منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
اخبار, اخبار کوهنوردی

مهمترین اخبار کوهنوردی در سال 2023

مهمترین اخبار کوهنوردی در سال 2023

1
(1)

سال 2023 به آخرین روزهای خود میرسد و به نظر نمی رسید در روزهای باقی مانده اتفاق خاصی در پیش باشد. البته که دنیا سریعتر از چیزیست که بتوان پیش بینی دقیقی از امور داشت. با این وجود ما در این مقاله به بررسی مهمترین اخبار کوهنوردی در سالی که گذشت پرداخته ایم.

دومین صعود زمستانی ماناسلو پس از 39 سال

الکس تکسیکون، تنجن شرپا، پاسانگ نوربو شرپا، مینگتمبا شرپا، چهپال شرپا، پمبا تاسی شرپا و گیالو شرپا در ابتدای فصل زمستان و در تاریخ 16 دی ماه به قله ماناسلو صعود کردند.

این خبر غافلگیرکننده بود، زیرا تکسیکون برنامه‌ای برای صعود قله اعلام نکرده بود. تیم بین‌المللی از سرعت باد پایین‌تر بهترین استفاده را کرد و در اولین تلاش خود به بالای کوه در اوایل این هفته به سرعت پیشرفت کرد. آنها چهارشنبه شب را در کمپ ۲ گذراندند، قبل از اینکه روز پنجشنبه به ارتفاع ۶۹۰۰ متری بروند، جایی که تیم کمپ ۳ را برقرار کرد.

%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%D9%88 %D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

سیمونه مورو در تیم قله حضور نداشت. کهنه سرباز ۸۰۰۰ متر ی ها در زمستان روز سه شنبه در راه کمپ ۲ به دلیل مشکل گوارشی ناتوان کننده از ادامه مسیر اجتناب کرده بود.

اولین صعود زمستانی ماناسلو در طول زمستان ۱۹۸۳-۱۹۸۴ توسط کوهنوردان لهستانی انجام گرفته بود. در آن سال تیم لهستان به سرپرستی کورنیزوسکی مسیر تیرول را دنبال کرد. در ۱۲ ژانویه ۱۹۸۴ماسیژ بربکا و ریزارد گاجوسکی از اعضای تیم اولین صعود زمستانی ماناسلو را به انجام رساندند.

کریستین هاریلا و صعود به 14 هشت هزار متری در 92 روز

کریستین هاریلا با صعود به دو قله باقیمانده خود از پروژه سال قبلش آغاز کرد و توانست در اولین مرحله به قلل شیشاپانگما و چوآیو دست یابد. به نظر می رسید پروژه او تمام شده باشد اما این زن شگفت انگیز غوغای جدیدی در سر داشت. وی توانست در مدت زمان 92 روز به مجموعه 14 قله هشت هزار متری صعود کند. هزینه این پروژه بیش از یک میلیون دلار برآورده شده است.

مرگ محمد حسن در کی2

برخی ماه ها منتظر این صعود بودند. آنها یک پنجره کوچک داشتند: سرانجام بادها در صبح روز 26 ژوئیه آرام شدند و به تیم ها اولین فرصت برای صعود به قله K2، پادشاه کوه ها، در منطقه تحت کنترل پاکستان در کشمیر داده شد.

محمد حسن، یک باربر پاکستانی که وظیفه حمل تجهیزات برای تیم تثبیت طناب را داشت، در حالی که در جایی بین کوهنوردان کهنه کار و هاریلا قرار داشت، از ارتفاعات سرد بالا رفت.

آن شب او را وارونه، آویزان در ارتفاع ۲۷۰۰۰ پایی، آویزان بر فراز پرتگاه، با صورت مدفون در برف پیدا کردند.

64e30478b698ac0019ddc28e
فرزندان به جا مانده از محمدحسن

مرگ او صنعت کوهنوردی را در هفته های آینده متزلزل کرد و در نهایت در سرتاسر جهان خبرساز شد. کوهنوردانی که در آن روز به قله K2 رسیدند، در قلب بحثی تلخ قرار گرفتند. گمانه‌زنی‌ها در حالی مطرح شد که مردم بحث می‌کردند که آیا مردی در ارتفاع بیش از 8000 متر از سطح دریا می‌توانست از کوه کوه‌ها نجات پیدا کند – یا اینکه طمع افتخار بیش از 100 کوهنورد را کور کرده و محمد را روی یخها رها کردند.

محمد که برای دوستانش به نام مهسان شناخته می شود، در اوایل ۲۰ سالگی مردی خجالتی و ساکت بود که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ با یک کوهنورد نروژی به نام جوتا ونسا تورکل آشنا شد.

امسال اولین سالی بود که محمد به عنوان باربر ارتفاع بالا مشغول به کار شده بود و به نظر برخی از کوهنوردان صعود به قله در اولین حضور منطقی به نظر نمی رسید.

خط مخفی در ترچ میر

کازویا هیراید و کنرو ناکاجیما کوهنوردان ژاپنی پس از انجام اولین صعود از جبهه شمالی تیریچ میر به ارتفاع ۷۷۰۸ متر به ژاپن بازگشتند.

در سال ۲۰۰۱، هیرایده متوجه شد که جبهه شمالی تیریچ میر کاوش نشده است. به گفته هیرایده، این مکان ناشناخته بود، زیرا یک منطقه کوهستانی اطراف آن را احاطه کرده بود و دیواره شمالی را پنهان می کرد.

IMG 2615

این دو ژاپنی در دومین روز صعود خود به یخچالی در مقابل جبهه شمالی تیریچ میر رسیدند. ناکاجیما در حالی که به دیواره بزرگ شمالی فکر می کرد به هیراید گفت که هیجان زده است که بالاخره صعود را آغاز می کند.

در روز سوم شروع از کمپ اصلی، با وجود مه غلیظ از صبح زود شروع به بالا رفتن از دیواره کردند.

در روز ششم، آنها در ارتفاع ۷۲۰۰ متری اردو زدند و قله را هدف گرفتند. هیرایده گفت: «این بهترین روز از زمانی بود که کمپ اصلی را ترک کردیم و در شرایط عالی به قله رسیدیم.

پس از صعود به قله، فرود برگشت به کمپ اصلی دو روز طول کشید. آنها نام این مسیر را “خط مخفی” گذاشتند. این اولین مسیر در جبهه شمالی تیریچ میر است.

معجزه آناپورنا

آنوراگ مالو، کوهنورد هندی در خطرناک ترین بخش آناپورنا، خطرناک ترین کوه نپال، به شکاف سقوط کرد. شاهدان این سقوط را مرگبار دانستند. وقتی سه روز بعد امدادگران به محل حادثه رسیدند، از زنده بودن او غافلگیر شدند.

anurag rescue

سپس سفری در چندین بیمارستان انجام شد که در آن پزشکان توانستند او را برخلاف همه احتمال ها زنده نگه دارند.

مالو در بیمارستان از خواب بیدار شد، اما همچنان با ماه‌ها بهبودی و جراحی‌های زیادی مواجه بود. دیروز او بالاخره دوباره خانه خانوادگی خود را در کیشانگره راجستان دید. او داستان منحصر به فردی برای به اشتراک گذاشتن دارد.

گاشربروم 4 و غم بزرگ

در سال جاری دنیای کوهنوردی یکی از بهترین های خود را از دست داد. سرگئی نیلوف و دیمیتری گلوچنکو به دنبال صعود خط الراس جنوب شرقی گاشربروم 4 بودند.

در ۳۱ آگوست و در ارتفاع ۷۶۸۴ متری پس از یک روز صعود، نفرات تیم یک سکوی کوچک برای برپایی چادر پیدا کردند. این سکو باید با برف و سنگ مسطح می شد. محل چادر مناسب نبود و از سنگ سست و یخ سخت تشکیل شده بود.

برای محکم کردن چادر یک کارگاه زده شد و پس از برقراری چادر، دیمیتری و سرگئی به داخل چادر رفته و خود را به کارگاه نیز متصل کردند.

آنها شروع به چای خوردن کردند اما بعدا معلوم شد که چادر در حال لیز خوردن است و نمی شود شب را به این شکل سپری کرد.

سرگئی انتهای طناب را گرفت و خود را از کارگاه جدا کرد تا برای تثبیت چادر بیرون برود. او سپس طناب را برای دیمیتری پرت می کند تا خود را به کارگاه متصل کند. دیمیتری شروع به جمع کردن لوازم می کند زیرا خطر بیرون ریختن آنها وجود داشت. در همین لحظه دیمیتری فریاد می زند:”من در حال سقوط هستم”

قبل از اینکه آنها بتوانند واکنشی نشان دهند دیمیتری به همراه چادر و تجهیزات به داخل سراشیبی سر می خورد و داخل یک دهلیز می افتد.

سرگئی در همین نقطه بدون تجهیزات و چادر و همطناب خود مانده و تا صبح صبر می کند. او در روز بعد با ۱۵ متر طناب در خط امتداد سقوط چادر به پایین فرود می رود. او پس از فرود جسد دیمیتری را پیدا کرده و درون چادر می پیچد و سپس شروع به جمع کردن تجهیزات باقی مانده می کند.

img

از اینجا به بعد ۵ روز طول می کشد که سرگئی به تنهایی تا بیس کمپ بازگردد. وی این مسیر را بدون غذا و نوشیدنی طی کرد و شب را در دو کیسه خواب باقی مانده گذراند.

دیمیتری یکی از باهوش ترین کوهنوردان نسل خود بود که خانواده ای شامل یک همسر و دو فرزند از خودش به جای گذاشت. کوچکترین فرزند وی ماشا تنها ۶ ماه دارد و فرزند بزرگ او به نام اولیا نیز ۱۲ ساله است.

۴ کوهنورد قربانی بهمن شیشاپانگما

یکی از اخبار غم انگیز سال جاری نیز جان باختن 4 کوهنورد در شیشاپانگما در اثر بهمن بود. آنا گوتو، میگمار شرپا، جینا رزوسیدلو و تنجن لاما در این حادثه جان خود را از دست دادند.

tenjen sherpa wjq8udjfrnbzbmewztgwvo2lpho8esfxj6ql75il

تنجن لاما شرپا کریستین هاریلا را در صعود سرعتی سه ماهه او در ۸۰۰۰ متری ها همراهی کرده بود. وی پس از پایان کار با هاریلا در K2 در ماه ژوئیه، به کار برای Seven Summit Treks بازگشت. او قبلاً در پاییز امسال به ماناسلو و دائولاگیری نیز صعود کرده بود.

یک صعود فوق العاده در ژانو

دیواره ژانو مشهور به دیواره سایه ها از چالشی ترین صعودهای ارتفاع بالا محسوب می شود. در سال جاری سه کوهنورد امریکایی توانستند مسیری جدید آنهم به سبک آلپی و در مدت زمان کوتاه 5 روز باز کنند.

به گفته آلن روسو یکی از نفرات تیم، این مسیر در بخش هایی با مسیر روسیه در سال ۲۰۰۴ و در ۲۰۰ متر آخر که به خط الراس نهایی با خط الراس جنوب غربی مشترک است.

1697698175110 1

روسو در شبکه های اجتماعی نوشت” بالاخره در یک تلاش ۷ روزه از بیس کمپ به بیس کمپ این کار را انجام دادیم. همنورد وی جکسون مارول نیز تایید کرد که صعود آنها به سبک سبکبار انجام شده است.

روسو نوشت: سخت ترین و پرشیب ترین قسمت مسیر از ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ متری بود. این بخش عمودی از جبهه شمالی ژانو قبلا صعود نشده بود. اینجا بود که ما بخش هایی از دشوارترین صعودهای ترکیبی را پشت سر گذاشتیم.

این تیم مسیر جدید را “Round Trip Ticket.” به معنای بلیط رفت و برگشت گذاشته است.

این سومین تلاش کوهنوردان امریکایی، آلن روسو، مت کورنل و جکسون مارول در طول سه سال گذشته روی این جبهه بود.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

یک نظر در “مهمترین اخبار کوهنوردی در سال 2023

  1. ستاره درخشش گفت:

    مطالبتون بسیار عالی و بینظیره جناب جباریان عزیز .موفق و سربلند باشید
    و همچنین خسته نباشیدِ ویژه خدمت شما و سپاس فراوان بابت زحماتتون و وقت و انرژی که میذارید برای اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار کوهنوردی . خیلی ازتون ممنون و مرسی که هستید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید