منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
آموزش کوهپیمایی, آموزش کوهنوردی

11 ابزار کوهنوردی که باید همراهتان باشند.

11 ابزار کوهنوردی که باید همراهتان باشند.

1
(1)

برداشتن 11 قلم ضروری و مورد نیاز وقتی که می خواهید به اطراف شهر بروید یا حتی به پیمایش های روزانه بپردازید، بسیار لازم و ضروری است . در یک سفر معمول، شما ممکن است که تعدادی از این اقلام را بردارید یا شاید هیچکدام از آنها را برندارید. اما زمانی که از لزوم و کاربرد این اقلام آگاه شوید، حتما در سفر بعدی خود به برداشتن آنها اقدام خواهید کرد. داشتن اطلاعات کافی پیرامون ابزار کوهنوردی مورد نیاز باعث خواهد شد تا در شرایط مختلف بتوانید از آنها به درستی استفاده کنید. با موج کوه همراه باشید.

11 ابزار کوهنوردی و کوهپیمایی که باید همراهتان باشند.

ابزار کوهنوردی
 • کفش مناسب: مهمترین وسیله ای که در کوهنوردی از آن استفاده می کنیم.
 • جهت یاب ها: نقشه، قطب نما، ارتفاع سنج، ابزار های مجهز به GPS، چراغ مکان یاب شخصی یا پیام رسان ماهواره ای.
 • چراغ پیشانی: همراه با باطری های اضافی.
 • محافظ های نور آفتاب: عینک های آفتابی، لباس های مناسب و کرم های ضد آفتاب
 • کمک های اولیه: از جمله مواد مراقبت کننده از پا و دفع حشرات (در صورت لزوم) و دارو.
 • چاقو: به علاوه یک کیت تعمیر
 • آتش زنه ها: فندک، تینر و اجاق گازهای قابل حمل و کوچک
 • پناهگاه(چادر): همواره باید حمل شود. (می تواند سبک  قابل حمل باشد)
 • غذای اضافی: بیشتر از مقدار مورد نیاز (تغذیه در کوهنوردی را بخوانید.)
 • آب اضافی: بیشتر از مقدار مورد نیاز
 • لباس اضافی: بیشتر از مقدار مورد نیاز (پوشاک کوهنوردی را بخوانید.)

موارد جزئی تر از هرکدام از ابزار کوهنوردی ذکر شده در بالا می تواند متناسب با سفر های شما تغییر کند. برای مثال برای یک سفر کوتاه که پیدا کردن مقصد آسان است، شما شاید بخواهید نقشه، قطب نما و چراغ مکان یاب بردارید، اما شاید تصمیم بگیرید GPS و ارتفاع سنج خود را با خود حمل نکنید. اما برای سفرهای طولانی تر شاید لازم باشد، همه ی این وسایل را برای راحت تر پیدا کردن مقصد با خودتان حمل کنید. بعد اینکه تصمیم گرفتید که چه وسایلی را با خود حمل کنید، حتما به فاکتور هایی مثل آب و هوا، مدت سفر، سختی آن و مسافت توجه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد هرکدام از این اقلام، به خواندن مقاله تا انتها ادامه دهید.

اصلی ترین و مهمترین ابزار کوهنوردی

کفش کوهنوردی مناسب اصلی ترین و مهمترین ابزار کوهنوردی است که باید در انتخاب آن توجه ویژه داشته باشید. انواع مختلف کفش وجود دارد که هریک برای برنامه های مختلفی مناسب هستند. در مورد انتخاب کفش مناسب کوهنوردی باید به موارد زیر توجه کنید.

 • میزان سرمای برنامه
 • میزان فنی بودن اهداف
 • سایز کفش و شکل پنجه

مدل های مختلفی مانند کفش دوپوش و سه پوش تا انواع کفش هایکینگ در بازار وجود دارد که با توجه اهداف کوهنوردی خود می توانید آنها را تهیه کنید.

مسیریابی

این دسته از ابزار کوهنوردی برای مسیریابی استفاده میشوند که شامل نقشه، قطب نما، ارتفاع سنج،  دستگاه GPS و پیام رسان ماهواره ای هستند. در زیر به جزئیات بیشتری می پردازیم:

نقشه

یک نقشه ی توپوگرافی باید شما را در هر سفری غیر از سفرهای کوتاه، سفرهایی که پیاده روی در آنها غیرممکن است و اغلب راه های مالرو و جنگلی همراهی کند.

قطب نما

قطب نما در ترکیب با دانش نقشه خوانی یک ابزار حیاتی برای مواقعی است که شما در سفرتان دچار سردرگمی شوید. بسیاری از گوشی های هوشمند، دستگاه های GPS و ساعت ها مجهز به قطب نما هستند؛ اما عاقلانه است همیشه یک قطب نمای استاندارد همراه خود داشته باشید؛ وزن ناچیزی دارد و قابل حمل است و نگرانی ای از بابت اتمام باتری آن وجود ندارد.

نکته: همچنین از قطب نمای مجهز به آینه برای انعکاس نور آفتاب در مواقع اضطراری وبرای نجات توسط هلیکوپتر ها استفاده کرد.

دستگاه GPS

این دستگاه به شما امکان پیدا کردن موقعیت مکانی دقیق را روی نقشه دیجیتالی می دهد. آن هایی که به طور خاص برای مسافرت های خارج از شهر طراحی شده اند، اغلب محکم و ضد آب هستند. یکی از قابلیت های پرطرفدار گوشی های هوشمند مجهز بودن آن ها به برنامه ی GPS است؛ اما درنظر داشته باشید که این گوشی ها اغلب به راحتی می توانند بشکنند پس شما باید قاب های محافظ برای آن ها لحاظ کنید. همینطور باید آگاه باشید که این وسیله ها با باتری کار می کنند پس میزان باتری آن ها را حتما مدنظر داشته باشید و برای اطمینان خاطر بیشتر باتری های اضافی با خود به همراه داشته باشید.

ارتفاع سنج

این وسیله جزو بهترین وسایل برای مسیریابی است که شما می توانید همراه خود داشته باشید. با استفاده از یک سنسور برای اندازه گیری فشار هوا و همچنین استفاده از داده های GPS، تخمینی از ارتفاع شما ارائه می دهد. این اطلاعات به شما کمک می کند که مسیر خود را سریع تر طی کنید و موقعیت خودتان در نقشه را اندازه بگیرید.

چراغ مکان یاب شخصی یا پیام رسان ماهواره ای

از این وسایل می توانید هنگام قرار گرفتن در موقعیت های اضطراری برای هشدار دادن استفاده کنید. در صورت فعال شدن در مواقع اضطراری، پشتیبان ها با استفاده از GPS، موقعیت شما را بازیابی می کنند و از طریق ماهواره های دولتی یا تجاری به شما پیام ارسال می کنند. یک چراغ مکان یاب یا پیام رسان ماهواره ای دستگاه های لازم و کاربردی ای هستند زیرا ممکن است گاهی سیگنال های تلفن همراه شما برای دریافت پیام ها مناسب نباشند.

چراغ پیشانی(هد لمپ)

پیدا کردن راهتان در بیابان و در تاریکی بسیار مهم و ضروری است؛ بنابراین شما باید از یک منبع نور همیشه همراه خود داشته باشید. داشتن این وسیله هنگام سفر به شدت پیشنهاد می شود چرا که به شما امکان می دهد دستهایتان آزاد باشند چه برای آشپزی چه برای پیمایش ها. همیشه باتری اضافی برای این وسیله همراه خود داشته باشید.

محافظت در برابر آفتاب

همیشه همراه خود و هنگام بستن کوله عینک آفتابی، لباس های محافظت کننده و کرم ضدآفتاب داشته باشید. عدم محافظت در برابر آفتاب منجر به سوختگی و کوری های موقت در کوتاه مدت می شود و به طور بالقوه پیری زودرس، سرطان پوست و آب مروارید می شود.

عینک آفتابی

برای محافظت از چشمان شما در مقابل اشعه های آسیب پذیر احتمالی، عینک آفتابی با کیفیت در فضای بیرون از خانه ضروری است. اگر قصد سفر طولانی در برف یا یخ را دارید، به عینک های یخچالی فوق العاده تیره احتیاج دارید. پرتوهای UVB ، پرتویی که می تواند پوست شما را بسوزاند، باعث پیشرفت و گسترش آب مروارید نیز می شود. همه اعضای گروه باید حداقل یک جفت عینک آفتابی یدکی را حمل کنند برای مواقعی که کسی عینک خود را گم کند یا فراموش کند که آن را بیاورد.

مرتبط : راهنمای انتخاب عینک آفتابی ، عینک اسکی

کرم ضدآفتاب

گذراندن ساعت های زیادی خارج از منزل می تواند شما را در معرض اشعه های ماورابنفش که عامل آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان پوست است، قرار دهد. استفاده از ضدآفتاب برای به حداقل رساندن آسیب های اشعه ها همواره توصیه می شود. کارشناسان بهداشت برای انتخاب ضدآفتاب محصولی را توصیه می کنند که:

-دارای فرمولی حاوی SPF حداقل 15 و برای فعالیت های طولانی تر فضای باز SPF 30 و در ارتفاعات بالا SPF بیشتر.

-دارای فرمولی که اشعه های UVA  و UVB را خنثی می کند.  تمام قسمت های پوستتان را به کرم ضد افتاب آغشته کنید. اشعه های UV از آب و برف نیز منعکس می شوند پس حواستان به ناحیه های بینی و زیرچانه باشد. بسته به عواملی مانند مدت زمان، تعریق و …هر دو ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنید. از استفاده بالم لب نیز غافل نشوید.

لباس های محافظ در برابر آفتاب

لباس مناسب پوشیدن نیز می تواند یک روش موثر برای جلوگیری از رسیدن اشعه های آسیب زا باشد. (البته که استفاده از کرم ضد آفتاب برای نواحی صورت، گردن و دست ها همچنان ضروری است.) بسیاری از این لباس های سبک دارای درجه برای سنجش میزان اشعه ورودی هستند که نشان دهنده ی مقاومت آنها در برابر UVB و UVA است. کلاه لبه دار، یک وسیله ی جانبی برای محافظت در برابر نور آفتاب است.

کمک های اولیه

حمل کیت کمک های اولیه و دانش استفاده از آن بسیار لازم و ضروری است. کیت های آماده زحمت سر هم کردن را از دوش شما برمی دارند؛ گرچه که بعضی از افراد از این کیت ها برای مصرف شخصی استفاده می کنند. هر کی باید شامل وسایلی برای درمان تاول، بانداژ در سایز های مختلف، چندین پد گاز، نوار چسب، پماد ضدعفونی کننده، دارو های بدون نسخه ضد درد، قلم و کاغذ باشد. دستکش نیتریل هم از ملزومات این کیت است.

مدت زمان سفر شما و تعداد افراد، می تواند بر محتویات این کیت تاثیرگذار باشد. ایده ی خوبیست اگر چند دفترچه راهنمای مختصر و فشرده در ارتباط با چگونگی استفاده از این کیت همراه خود داشته باشید.

چاقو و کیت تعمیر

چاقو ها برای ترمیم وسایل و سایر ابزار کوهنوردی ، تهیه غذا، کمک های اولیه و سایر موارد اضطراری مفید هستند و وجود آنها برای هر سفری ضروری است. هر فرد بزرگسال عضو گروه باید همراه خود چاقو داشته باشد.

یک چاقوی معمولی ممکن است فقط یک تیغه تاشو داشته باشد. چاقوهای چند طبقه پیچیده تر مواردی مانند یک یا دو پیچ گوشتی مسطح ، بازکن قوطی و یا یک جفت قیچی تاشو را شامل می شوند. هرچه نیازهای شما پیچیده تر باشد (اگر مثلاً شما گروه بی تجربه ای را هدایت می کنید) گزینه های بیشتری را ممکن است در چاقو یا ابزار خود بخواهید.

علاوه بر چاقو یک کیت کوچک تعمیر نیز می تواند به شما کمک کند.(هر چه سفر شما دورتر می شود، نیاز به اینکه کیت شما مجهزتر باشد بیشتر است.)

آتش

در مواقع اضطراری باید امکانات مناسبی برای درست کردن آتش و خاموش کردن آن داشته باشیم.  فندک ها گزینه های خوبی برای روشن کردن آتش هستند زیرا هم ضدآب هستند و هم در محافظ های ضدآب قرار می گیرند. کبریت های معمول، به دلیل بسته بندی مقوایی و مقاومت کم، قابل استفاده در سفر مخصوصا در کوهستان نیستند.

آتش زنه ها همانطور که از اسمشان پیداست، به شما کمک می کنند تا آتش روشن کنید؛ مخصوصا در شرایط مرطوب. آتش ممکن است به سرعت برپا شود و اطراف را درگیر کند. مواردی که ممکن است باعث آتش سوزی شوند، میتوان به شمع ها، پلاستیک، کرک های خشک لباس و.. اشاره کرد.

برای مواقعی هم که استفاده از چوب و فندک ممکن نیست، میتوان از اجاق گاز های کوچک قابل حمل استفاده کرد. سرشعله ها هم بیشتر به عنوان ابزار کوهنوردی برای برنامه های چندروزه کاربرد دارند.

مرتبط : آشپزی آلپی ، سرشعله کوهنوردی

پناهگاه (پتوی نجات ، کیسه بیواک ، چادر…)

همیشه همراه خود وسایلی برای کاور کردن و پوشاندن خود هنگام سرما و بارندگی، وزش باد یا زخم و جراحت داشته باشید. وسایلی مثل چادرهای برزنتی فوق العاده سبک، یک پتوی اضطراری، یک کیسه ی شکاف دار یا حداقل کیسه های پلاستیکی زباله بزرگ.

معمولا در چادر در بین ابزار کوهنوردی و کمپینگ در برنامه های یکروزه جایی ندارد. اما داشتن یک پتونجات یا یک کیسه بزرگ در شرایط اضطراری میتواند ساعتها شما را در برابر باد و بوران حفظ کند.

مرتبط : چادر کوهنوردی ، بیواک

غذای اضافی

همیشه همراه خود بیشتر از میزان نیازتان غذا بردارید برای شرایطی مثل جراحت برداشتن یا درگیر آب و هوای بد شدن. آیتم هایی که نیاز به پخته شدن و فرآیند های طولانی برای آماده و خورده شدن دارند را حذف کنید و به جای آن از شکلات های انرژی زا، خشکبار و مغزها، میوه های خشک  همینطور گوشت های خشک استفاده کنید.

اگر به سفرهای بیشتر از یک روز می روید یا در زمستان سفر می کنید، غذای مورد نیاز بیشتر از یک روز را حمل کنید.

مرتبط : تغذیه در کوهنوردی

آب اضافی

حمل آب کافی برای مسافرت و استفاده از روش تصفیه آب در حین خارج از خانه بسیار مهم است و همچنین روش هایی برای قابل استفاده شدن آن مثل فیلترتصفیه کننده، مواد شیمیایی یا اجاق گاز برای آب شدن برف. هنگام تعیین مقدار دقیق آب برای حمل و نقل، در نظر بگیرید که بیشتر افراد در طول فعالیت متوسط ​​در دماهای متوسط ​​به حدود نیم لیتر در ساعت نیاز دارند. بسته به عواملی مانند دمای بیرون ، ارتفاع ، میزان فشار یا وضعیت اضطراری ممکن است شما نیاز به حمل بیش از آن داشته باشید.

لباس اضافی

ممکن است شرایط موقعتی که در آن هستید ناگهانی سرد شود، خیس و مرطوب گردد یا باد های سرد شروع به وزیدن کنند یا حتی آسیب دیدن شما شرایط را وخیم کند. بنابراین حمل لباس های اضافی یک مورد بسیار ضروری است. همیشه برای چند درجه هوای سردتر آماده باشید.

نکته مهم :

آنچه در بالا به عنوان لیست ابزار کوهنوردی و کوهپیمایی ارایه شد که دسته بندی ابتدایی میباشد. صعود به ارتفاعات نیاز به سایر ابزارها از جمله لوازم فنی و غیره هم دارد که در موج کوه می توانید درباره اینها نیز اطلاعات کسب کنید.

ترجمه : نگار پیرحیاتی

باشگاه ورزشی موج / دکتر مهدی جباریان

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید