منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی

17 نکته کلیدی کمپینگ در زمستان

0
(0)

کمپینگ در زمستان و شبمانی در هوای سرد از جهات بسیاری با فصول گرم سال متفاوت است. مهمترین مشکل در اینجا سرماست که بعضا حتی تا 50 درجه سانتیگراد پایینتر از تابستان خواهد بود. مساله دیگر وجود رطوبت ناشی از برف است که شرایط را برای خشک ماندن سختتر می کند. در فصل زمستان همچنین آب و هوای بد و بادهای شدید معمول هستند که روی کیفیت کمپ تاثیر بسزایی خواهند داشت. با این همه توجه به برخی نکات به شما کمک خواهد کرد تا به بهترین شکل ممکن شبمانی داشته باشید و شرایط خود را بهینه کنید. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

تجهیزات مناسب برای کمپینگ زمستانی

چادر مناسب برای زمستان

ما این چادرها را به نام چادر چهارفصل می شناسیم. چادرهای چهارفصل همانطور که از نامشان پیداست برای کوهنوردی و شبمانی در چهارفصل سال طراحی و تولید می شوند. این چادرها دارای پارچه مقاوم و ساختار اسکلتی بهتر در برابر باد و سرما هستند که باعث می شود توان مقاومت بیشتری در شرایط سخت زمستانی پیدا کنند. از این چادرها همچنین در صعود به قلل 7000 و 8000 متری استفاده می شود.

چادرهای مناسب کمپینگ در زمستان در انواع دو پوش و تک پوش تولید شده است. چادرهای دوپوش که معمولا به شکل گنبدی هستند دارای مقاومت و گرمای بیشتر بوده در حالی که سنگین تر نیز هستند. چادرهای تک پوش زمستانی بیشتر برای صعودهای سبک بار و آلپی به کار برده می شوند. این مدل چادرها به شکل مشخصی از چادرهای سه فصل گرانترند.

پس اگر هدف شما از کمپینگ در زمستان صعود به ارتفاعات و شبمانی است به چادر چهارفصل نیاز خواهید داشت. هر چند برخی از انواع چادر سه فصل با ویژگی های ضدباد و ضدآب نسبی برای کمپ زمستانی در ارتفاعات پایینتر مناسب خواهند بود.

به عنوان یک قاعده تجربی چادرهای سه فصل با کیفیت در شرایط سرمای نهایتا منفی پنج درجه سانتیگراد و باد تا 30-40 کیلومتر در ساعت مقاومت خواهند کرد. در حالی که توانایی یک چادر چهارفصل معمولی نیز بیش از این است. به طور مثال چادرهای گنبدی نورث فیس در شرایط تونل باد با بیش از 100 کیلومتر در ساعت تست می شوند.

کیسه خواب

کیسه خواب نه تنها برای گرم ماندن در طول شب بلکه برای خشک کردن پوشاک مانند جوراب و دستکش و پوش کفش و.. اهمیت دارد. کیسه خواب های مورد استفاده برای کمپینگ در زمستان به طور کلی از پر تهیه می شوند که دلیل آن هم توانایی گرما نسبت به وزن بالا در پر است. پر با پف کردن حباب های هوایی را در بین لایه های خود گیر انداخته که به شکل عایق عمل خواهند کرد.

شما در فصل زمستان با دمای زیر صفر مواجه هستید پس کیسه خواب شما هم باید توانایی ایجاد آسایش نسبی در این دما را داشته باشد. در اینجا باید به چند فاکتور توجه کرد: میزان پف شوندگی (تراکم پر) و میزان پری که در کیسه خواب به کار رفته از مهمترین موارد هستند. همچنین طراحی کیسه خواب، سیستم زیپ ها، شکل کلاه و نسبت پر به ساقه نیز می تواند روی گرمایش این مورد از لوازم کوهنوردی تاثیر خود را داشته باشد.

اکثر کیسه خواب های مناسب برای فصل زمستان دارای حداقل تراکم 700 اینچ مکعب می باشند و حداقل پر خالص به کار رفته در آنها هم از 500 گرم فراتر می رود. هر چه میزان سرما بیشتر باشد نیاز به میزان پف شوندگی و حجم پر برای رسیدن به گرمای مطلوب هم افزایش خواهد یافت.

کمپینگ در زمستان

زیرانداز

فرض موجود این است که در کمپینگ زمستانی شما روی برف قرار دارید پس زیرانداز حایل شما در برابر سرما و رطوبت زمین خواهد بود. در اینجا برای حفظ حداکثری گرما به چند مورد زیر توجه کنید:

در صورت استفاده از زیراندازهای فومی، زیراندازهایی که دارای فرم سه بعدی هستند مناسب ترند. این مدل زیر اندازها سطح تماس با زمین را کاهش داده و در نتیجه باعث تبادل حرارتی کمتر می شوند.

یک راه دیگر برای کمپینگ در زمستان استفاده از زیراندازهای بادی یا خود باد شونده است. زیراندازهای بادی با ایجاد لایه هوایی به شما یک عایق اضافی می دهند. در زیراندازهای خودبادشونده هم یک لایه فوم در کنار یک سیستم اسکلتی فومی وجود دارد که باعث عایق اضافی می شود.

یک روش دیگر در اینجا که در هوای بسیار سرد توصیه می شود استفاده از دو زیرانداز روی همدیگر است.

به عنوان یک نکته اضافی می توانید از پلاستیک حباب دار یا فوم متری (بر اساس ضخامت به میلی متری مثلا 5 یا 10 میلی متری) در زیر زیرانداز خود استفاده کنید. این می تواند برای کمپهای نسبتا طولانی مدت شرایط را بهتر کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله زیر را مطالعه کنید

تجهیزات پخت و پز

پیش از این از سوخت بنزین برای پخت و پز و سرشعله های هماهنگ با این سوخت استفاده می شد اما اینروزها کپسول های بوتان-پروپان به دلیل راحتی، سبکی و در دسترس بودن همه گیر شده اند. یکی از چیزهایی که در فصل زمستان به آن باید در رابطه با تجهیزات پخت و پز اشاره کرد راندمان سوخت است.

به دلیل وجود سرما و سرد شدن کپسول و سایر موارد در صورتی که به ارتفاعات مراجعه می کنید احتمالا مدلهای پیشرفته تر سرشعله برایتان مناسب خواهد بود. این مدلها با اتصال مستقیم ظرف پخت و پز به سرشعله باعث افزایش راندمان سوخت می شوند.

در غیر این صورت شاید بهتر باشد سرشعله های شلنگ دار را امتحان کنید. این موارد هم برای استفاده از کمپینگ در زمستان به دلایلی مانند امکان جابجایی سوخت و تعادل بهتر مناسبترند. البته این موارد بستگی به هدف شما از کمپینگ خواهد داشت.

مراحل کمپ زدن در فصل زمستان

در ادامه این مطلب به مرور کلی مراحل کمپ زدن در فصل زمستان می پردازیم:

پس از رسیدن به محل کمپ لباس اضافه کنید

در فصل زمستان بدن ما به سرعت گرمای خود را از دست می دهد. شما از حرکت به حالت توقف در آمده اید و این می تواند در مدت زمان کوتاهی باعث سرد شدن به خصوص دست ها و پاهای شما شود. با دست سرد هم عملا نمی شود کار کرد و روند برقراری چادر مختل خواهد شد.

حتما پس از رسیدن به محل کمپ لباس خود را اضافه کنید یا زیپ لباسها را به طور کامل ببندید تا گرمای بدن برای مدت طولانی تری حفظ شود. پوشیدن کاپشن پر در این شرایط از راهکارهای معمول است.

محل کمپ را آماده کنید.

کمپینگ در زمستان اغلب روی برف و یخ انجام می شود پس باید نسبت به مسطح کردن زمین اقدام کنید. به همراه داشتن کلنگ کوهنوردی در این شرایط می تواند کمک خوبی برای مسطح کردن زمین، کندن یخ و برقرار کردن چادر باشد. به علاوه در هنگام انتخاب جای چادر به مواردی مانند جهت باد، شرایط زمین، خطرات بالای سر و نکاتی از این دست توجه داشته باشید.

در هنگام مسطح کردن چادر باید ابعاد چادر خود را بدانید تا مساحت آماده شده با فضای مورد نیاز چادرتان هماهنگ باشد.

نصب چادر

پس از آماده کردن جای چادر زمان پهن کردن چادر می رسد. برای این کار باید چادر را پهن کرده و یک کوله پشتی درون آن بیاندازید و زیپ آنرا ببندید تا پوش چادر سنگین شود و در اثر باد حرکت نکند. بادهای شدید حتی می توانند چادر شما را با خود ببرند که نتیجه هم اسف بار خواهد بود.

سپس تیرک ها را بر آماده کرده و از سوراخ های چادر رد کنید. بهترین راهکار این است که پس از رد کردن همه تیرکها اقدام به بلندکردن و نصب تیرک ها به چادر کنید. در این صورت کارتان به خصوص در شرایط باد راحتتر است.

حتما نسبت به مهار چادر به زمین اقدام کنید. حتی در شرایط کم باد هم این امکان هست که در نیمه شب باد شروع شود و یک چادر مهار نشده زودتر از چیزی که فکرش را بکنید خواهد شکست.

می توانید از بندها، میخهای چادر، باتوم، کلنگ، کرامپون، سنگها و غیره برای مهار چادر استفاده کنید. در صورت نبود عوارض روی زمین هم می شود از ددمن (دفن کردن چیزی برای مهار چادر) استفاده کرد.

آماده کردن درون چادر

پس از برقرار کردن چادر یک نفر درون چادر می رود و اقدام به پهن کردن زیراندازها خواهد کرد. نکته مهم در اینجا این است که حتی المقدور از بردن برف و رطوبت به درون چادر اجتناب کنید. وجود برف بیشتر در چادر به معنای خیس شدن هر چه سریعتر لوازم است که تاثیر بدی روی گرما و راحتی خواهد داشت.

نکات مهم کمپینگ در زمستان

چند نکته زیر را برای لذت از کمپینگ در زمستان و کوهنوردی در این فصل به یاد داشته باشید.

تجهیزات و شرایط آب و هوایی را با هم چک کنید.

اینکه باید شرایط آب و هوایی را چک کنید بدیهی است اما نکته دیگر در اینجا این است که تجهیزات خود را با سرمای پیش رو ارزیابی کنید. شبمانی در ارتفاع 4000 متر در فصل زمستان با یک چادر سه فصل اصولا ایده منطقی نیست، حتی اگر هوا خوب باشد. هر چند احتمالا بتوانید یک کمپ طبیعت در همین فصل با یک چادر سه فصل نسبتا قوی داشته باشید.

خشک یعنی گرم

هر چه لوازم خود را خشک نگه دارید گرم هم خواهید ماند. یک عیب منسوجات پر این است که پر در صورت خیس شدن تا حد زیادی خاصیت گرمایی خود را از دست می دهد پس بهتر است خشک بماند تا گرم بمانید.

تا حد امکان از بردن برف به درون چادر خودداری کنید. یک فرچه کوچک برای تمیز کاری کفش و سایر تجهیزات در این شرایط می تواند کمک خوبی باشد. همچنین اگر برنامه شما به شکل شبمانی پیمایش و شبمانی مجدد است در هنگام جمع کردن چادر آنرا بتکانید تا برف درون چادر خارج شود.

کفش خود را داخل چادر ببرید.

به چند دلیل کفش خود را به داخل ببرید. در ارتفاع پایین امکان جذب شدن حیوانات به وسایل وجود دارد و قطعا هیچ کسی دوست ندارد در طبیعت بدون کفش بماند. در ارتفاعات بالا هم رطوبت کفش به سرعت یخ می زند و پوشیدن آن با مشکلات و حتی سرد شدن پا و افزایش خطر سرما زدگی همراه خواهد بود.

به تهویه چادر توجه کنید

بستن تمامی زیپ ها و مجراهای تهویه برای گرمای بیشتر چادر اغوا کننده است اما می تواند باعث کاهش اکسیژن و همچنین افزایش رطوبت داخل چادر شود. رطوبت بیشتر چادر در زمستان هم مساویست با برفک زدن و خیس شدن تمامی تجهیزات.

در صورت امکان بیرون چادر آشپزی کنید

آشپزی درون چادر به دلیل بخار آب ناشی از آن به شدت رطوبت داخل چادر را بالا می برد که باعث افزایش برفک چادر می شود. در صورت امکان بیرون چادر یا در محوطه آشپزخانه چادر آشپزی کنید. در صورتی که به دلیل خرابی مجبور به آشپزی درون چادر هستید حتما تهویه را باز بگذارید تا رطوبت بتواند خارج شود.

چادر به اندازه

گرم کردن چادر بزرگ سختتر است پس چادری انتخاب کنید که متناسب با تعداد نفرات باشد. به غیر از این چادرهای بزرگتر سنگین تر هم هستند.

تغذیه

بدن شما برای گرم شدن به غذا و آب نیاز دارد. بهتر است در کمپینگ با خوردن مایعات یا غذاهای رقیق مثل سوپ شروع کنید. سپس می توانید وعده غذایی اصلی داشته باشید. بهتر است این خوردن به شکل تدریجی انجام شود. به یاد داشته باشید که خوردن زیادی غذا می تواند باعث به هم ریختن سیستم گوارش شود. آب زیادی هم به دفع می انجامد که شما را راهی دستشویی خواهد کرد. چیزی که اصلا در شرایط کمپینگ در زمستان راحت نیست.

مایعات سرد نخورید

نوشیدن مایعات سرد در زمستان به سرعت می تواند باعث تحریک سیستم تنفسی شود که در ارتفاعات حتی خطرناک هم خواهد بود. می توانید برای صرفه جویی در سوخت از مایعات ولرم استفاده کنید.

درست کردن آب

به خصوص در ارتفاعات لازم است که با ذوب کردن برف آب درست کنید. برای این کار یک کیسه پلاستیک بزرگ و یک قاشق یا قابلمه بزرگ داشته باشید تا بتوانید کیسه پر برف را در کنار چادر گذاشته و از برف آن استفاده کنید. در زمان جمع کردن برف هم مراقب جای دستشویی باشید.

جمع بندی

کمپینگ در زمستان یک هنر است که به تدریج فرا خواهید گرفت. پس بهتر است ابتدا از سطح پایینتر شروع کرده و مهارت خود را افزایش دهید. سپس می توانید شرایط چالشی تر را امتحان نمایید.

منابع کمکی: msrgear / campingandcaravanningclub

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

198.000 تومان
435.000 تومان
685.000 تومان

گروه موج کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

539.000 تومان
1.000.000 تومان
53.000 تومان
قیمت اصلی 4.386.000 تومان بود.قیمت فعلی 3.998.000 تومان است.

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید