منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
کوه های جهان, کوهنوردی

المپ، کوه مقدس و جایگاه افسانه ای خدایان یونان

المپ، کوه مقدس و جایگاه افسانه ای خدایان یونان

1
(1)

کوه المپ خیلی بیشتر از یک کوه است. این یک دنیای کامل از زیبایی های طبیعی، تاریخ و اساطیر است. این برج با غرور، مانند یک برج غول پیکر در ارتفاع تقریباً 3000 متری، بدون هیچ گونه کوهی در اطراف که تسلط آن را به چالش می کشد، بالا می رود.

المپ یا المپیوس بلندترین کوه یونان است که در سراسر جهان عمدتاً به دلیل بافت اساطیری آن شناخته شده است. در مرتفع‌ترین قله‌اش، میتیکاس، که ارتفاع آن به 2916 متر می‌رسد، دوازده خدای المپیا بر اساس دین یونانیان باستان زندگی می‌کردند. این کوه همچنین دومین کوه بلند در بالکان (پس از ریلا در بلغارستان) و در کل منطقه اروپا، در حد واسط آلپ تا قفقاز به شمار می رود.

کوه المپوس بر مرزهای مقدونیه و تسالی تسلط دارد، با مجموعه ای از قله ها که شیارهای عمیقی را در خود جای داده اند، که در اطراف آن منطقه ای از تنوع زیستی استثنایی گسترش یافته است. برای حفاظت از این میراث منحصر به فرد، در اوایل سال 1938 این منطقه به عنوان اولین پارک ملی یونان اعلام شد.

در دامنه کوه المپ، در 5 کیلومتری دریا، دیون، شهر مقدس مقدونی ها قرار دارد که به زئوس و دوازده خدای یونانی تقدیم شده است. دوران شکوفایی این شهر بین قرن پنجم پیش از میلاد تا قرن پنجم میلادی ذکر شده است.

کاوش‌هایی که از سال 1928 آغاز شد و تا امروز ادامه دارد، یافته‌های غنی از محوطه‌های باستان‌شناسی و تاریخی را نشان داد که قدمت آن‌ها به دوران مقدونی، هلنیستی و رومی بازمی‌گردد، که می‌توانید آن‌ها را در موزه باستان‌شناسی دیون بیابید.

پیمبلیا و لویترا، دو شهر باستانی دیگر در منطقه کوه المپوس، مربوط به اسطوره اورفئوس و اورفیک هستند.

این کوه در سال های اشغال ترکیه، مخفیگاه و پایگاه دزدان و ارابه سواران معروف بود. در سالهای اخیر، پس از سال 1900، راهزنان در اینجا فعالیت می کردند. در طول تهاجم آلمان در سال 1941، ارتش یونان به همراه واحدهایی از نیوزلندی ها و استرالیایی ها نبردهای بزرگی را در این منطقه پیگیری نمود و بلافاصله پس از آن، مقاومت ملی یونان از این ناحیه به عنوان پایگاه استفاده کرد.

پناهگاه همه انقلاب های گاه و بی گاه، صومعه مقدس آگیوس دیونیسیوس در کوه المپ بود که در زمان اشغال آلمان توسط نیروهای آلمانی از پایه منفجر شد.

در سال های اخیر کارهای مرمت و بازسازی صومعه قدیمی انجام شده است. در داخل کاتولیکوس صومعه که قبلاً بازسازی شده است، مقبره آگیوس دیونیسیوس قرار دارد.

کسی که برای اولین بار به قله کوه افسانه ای المپ، میتیکاس صعود کرد، کریستوس کاکالو، یک شکارچی و لوتیز محلی بود که دو کوهنورد سوئیسی، عکاس معروف فردریک بواسوناس و همراهش، دانیل باود-بووی، را در اوت 1913 به آنجا هدایت کرد.

هر ساله هزاران دوستدار طبیعت از کوه المپوس دیدن می کنند تا از نزدیک جذابیت طبیعت آن را تحسین کنند و از گشت و گذار در دامنه های آن لذت ببرند. حتی تعداد بیشتری از کوهنوردان و کوهپیما ها از هر گوشه ای از کره زمین برای صعود قله های آن، به ویژه میتیکاس ، محل اقامت دوازده خدای یونانی، جمع می شوند.

میتیکاس، بلندترین قله المپ
میتیکاس، بلندترین قله المپ

افسانه کوه المپ

کوه المپوس خانه اسطوره ای 12 خدا در تاریخ یونان باستان بود. طبق این افسانه، این کوه پس از تایتانوماکی، یک نبرد حماسی بین خدایان جوان المپیا و تایتان ها ایجاد شد. هنگامی که خدایان المپیا در نبرد پیروز شدند، خانه باشکوه جدید خود را ایجاد کردند – کوه المپ. این کوه توسط ابرهایی پوشیده شده بود که مدام قله های آن را پنهان می کردند.

همه 12 خدای المپیا در کوه ساکن بودند. زئوس و همسرش هرا، آتنا، آرتمیس، پوزیدون، آپولون، هستر، دمتر، آفرودیت، هرمس، آرس و هفائستوس. آنها هر روز در کاخ زئوس در پانتئون ملاقات می کردند تا درباره سرنوشت موجودات فانی صحبت کنند. در زیر پانتئون تخت زئوس قرار داشت – که امروزه به نام استفانی شناخته می شود – جایی که او بر خدایان و انسانها حکومت می کرد و صاعقه هایی را برای کسانی که از او نافرمانی می کردند می فرستاد.

کلمه Olympus واژه ای پیش از یونانی است و احتمالاً به معنای کوه بوده است. شکل آن، جذابیت طبیعت متنوع و متغیر آن، و قله های بلند آن، مملو از مه و ابرهای کم ارتفاعی که اغلب طوفان به بار می آورند، هیبت و تحسین را به انسان ماقبل تاریخ منتقل می کرد که در دامنه کوه و در عصر آهن آنجا زندگی می کرد. بعید نیست که این اولین ساکنان افسانه هایی را خلق کرده باشند که بعداً دوازده خدای یونانیان باستان را به وجود آوردند.

در اطراف کوه المپ و المپ سفلی، پای آن، شهرهای مهم و پناهگاه های دوران باستان توسعه یافته است. مهمترین مکان مذهبی به زئوس المپیا اختصاص داده شده بود.

قله های همیشه پوشیده از برف و با شکوه کوه المپ به طور طبیعی در روح یونانیان باستان هیبت را برانگیخت و مکانی مقدس به حساب می آمد.

بنابراین، از میان انبوه خدایان و قهرمانان اساطیر یونان، اجداد باستانی یونانیان دوازده نماینده، پرمعنا و نمادین را برگزیدند و آنها را به عنوان محافظان و داوران خود در کاخ المپیا در بلندترین قله میتیکاس قرار دادند. قله ای که به خاطر قداستش هرگز پا بر آن نگذاشتند. آنها به قله‌های آگیوس آنتونیوس و پیامبر ایلیا صعود کردند و در آنجا هدایای خود را گذاشتند.

تاریخ مدرن کوه

از کوه المپ در دوره اشغال ترکیه یاد شده است. در این نقطه، با توجه به اینکه منطقه وسیع تر آن از زمان های قدیم، میدان جنگ برای کنترل دسترسی از تسالی به مقدونیه بود، یک تاریخ پرتلاطم را پشت سر گذاشت.

این کوه در زمان اشغال ترکیه محل اختفا و پایگاه دزدان و ارابه سواران معروف بود.

کوه المپوس و مقدونیه غربی به علفزار المپوس تبدیل شدند و اولین فرمانده شناخته شده آن پانوس زیدروس بود. در قرن هجدهم، ترک ها مجبور شدند ارابه سواران ترکالوان را که روستاهای مقدونیه را ویران می کردند، جایگزین کنند. با این حال، ارابه سواران المپ تا زمان تسلیم شدن به علی پاشا، از جنگ در خشکی و دریا دست برنداشتند.

با این حال، منطقه کوه المپ نتوانست به مرزهای دولت جدید یونان بپیوندد و تا سال 1878 دو قیام دیگر دنبال شد، زمانی که یک انقلاب بزرگ آغاز آزادی منطقه را رقم زد.

در طول جنگ جهانی دوم، نبردهای اساسی در کوه المپ بین آلمان و یونان و نیروهای متفقین رخ داد. راهزنان از ابتدای قرن بیستم تا سالهای اول پس از آزادی در آنجا فعالیت می کردند.

در طول تهاجم آلمان در سال 1941، ارتش یونان و واحدهای نیوزلندی و استرالیایی نبردهای مهمی را انجام دادند. پس از اینکه مقاومت ملی در آنجا مخفی شد، جرقه کمی بعد در لیتوکورو روشن شد که منجر به جنگ داخلی غم انگیز شد.

Oropediolympou

چگونه به کوه المپوس برسیم؛ خانه خدایان المپیک

کوه المپوس تقریباً در وسط سرزمین اصلی یونان واقع شده است. از طریق راه‌آهن و شبکه راه‌آهن ملی آتن-تسالونیکی و از جاده‌های روستایی که شهرها و روستاهای اطراف کوه را به هم متصل می‌کنند، به راحتی قابل دسترسی است. نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی تسالونیکی است و نزدیک‌ترین ایستگاه‌های قطار به المپوس در لاریسا و لپتوکاریا قرار دارد.

اگر می خواهید با هواپیما به کوه المپوس برسید، می توانید از فرودگاه بین المللی آتن به فرودگاه مقدونیه در تسالونیکی سوار شوید و بقیه مسافت را با ماشین، اتوبوس یا قطار طی کنید.

برای رسیدن به کوه المپوس از آتن با قطار، می توانید سوار قطار معمولی یا بین شهری از آتن به لاریسا شوید.

با اتوبوس می توانید با طی مسیر 390 کیلومتر از آتن به الاسونا به کوه المپوس دسترسی پیدا کنید. اگر نقطه شروع شما پایتخت یونان نیست، بدانید که فاصله بین تسالونیکی و الاسونا 150 کیلومتر، از کاریا تا الاسونا 36 کیلومتر و از کوکونوپولوس تا الاسنا 22 کیلومتر است.

فرض کنید شما یک وسیله نقلیه برای خود دارید. در این صورت، می‌توانید از طریق جاده ملی آتن-لاریسا که 350 کیلومتر امتداد دارد و از طریق جاده استانی لاریسا-الاسونا که حدود 40 کیلومتر است به الاسونا برسید.

کوهنوردی و کوهپیمایی در کوه المپ یونان

المپوس بدون شک معروف ترین کوه یونان برای پیاده روی است. ارتفاع چشمگیر، جذابیت افسانه ای و دسترسی آسان آن را به جاذبه ای برای هزاران بازدید کننده از هر گوشه جهان تبدیل کرده است.

جاده ها و مسیرهای متعددی که از توده کوه می گذرند، شبکه ای که در بیشتر آن به خوبی حفظ شده است، به کوهنورد و بازدیدکننده ای که علایق یا دانش خاصی برای کوهنوردی ندارد، اجازه می دهد تا المپوس، انواع گیاهان و جانوران و زیبایی های طبیعی منطقه را مشاهده کند.

مسیر اصلی تریل در اینجا با درجه سختی اروپایی E4 است که از لیتوچورو به سمت قله ها به سمت غرب از طریق تنگه انیپه حرکت می کند، . همچنین تریل ملی O2 وجود دارد که مرتفع ترین قله ها را به جنوب با پلیون متصل می نماید.

در بسیاری از مکان‌ها، مکان‌های نشستن در نزدیکی چشمه‌ها و فواره‌ها لحظات استراحت و تفکر را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند. سازمان جنگلداری تابلوهای اطلاعاتی همراه با نقشه پارک ملی و دستورالعمل های مفید در نقاط مختلف قرار داده است.

طرفداران باتجربه کوهنوردی که زمان کافی در اختیار دارند، می توانند به صورت ایده آل از مسیر دوم به قله بلند کوه صعود کرده و از مسیر اول پایین بیایند و یک شب را در اقامتگاه ها بمانند.

صعود از کوه المپ: مسیرهای رسیدن به خدایان یونانی

برای کوهنوردان، توده کوه المپ کیک را به عنوان یکی از جذاب ترین نقاط به حساب می آورد. مسیرهایی با دقت سازماندهی شده و پناهگاه های خوبی نیز در منظقه وجود دارد. مسیرهای کوهنوردی در کوه المپوس از لیتوکورو، دیون و پترا شروع می شود.

صعودهای تابستانی بر روی کوه افسانه ای خدایان المپیا معمولاً از ابتدای ژوئن شروع می شود و در پایان سپتامبر به پایان می رسد. فصلی است که پناهگاه‌های زیر قله‌ها باز هستند و آب و هوا اجازه می‌دهد بدون تجهیزات برفی و تجربه کوهنوردی که زمستان نیاز دارد، صعود کنید.

دو مسیر زیبا برای کاوش در المپبوس پیریا از لیتوچورو شروع می شود و به قله های کوه می رسد. اولی دره انیپئوس را دنبال می کند. پس از حدود پنج ساعت پیاده روی سخت، پس از عبور از صومعه آگیوس دیونیسیوس، بازدیدکننده به «پریونیا» در ارتفاع 1100 متری می رسد.

در آنجا می توانید یک کارخانه چوب بری پیدا کنید که قبلاً کار می کرد و امروزه یک رستوران زیبا برای غذا، چشمه ای با آب روان و پارکینگ های فراوان وجود دارد. به همان مکان، در «پریونیا»، می‌توان به طور جایگزین با ماشین پس از یک مسیر 18 کیلومتری به رسید.

کوهنورد از «پریونیا»، مسیر مشخص اروپایی «E4» را در حدود دو ساعت و نیم طی می‌کند، از طریق مسیری با زیبایی منحصربه‌فرد، به پناهگاه اصلی المپوس، «اسپیلیوس آگاپیتوس» در ارتفاع 2100 متری می‌رسد. .

در آنجا افرادی که کوهنوردی می کنند می توانند استراحت کنند، ناهار بخورند یا حتی شب را بگذرانند که رایج ترین راه حل است. از پناهگاه، مسیر E4 ادامه می‌یابد و در حدود دو ساعت و نیم به قله‌های المپوس منتهی می‌شود.

در جاده پریونیا، در 10 کیلومتری لیتوچورو، در موقعیت «استاوروس»، پناهگاه «دیم» وجود دارد. Bundolas در ارتفاع 944 متری که پس از ساخت جاده عمدتاً به عنوان رستوران فعالیت می کند.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

گروه موج کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید