منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی

کاتماندو : پایتخت هیمالیا، عود و کاری

0
(0)

کسانی که یک بار با پایتخت نپال، شهر کاتماندو برای گردشگری یا کوهنوردی سفر کرده باشند، هیچ وقت آنرا فراموش نمی کنند. اولین چیزی که به یاد می مانند بوی خاصی است که شهر کاتماندو می دهد. ترکیب بوی عود، ادویه و به خصوص ادویه کاری و البته قدری هم بوهای نامطبوع در هر تنیده است و کوچه ها و خیابان های کاتماندو را در می نوردد. حقیقتا به یاد ماندنی است. البته این فقط شروع ماجرای کاتماندو، این پایتخت بام جهان، هیمالیاست و قطعا این شهر چیزهای بسیار بیشتری برای دیدن و تجربه کردن دارد.

شهر کاتماندو جایی عجیبی است. در میان ازدحام و صدای بی امان بوق اتومبیل ها و البته آلودگی زمین و هوا، نوعی از آرامش همه جا موج می زند. آنجا طوری است که احساس می کنید در خانه هستید. یکی از ویژگی های خاص کاتماندو ابعاد هستند که به طور کلی کوچکتر از نمونه های آن در ایران می باشند. به طور مثال راهروها باریکترند، درها کوچکتر هستند و مانند آن که البته دلیل آن هم احتمالا به دلیل ابعاد کوچکتر مردم نپال نسبت به مردم ایران می باشد. اما نکته اینجاست که مردم نپال با وجود ابعاد کوچک، قلب های بزرگی دارند.

راهنمای سفر به کاتماندو

ورود به کاتماندو

نپال فقط یک فرودگاه بین المللی دارد، بنابراین مگر اینکه از طریق زمینی وارد نپال شده باشید، به فرودگاه تریبهوان Tribhuvan در کاتماندو سفر خواهید کرد. این فرودگاه نسبتا کوچک است.

معمولا به شهروندان اکثر کشورها در بدو ورود به نپال و در همان فرودگاه ویزا داده می شود با این حال حتما قبل از پرواز کردن به این شهر شرایط دولت نپال را چک کنید. طبق آخرین اطلاعات ایرانی ها نیز می توانند در همان محل فرودگاه ویزا دریافت کنند. هزینه ویزای نپال هم بر اساس آخرین اخبار به شرح زیر است:

  • 15 روزه: 30 دلار
  • 30 روزه: 50 دلار
  • 90 روزه: 125 دلار

ویزای 30 و 90 روزه برای کوهنوردان مناسب تر است اما اگر فقط به قصد دیدن کاتماندو یا چرخی کوتاه در اطراف به نپال سفر می کنید همان ویزای 15 روزه برایتان به صرفه تر خواهد بود.

از همان لحظه ای هم که از فرودگاه بیرون می زنید، با کاتماندو برخورد خواهید کرد. بوها، صداها، طبیعت گیج کننده و رانندگان تاکسی که بر سر شما رقابت می کنند و البته احتمال چند سگ خیابانی که رفتاری دوستانه دارند نیز به استقبال شما خواهند آمد. شاید در لحظه اول توی ذوقتان بخورد اما مطمئن باشید اشتباه می کنید.

برای اینکه قیمت دستتان باشد و کلاه هم سرتان نرود این را بدانید که هزینه انتقال از فرودگاه تا خیابان تامیل در مرکز شهر حدود 600 تا 800 روپیه می باشد.

تامیل، هرج و مرجی دوست داشتنی

به تامیل، قلب جالب و پرجنب و جوش کاتماندو خوش آمدید. اینجاست که در بین مراکز ماساژ، کافه ها، رستورانها، هتل ها، دفاتر گردشگری، فروشگاه های لوازم کوهنوردی، میمون هایی از تیر برق بالا می روند و چیزهایی از این قبیل خودتان را پیدا می کنید. تامیل مثل یک زمین بازی برای آدم بزرگهاست که انسان از بی قانونی خاص آن احساس شادی می کند.

پس از گذر روز و فرا رسیدن شب هم روی دیگر این خیابان با پخش موزیک زنده از کلوب ها چهره ای غربی تر به آن می بخشد.

چه به دنبال سوغات باشید یا اینکه دنبال آن باشید که وسایل کوهنوردیتان را برای برنامه پیش رو تکمیل کنید یا فقط یک عاشق هرج و مرج که در خیابان های تامیل گم می شود مطمئن باشید که از آن لذت خواهید برد. چرخ زدن پیاده در تامیل طعمی دارد که هیچ وقت فراموش نمی شود.

اما تامیل شروع بازی است

میدان دوربار

میدان دوربار واقع در لالیتپور، به عنوان یکی از سایت های متعدد مهم میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

ملیله‌های غنی آن از معماری و میراث نیوآر ادای احترام به سنت‌های منحصر به فرد نپال است.

بازدیدکنندگان می‌توانند از پنجره‌ها، درها و بالکن‌های چوبی حکاکی‌شده پیچیده کاخ هانومان دوکا شگفت زده شوند و نگاهی نادر به تاریخ خانواده سلطنتی نپال داشته باشند. ورود به کاخ سلطنتی سابق رایگان است و تجربه ای به یاد ماندنی را برای شما رقم می زند.

Durbar Square Kathmandu

همچنین می‌توانید در حیاط آرام کوماری چوک، واقع در بخش جنوبی میدان دوربار قدم بزنید. حیاط معروف خانه کوماری است، دختر جوانی که به عنوان تجسم زنده الهه هندو تالجو پرستش می شود.

در حالی که بازدیدکنندگان تشویق می شوند سعی کنند و از پنجره حیاط نگاهی اجمالی به کوماری فریبنده بیاندازند، متأسفانه شما مجاز به گرفتن عکس در طول بازدید خود نیستید.

پیتزا در استوپای بودانات (با نام مستعار بودا)

بودا یکی از بزرگترین استوپاهای جهان و مکان بسیار مهمی برای جوامع بودایی نپالی و تبتی در کاتماندو است. در طول بازدید خود، آرامش این استوپای عظیم را که یک سایت میراث جهانی یونسکو است، تجربه کنید و مغازه ها و کافه های پر جنب و جوشی را که اطراف آن را احاطه کرده اند، کشف کنید.

قبل از شروع خرید و انتخاب مکانی برای ناهار، سه بار در جهت عقربه های ساعت در اطراف استوپا قدم بزنید. حتی در میان جمعیت، این پیاده روی می تواند مانند یک مراقبه باشد زیرا شاهد پرستش مردم محلی و تحسین پرچم های رنگارنگ طعمه در نسیم هستید.

Boudhanath Stupa

زمانی که تصمیم می‌گیرید کجا غذا بخورید، گزینه‌های بی‌شماری وجود دارد، اما سعی کنید جایی با صندلی‌های پشت بام پیدا کنید که در برخی از این کافه ها هم پیتزا سرو می شود و در یک روز صاف، حتی هیمالیاهای پوشیده از برف را در دوردست خواهید دید. پیتزا با طعم کاری و منظره استوپای بودا و البته هیمالیا در پس زمینه! تجربه خاصی خواهد بود!

هزینه ورودی برای خارجی ها فقط 400 روپیه است و هر روز باز است.

معبد پاشوپاتیناث

معبد پاشوپاتینات یک معبد مقدس هندو است که به شیوا، یکی از خدایان اصلی هندو تقدیم شده است. پاشوپاتینات یکی از مهم ترین مکان های زیارتی در جهان برای پیروان آیین هندو به حساب می آید.

مجموعه معبد در منطقه وسیعی قرار دارد و شامل زیارتگاه‌ها، آشرام‌ها و دیگر بناهای مذهبی است. معبد اصلی ساختمانی به سبک پاگودا با کنده کاری های پیچیده و سقف های با روکش طلا است.

متأسفانه، غیرهندوها اجازه ورود به پاشوپاتیناث را ندارند، اما بازدیدکنندگان همیشه می توانند در مراسم Aarti که در سواحل رودخانه روبروی معبد برگزار می شود، شرکت کنند. این واقعاً یک تجربه خاص و نوعا غم انگیز است که شاهد آواز و زمزمه آهنگین فداییان هندو باشیم.

معبد میمون ها

سویامبو ماهاچایتا با نام مستعار معبد میمون ها، ترکیبی منحصر به فرد از اهمیت معنوی، غنای فرهنگی و زیبایی طبیعی را ارائه می دهد که آن را به مقصدی ضروری در کاتماندو تبدیل می کند.

پرچم‌های نماز روی پلکان درست تا استوپای گنبدی شکل سفید در بالا قرار دارند. از اینجا، مناظر تماشایی از دره کاتماندو را در زیر می‌بینید.

Swoyambhu Mahachaitya

پس از غروب خورشید، گروه هایی از مردم را مشاهده خواهید کرد که در زیارتگاه هایی که در اطراف استوپا جمع شده اند، لامپ و بخور روشن می کنند. با خیال راحت به آن بپیوندید و از جوشیدن با آنها لذت ببرید.

هزینه ورودی معبد بین 50 تا 100 روپیه (کمتر از 1 دلار) است.

باغ رویاها

باغ رویاها یک باغ نئوکلاسیک است که در روبروی کاخ سلطنتی سابق و در نزدیکی تامیل قرار دارد.

این باغ که در اوایل قرن بیستم ساخته شد، در ابتدا باغ شش فصل نام داشت و توسط کیشور نارشینگ، معمار برجسته آن زمان طراحی شد.

این باغ دارای آلاچیق‌های زیبا، فواره‌ها و حوض‌هایی است که با فضای سبز سرسبز احاطه شده‌اند. درست مانند استوپای بودا ، این باغ نیز یک واحه آرام در میان پایتخت شلوغ است.

باغ رویاها یک مقصد محبوب هم برای گردشگران و هم برای مردم محلی است و همه روزه از ساعت 09:00 الی 18:30 باز است.

هزینه ورودی باغ 200 روپیه (کمی بیش از 1.50 دلار) برای هر نفر برای خارجی ها (با 50٪ تخفیف برای کودکان و سالمندان) می باشد.

تله کابین چاندراگیری

سیستم تله کابین چاندراگیری در سال 2016 توسط شرکت اتریشی دوپلمایر ساخته شده است که 2.4 کیلومتر طول دارد و کمتر از 10 دقیقه طول می کشد به وسیله آن به بالای تپه چاندراگیری برسید.

Chandragiri cable car

پس از رسیدن به بالای تپه هم می توانید از نقاط توریستی جالبی مانند معبد بولسوور ماهادو Bhaleswor Mahadev دیدن کنید. تله‌کابین چاندراگیری فهرستی از بهترین تجربیات توریستی کاتماندو را تشکیل می‌دهد و مناظری زیبا از دره کاتماندو و رشته کوه هیمالیا را در دوردست ارائه می‌دهد.

آسان بازار

بازار آسان به خاطر کوچه‌ها و خیابان‌های باریکش معروف است که در آن مغازه‌هایی از پوشاک و جواهرات گرفته تا ادویه جات و سوغاتی می‌فروشند. مغازه ها معمولاً کوچک و خانوادگی هستند و بسیاری از آنها از نسل ها گذشته است.

آسان بازار به غیر از خرید، مکانی عالی برای امتحان غذاهای سنتی خیابانی است. فروشندگان و رستوران های متعددی در این منطقه وجود دارد که انواع غذاهای نپالی مانند موموس (کوفته ها)، چات (میان وعده های خوش طعم)، و توکپا (سوپ رشته فرنگی) را سرو می کنند.

Asan Bazaar

شما می توانید به راحتی از میدان تامیل یا دوربار به آسان بازار برسید.

در حالی که آسان بازار یک لذت حسی است، می تواند بسیار زیاد و شلوغ باشد. مطمئن شوید که در اوایل روز به آنجا می‌رسید و آماده چانه‌زنی هستید که انگار کار شماست، در حالی که راه خود را از میان اوباش پیش می‌برید! به این می گویند ترکیب ماجراجویی و خرید!

موزه ملی نپال

موزه ملی نپال (همچنین به نام موزه رشتریا) به دلیل مجموعه گسترده ای از هنر و آثار باستانی نپال شناخته شده است. مجسمه های برنزی و سنگی، سکه ها، منسوجات و دست نوشته های بسیار جالبی وجود دارد.

مجموعه مشهور تمبرهای موزه بسیار نفیس است به طور که حتی افراد غیرعلاقمند را هم تشویق به جمع آوری تمبر می کند.

موزه از دوشنبه تا جمعه از ساعت 10:30 (به جز سه شنبه ها و تعطیلات رسمی) باز می شود و هر بعدازظهر ساعت 16:30 بسته می شود. هزینه ورودی موزه ملی برای هر نفر برای خارجی ها تقریباً 300 NPR (کمتر از 3 دلار) است.

غذاهای کاتماندو

در کاتماندو انواع غذاهای غربی وجود دارد اما حتما غذاهای سنتی آنجا را تست کنید. از مهمترین این غذاها هم می توان به دال بات، موموس و چویلا اشاره کرد.

دال بات یک غذای سنتی با ترکیب برنج بخار پز و سوپ عدس یا دال می باشد که اغلب به همراه ترشی و سبزی و … سرو می شود. یکی از بهترین رستورانهای کاتماندو هم برای دال بات خوری، رستوران بوژان گریها Bhojan Griha می باشد. این واقعیت که این رستوران در داخل یک قصر واقعی در دلی‌بازار قرار دارد، باعث می‌شود هر کسی برای آن روز احساس سلطنت کند!

کوفته‌های مومو از کاتماندو به دلیل خمیر لطیف، طعم‌دار گوشت یا سبزیجات، و ترکیب معطری از گیاهان و ادویه‌هایی مانند سیر، زنجبیل و گشنیز مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است.

nepal tea houses dal bhat nepal food
تا زمانی که سیر نشوید بشقاب دال بات شما پر خواهد شد.

در رستوران The Ship Bar & Lounge برای بهترین موموهای گیاهی و شیرینی باگماتی برای بهترین پیراشکی های مومو تهیه شده با پنیر، نوعی پنیر هندی لذیذ، شام بخورید.

چویلا یک غذای سنتی است که با گوشت کبابی یا بریان شده (معمولاً بوفالو) تهیه می شود و با ادویه جات و روغن خردل مخلوط می شود.

این غذا اغلب به‌عنوان پیش‌غذا یا میان‌وعده و یک غذای محبوب در طول فستیوال‌هایی مانند «داشاین» سرو می‌شود.

هوناچا در میدان دوربار (درست در پشت معبد معروف کریشنا) برخی از خوشمزه ترین چویلاها را در شهر سرو می کند.

پرواز به منطقه اورست

از قدیم گفته اند وصف العیش نصف العیش و خبر خوب اینکه شما می توانید از کاتماندو با یک پرواز یک ساعتی دوری در اطراف کوه های هیمالیا بزنید و بام جهان را ببینید. بدون اینکه گرفتار بهمن و سرما و غیره شوید. بعد از آن هم در فرودگاه در کاتماندو به زمین خواهید نشست.

پاتان

در حومه کاتماندو، پاتان با ترکیبی جذاب از تاریخ، هنر و فرهنگ مسافران را مجذوب خود می‌کند. این شهر باستانی دارای میدان دوربار و کوچه‌های باریک فراوانی است که در ردیف کارگاه‌های صنعت‌گری قرار گرفته‌اند، جایی که صنایع دستی سنتی در آن رشد می‌کند.

موزه پاتان، گنجینه‌ای از گنجینه‌های فرهنگی، مصنوعاتی را به نمایش می‌گذارد که قرن‌ها طول می‌کشد و بینشی عمیق‌تر از میراث هنری نپال ارائه می‌کند. و معبد طلایی که قدمت آن به سال 1409 باز می گردد و همچنین صومعه بودایی نیواری است. چه بخواهید از ترکیب هماهنگ معماری هندو و بودایی شگفت زده شوید، از بازارهای محلی خرید کنید یا در زندگی پر جنب و جوش محلی غوطه ور شوید، پاتان منطقه ای عالی برای بازدید در هنگام اقامت در کاتماندو به شمار می رود.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

485.000 تومان
قیمت اصلی 240.000 تومان بود.قیمت فعلی 198.000 تومان است.
1.498.000 تومان
12.982.000 تومان
1.897.000 تومان

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید