منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
کوهنوردی اصفهان

راهنمای کوهنوردی در اصفهان: معرفی 70 کوه و باشگاه

3.7
(3)

اصفهان نصف جهان است و مردمان اصفهان نیم دیگر جهان. مردمانی خوش ذوق، هوشمند و اهل هنر که به حق لایق بهترین ها هستند و البته از صفات شایسته آنان دوستی و اخوت با طبیعت است و شاید همین دوستی باعث ظهور چنین سلیقه ای در هنر و سخن و رفتار آنها شده است. اما شهر اصفهان در کنار این همه حسن یکی از کوهنوردخیز ترین نقاط کشور است که بسیاری از بهترین ها در این بستر رشد و نمو یافته اند. ما در این مقاله از سلسله مطالب موج کوه به معرفی نقاط نزدیک اصفهان برای کوهنوردی و همچنین باشگاه های کوهنوردی فعال در این استان پرداخته ایم که امیدواریم برای علاقمندان مفید واقع شود.

نکته اینکه از کوهنوردان عزیز اصفهان تقاضا میشود نقطه نظرات خود در رابطه با این مقاله را در جهت بهبود، تکمیل یا اصلاح آن به صورت کامنت در پایین مطلب اضافه کنند.

کوه های نزدیک اصفهان برای کوهنوردی

دالان کوه

قله دالانکوه که به قله کودالان نیز معروف است، بلندترین قله در رشته کوه دالانکوه در استان اصفهان، ایران است. این قله ارتفاعی در حدود 3950 متر دارد و در نزدیکی روستای انالوجه واقع شده است.

قله دالانکوه از نظر صخره نوردی و کوهنوردی محبوب است و مناظر پانورامایی از منطقه اطراف ارائه می دهد. در مسیر قله، دو غار طبیعی در دل سنگ های صخره ای وجود دارد.

قله دالانکوه از طریق چندین مسیر قابل دسترسی است. محبوب ترین مسیر از روستای انالوجه آغاز می شود و حدود 5-6 ساعت طول می کشد تا به قله برسد. مسیرهای دیگری نیز از روستاهای حنا و مشهدکاوه آغاز می شوند که کمی طولانی تر و چالش برانگیزتر هستند.

بهترین زمان برای صعود به قله دالانکوه در بهار یا پاییز است، زمانی که هوا خنک تر باشد. در زمستان، قله می تواند پوشیده از برف باشد و صعود آن خطرناک تر باشد.

1024px Dalankooh1
دالان کوه زیبا. عکس: ویکی پدیا

قله کرکس:

قله کرکس از محبوب ترین کوه ها در استان اصفهان با ارتفاع 3850 متر است. این کوه در 70 کیلومتری شمال غربی اصفهان و در نزدیکی شهر نطنز واقع شده است.

کوه کرکس به دلیل تنوع گیاهی و جانوری و همچنین چشم اندازهای پانورامای کوه های اطراف، مقصدی محبوب برای کوهنوردان و طبیعت گردان است.

مسیرهای صعود به قله کرکس:

 • مسیر جنوبی: این مسیر از روستای کشه آغاز می شود و پس از گذر از پناهگاه کرکس به قله می رسد. این مسیر متداول ترین و آسان ترین مسیر صعود به قله است.
 • مسیر شرقی: این مسیر از روستای طامه آغاز می شود و پس از گذر از جانپناه دره نوردی به قله می رسد. این مسیر کمی سخت تر از مسیر جنوبی است.
 • مسیر شمال شرقی: این مسیر از روستای اوره آغاز می شود و پس از گذر از گردنه چاه زغال به قله می رسد. این مسیر سخت ترین مسیر صعود به قله است.

بهترین زمان صعود به قله کرکس:

بهترین زمان صعود به قله کرکس در بهار و پاییز است. در زمستان، قله کرکس پوشیده از برف است و صعود به آن دشوارتر و خطرناک تر است.

نکاتی برای صعود به قله کرکس:

 • قبل از صعود به قله کرکس، حتماً از وضعیت آب و هوا اطلاع پیدا کنید.
 • به تجهیزات مناسب کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی، لباس گرم، کیسه خواب و آب کافی ​​نیاز دارید.
 • اگر تجربه کوهنوردی ندارید، بهتر است با یک گروه کوهنوردی باتجربه صعود کنید.

جاذبه های گردشگری قله کرکس:

 • پناهگاه کرکس: این پناهگاه در ارتفاع 3200 متری کوه کرکس واقع شده است و می تواند محل مناسبی برای شب مانی در هنگام صعود به قله باشد.
 • دره نوردی: دره های متعددی در کوه کرکس وجود دارد که برای دره نوردی مناسب هستند.
 • چشمه های آب: چشمه های آب متعددی در کوه کرکس وجود دارد که می توانید از آنها آب آشامیدنی تهیه کنید.
 • منطقه حفاظت شده کرکس: این منطقه در سال 1393 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد و در آن گونه های گیاهی و جانوری متنوعی وجود دارد.

قله شاهان کوه

قله شاهان کوه بلندترین کوه استان اصفهان با ارتفاع 4040 متر است. این کوه در 50 کیلومتری شمال غربی اصفهان و در نزدیکی شهر فریدونشهر واقع شده است.

کوه شاهان کوه به دلیل تنوع گیاهی و جانوری و همچنین چشم اندازهای پانورامای کوه های اطراف، مقصدی محبوب برای کوهنوردان و طبیعت گردان است.

مسیرهای صعود به قله شاهان کوه:

 • مسیر جنوبی: این مسیر از روستای سرداب بالا آغاز می شود و پس از گذر از تنگه عرب و دهلیز جنوبی به قله می رسد. این مسیر متداول ترین و آسان ترین مسیر صعود به قله است.
 • مسیر شرقی: این مسیر از روستای سیبک آغاز می شود و پس از گذر از پناهگاه شاهان کوه به قله می رسد. این مسیر کمی سخت تر از مسیر جنوبی است.
 • مسیر غربی: این مسیر از روستای چغیورت آغاز می شود و پس از گذر از گردنه قله شاهان به قله می رسد. این مسیر سخت ترین مسیر صعود به قله است.

بهترین زمان صعود به قله شاهان کوه:

بهترین زمان صعود به قله شاهان کوه در بهار و پاییز است. در زمستان، قله شاهان کوه پوشیده از برف است و صعود به آن دشوارتر و خطرناک تر است.

نکاتی برای صعود به قله شاهان کوه:

 • قبل از صعود به قله شاهان کوه، حتماً از وضعیت آب و هوا اطلاع پیدا کنید.
 • به تجهیزات مناسب کوهنوردی مانند کفش مناسب، کوله پشتی، لباس گرم، کیسه خواب و آب کافی ​​نیاز دارید.
 • اگر تجربه کوهنوردی ندارید، بهتر است با یک گروه کوهنوردی باتجربه صعود کنید.

جاذبه های گردشگری قله شاهان کوه:

 • پناهگاه شاهان کوه: این پناهگاه در ارتفاع 3400 متری کوه شاهان کوه واقع شده است و می تواند محل مناسبی برای شب مانی در هنگام صعود به قله باشد.
 • غار شاهان کوه: این غار در ارتفاع 3000 متری کوه شاهان کوه واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه است.
 • چشمه های آب: چشمه های آب متعددی در کوه شاهان کوه وجود دارد که می توانید از آنها آب آشامیدنی تهیه کنید.
 • منطقه حفاظت شده شاهان کوه: این منطقه در سال 1394 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد و در آن گونه های گیاهی و جانوری متنوعی وجود دارد.
11897674Master
شاهان کوه. عکس نادر منتظریانی

قله هَلیله

قله هلیله کوهی در استان قم است که ارتفاع آن ۲۲۷۶ متر است. این کوه در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی قم و در نزدیکی روستای بیدهند واقع شده است.

کوه هلیله به دلیل تنوع گیاهی و جانوری و همچنین چشم اندازهای پانورامای کوه های اطراف، مقصدی محبوب برای کوهنوردان و طبیعت گردان است.

مسیرهای صعود به قله هلیله:

 • مسیر جنوبی: این مسیر از روستای بیدهند آغاز می شود و پس از گذر از دره باغ به قله می رسد. این مسیر متداول ترین و آسان ترین مسیر صعود به قله است.
 • مسیر غربی: این مسیر از روستای کرمجگان آغاز می شود و پس از گذر از گردنه چاه زغال به قله می رسد. این مسیر کمی سخت تر از مسیر جنوبی است.

بهترین زمان صعود به قله هلیله:

بهترین زمان صعود به قله هلیله در بهار و پاییز است. در زمستان، قله هلیله پوشیده از برف است و صعود به آن دشوارتر و خطرناک تر است.

جاذبه های گردشگری قله هلیله:

 • روستای بیدهند: این روستا در دامنه کوه هلیله واقع شده است و دارای بافت سنتی و جاذبه های گردشگری متعددی است.
 • دره باغ: این دره در مسیر صعود به قله هلیله واقع شده است و دارای طبیعتی زیبا و بکر است.
 • چشمه های آب: چشمه های آب متعددی در کوه هلیله وجود دارد که می توانید از آنها آب آشامیدنی تهیه کنید.

قله کلار

کوه کلار، از قلل مرتفع زاگرس با ارتفاع ۳۶۲۹متر در شهر گندمان و استان چهارمحال و بختیاری بوده که سمت شرق آن از تنگ وستگان شروع و نهایتاً در گردنه‌ی سولگان ختم می‌گردد. کوه کلار عامل اصلی به وجود آمدن تالاب چغاخور، تالاب‌ گندمان، تالاب سولگان و تالاب علی آباد می باشد و در واقع وجود تالابهای فوق که به صورت زنجیر وار به هم پیوسته، زیستگاه بیش از سیصد هزار پرنده بومی و مهاجر، آبزی، کنار آبزی بوده و مدیون وجود ارتفاعات برفگیر کلار است.

مسیر اصلی صعود به کوه کلار، از روستای نصیرآباد آغاز می‌شود.

۱- روستای نصیرآباد دارای ارتفاع ۲۲۲۰ متر از سطح دریا بوده و دارای طول جغرافیایی ۵۰۸۲۰۴ و عرض جغرافیای ۳۵۱۹۰۳۸ می‌باشد.

۲- تک درخت بید دارای ارتفاع ۲۴۵۴ متر از سطح دریا بوده و دارای طول جغرافیایی ۵۰۶۶۰۲ و عرض جغرافیای ۳۵۲۲۴۴۶ می‌باشد.

۳- دره چیراب دارای ارتفاع ۲۵۲۴ متر از سطح دریا بوده و دارای طول جغرافیایی ۵۰۶۰۷۹و عرض جغرافیای ۳۵۲۲۴۳۶ می‌باشد.

۴- دریاچه بالای کوه کلار دارای ارتفاع ۳۴۲۸ متر از سطح دریا بوده و دارای طول جغرافیایی ۵۰۳۹۶۷ و عرض جغرافیای ۳۵۲۰۲۶۸ می‌باشد.

۵- قله کوه کلار دارای ارتفاع ۳۶۲۹ متر از سطح دریا بوده و دارای طول جغرافیایی ۵۰۳۰۸۶ و عرض جغرافیای ۳۵۲۰۱۵۵۴ می‌باشد.

جاذبه های گردشگری قله کلار:

 • تالاب گندمان: این تالاب در دامنه کوه کلار واقع شده است و یکی از زیباترین تالاب های ایران است.
 • روستای سیبک: این روستا در دامنه کوه کلار واقع شده است و دارای بافت سنتی و جاذبه های گردشگری متعددی است.
 • چشمه های آب: چشمه های آب متعددی در کوه کلار وجود دارد که می توانید از آنها آب آشامیدنی تهیه کنید.
 • منطقه حفاظت شده شیدا: این منطقه در سال 1389 به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد و در آن گونه های گیاهی و جانوری متنوعی وجود دارد.
کلار

کوه چاه در نزدیکی اصفهان

کوه چاه در 50 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و در نزدیکی روستای ورزنه واقع شده است. این کوه ارتفاعی حدود 2300 متر دارد و از جمله کوه های مرتفع در نزدیکی اصفهان به حساب می آید.

مسیرهای صعود به قله چاه:

 • مسیر جنوبی: این مسیر از روستای ورزنه آغاز می شود و پس از گذر از تنگ گله و گردنه چاه به قله می رسد. این مسیر متداول ترین و آسان ترین مسیر صعود به قله است.
 • مسیر غربی: این مسیر از روستای قهاب آغاز می شود و پس از گذر از گردنه چال سیاه به قله می رسد. این مسیر کمی سخت تر از مسیر جنوبی است.

کوه صفه

کوه صفه، که به بام اصفهان نیز معروف است، کوهی است در جنوب شهر اصفهان. این کوه از رشته کوه زاگرس است و ارتفاعی در حدود 2257 متر دارد.

کوه صفه به دلیل موقعیت مکانی خود و چشم اندازهای زیبایی که از شهر ارائه می دهد. اصفهان، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در ایران است. این کوه دارای تله کابین، پل های معلق، رستوران ها و کافه ها و همچنین امکانات تفریحی و ورزشی مختلفی از جمله پیست اسکی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری است.

کوه صفه از طریق چندین مسیر قابل دسترسی است. محبوب ترین مسیر از طریق بلوار صفه در جنوب شهر اصفهان است. همچنین می توانید با تله کابین به قله کوه صفه بروید.

بهترین زمان برای بازدید از کوه صفه در بهار یا پاییز است، زمانی که هوا خنک تر باشد. در تابستان هوا می تواند خیلی گرم باشد و در زمستان قله کوه می تواند پوشیده از برف باشد.

در اینجا برخی از کارهایی که می توانید در کوه صفه انجام دهید آورده شده است:

 • با تله کابین به قله بروید و از مناظر خیره کننده شهر اصفهان لذت ببرید.
 • از پل های معلق عبور کنید و هیجان را تجربه کنید.
 • در یکی از رستوران ها یا کافه ها غذا یا نوشیدنی میل کنید.
 • به پیاده روی یا دوچرخه سواری در یکی از مسیرهای متعدد بروید.

قله قبله افوس

قله قبله افوس در رشته کوه زاگرس در استان اصفهان ایران واقع شده است. ارتفاع آن ۳۳۹۰ متر (۱۱٬۱۲۵ فوت) است و بلندترین قله در منطقه است.

قله قبله افوس به دلیل کوهنوردی و پیاده روی محبوب است. این قله مناظر پانوراما از رشته کوه زاگرس و دشت های اطراف ارائه می دهد.

قله قبله افوس از طریق چندین مسیر قابل دسترسی است. محبوب ترین مسیر از روستای افوس آغاز می شود و حدود 4 تا 5 ساعت طول می کشد تا به قله برسد. مسیرهای دیگری نیز از روستاهای ونک و میمه آغاز می شوند که کمی طولانی تر و چالش برانگیزتر هستند.

بهترین زمان برای صعود به قله قبله افوس در بهار یا پاییز است، زمانی که هوا خنک تر است. در زمستان، قله می تواند پوشیده از برف باشد و صعود آن خطرناک تر باشد.

نکاتی برای صعود به قله قبله افوس:

 • قبل از رفتن، پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید.
 • لباس گرم و ضد آب بپوشید.
 • مقدار زیادی آب و تنقلات با خود ببرید.
 • از مسیر خارج نشوید.
 • به محیط زیست احترام بگذارید.

از صعود خود به قله قبله افوس لذت ببرید!

باشگاه های کوهنوردی شهر اصفهان

لیست باشگاه های مجاز کوهنوردی استان اصفهان به نقل از هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی این استان به شرح زیر می باشد

باشگاه های مجاز کوهنوردی استان اصفهان به ترتیب حروف الفبا-
به روز رسانی 1402/06/08
ردیفنام باشگاهنام مدیرشماره تماس
1آتل پارساسماعیل رمضانی09139243224
2آتوسمجتبی شاه سنایی09132019131
3آرادهادی مختاریان09133106290
4آرتینمهدی باقرزاده09369395951
5آرشآرش باقری09133685835
6اژکهنکیوان زمانی09134117229
7اسپروزعلی سلیمیان09133344210
8آسو نجف آبادمحسن باستانی09133314450
9آلپنوشین نصری09131065856
10آلپ نجف آبادمهران شاهپوری09139302041
11آریو برزنامیر رضا مومنی09166908112
12امید اصفهانسید حمید افضل09131680018
13آوای سیلکامین صفری09909319232
14اوجحمید امامی09139600174
15اوج بادرودعلی رفیعان09131623622
16اورازعلی سعیدی فر09131199488
17اورستامین دهقان09133250145
18ایرانیانمحمدرضانم نبات09130006392
19اترس اصفهانسحر محمدی09387314004
20افق نجف آبادعبداله جهانگیری09133271889
21بانوی کوهستانزهرا علی پناهی09131615219
22پردیس صفهسیامک استکی09131117980
23پروازمحمود عشاقی09133113258
24پرواز آران وبیدگلعلی تقوی فاضل09139994893
25پوتک سمیرمحسین طائی09162346737
26تارازشهرام سهراب زری09131661476
27تیباعلی وحیدی09103001216
28چکاد اصفهان امیر عباس مصلحی09133003398
29چکاد چرمهیناله مراد لطفی09131342866
30خانه کوهنورد کاشانامیر حسین رزاقی09133618353
31داموندامون خادمی09132222409
32دماوند کاشانامیر حسین رزاقی09133618353
33دماوند لنجاننصرالله شریفی09131091089
34دناعبدال کریمی09131132386
35رادمان پلاستصغری حسنی09131700943
36راسخحمید حجاریان09133011584
37راهیان دره سبزحسام اشراقی09131652358
38رستاامید یزدان پناه09359631985
39ستارگان صخرهمحمدعلی آقا داودی09304871170
40سیالانمحمود حق شناس09132190226
41سیاه کمانمحمد امینی09131292939
42ستاکوهصدیقه نادری09372104903
43شاهان  کوه فولاد شهرمحمد صالحی09130604463
44شاهان کوه فریدونشهر عبدالرضا اسفنانی09133719131
45شاهین نطنزمرتضی فرخ شاد09132647182
46شهید حسین شکریزآموزش وپرورش کاشان  ابوالفضل مهدیه09365126992
47طلوعزهره امیری09054640823
48فراز گلپایگانبهزاد مقدادیان09129368746
49فراز لنجانعلی سعیدی09131342700
50فولاد مبارکه سپاهانحمید امامی09139600174
51کاراکالعبدالعظیم شکاری09131623002
52کوهباد انوشهمصطفی قدیری09133631083
53کی توبهزاد صادقیان09133019603
54کیهاندرویش علی بخشی0913348127
55مانوش سمیرمصمد آقایی09132227904
56مانیمصطفی صابری09196933532
57ماهور کاشانلیلا خلج۰۹۱۳۸۶۱۷۳۵۶
58مهربینآرمین موسوی09131033466
59مهرسامرسول ساداتیان09137391734
60نگین دماوندحمید محسن پور09139601303
61هشتاد نجف آبادسید اکبر دبیری09907841448
62همدلان رهاعلیرضا جمشیدیان09130339218
63همدلان طبیعتسید امیر امیریان09132168237
64هیمالیاعلی بخش بهمن زیاری09131158004
65وحدت رهنانمحمد کبیری09133269145
66یارآن آرش کاشانمهدی تسلطی مجرد09136544566
67یاکمسلم سلیمانی09215676589

خرید لوازم کوهنوردی در اصفهان از موج کوه

کوهنوردان محترم اصفهان می توانند تجهیزات و لوازم کوهنوردی خود را از فروشگاه کوهنوردی آنلاین موج کوه با بهترین قیمت و کیفیت خریداری نمایند. ارسال به شهر اصفهان از طریق پستی یا تیپاکس صورت می پذیرد.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

928.000 تومان
240.000 تومان
435.000 تومان

گروه موج کوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید

راهنمای خرید و ارسال

فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید