منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
کوهنوردی, اخبار, اخبار کوهنوردی, کوه های جهان

هزینه صعود به کی2 چقدر است؟

هزینه صعود به کی2 چقدر است

هزینه صعود به کی2 چقدر است؟

4.4
(9)

کی2 محبوبترین قله در بین خود کوهنوردان است و قطعا می توان گفت که همه کوهنوردان آرزو دارند از این کوه صعود کنند. اما از آنجایی که هر چیزی در جهان از پل اقتصاد می گذرد، صعود به کی2 نیز جدا از این مقوله نخواهد بود. پس حتی اگر بهترین کوهنورد هم باشید باز هم به مقدار کافی وجه نقد و معتبر جهانی نیاز دارید تا بتوانید به دیدار محبوب نایل شوید. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر هزینه های صعود به کی2 پرداخته ایم که با مطالعه آن به درک مناسبی از بودجه لازم خواهید رسید.

هزینه مجوز صعود به کی2 چقدر است؟

در آغاز قرن 21، مجوز کی2 برای یک تیم هفت نفره فقط 12000 دلار هزینه داشت. اما 11 سپتامبر 2001 همه چیز را تغییر داد. حمله به مرکز تجارت جهانی نیویورک و پنتاگون چندین کشور از جمله پاکستان را بی‌ثبات کرد. به همین دلیل در آن زمان بسیاری از کوهنوردان برنامه های خود را دوباره ارزیابی کردند.

مقامات پاکستان با کاهش 60 درصدی هزینه سفرهای 2003 واکنش نشان دادند. همین تیم هفت نفره اکنون فقط 7000 دلار پرداخت می کرد. تیم های بزرگتر به ازای هر عضو اضافی 1000 دلار پرداخت می کردند.

چند سال بعد، تعدیل جزئی انجام شد و هزینه مجوز به 1200 دلار برای هر عضو افزایش یافت. با این حال، این معامله در مقایسه با اورست ، ارزان بودن کی2 را کاملا مشخص می کرد. در آنجا، مجوز برای هر نفر 11000 دلار هزینه دارد. در نتیجه، تعداد زیادی از کوهنوردان مستقل هر تابستان در K2 جمع می شوند و مجوزهای مشترک و تدارکات کمپ پایه را به اشتراک می گذارند.

از سال 2023، اکسپدیشن های کی2 برای یک تیم هفت نفره 12000 دلار و برای هر عضو اضافی 3000 دلار پرداخت خواهند کرد. در واقع، این افزایش نیست، بلکه بازگشت به قیمت های سال 2001 است! اما البته، هزینه مجوز تنها یک هزینه برای سفر به K2 است. سایر هزینه ها در دو دهه اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

هزینه صعود به کی2 با تورهای محلی چقدر است؟

به گفته کرار حیدری از باشگاه آلپاین پاکستان، کوهنوردی که از اپراتورهای محلی برای مجوزها و تدارکات استفاده می کند، از جمله باربر در ارتفاع بالا (HAP) و اکسیژن مکمل، معمولاً بین 9000 تا 10000 دلار هزینه می کند. هزینه برای کسانی که بدون اکسیژن مکمل و باربر صعود می کنند، حتی کمتر خواهد بود. البته این هزینه منهای تجهیزات کوهنوردی و بلیط سفر است که منطقا به آن اضافه می شود.

در مقایسه، یک سفر به ماناسلو در نپال 11000 تا 12000 دلار هزینه دارد. این شامل هزینه های اضافی رایج، از جمله حمل هوایی هلیکوپتر، تدارکات، اکسیژن کمکی و پشتیبانی شرپا نمی شود.

با این هزینه های اضافی، یک کوهنورد باید انتظار داشته باشد که یک اکسپدیشن ماناسلو کمتر از 15000 دلار برای یک اکسپدیشن متوسط ​​و گاها 20000 دلار به بالا هزینه داشته باشد. با توجه به اینکه هزینه کوهنوردی ماناسلو برای هر نفر 450 دلار است، واضح است که پول زیادی به دولت تعلق نمی گیرد.

با توجه به قیمت Jasmine Tours، یکی از بزرگترین برگزارکنندگان تور کوهنوردی در پاکستان، خدمات همه جانبه را از اسلام آباد تا بیس کمپ کی2 و برگشت، شامل 60 روز خدمات و مجوز قله ، برای هر نفر 6000 دلار ارائه می دهد. البته به این هزینه باید یک سری از خدمات را هم اضافه کرد که حدودا 2-3 هزار دلار خواهد شد. این کمترین قیمت موجود به نظر می رسد.

هنگامی که نفرات در بیس کمپ قرار می گیرند، کوهنوردانی که از مسیر عادی استفاده می کنند باید از کسانی که طناب ها را تعمیر می کنند بپرسند که آیا کمکی لازم است. سپس آنها باید در مورد میزان حمایتی که استفاده خواهند کرد تصمیم بگیرند.

علی پوریک از Jasmine Tours توضیح می دهد: “باربر ارتفاع بالا یا HAP حدود 4000 تا 5000 دلار هزینه دارد که شامل پول تجهیزات و دستمزد روزانه او می شود.” اما هزینه نهایی با توجه به تجربه او متفاوت است. قیمت بطری های اکسیژن 500 تا 600 دلار است و برای یک ماسک و تنظیم کننده نیز همین مقدار خواهد بود.

هزینه صعود به کی2 با تورهای بین المللی چقدر است؟

تابستان 2022، پایونیر ادونچر (یک برگزار کننده میان رده نپالی) برای کی2 مبلغ 33500 دلار دریافت کرد. قیمت آنها شامل عرضه کپسول اکسیژن و یک شرپا برای هر مشتری بود. سخنگوی این شرکت گفت که افزایش هزینه های مجوز منجر به افزایش تقریبی 10 درصدی برای اکسپدیشن های 2023 و 2024 خواهد شد. پس می توان حدس زد که قیمت صعود به کی2 در سال 2024 از طرف این شرکت حدود 40 هزار دلار باشد.

اکثر برگزار کنندگان غربی قبلاً هزینه های 2023 خود را منتشر کرده اند. فورتن باخ ادونچر، یک اکسپدیشن کامل فلش چهار هفته ای را ارائه می دهد که شامل تمرین هایپوکسیک قبل از اکسپدیشن با قیمت حدود 60000 دلار است. گرت مدیسون 69500 ​​دلار دریافت می کند، در حالی که سامت کلایمب برای یک اکسپدیشن کامل 40500 دلار و برای یک سفر اولیه 19450 دلار دریافت می کند.

گران‌ترین تجهیزها سفرهای مناسبی را ارائه می‌دهند که در آن هر کالا قیمت خاصی دارد. اینها معمولاً از 100000 دلار فراتر می روند.

هلی کوپترها

برای کوهنوردان خودکفا، کی2 در واقع بسیار ارزان است. هزینه متوسط ​​مجوز حتی پس از افزایش نیز یکی از دلایل می باشد، اما تنها دلیل نیست. کوهنوردی در قراقورام مستلزم امکانات و تجهیزات سخت گیرانه تری در بیس کمپ است، زیرا همه چیز باید حمل شود. هلیکوپترها برای هر پرواز حدود 20000 دلار هزینه دارند و تنها گزینه ای برای نجات هستند یا گاهی اوقات زمانی که مشتریان ثروتمند می خواهند از یک سفر طولانی مدت به بیس کمپ اجتناب کنند.

محدودیت های بیشتر

سند صادر شده توسط در سال 2023 دولت گیلگیت-بالستان شامل مقررات جدید و همچنین افزایش هزینه مجوز است. اینها همه کوه های کشور را تحت تاثیر قرار خواهند داد. حداکثر تعداد اعضای اکسپدیشن اکنون به 15 نفر محدود شده است. این تلاش آشکاری برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد در روزهای قله است و ممکن است اپراتورهای قدرتمند را از اشغال تمام فضای موجود در کمپ های بالاتر باز دارد. تیم های بزرگتر نیز تجهیزات بیشتری را به همراه دارند و به طور بالقوه زباله های بیشتری را پشت سر می گذارند.

نقطه چهار در بخش شرایط و ضوابط سند یک تغییر بزرگ را نشان می دهد: «مجوز فقط برای یک قله صادر می شود. پس از اتمام مأموریت، مجوز دیگری صادر خواهد شد.»

اگر این قانون به طور دقیق اعمال شود، می‌تواند استراتژی‌های تیم‌های بزرگ‌تری را که هدف آن‌ها دابل هد دو قله هست، مانند تیم‌هایی که کی2 و گاشربروم ها یا کی2 و برودپیک را با هم ارائه می‌کنند، تغییر دهد.

سالهای گذشته، چندین تیم برنامه ریزی کردند تا قبل از کی2 با صعود برود پیک شروع کنند. ای کوه کم ارتفاع تر است، از نظر فنی راحت تر می باشد و به هم هوایی برای صعود کی2 کمک می کند. در تئوری، کسانی که ابتدا به برودپیک می روند از شلوغی اولیه در کی2 نیز اجتناب می کنند.

هزینه صعود به قله کی2

عاملهزینه تقریبی (دلار آمریکا)توضیحات
نوع صعود
روال معمول15,000 تا 40,000پایه هزینه ها بر اساس خدکفایی کوهنوردی تا پکیج های نرمال
گزینه های لوکس40,000 تا 100,000 یا بیشترشرپا و خدمات اضافه، انتقال به بیس کمپ با هلی کوپتر….
شرکت اکسپدیشن8,000 تا 40,000به شرکت، تجربه و خدمات ارائه شده بستگی دارد
حمل و نقل2,000 تا 5,000شامل پرواز، حمل و نقل زمینی و …
غذا1,000 تا 2,000به نوع غذا و مدت زمان صعود بستگی دارد
اقامت1,000 تا 2,000شامل چادر، کمپ و …
راهنما5,000 تا 10,000به نسبت راهنما به کوهنورد و تجربه راهنما بستگی دارد
اکسیژن مکمل2,000 تا 5,000فقط برای صعود بدون اکسیژن کمکی
هزینه های متفرقه1,000 تا 5,000شامل بیمه، ویزا، مجوز، تجهیزات و …
هزینه های فوق فقط برآورد هستند و هزینه واقعی شما ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

راه‌های کاهش هزینه صعود به کی2:

صعود به قله کی2 به دلیل خطرات بالا و خدمات لجستیکی پیچیده، می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. با این حال، با کمی برنامه‌ریزی و ابتکار عمل، می‌توانید هزینه‌های این سفر چالش‌برانگیز را تا حد زیادی کاهش دهید.

در اینجا چند راهکار برای کاهش هزینه صعود به کی2 ارائه می‌شود:

1. انتخاب شرکت اکسپدیشن محلی:

 • شرکت‌های اکسپدیشن محلی غالباً قیمت‌های مقرون به صرفه‌تری نسبت به شرکت‌های بین‌المللی ارائه می‌دهند.
 • این شرکت‌ها به طور معمول به منطقه و فرهنگ محلی آشنایی بیشتری دارند و ممکن است بتوانند خدمات را با قیمت‌های پایین‌تری ارائه دهند.

2. استفاده از تجهیزات و لوازم شخصی:

 • به جای اجاره تجهیزات از شرکت اکسپدیشن، می‌توانید تجهیزات و لوازم شخصی خود را مانند چادر، کیسه خواب، لباس گرم و پوتین کوهنوردی را با خود حمل کنید.
 • این کار ممکن است در ابتدا هزینه‌ای داشته باشد، اما در صعودهای بعدی به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک خواهد کرد.
 • قبل از سفر در مورد امکان و وجود تجهیزات برای اجاره بپرسید.

3. آمادگی جسمانی کامل:

 • هرچه از نظر جسمانی قوی‌تر باشید، نیاز کمتری به اکسیژن کمکی خواهید داشت و در نتیجه می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.
 • با انجام تمرینات هوازی و قدرتی به طور منظم، آمادگی جسمانی خود را برای صعود به کی2 ارتقا دهید.
 • صعود بدون اکسیژن کمکی و باربر ارتفاع و شرپا هزینه ها را به طور چشم گیری کاهش می دهد که البته آسان هم نیست.

4. ارتقای مهارت‌های کوهنوردی:

 • هرچه مهارت‌های کوهنوردی شما بیشتر باشد، به احتمال زیاد می‌توانید بدون کمک شرپا صعود موفقی داشته باشید.
 • در دوره‌های آموزشی کوهنوردی شرکت کنید و مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف مانند ناوبری، صعود یخ، کار با طناب و … ارتقا دهید.

5. جستجوی حمایت مالی:

 • اگر کوهنورد باتجربه‌ای هستید، ممکن است بتوانید از اسپانسرها برای کمک به تامین هزینه صعود خود حمایت مالی دریافت کنید.
 • با شرکت‌ها، سازمان‌های کوهنوردی یا افراد ثروتمند که به کوهنوردی و ورزش‌های ماجراجویانه علاقه‌مند هستند، تماس بگیرید.
 • برای این منظور باید ابتدا رزومه کوهنورد چشم گیری داشته باشید و از طرف دیگر هم در رسانه های مختلف ازجمله رسانه های اجتماعی فعالیت کنید.

6. انتخاب صعود ساده‌تر:

 • اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه هستید، می‌توانید به جای صعود به قله کی2، به قله‌های کوتاه‌تر و کم‌خطرتر در همان منطقه صعود کنید.
 • قله‌های گاشربروم و برودپیک گزینه‌های مناسبی برای کوهنوردانی هستند که به دنبال چالشی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر هستند.

7. جستجوی تخفیف و پیشنهادات:

 • قبل از رزرو با شرکت‌های اکسپدیشن، تخفیف‌ها و پیشنهادات را جستجو کنید.
 • بسیاری از شرکت‌ها در فصل‌های خلوت یا برای گروه‌های بزرگ تخفیف ارائه می‌دهند.
 • تورهای لحظه آخری هم هستند. شما می توانید به یک تیم بپیوندید که احتمالا هزینه های شما را کاهش خواهد داد.
 • چانه بزنید. کشور دوست و بردار، پاکستان نیز مانند کشور خودمان با چانه زدن غریبه نیست.

به یاد داشته باشید: صعود به کی2 یک چالش بسیار دشوار و خطرناک است و فقط کوهنوردان باتجربه، قوی و کاملاً آماده باید این کار را امتحان کنند. صعود به کی2 به عنوان اولین تجربه 8000 متری توصیه نمی شود مگر اینکه بودجه کافی برای استفاده از پشتیبانی کامل شرپاها داشته باشید.

جمع بندی

در نهایت با توجه به آمار و ارقام موجود یک صعود با خود اتکایی کامل را می توان به کف قیمت 12-15 هزار دلار از ایران به کی2 انجام داد. همین صعود با استفاده از اکسیژن کمکی و قدری کمک گرفتن از راهنماهای محلی پاکستانی در مسیر هم تقریبا 1000 دلار گرانتر می شود. اگر بخواهید با شرکت ها و شرپاهای نپالی صعود کنید هم به نظر می رسد باید روی عدد حداقلی 40000 دلار حساب باز کنید. گزینه های لوکس هم که پایان ندارند و در پاکستان هم سقفی برای پول خرج کردن مثل دیگر نقاط جهان وجود نخواهد داشت.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 9

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

یک نظر در “هزینه صعود به کی2 چقدر است؟

 1. پدرام درخشی گفت:

  سایت خوبی دارید و مطالب مفیدی منشتر می کنید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید