اخباردنیای کوهنوردیکوهنوردی
موضوعات داغ

اخبار کوهنوردی : برندگان کلنگ طلایی اعلام شدند.

چهار صعود سال ۲۰۱۹ به عنوان برندگان جایزه کلنگ طلایی فرانسه اعلام شدند. به علاوه، کاترین دستیول نیز جایزه کلنگ طلایی دوران را دریافت خواهد کرد.

هشت داور، که بیشتر آنها به دلیل صعودهایشان پیش از این کلنگ طلایی را دریافت کرده بودند، شامل گرلینده کالتربرونر، هلیاس میلروکس، آلش چزن، رافائل اسلاوینسکی در انتخاب این صعودها قضاوت کردند.

گفتنی است، جایزه کلنگ طلایی از سال ۱۹۹۲ همه ساله به شناسایی بهترین صعودها می پردازد، هرچند که مشخص نیست به دلیل تاثیرات ویروس کرونا، این فستیوال سال آتی برگزار خواهد شد یا خیر؟

برندگان کلنگ طلایی

چاملانگ ۷۳۲۱ متر

اخبار کوهنوردی
چاملانگ

مارک هولچک برای اولین بار این کوه را در سال ۲۰۰۱ دید و امیدوار بود که بتواند رخ شمال غربی چاملانگ در هیمالیای نپال را صعود کند. زمانی که هولچک و زدنیک هاک در بهار ۲۰۱۹ به پای کوه رسیدند، مشاهده کردند که حجم کمی از برف و مقدار زیادی از یخ سخت در مسیر وجود دارد. اجتناب از خطرات موجود در قسمت پایینی مسیر یک از کلیدهای این صعود برای آنان شناسایی شد.

پس از یک بیواک در ارتفاع ۵۳۰۰ متری روی یخچال زیر جبهه مورد نظرشان، دو کوهنورد اهل کشور چک به سمت قله و با قدری تغییر مسیر ادامه راه دادند. در روز چهارم آنان به بالای مسیر شرقی رسیده و در ۸۰ متری زیر قله بیواک داشتند. در ۲۱ می آنان از قله گذر کرده و بقیه روز را برای جهت یابی در مسیر اصلی ژاپنی ها طی کردند. این قسمت سخت تر از چیزی بود که این دو نفر انتظار داشتند. دو شبمانی بیشتر بدون غذا و با فرود یا صعود رو به پایین در دید کم آنها را نهایتا به دره پای کوه رسانید.

مسیر به عنوان خط یوفو UFO Line به عنوان احترام به رینهولد مسنر و داگ اسکات نام گذاری شد، که در سال ۱۹۸۱ به همراه آنگ دورجه و پاسانگ، اولین صعود به رخ جنوبی چاملانگ را انجام دادند و به یکی از قلل میانی دست یافتند.

مرتبط : رضایت، رخ جنوب غربی گاشربروم یک

تنجی راگی تاوو ، Tengi Ragi Tau – ارتفاع : ۶۹۳۸ متر

اخبار کوهنوردی
رخ غربی تنجی راگی

آلن روسیو و تینو ویلانوا در اولین برنامه شان در هیمالیا به لانگموچه ری در مسیر شمالی تنجی راگی صعود کرده بودند. در زمان عبور از پای رخ غربی تنجی راگی بود که آن دو مجذوب زیبایی و شیارهای یخی در این پیکره گرانیتی شدند. آنها در سال ۲۰۱۴ بازگشتند تا روی یک مسیر مستقیم تلاش کنند و در آن سال توانستند در هوایی نه چندان مناسب خود را تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری بالا بکشند، اما ناگزیر به بازگشت شدند. پنج سال بعد، این رخ کوه گروههای دیگر را نیز به خود جذب کرده بود.

پس از عبور از گردنه تاشی لاپتسا و کمپ زدن روی یخچال درولامبو، این دو امریکایی طولهای اول مسیر را درای تولینگ صعود کردند تا به قسمت برفی دست یابند. سپس با سه شب مانی دیگر در طول مسیر به قله رسیدند و سپس از مسیر صعودشان به پایین فرود آمدند. با چندین طول دارای کراکسهای یخی در مسیر و عبور از میان برفهای سست، این مسیر فنی و درخشان در میان یکی از با شکوهترین جبهه های کوهستانی صعود نشده گشایش شد. صعود آنان دومین صعود این کوه و اولین صعود به سبک آلپی نیز روی تنجی بود.

مرتبط : باشگاه آمادگی جسمانی و سنگنوردی موج

لینک سار – ۷۰۴۱ متر

اخبار کوهنوردی
لینک سار

یکی دیگر از چالشهای کوهنوردی که چندین تلاش را به خود دیده بود، اما صعود نشده بود. یکی از دلایل آن هم قرار گیری در منطقه مورد مناقشه هند و پاکستان که برای مدتها عدم صدور مجوز برای صعود کوه را به همراه داشته است.

استیو سوینسون برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ با یک تیم امریکایی قوی روی لینک سار تلاش کرد، و سپس پس از چند بار تلاش ناموفق برای دریافت مجوز صعود به کوه در سال ۲۰۱۷ به همراه کریس رایت و گراهام زیمرمن روی کوه تلاش کرد. برای بار دیگر در سال ۲۰۱۹ آنها راهی کوه شدند در حالی که مارک ریچی نیز همراهشان بود.

شش روز پس از ترک بیس کمپ، به قله دست یافتند. در طول این مدت آنها مجبور شدند یک طوفان را برای ۳۶ ساعت تحمل کنند. در روز قله یک سقوط ۳۵ متری نفر سرطناب به دلیل بهمن این تیم را غافلگیر کرد و نهایتا توانستند به آخرین طول که مرکب از برفی ناپایدار و پرشیب بود پیروز شوند. کمی بیش از دو روز هم طول کشید تا از سمت دیگر کوه به پایین بازگردند.

مرتبط : گزارش اولین صعود لینک سار را در موج کوه بخوانید.

راکاپوشی – ۷۷۸۸ متر

کلنگ طلایی
مسیر گشایش شده در راکاپوشی

دره شگفت انگیز هونزا در پاکستان مامن چند کوه شگفت انگیز است که تنها قدری از هشت هزار متر کم ارتفاعتر هستند. یکی از این کوههای بسیار زیبا راکاپوشی میباشد که برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ از طریق مسیر جنوب غربی صعود شد. سمت جنوب کوه، به سمت تاج مسیر جنوب شرقی ، قبلا مد نظر قرار گرفته بود، اما کوهنوردان نتوانسته بودند مسیری صعود شدنی در آن بیابند.

از بیس کمپ در ارتفاع ۳۶۶۰ متری در لبه یخچال و در هوایی معمولا ناپایدار، کازویا هیرایده و کنرو ناکاجیما از رخ جنوبی تا ۶۱۰۰ متر را به قصد هم هوایی و تایید مسیر صعودشان بالا رفتند.

در دومین حرکت به سمت کوه، سه روز تلاش را طی کردند تا به ارتفاع ۶۸۰۰ متری در مسیر جنوب شرقی برسند، جایی که مجبور شدند دو روز به دلیل هوای خراب صبر کنند. پس از این، به قله صعود کرده و یک روز طولانی را به سمت پایین بازگشتند. در روز بعد آنها مسیر صعودشان را به سمت پایین طی کرده تا نهایتا در بیس کمپ به کار خود پایان دهند.

اگر چه مسیر آنها سختی فنی سه مسیر دیگر را نداشت، طول زیاد مسیر، میزان نیاز تعهد به صعود و سبک هیرایده و ناکاجیما در کوهی سرسخت برایشان کلنگ طلایی را به ارمغان آورد.

مرتبط : شیسپار ، سامورایی

منبع : اکسپلورر وب

امتیاز کاربران: ۴.۴۱ ( ۱۱ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 9 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 87 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن