کوهنوردیکوههای ایران
موضوعات داغ

راهنمای صعود به شاهان کوه

قله ی شاهان کوه بلند ترین قله ی استان اصفهان است با ارتفاع ۴۰۴۰ متر از سطح آب های آزاد، که در ۲۰ کیلومتری فریدون شهر واقع شده است. این کوه بر روی خط الراسی نعلی شکل قرار گرفته است. جهت اصلی این خط الراس نعل شکل، شمال غربی- جنوب شرقی است. از کوه هایی تشکیل شده که از شرق به غرب عبارت اند از: کوه دری، کوه دودکشان، کوه چال روغن، شاهان کوه، کوه جه جر، کوه گورمیشان، کوه لاشوم، برد خیمه، کوه چال میشان و کوه مارک. در منطقه شاهانکوه، کوه گورمیشان و کوه لاشوم تراکم زیادی از قله ها را می توان دید. به دلیل شکل این خط الراس، یخچال ها و دره سنگی موجود، مجموعه ی خوبی را صعود های زمستانه به شمار می آید. این قله از مجموعه کوههای سیمرغ به حساب می آید.

مهم ترین مسیر های صعود به شاهان کوه

شاهان کوه
  • روستای سرداب بالا، تنگه عرب، دهلیز جنوبی، قله شاهان = مسیر شرقی
  • روستای شاهان، دهلیز غربی، قله شاهان = مسیر غربی
  • روستای سرداب بالا، دره شمال شرقی، قله شاهان = مسیر شمال شرقی

مسیر شرقی پرتردد ترین مسیر صعود می باشد و اصطلاحا به آن مسیر تابستانه هم می گویند.

مسیر صعود از راه جبهه شرقی:

معمولا بیشتر کوهنوردان برای  صعود به شاهان کوه ، مبدأ روستای سرداب بالا را انتخاب می کنند . راه رفتن به این روستا، ۲۰ کیلومتر بعد از داران به سمت الیگودرز به محل انشعاب راه فرعی فریدون‌شهر است که در سمت چپ قرار دارد. مسیر از سیبک تا نهضت آباد حدود ۴ کیلومتر است. پس از روستای نهضت آباد راه به سمت روستای میدانک ادامه دارد. اما قبل از میدانک و بعد از عبور از روستای برد آسیاب، محلی به نام شاه‌نشین است که در حقیقت یک آبادی متروکه به شمار می رود و یک راه انشعابی فرعی در سمت راست وجود دارد که باید به داخل آن برویم. از این مسیر تا روستای سرداب پایین ۲٫۵ کیلومتر راه و از سرداب پایین تا روستای سرداب بالا نیز حدود ۲٫۵ کیلومتر است که هر دوی این راه‌ها خاکی هستند.

وضعیت قله شاهان در فصل زمستان:

صعود به قله  به هنگام بارش برف، سخت و دشوار است. اگر از کوهنوردان مبتدی هستید، صعود در این فصل توصیه نمی شود. منطقه شاهان کوه کاملاً مستعد بهمن می‌باشد.

بهترین زمان صعود

شاهان کوه

بهترین زمان برای دسترسی  به این قله، اواخر تیرماه است ولی در اواخر اردیبهشت‌ماه، دشت سرسبز و لاله واژگون طبیعت شگفت انگیزی را در دشت به وجود می‌آورد. نواحی بالاتر، بیشتر برفچالی است که با توجه به شیب زیاد به ابزار صعود فنی احتیاج پیدا می کنید.

کمپ و شب مانی در شاهان کوه

در منطقه و مسیر صعود جان پناهی ساخته نشده است. در چند نقطه از مناطق بالا دست یال شرقی و غربی پهنه مناسب برای برپایی کمپ به شمار می رود که با توجه به حضور حیوانات در این منطقه، رعایت فاصله از معبرهای ریزشی مورد اهمیت است. در منطقه ورودی دشت تنگ عرب و کنار چشمه، گروهی از عشایر مستقر هستند و با هماهنگی و کمک آنها امکان برقراری کمپ وجود دارد.

 دسترسی به چشمه ها، رودخانه ها، دریاچه، برکه در منطقه شاهان کوه

  • چشمه سرداب: ابتدای جاده خاکی منتهی به گردنه
  • چشمه تنگ عرب: در محلی که عشایر مستقر هستند؛ منطقه ای به همین نام

توصيه ميشود كه آب مورد نياز از همان چشمه تنگ عرب برداشته شود.

امکان تهیه غذا از محل وجود دارد؟

پیشنهاد می شود قبل از رفتن به روستای سرداب مواد غذایی و احتیاجات، از فریدونشهر که امکاناتی نظیر رستوران و فروشگاه مواد غذایی دارد تهیه شود.

گردآوری : نگار پیرحیاتی / منبع عکس ها اینترنت می باشد.

مطالب مرتبط

امتیاز کاربران: ۴.۸۵ ( ۳ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن