشه برداری فارغ التحصیل شد. بین سال های ۱۹۷۷-۱۹۸۹ محقق دانشگاه صنعتی ورشو بود. وی در این مدت ، علاوه بر کلاس های آموزشی ، در کارها و اندازه گیری های علمی در کوه های تاترا لهستان مشارکت داشته است.

لزک سیچی به عنوان کارآفرین

لزک سیچی علاوه بر صعود های موفق در کوهنوردی بعنوان کارآفرین در کشورش شناخته می شود. در فوریه ۱۹۸۹ با قراردادی به سوریه رفت. نظارت دو ساله بر روی پروژه عظیم هیدرولوژیکی برای رودخانه هابور در هاسکه دور و نظارت ژئودزیکی تونل هفت کیلومتری حفر شده نشان از موفقیت وی در شغل نقشه برداری می باشد. پس از بازگشت به لهستان در فوریه ۱۹۹۱ و اخذ مجوز برای ارزیابی املاک و مستغلات ، کار خود را در بانکداری لهستان آغاز کرد.

بانکدار، معاون رییس جمهور، کوهنورد

لزک سیچی۱۲ سال فعالیت بانکداری خود را در نهایت به عناوینی نظیر مدیر عامل و نایب رئیس در BRE BANK رها کرد. برای پنج سال معاون رئیس جمهور و مدیر مالی در گروه سرمایه “TELEFONIKA SA” بوده است. در سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۹ رئیس انجمن کوهنوردی لهستان بود.

موج کوه

برخی از صعودهای ماندگار سیچی

  • ۱۹۷۴ شیسپار(۷۶۱۱ متر) در قراقوروم.
  • ۱۹۷۶ تلاش تا ارتفاع ۸۲۳۰ متری، قله کی۲ در مسیر جدید.
  • ۱۹۸۰ اولین صعود زمستانی اورست به همراه کریستوف ویلیچکی.
  • ۱۹۸۴ صعود قله غربی کانگچنجونگا از مسیری نو.
  • ۱۹۸۷ صعود به قله آکونکاگوآ، بلندترین قله امریکای جنوبی از مسیر نو بر روی دیواره جنوبی به همراه کلاکوسکی.
  • ۱۹۸۹ صعود به دنالی(۶۱۹۰ متر) بلندترین قله امریکای شمالی.
  • ۱۹۸۹ وینسون بلندترین قله جنوبگان.
کوهنوردی
شیسپار – ۷۶۱۱ متر – قراقورم

سیچی پنج بار به خاطر دستاوردهای ورزشی مدال شایستگی کشورش را کسب کرده ،در سال ۲۰۰۴ به او صلیب شوالیه جمهوری لهستان اهدا شد.

امتیاز کاربران: ۴.۸ ( ۲ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن