منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
کوهنوردی در کرج

راهنمای کوهنوردی در کرج: معرفی 17 کوه و منطقه

4
(4)

کرج به عنوان مرکز استان البرز همانطور که از نامش پیداست میزبان یا شاید بهتر بگوییم مهمان دهها قله بلند و زیبای این رشته کوه می باشد. این شهر همچنین دسترسی وسیعی به مشهورترین قللی دارد که مورد توجه کوهنوردان بوده و هست. همین موضوع باعث شده که شهر کرج همواره بتواند در زمینه کوهنوردی رشد کرده و برخی از بهترین کوهنوردان و همچنین سنگنوردان کشور را تربیت کند. در این مقاله موج کوه بر آنیم تا پیرامون بهترین نقاط این شهر برای کوهنوردی، کوهپیمایی و تمرینات فنی توضیحاتی ارایه کنیم. در ابتدا به معرفی مهمترین کوههای این منطقه خواهیم پرداخت.

قله ها و کوه های کرج برای کوهنوردی و صعود

کوه دشته (سایت)

کوه دشته از جنوبی ترین کوههای البرز می باشد که 2514 متر ارتفاع دارد. دشته در ورودی شرقی کرج واقع شده است و در حد فاصل تهران کرج قرار دارد. از بالای این کوه می توان کرج و تهران را نظاره کرد. همچنین در بالای این کوه تعداد زیادی آنتن های مخابراتی و تلویزیونی و دو رادار بزرگ قرار دارند که از دور مانند دو عدد توپ دیده می شوند.

مسیرهای مختلفی برای صعود به دشته وجود دارد که از جمله آنها می شود به دره وسیه، کلاک بالا، گرمدره و روستای کندر اشاره کرد. ارتفاع مبدا صعود دشته از دره وسیه 1379 متر می باشد.

کوه بیجی

کوه بیجی یا کوه سرودار که به عنوان بام کرج هم شناخته می شود در شمال شهر کرج واقع شده و 2234 متر ارتفاع دارد. این کوه به دلیل ارتفاع نسبتا کوتاه آن محل خوبی برای کوهپیمایی خانوادگی و همچنین تمرینات محسوب می شود. در دورنمای شمالی این کوه از چپ به راست قله‌های دوبرار، ناز، کهار، خون کهار، هفت‌خوان، پورا، پهنه سار و کندر به خوبی نمایان است

دوبرار کرج

قله دوبرار ازسمت شمال به‌وسیله گردنه آتشگاه به جاده چالوس، ازسمت غرب توسط ارتفاعات روستای آتشگاه که قديمي‌ترين روستای كرج است که به روستای برغان، از سمت شرق بوسیله گردنه سیا کلان به قله عظیمیه و از سمت جنوب به وسیله شهرک‌های بهارستان، باغستان و گوهردشت به شهر کرج متصل است. از ویژگی‌های بارز این قله این است که از هر چهار جهت امکان صعود به آن مقدور است و هم از داخل شهر و هم از طرف سد کرج و جاده چالوس به خوبی نمایان است.

روی قله دو تپه مجاور به هم با کمترین اختلاف ارتفاع هست که بسیار به هم شباهت دارند به همین دلیل به دو برار مشهور شده‌اند ارتفاع یکی ۲۴۴۸ وارتفاع دیگری ۲۴۳۹ متر از سطح دریاست.

به عنوان یک نکته خط الراس دوبرار در منطقه فیروزکوه بعضا به دلیل تشابه نام با این قله اشتباه گرفته می شود.

آسمان کوه کرج

آسمان کوه به ارتفاع 2780 متر در منطقه شلمزار ساوجبلاغ در استان البرز واقع شده است. شلمزار نام یکی از دهستان های شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز است. فاصله شلمزار از کرج حدود 40 کیلومتر است. از مسیرهای صعود به این کوه می توان به مسیر جنوبی از طریق شلمزار (مسیر اصلی) و مسیر شمالی از ابراهیم آباد طالقان اشاره کرد. مسیر پیمایش به این قله حدود 7 کیلومتر بوده و ارتفاع مبدا صعود نیز حدود 1650 متر می باشد.

قله پورا

قله پورا
پورا – منبع: باشگاه اسپیلت

قله پورا به ارتفاع 2900 متر از سطح دریا در شمال ‌شرق شهرستان کرج و کیلومتر 15 جاده چالوس قرار دارد . موقعیت جغرافیایی قله از جنوب به روستای کندر ، از شمال به روستای ارنگه ، از غرب به روستای آدران و از شرق به قله پهنه سار ختم می شود . از مسیرهای صعود به این کوه می توان مسیر روستای ارنگه در شمال، روستای کندر در جنوب و روستای آدران در غرب اشاره کرد. طول مسیر صعود به این قله حدود 5 کیلومتر می باشد.

قله پهنه حصار

پهنه حصار را بیشتر می توان از قلل تهران برشمرد اما به دلیل فاصل بسیار اندک با شهر کرج همواره مورد توجه کوهنوردان این شهر بوده است. پهنه حصار نام رشته کوه و قله‌ای در شمال غرب تهران و در مسیر جاده چالوس (بین جاده سولقان و جاده چالوس) واقع در استان البرز می‌باشد. این رشته کوه از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به روستای سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می‌شود. این کوه با نام‌های دیگری همچون  پهنه سار، پشته بند و گندم چال نیز خوانده می‌شود. بلندترین نقطه این کوه قله پهنه حصار نام دارد و با ارتفاع 3400 متر، یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد. از مهمترین مسیرهای صعود به پهنه حصار می توان به روستای سنگان، روستای واریش، روستای خور، روستای چاران و روستای کندر اشاره کرد.

قله منار

قله منار یکی از قله های رشته کوه البرز مرکزی می باشد که در منتهی الیه غربی این رشته کوه و در مجاورت روستای مورود و در جنوب آن واقع شده است. جاده روستای مورد در 35 کیلومتری جاده کرج -چالوس ، در منطقه پل خواب به سمت شرق و از طریق یک پل فلزی بر روی رودخانه از جاده کرج – چالوس منشعب میشود.طول جاده روستا 5 کیلومتر می باشد. کوتاه ترین مسیر صعود به منار نیز از طریق روستای مورود است. ارتفاع این قله 3550 متر و ارتفاع مبدا صعود از مورود نیز 2200 متر هست. مسیر صعود نیز حدودا 6 کیلومتر می باشد. از سایر مسیرهای صعود به منار می توان به روستای واریان، روستای سرک در جاده فرعی شهرستانک و روستای سنگان اشاره کرد.

کهار

قله کهار کجاست؟

قله کهار به ارتفاع ۴۰۵۰ متر از زیباترین قلل البرز است که بادهای آن در بین کوهنوردان معروف می باشد. این کوه در رشته کوه البرز و در کناره های جاده چالوس قرار گرفته است. کهار از سمت شمال غربی مشرف به منطقه طالقان، از سمت شمالی خط الرس شرقی آن مشرف به گردنه عسلک می باشد. این کوه در جهت جنوب غربی به قله ناز و از سمت شمال به ونتار متصل میشود. این قله بر بام روستای کلوان قرار گرفته است.

مشهورترین مسیر صعود به کهار از روستای کلوان در جاده کرج به چالوس آغاز می شود.

قله پادشاه نشین

قله پادشاه نشین به ارتفاع 2590 متر در استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. این قله بر روی یک خط الراس با امتداد غربی-شرقی واقع است. ادامه این خط الراس به سمت شرق به قله آسمان کوه ساوجبلاغ (2780 متر) و در ادامه به قله های خوراسان کوه، شاه کرم، ورکش، و ناز و کهار منتهی می شود. مسیرهای صعود به پادشاه نشین از سمت جنوبی از طریق شلمزار ساوجبلاغ (مسیر اصلی) و مسیر شمالی از طریق طالقان می باشد. مسافت صعود به قله پادشاه نشین حدود 7 کیلومتر است.

قله شاه دژ

شاه دژ - منبع : باشگاه کوهنوردی آلپ
شاه دژ – منبع : باشگاه کوهنوردی آلپ

قله شاه دژ به ارتفاع 3070 متر در استان البرز، منطقه ارنگه از توابع بخش آسارا شهرستان کرج و در مجاورت روستاهای سرزیارت و سیجان قرار دارد. شاه دژ سنگیست با گرده تیغه‌ای در امتداد غرب به شرق که از یک طرف به قلل منار و سه سنگ، چشمه شاهی و پهنه حصار(یال‌ شرقی) و از طرف دیگر به سد امیرکبیر (یال‌ غربی) منتهی می‌شود. وجه تسمیه قله مربوط ببقایای قلعه ای تاریخی بروی این خط راس از دوره سلجوقیان است که گفته می‌شود بدستور حسن صباح در این مکان صعب العبور ساخته شده تا دسترسی به آن دشوار باشد. ارتفاع مبدا صعود به این قله از طریق سیجان 2100 متر است.

هزاربند

روستای هزاربند به ارتفاع 3350 متر در کیلومتر 60 جاده چالوس واقع شده است که به دلیل سنگی و صخره ای بودن آن به این قله هزاربند می گویند. بهترین مسیر صعود به هزاربند از طریق روستای حسنکدر می باشد. راه دیگر صعود به این قله از طریق روستای همه جا است.

قله ناز

 قله ناز یکی از کوه‌های مرتفع البرز مرکزی در استان البرز است که در حاشیه شرقی این منطقه قرار دارد. این کوه از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج و از شمال به دره طالقان منتهی می‌شود.

ارتفاع این کوه ۴۱۰۸ متر می‌باشد که یکی از بلندترین قله‌های البرز می‌باشد. روستای کلوان در نزدیکی این کوه قرار دارد که یکی از مسیرهای دسترسی به کوه همین روستا است. خط الرأس شرقی این قله به قله‌های:میشینه نو، کهار، هفت خوان، کلاش و کرچان متصل می‌باشد.

هفت خوان کرج

این قله از قلل البرز غربی بشمار می رود و اطراف آن را قلل دیگری همچون هزار بند ،کرچان،کلاش ویا ، کندوان ، ونتار ، زردبند ،کهار ، ناز ، خونکهار و منار احاطه کرده است.

قله زیبا و با شکوه هفت خان واقع در جاده چالوس به فاصله 40 کیلومتری کرج قرار دارد و از چندین مسیر می توان قله را صعود کرد.

قله ونتار

قله ونتار به ارتفاع 3784 متر در جاده چالوس واقع شده است. مسیر صعود به این قله از طریق روستای کلها شروع می شود که بعد از پل خواب در سمت چپ جاده بایست به سمت روستای ایگان در محله سیرا بروید. پس از رسیدن به ایگان در سمت راست جاده مسیر ادامه پیدا کرده و امتداد همین مسیر به روستای کلها ختم می شود. مسافت صعود تا قله ونتار حدود 10 کیلومتر می باشد.

سنگنوردی و کوهنوردی فنی در کرج

شهر کرج علاوه بر دسترسی به دهها قله برای کوهنوردی، در مجاورت برخی از بهترین موقعیت ها برای تمرین سنگنوردی، دیواره نوردی و… نیز هست که در ادامه به برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

دیواره پل خواب

دوره مربیگری درجه سه سنگنوردی در پل خواب - منبع : فدراسیون کوهنوردی
دوره مربیگری درجه سه سنگنوردی در پل خواب – منبع : فدراسیون کوهنوردی

دیواره پل خواب در جاده چالوس و منطقه پل خواب واقع شده است. این دیواره دارای صدها مسیر سنگنوردی می باشد که بلندترین مسیرهای آن سه طول دارند. دیواره پل خواب را می توان از بهترین محل ها برای یادگیری و تمرین دیواره نوردی، برگزاری کلاسهای مختلف و صعود در درجه سختی های گوناگون برشمرد. مسیرهای پل خواب از درجه 5.9 شروع شده و تا 5.14 ادامه پیدا می کند.

منطقه یخنوردی خور

آبشار خور در نزدیکی پیست اسکی خور و روستای خور در فصل زمستان به دلیل سرد شدن هوا یخ می بندد که نتیجه آن شکل گیری آبشارهای یخی می شود که فرصتی مناسب برای علاقمندان به یخنوردی ایجاد می نماید. مشهورترین آبشار یخی خور، عروس نام دارد.

منطقه سنگنوردی براغان

منطقه سنگنوردی براغان در نزدیکی روستای براغان کرج (6 کیلومتری روستا) قرار دارد. نوع سنگ این منطقه آهکی است. مسیر های سنگنوردی برغان اسپرت بوده و از درجه های متنوعی برخوردار است. سنگنوردی در این منطقه در دو زون، که اصطلاحا به برغان بالا و پایین معروف است انجام میشود. بهترین زمان برای سنگنوردی در فصل بهار و تابستان میباشد. با  این حال توجه داشته باشید صفحه رول های بعضی از مسیرها بدلیل مهاجرت پرستو ها در غار برغان، تا اواخر فصل بهار باز خواهند شد.

معرفی باشگاه های کوهنوردی کرج برای شرکت در آموزش و برنامه ها

برای آموزش، یادگیری و بهبود مهارت های کوهنوردی و همچنین همراه شدن با افراد با تجربه عضویت در باشگاه های کوهنوردی معتبر همواره ضرورت دارد. در شهر کرج و در این رابطه می توان به چند باشگاه اشاره کرد که همواره فعال بوده و هستند:

باشگاه کوهنوردی شقایق

باشگاه کوهنوردی شقایق در سال 1370 به همت گروهی از کوهنوردان استان البرز و در قالب گروه کوهنوردی تاسیس گردید. این گروه در سال 1391 مجوز فعالیت های خود به عنوان باشگاه را دریافت کرد. باشگاه شقایق در دسته های کوهپیمایی، سنگنوردی، غارنوردی، یخنوردی، صعودهای برون مرزی، دره نوردی، اسکی کوهستان، طبیعت گردی فعالیت دارد و تاکنون صدها نفر با این مجموعه همراه بوده اند.

باشگاه کوهنوردی آسمان البرز

باشگاه کوهنوردی آسمان البرز فعالیت خود را از سال 1388 آغاز کرد و سال 1393 به عنوان باشگاه ثبت شد. این باشگاه در بخش ورزشی در رشته های: کوهنوردی، سنگنوردی، یخنوردی، غارنوردی، کویرنوردی، دوچرخه کوهستان، اسکی کوهستان، جنگل نوردی، دره نوردی به فعالیت و آموزش می پردازد.

خانه کوهنوردان کرج

باشگاه خانه کوهنوردان کرج از سال 1378 در زمینه های مختلف شروع به فعالیت نموده و مربیان تراز اول در تمام رشته های کوهنوردی به این جامعه ورزشی ارائه نموده است . در منطقه علم کوه و منطقه بیستون دیواره هایی به نام همین باشگاه به ثبت رسیده است . از سال 1393 از گروه به باشگاه تبدیل شده است .

کانون کوه

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله هاوطبیعت (کانون کوه} یک باشگاه کوهنوردی وطبیعت گردی است
برای توسعه ورزش کوهنوردی وطبیعت گردی وحفاظت از محیط زیست و برای سلامتی اعضاء و خانواده های انان فعالیت می کند

نکات مهم پیرامون کوهنوردی

 • به هیچ عنوان تنها کوهنوردی نکنید.
 • قبل از اقدام برای کوهنوردی شرایط آب و هوایی منطقه را بررسی نمایید.
 • به همراه داشتن تجهیزات لازم از قبیل کوله پشتی، کاپشن کوهنوردی و …ضرورت دارد.
 • برای بهبود کوهنوردی خود در باشگاه های کوهنوردی معتبر عضو شوید. برای کسب اطلاعات پیرامون باشگاه های ثبت شده می توانید با هیات کوهنوردی شهرتان تماس بگیرید.

خرید تجهیزات و لوازم کوهنوردی در کرج از موج کوه

کوهنوردان محترم کرج می توانند تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز خود را از فروشگاه موج کوه تهیه و خرید نمایند. ارسال موج کوه از طریق پستی و تیپاکس برای شهر کرج امکان پذیر می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

85.000 تومان
4.295.000 تومان
2.990.000 تومان

گروه موج کوه

2 نظر در “راهنمای کوهنوردی در کرج: معرفی 17 کوه و منطقه

 1. سامانی پور گفت:

  قله های آسمان کوه و پادشاه نشین برای روستای هیو و جزو محدوده اراضی هیو میباشد لطفا اصلاح کنید

  1. مهدی جباریان گفت:

   درود . لطفا اطلاعات بیشتر جهت اصلاح مطلب به همراه منابع ارسال نمایید. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

539.000 تومان
4.497.000 تومان
6.977.000 تومان
490.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید