منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی

کریستوف ویلیچکی، ارباب زمستان

0
(0)

فرض کن در حالی که کمر خود را با کرست بسته ای به کوهنوردی بروی. این کار برای بسیاری از غیرقابل باور است اما یک نفر در دنیا با همین وضعیت به قله لوتسه صعود کرد. آنهم در زمستان. آنهم به صورت انفرادی. آنهم در دورانی که از امکانات امروز از قبیل هلی کوپتر و اینترنت و هواشناسی به روز و ماهواره ای خبری نبود. کریستوف ویلیچکی از طرف منتقدان و صاحب نظران دنیای کوهنوردی به عنوان ارباب زمستان خوانده می شود که از حق نگذریم برازنده هم هست. در ادامه این به شرح بیشتر پیرامون زندگی و صعودهای وی می پردازیم.

ارباب زمستان

کشیشتف یژی ویِلیتسکی Krzysztof Jerzy Wielicki که ما در ایران وی را با نام کریستف ویلیچکی می شناسیم در سال 1950 و در تاریخ 5 ژانویه در لهستان متولد شد.

وی اولین انسانیست که توانست3 قله از بین بلندترین هشت هزارمتری های جهان شامل اورست، لوتسه و کانگچنجونگا را که به عنوان تاج هیمالیا نیز شناخته می شوند صعود کند. همچنین پنجمین انسانی به شمار می رود که چهارده قله هشت هزار متری را صعود کرد.

916236 5479

ویلیچکی کوهنوردی را به عنوان یک پیشاهنگ آغاز کرد و در دوران تحصیل به علاقه خود ادامه داد. وی از دانشگاه علم و صنعت وروسلاو در رشته مهندسی الکترونیک فارغ التحصیل شد و در همان زمان تحصیل نیز به عنوان رییس کمیته گردشگری دانشگاه فعالیت می کرد.

وی اولین صعودهای خود را در مه 1970 در سوکولیکی انجام داد. در فوریه 1972 نیز در یک دوره تابستانی کوهنوردی و یک کمپ زمستانی به سرپرستی واندا روتکیویچ شرکت نمود.

ویلیچکی در تابستان 1979 در اردویی در کوه های دولومیتی اولین موفقیت ها و صعودهای خارجی خود را به ثبت رساند. وی همراه با بوگدان نواچیک اولین کسانی بودند که عبور یکروزه از مسیر ایتالیا-فرانسه به پونتا سیوتا را تکمیل کردند. ویلیچکی در سال های بعد در صعودهای مختلف به کوه های قفقاز، هندوکش و پامیر حضور داشت.

این سلسله صعودها به اولین صعود زمستانی اورست در 17 فوریه 1980 به سرپرستی آندره زوادا و با همراهی لزک سیچی انجامید که در آن زمان یک موفقیت فوق العاده برای کوهنوردی جهان و ورزش لهستان به شمار می رفت.

ویلیچکی
در جریان صعود زمستانی لوتسه

کریستوف پس از آن نیز توانست دو قله لوتسه و کانگچنجوگا را در زمستان صعود کند. این سه قله از چهار قله هستند که بیش از 8500 متر ارتفاع دارند. او شب سال نو در لوتسه را به سمت قله لوتسه ادامه داد و با کرستی که ستون فقراتش را مهار می کرد به تنهایی بر فراز این قله آنهم در زمستان ایستاد.

4e2733114ba38 p
ویلیچکی و کوکوچکا در صعود زمستانی کانگچنجونگا – 1986

در صعود به کانگچنجونگا در زمستان کوکوچکا و ویلیچکی با هم به سمت قله می روند. کوکوچکا در کتاب دنیای عمودی من می نویسد: من در حال صعود زیر قله بودم که دیدم ویلیچکی به پایین برمی گردد. او احتمالا یک ساعت زودتر از من به قله رسیده بود.

دویدن در برودپیک

ویلیچکی قله برودپیک را به صورت انفرادی در یک روز صعود کرد. این یکی از بزرگترین دستآوردهای کریستوف بود. این اولین صعود یک قله هشت هزار متری به صورت یک روزه به شمار می رفت. او در 14 جولای 1984 پس از صعود از بیس کمپ به قله رسید و سپس به بیس کمپ بازگشت. رفت و برگشت ویلیچکی در مجموع 22 ساعت و 10 دقیقه طول کشیده بود.

broad peak linia wejscia krzysztofa wielickiego fot arch kw
مسیر صعود ویلیچکی در برودپیک

ویلیچکی 20 دقیقه بعد از نیمه شب به راه افتاد. شب روشن (ماه کامل) به این معنی بود که او حتی از چراغ پیشانی استفاده نمی کرد، اما مسیر بسیار یخ زده بود. به حدی که مجبور شد در کمپ دوم توقف کند تا منتظر آفتاب بماند.

به محض طلوع آفتاب صعود خود را از سر گرفت. وی از کمپ 3 در پای والنتی فیوت، ریشارد پاولوفسکی و یانوش مایر را دنبال کرد. تیم جلو در ساعت 3 بعد از ظهر و ویلیچکی در ساعت 4 عصر به قله رسید. او در هنگام فرود به دوستانش محلق شد و ساعت 22:30 به بیس کمپ بازگشت.

او به تنهایی از دائولاگیری در 16 ساعت آنهم از مسیری جدید صعود نمود. در شیشانگما نیز به تنهایی مسیری جدید باز کرد. در هنگام صعود به گاشربروم دو هم انفرادی کوهنوردی کرد.

ویلیچکی چندین سفر به کی2 انجام داد و در چهارمین تلاش خود توانست از طریق ستون شمالی به همراه دو کوهنورد ایتالیایی به قله صعود کند. آنها در این صعود مجبور به بیواک در نزدیکی قله شدند و بازگشتان هم به دلیل خستگی یکی از کوهنوردان ایتالیایی با تلاش برای امداد همراه شد.

نانگاپاربات، آخرین هشت هزار متری

ویلیچکی در سال 1996 تصمیم گرفت که به دو قله کی2 و نانگاپاربات صعود کند. صعود به کی2 بیش از انتظار طول کشیده بود و قرار بود کریستوف پس از پایان صعود کی2 مستقیما به نانگاپاربات برود. جایی که یک اکسپدیشن لهستانی به سرپرستی جاسک بربکا در حال فعالیت بود.

پس از صعود کی2، ویلیچکی با لهستان تماس گرفت و متوجه شد که اکسپدیشن لهستان از صعود به نانگاپاربات منصرف شده و به سرعت به کشورشان بازگشته است.

در این شرایط او به طور کامل در نانگاپاربات تنها بود. ویلیچکی تصمیم گرفت به تنهایی قله را صعود کند. وی از بیس کمپ متروکه گذشت و در ارتفاع 4700 متری چادر زد. در ساعت 1 بامداد با استفاده از طناب های قدیمی شروع به صعود نمود و در صبح به ارتفاع 5800 متری موسوم به آشیانه عقاب رسید. در آنجا تمام روز را صرف درمان زخم خود با آنتی بیوتیک و استراحت کرد.

در ساعت 7 صبح روز بعد حرکت خود را آغاز کرده و در ساعت 3 بعد از ظهر به ارتفاع 7100 متری رسید. در اینجا توانست از چادر اکسپدیشن بربکا استفاده کند. وی در ساعت بامداد با هدف صعود قله شروع کرد و در ساعت 10:30 دقیقه قله نانگاپاربات را صعود نمود.

krzysztof wielicki po zejsciu z nanga parbat
ویلیچکی پس از صعود نانگاپاربات

او بعدا صعود خود به نانگا را اینطور شرح داد:”روی قله چیزهای غیرعادی پیدا کردم. یک قلاب برنجی که مربوط به گروه اتریشی می شد و یک دستمال زرد رنگ که به آن وصل شده بود. عکس های زیادی در قله گرفتم و به سمت پایین به راه افتادم. آنروز توانستم خودم را به آشیانه عقاب برسانم. صبح روز بعد باید از دهلیزهای پرشیب پایین می آمدم. در آنجا طناب های قدیمی را پیدا کردم و به هم وصل کردم. بعد از ظهر بود که به کف یخچال رسیدم و یک سرداار به استقبال من آمد. او به نشانه خوشحالی یک گلوله شلیک کرد و به من گفت که آنها در روستا یک تلسکوپ داشتند و صعود وی را نگاه می کردند. او گفت که حالا تمام روستا می توانند صعود من را تایید کنند. در نهایت هم به من پیشنهاد دادند که شهردار روستایشان شوم.

سرپرستی

ویلیچکی در سالهای بعد شروع به سرپرستی اکسپدیشن های زمستانی کرد. اولین سرپرستی وی به سال 2002-2003 در زمستان کی2 باز می گردد که موفقیت آمیز نبود. در سال 2007-2008 نیز یک تلاش دیگر برای صعود نانگاپاربات داشت که شرایط آب و هوا یاری نکرد. او در سال 2013 یک اکسپدیشن را برای اولین صعود زمستانی برودپیک سرپرستی کرد. در 5 مارس 2013، آدام بیلکی، آرتور مالک، ماسیج بربکا و توماس کوالسکی به قله رسیدند. (دو نفر آخر در هنگام فرود جان باختند) در سال 2018 نیز سرپرستی تیم دیگری برای صعود زمستانی کی2 را به عهده گرفت. در جریان این اکسپدیشن دو نفر از اعضای آن، دنیس اوربکو و آدام بیلکی عملیات امداد فوق العاده ای در نانگاپاربات انجام دادند و الیزابت روول، کوهنورد زن فرانسوی را پس از صعود به قله نجات دادند. در طی این صعود همنورد الیزابت، تومک مک کویچ ناپدید شد. ویلیچکی نقش هماهنگ کننده عملیات را ایفا می کرد.

کریستوف ویلیچکی اکنون با انگشتان کاملا سالم روزگار بازنشستگی خود را در کنار خانواده اش می گذراند.

دیدگاه ها و جملات کریستوف ویلیچکی

وقتی به کوهنوردی فکر می کنم، حکایتی به ذهنم میرسد. یک کارمند اداره راه آهن زیر صخره ها راه می رود و با دیدن کوهنوردانی که از صخره های بالای سر با سختی عبور می کنند، می گوید: لعنت به نژاد بشر، من هرگز کوهنوردی نمی کنم. این جمله فاصله زیادی را نشان می دهد که کوهنوردان را از کسانی که ربطی به کوهنوردی ندارند جدا می کند. چیزی که یک علاقه است، جوهر زندگی برای یک نفر برای دیگری کاملا نامفهوم خواهد بود.

هر چه موانع بیشتر بود، بیشتر می خواستم به کوه بروم. اگر فقط به خودم ثابت کنم که می توانم، بر آن غلبه خواهم کرد. این آرزو، این هدف آنقدر مهم بود که هر وسیله ای برای رفتن کافی به نظر میرسید.

در کوهستان باید تلاش خاصی را بدون پرداخت هزینه انجام داد. این عرفان است، به دنبال چیزی منحصر به فرد می‌گردی. برای این باید تخیل و فلسفه زندگی داشته باشی. همه نمی‌توانند آن را بپردازند، همه آن را نمی‌خواهند. زیرا در کوهها هیچ محدودیتی ندارند، آنجا به دنبال آزادی می‌گردی. و تنها بودن در کوهستان تهاجم را تسکین می‌دهد و از بین می‌برد. عناصر رقابت وجود دارد، اما رقابت با هدف تعیین شده، نه با حریف.

در کوهستان باید تلاش خاصی را بدون پرداخت هزینه انجام داد. این عرفان است، به دنبال چیزی منحصر به فرد می‌گردی. برای این باید تخیل و فلسفه زندگی داشته باشی. همه نمی‌توانند آن را بپردازند، همه آن را نمی‌خواهند. زیرا در کوهها هیچ محدودیتی ندارند، آنجا به دنبال آزادی می‌گردی. و تنها بودن در کوهستان تهاجم را تسکین می‌دهد و از بین می‌برد. عناصر رقابت وجود دارد، اما رقابت با هدف تعیین شده، نه با حریف.

من سال‌هاست که در کوه‌ها پیاده‌روی می‌کنم و تضمین می‌کنم که کوه‌ها امن هستند – مردم اشتباه می‌کنند.

صاحب دستمال زرد که بود

در سال 2000، در ایتالیا، در حالی که در کنفرانسی با موضوع هشت هزار متری ها شرکت داشت، با رابرت شاور ملاقات کرد. معلوم شد که روسری زرد رنگ (که در بالای نانگا پاربات با قلاب پیدا شده است) توسط پدرش برای خوش شانسی به او داده شده است. در آن زمان او جوانترین شرکت کننده در این سفر بود که فقط 18 سال داشت. ویلیچکی نیمی از روسری را به او داد و قلاب در مجموعه اوست و او را به یاد هشت هزاری چهاردهم می اندازد.

صعودهای اصلی کریستوف ویلیچکی

سال کوه ارتفاع – متر توضیحات
1980 اورست 8848 اولین صعود زمستانی به یک هشت هزار متری
1984 برودپیک 8051 اولین صعود یکروزه به یک هشت هزار متری
1984

1992

ماناسلو 8163 مسیر جدید در رخ جنوب جنوب شرقی
1986 کانگچنجونگا 8586 اولین صعود زمستانی به ویلیچکی و کوکوچکا
1986 ماکالو 8485 سبک آلپی
1988 لوتسه 8516 اولین صعود زمستانی

انفرادی

1990 دائولاگیری 8167 مسیر جدید

صعود انفرادی

1991 آناپورنا 8091 مسیر بانینگتون
1993 شیشاپانگما 8027 مسیر جدید در رخ جنوبی

انفرادی در 24 ساعت

1993 چوآیو 8201 مسیر لهستان
1995

2006

گاشربروم 2 8035 صعود انفرادی
1995 گاشربروم 1 8080 سبک آلپی
1996 کی2 8611 مسیر ژاپنی ها
1996 نانگاپاربات 8125 صعود انفرادی – تنها در کوه
 

برخی از افتخارات ویلیچکی

  • 2001  جایزه لول توماس از طرف باشگاه مکتشفان.
  • 2015  مدال دانشگاه ورسلاو به خاطر دستآوردهای وی در کوهنوردی.
  • 2017  نام گذاری یک سیارک به نام ویلیکی به افتخار وی.
  • 2018  دریافت نشان شاهزداه آستوریاس به طور مشترک با رینهولد مسنر.
  • 2019  دریافت یازدهمین کلنگ طلایی دوران.
ویلیچکی
کریستوف ویلیچکی ، مفتخر به یازدهمین کلنگ طلایی دوران
کوهنوردی
صعود به دائولاگیری

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

435.000 تومان
745.000 تومان
1.965.000 تومان
1.476.000 تومان

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2.990.000 تومان
4.980.000 تومان
148.000 تومان
197.000 تومان
497.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید