طبیعت گردیکوههای ایران
موضوعات داغ

قله درفک – مسیرهای صعود و سایر اطلاعات

قله درفک بی شک یکی از زیباترین کوهستان های ایران و از مقاصد گردشگری استان گیلان است. این کوه در حقیقت یک آتشفشان خاموش میباشد.

این قله در بیست و هفت کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار و در ارتفاع ۲۷۳۳ متری واقع شده و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می یابد.

روایت است که زلزله سال ۱۳۶۹ بخش‌هایی از این قله را در هم فرو ریخت و بعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله افزوده شده است؛ قله‌ای که اهالی معتقدند اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی‌ را در خود نهفته دارد، رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل‌های انبوه سر به مهر باقی مانده‌اند.

مسیر های صعود به قله درفک

قله درفک
منظره ای دیگر از قله درفک

مسیر ۱ (جبهه شرقی) – سیاهکل – دیلمان – شاه شهیدان – اربناب – قله درفک

مسیر ۲ (جبهه غربی) – مسیر غربی با توجه به روستای پای صعود به دو مسیر زیر تقسیم می‌شود:

رستم‌آباد، توتکابن، شیرکوه، لارنه، جیرونی، درفک

رستم‌آباد، توتکابن، راجعون، جیرونی، درفک

مسیر دسترسی به قله درفک از شیرکوه

قله درفک

اگر از تهران به سمت درفک حرکت می‌کنید، باید در اتوبان قزوین – رشت، بعد از رودبار از شهری به نام رستم‌آباد که در مقابل راهدارخانه (جمشدخانه) رستم‌آباد قرار دارد، به سمت راست تغیر مسیر بدهید. پس از عبور از توتکابن و پلی که روی سپیدرود قرار دارد، به سمت روستای شیرکوه می‌روید.

از شیرکوه که راه بیفتید، بلافاصله وارد جنگل‌های زیبای منطقه می‌شوید که اگر آن را ادامه دهید، بعد از عبور از یک سراشیبی تند به فضایی بی‌درخت و سرسبز خواهید رسید با یک کلبه چوبی در میان آن. اینجا لارنه است بعد از لارنه دوباره تا چشم کار می‌کند جنگل است و گیاهان بلندی که گاهی ارتفاعشان تا دو متر می‌رسد.

در ادامه مسیر، بعد از آنکه از منطقه کم درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان قد علم می‌کند. بعد سیاه دره است و درختچه‌های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه که مقابلتان صف می‌کشند. سپس به چشمه جیرونی خواهید رسید که کلبه‌های آن تنها فضای استراحتتان قبل از حرکت به قله هستند. از جیرونی به بعد به تدریج منطقه کم درخت می‌شود و بعد از گذشتن از گردنه پهن دژ به قله می‌رسید.

چه فصلی برای رفتن به قله درفک مناسب است؟

قله درفک
پاییز زیبای درفک

به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه ممکن است در تابستان هم مجبور به عبور از مناطق گلی باشید که از باران های اخیر به جا مانده است.

در روز های پاییزی آنقدر برگ درختان می ریزد که ممکن است در بعضی مناطق تا زانو در این برگ ها فرو روید.

این کوه در فصل زمستان بسیار برفگیر و طوفانی است؛ با به وجود آمدن مه شدید علاوه بر دلنشین شدن منظره احتمال گم شدن شما بسیار بالاست.

غار درفک

کاسهٔ درفک محل ییلاق دامدارانی است که در تابستان از روستاها و جنگل‌های دم‌کرده به این قلّه کوچ می‌کنند. در کاسهٔ درفک یک غار وجود دارد که ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌کنند. از نقاط دیدنی این کوه، یخچال درفک (کاسه قله) می‌باشد که در این قسمت دامداران کلبه‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آن‌ها قرار می‌گیرد و در گوشه‌ای دیگر از کاسه درفک نمادی زیبا و عمیق واقع شده‌است که به جهت ذخیره شدن برف زمستانی در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبدیل آن‌ها به یخ زیبایی خاص را در غار تشکیل می‌دهد و لازم است ذکر شود که به جهت شیب زیاد غار، پیمایش درون غار مشکل می‌باشد. در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن می‌باشد.

به دلیل داشتن دهانه ی تنگ و وسیع،  ورود به آن بدون تجهیزات کوهنوردی و یخ نوردی میسر نیست.

توصیه ها

  • برای رفتن به این کوه، به تنهایی سفر نکنید.
  • در حفظ نظافت این کوه، کوشا باشید.
  • شب هنگام غذای سبک میل کنید.
  • قبل از اقدام برای صعود، آب و هوای این منطقه را چک کنید.

گردآوری : نگار پیرحیاتی

مطالب مرتبط

امتیاز کاربران: ۴.۷ ( ۱ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن