سلامت

کاهش وزن اصولی [گام ها، نکات و قواعد]

کاهش وزن اصولی [گام ها، نکات و قواعد]

0
(0)

صدها رژیم غذایی مد روز، برنامه های کاهش وزن و کلاهبرداری های آشکار وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند. با این حال، اساس کاهش وزن اصولی و موفق، یک رژیم غذایی سالم و با کالری کنترل شده به همراه با افزایش فعالیت بدنی است. برای کاهش وزن موفق و طولانی مدت، باید تغییرات دائمی در سبک زندگی و عادات سلامتی خود ایجاد کنید. در این مقاله به همه نکاتی که در این رابطه باید بدانید اشاره خواهیم کرد. با موج کوه همراه باشید.

شش استراتژی برای کاهش وزن اصولی

1. مطمئن شوید که واقعا آماده هستید

کاهش وزن اصولی و طولانی مدت به زمان و تلاش – و تعهد طولانی مدت نیاز دارد. در حالی که نمی خواهید کاهش وزن را برای مدت نامحدود به تعویق بیندازید، باید مطمئن شوید که آماده ایجاد تغییرات دائمی در عادات غذایی و فعالیت هستید. سوالات زیر را از خود بپرسید تا به شما در تعیین آمادگی خود کمک کند:

 • آیا برای کاهش وزن انگیزه دارم؟
 • آیا فشارهای دیگر بیش از حد حواس من پرت شده است؟
 • آیا از غذا به عنوان وسیله ای برای مقابله با استرس استفاده می کنم؟
 • آیا آماده یادگیری یا استفاده از راهبردهای دیگر برای مقابله با استرس هستم؟
 • آیا برای مدیریت استرس به حمایت دیگری نیاز دارم – چه از طرف دوستان یا متخصصان؟
 • آیا مایل به تغییر عادات غذایی هستم؟
 • آیا مایل به تغییر عادات فعالیت هستم؟
 • آیا من برای ایجاد این تغییرات وقت دارم؟

در صورت نیاز به کمک برای مقابله با عوامل استرس زا یا احساساتی که به نظر می رسد مانع آمادگی شما هستند، با پزشک خود صحبت کنید. وقتی آماده باشید، هدف گذاری، متعهد ماندن و تغییر عادات برایتان آسان تر خواهد بود.

2. انگیزه درونی خود را پیدا کنید

هیچ کس دیگری نمی تواند باعث کاهش وزن شما شود. شما باید رژیم غذایی و ورزش را تغییر دهید تا خود را راضی نگه دارید. چه چیزی به شما انگیزه می دهد تا به برنامه کاهش وزن خود پایبند باشید؟

فهرستی از آنچه برای شما مهم است تهیه کنید تا به شما در حفظ انگیزه و تمرکز کمک کند، خواه تعطیلات آینده باشد یا سلامت کلی بهتر. سپس راهی پیدا کنید تا مطمئن شوید که می توانید در لحظات وجود وسوسه، انگیزه خود را مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک یادداشت دلگرم کننده برای خود در درب انبار یا یخچال بگذارید.

در حالی که برای کاهش وزن اصولی باید مسئولیت رفتار خود را بپذیرید، داشتن حمایت از نوع مناسب نیز به شما کمک خواهد کرد. افرادی را برای حمایت از خود انتخاب کنید که با روش های مثبت، بدون شرم، خجالت یا خرابکاری، شما را تشویق کنند.

در حالت ایده‌آل، افرادی را بیابید که به نگرانی‌ها و احساسات شما گوش می‌دهند، زمانی را با شما ورزش می‌کنند یا منوهای سالم ایجاد می‌کنند، و اولویت‌هایی را که برای ایجاد یک سبک زندگی سالم‌تر قائل شده‌اید به اشتراک می‌گذارند. گروه پشتیبانی شما همچنین می تواند مسئولیت پذیری را ارائه دهد، که می تواند انگیزه ای قوی برای پایبندی به اهداف کاهش وزن شما باشد.

اگر ترجیح می دهید برنامه های کاهش وزن خود را خصوصی نگه دارید، با وزن کشی های منظم، ثبت رژیم غذایی و پیشرفت ورزش خود در یک ژورنال، یا پیگیری پیشرفت خود با استفاده از ابزارهای دیجیتال، پاسخگوی خودتان باشید.

3. اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

ممکن است تعیین اهداف واقعی کاهش وزن بدیهی به نظر برسد. اما آیا واقعاً می دانید چه چیزی واقع بینانه است؟ در درازمدت، کم کردن 1 تا 2 پوند (0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته هوشمندانه است. به طور کلی برای کاهش 0.5 تا 1 کیلوگرم، باید 500 تا 1000 کالری بیشتر از مصرف روزانه خود از طریق رژیم غذایی کم کالری و فعالیت بدنی منظم بسوزانید.

بسته به وزن شما، 5 درصد از وزن فعلی شما ممکن است یک هدف واقعی حداقل به عنوان یک هدف اولیه باشد. اگر 82 کیلوگرم وزن دارید، 4 کیلوگرم می تواند منطقی باشد. حتی این میزان کاهش وزن می تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلات مزمن سلامتی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع 2 کمک کند.

وقتی اهدافی را تعیین می کنید، هم به اهداف فرآیند و هم به اهداف نتیجه فکر کنید. “هر روز به مدت 30 دقیقه پیاده روی کنید” نمونه ای از یک هدف فرآیندی است. “کاهش 5 کیلو” نمونه ای از یک هدف نتیجه است. داشتن یک هدف نهایی ضروری نیست، اما باید اهداف فرآیندی را تعیین کنید زیرا تغییر عادات کلید کاهش وزن اصولی و طولانی مدت است.

ضمنا توجه داشته باشید که هدف از کاهش وزن صرفا یک عدد نیست بلکه رسیدن به ترکیب بدنی بهتر، یا عملکرد بهتر ورزشی می تواند باشد. پس کم کردن وزن با از دست دادن مقدار زیادی عضله به نفع شما نخواهد بود.

4. از غذاهای سالمتر لذت ببرید.

اتخاذ یک سبک جدید غذایی که باعث کاهش وزن می شود باید شامل کاهش کل کالری دریافتی شما باشد. اما کاهش کالری نیازی به کنار گذاشتن طعم، رضایت یا حتی سهولت در تهیه غذا ندارد.

یکی از راه هایی که می توانید کالری دریافتی خود را کاهش دهید، مصرف بیشتر غذاهای گیاهی – میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است. برای تنوع تلاش کنید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند بدون اینکه از طعم و مزه یا تغذیه دست بکشید.

کاهش وزن خود را با این نکات آغاز کنید:

 • روزانه حداقل چهار وعده سبزیجات و سه وعده میوه بخورید.
 • غلات تصفیه شده را با غلات کامل جایگزین کنید.
 • از مقادیر متوسطی از چربی های سالم مانند روغن زیتون، روغن های گیاهی، آووکادو، آجیل، کره آجیل و روغن آجیل استفاده کنید.
 • شکر را تا حد امکان کاهش دهید و به جای آن بیشتر از قندهای طبیعی استفاده کنید.
 • محصولات لبنی کم چرب و گوشت و مرغ بدون چربی را در مقادیر محدود و کنترل شده در رژیم غذایی خود جای دهید.
کاهش وزن اصولی

5. فعال شوید و فعال بمانید.

در حالی که می توانید بدون ورزش وزن کم کنید، فعالیت بدنی منظم به اضافه محدودیت کالری می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. ورزش می تواند به سوزاندن کالری های اضافی که نمی توانید به تنهایی از طریق رژیم غذایی کاهش دهید، کمک کند.

ورزش همچنین فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله می توان به تقویت خلق و خو، تقویت سیستم قلبی عروقی و کاهش فشار خون اشاره کرد. ورزش همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند. به نقل از mayoclinic مطالعات نشان می دهد افرادی که کاهش وزن خود را در طولانی مدت حفظ می کنند، فعالیت بدنی منظمی دارند.

میزان کالری سوزی به دفعات، مدت و شدت فعالیت های شما بستگی دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش چربی بدن، ورزش هوازی ثابت – مانند پیاده‌روی سریع – برای حداقل 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته است. برخی از افراد ممکن است برای کاهش وزن و حفظ آن کاهش وزن، به فعالیت بدنی بیش از این نیاز داشته باشند.

هر حرکت اضافی به سوزاندن کالری کمک می کند. در مورد راه هایی فکر کنید که می توانید فعالیت بدنی خود را در طول روز افزایش دهید، اگر نمی توانید در یک روز خاص به ورزش رسمی بپردازید. به عنوان مثال، به جای استفاده از آسانسور، چندین بار از پله ها بالا و پایین بروید، یا هنگام خرید اتومبیل خود را در انتهای محوطه پارک کنید.

6. دیدگاه خود را تغییر دهید

اگر می خواهید مدیریت وزن طولانی مدت و موفقی داشته باشید، خوردن غذاهای سالم و ورزش تنها برای چند هفته یا حتی چند ماه کافی نیست. این عادات باید تبدیل به یک روش زندگی شود. تغییرات سبک زندگی با نگاهی صادقانه به الگوهای غذایی و برنامه روزانه شما شروع می شود.

پس از ارزیابی چالش‌های شخصی خود برای کاهش وزن، سعی کنید یک استراتژی برای تغییر تدریجی عادات و نگرش‌هایی که تلاش‌های گذشته شما را خراب کرده است، ایجاد کنید. سپس از شناخت چالش‌های خود فراتر بروید – برای اینکه اگر می‌خواهید یک بار برای همیشه در کاهش وزن موفق شوید، چگونه با آنها برخورد خواهید کرد.

به احتمال زیاد گاه به گاه شکست خواهید خورد. اما به جای اینکه پس از یک شکست کاملاً تسلیم شوید، روز بعد به سادگی شروع کنید. به یاد داشته باشید که در حال برنامه ریزی برای تغییر زندگی خود هستید. این به یکباره اتفاق نمی افتد. به سبک زندگی سالم خود پایبند باشید. مطمئن باشید که نتایج این تلاش ارزشش را خواهد داشت.

کاهش وزن اصولی در یک ماه

با توجه به منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، 1 تا 2 پوند (تقریبا 0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته کاهش وزن درست به شمار می رود. این بدان معناست که به طور متوسط هدف گذاری برای کاهش وزن 4 تا 8 پوندی در ماه (2 تا 4 کیلوگرم) یک هدف سالم است. برای کم کردن این مقدار باید به صورت روزانه دریافتی کالری شما بین 500 تا 1000 کالری کمتر از میزان مصرفتان باشد.

چه مقدار کاهش وزن خطرناک است

همانطور که گفتیم و بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان کاهش 500 گرم تا 1 کیلوگرم در هفته یک نرخ سالم و ایمن محسوب می شود. از دست دادن وزن بیش از این خیلی سریع در نظر گرفته می شود و می تواند شما را در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله از دست دادن عضله، سنگ کیسه صفرا، کمبودهای تغذیه ای و کاهش متابولیسم قرار دهد.

رایجترین راهها برای کاهش وزن سریع ورزش زیاد یا پیروی از رژیم های با کالری بسیار کم است. اکثر مردم هم معمولا گزینه یک رژیم غذایی بسیار کم کالری را ترجیح می دهند، زیرا راحتتر از ورزش کردن است.

با این حال توجه داشته باشید که در هفته های اول رژیم ممکن است بیش از یک کیلوگرم وزن کم کنید. این برای دوره اولیه کاملا طبیعی محسوب می شود. وزنی که در این مدت از دست می دهید معمولا “وزن آب ” نامیده میشود.

وقتی کالری کمتری نسبت به میزان سوزاندن بدنتان مصرف میکنید، بدن شما شروع به استفاده از ذخایر گلیکوژن خود می کند. گلیکوژن موجود در بدن شما به آب متصل است، بنابراین وقتی گلیکوژن را برای سوخت می سوزانید، بدن آب آن را آزاد می کند. به همین دلیل است که امکان دارد در هفته اول کاهش وزن نسبی بیشتری را تجربه کنید. به طور معمول در هفته های بعدی این میزان باید بین 0.5 تا 1 کیلوگرم تثبیت شود.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید