کوهنوردی, کوههای ایران

راهنمای صعود به گرده آلمانها {+6 نکته مهم در صعود}

راهنمای صعود به گرده آلمانها {+6 نکته مهم در صعود}

گرده آلمانها در قله علم کوه و دیواره شمالی این کوه را بایست یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی ایران دانست. قسمتهای مختلف دست به سنگ و سنگنوردی متوسط به علاوه مناظر زیبا از منطقه تخت سلیمان جذابیتی بی حد و حصر و لذتی بی اندازه برای این صعود ایجاد کرده است. با این همه صعود به گرده آلمانها را نباید دست کم گرفت و برای این مسیر باید آمادگی کامل کسب کرد.

مرتبط : رکود صعود سرعتی گرده آلمانها

مسیرخوانی گرده آلمانها

دسترسی

دسترسی به این مسیر از طریق منطقه ونداربن انجام می گیرد. صعود از پناهگاه کوهنوردی در ارتفاع 2200 متری آغاز شده و پس از عبور از دو راهی کلجاران به سمت کشتی سنگ بالا می روید. سپس با عبور از زیر کنگلک ها و به صعود لیزونک به ناحیه یخچالی منتهی به پناهگاه سرچال خواهید رسید.

پناهگاه سرچال در ارتفاع 3850 متری محلی مناسب برای یک شبمانی خوب می باشد. از این جا مسیر با قدری انحراف به سمت چپ به سوی دروازه جهنم در زیر قله میان سه چال با شیبی کم بالا رفته و وارد منطقه زیبای علم چال می شوید. در اینجا لازم است مجددا به سمت چپ به دیواره نزدیک شوید تا به محل پناهگاه خرابه برسید. پس از رسیدن به پناهگاه خرابه، با ادامه دادن به سمت دیواره سکویی از بقایای یک پناهگاه وجود دارد که در اثر بهمن از بین رفته است.

از محل سکوی جلو که به سکوی آرش هم شهرت دارد، مسیر به سمت راست بالا می رود. در اینجا باید حدود صد متر ارتفاع گرفته و در زیر قله تیغه ای شانه کوه به سمت راست بروید. توجه داشته باشید که نیاز نیست تا زیر سنگهای شانه کوه به پیش روید. تغییر پاکوب قدری نامشخص است اما به دقت آنرا خواهید یافت. سپس با تراورسی اریب به گردنه شانه کوه در بین این قله و ابتدای مسیر گرده آلمانها خواهید رسید. مراقب سنگهای این قسمت باشید.

گرده آلمانها

از گردنه شانه کوه مسیر صعود گرده آلمانها آغاز می شود. در این قسمت هارنس و تجهیزات خود را پوشیده و مسیر را آغاز کنید. در اولین قسمت یک برج 15 متری سنگی قرار گرفته است که از سمت چپ آن بالا میروید. در پنج متری نرسیده به نوک برج با چرخش به سمت راست از سمت راست این برج را دور زده و سپس از میان قسمتهای سنگی به شکل دست به سنگ فرود می روید. پس از این قسمت به یک زین اسبی کوچک میرسید که باید از سمت راست آن و قدری پایینتر از لبه تیغه مسیر را ادامه دهید. نشانه مسیر درست در اینجا عبور از یک شکاف است. از میان شکاف به سمت جلو می روید و سپس در انتهای شکاف با صعود به سمت چپ روی لبه یال قرار می گیرید. این قسمت از مسیر برای پنجاه متر دست به سنگ ندارد.

پس از آن با عبور از یک قسمت پله ای و ادامه دادن از سمت راست ، به یک تراورس میرسید که با طی کردن آن به یک سکوی کوچک به ابعاد یک یا دو نفر ایستاده خواهید رسید. از اینجا با صعود حدود 20 متر به ابتدای اولین کراکس مسیر گرده آلمانها یعنی دو رکابی خواهید رسید.

دو رکابی

علم کوه
دو رکابی

در دو رکابی و در ارتفاع کمر فرد در حالت ایستاده چند طناب و میخ قرار دارند که می توان از آنها برای کارگاه گرفتن استفاده کرد. مسیر از سمت راست این طنابچه ها بالا می رود. در اینجا مسیر یک شکاف با شیب عمودی به ارتفاع دو متر و نیم است که در وسط آن یک شکستگی دارد. با تعویض پا در این شکستگی و قرار دادن دست در میان شکاف آن می توانید این قسمت را طبیعی صعود کنید. در سمت چپ هم یک رول وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از آن برای میانی گرفتن یا پله رکاب استفاده کنید. با عبور از این قسمت شیب مسیر کم می شود و یک میخ پس از این قسمت وجود دارد که میتوانید با چک کردن از آن به عنوان میانی استفاده کنید.

سپس با ادامه دادن به سمت جلو از لبه سمت چپی تیغه به یک سنگ بزرگ می رسید که یک رول در وسط آن کوبیده شده و معمولا یک طناب هم به دور آن انداخته شده است. در اینجا می توانید کارگاه بگیرید تا نفرات صعود کنند.

سه رکابی

از این سنگ بزرگ مسیر به سمت راست از یک لبه باریک ادامه پیدا می کند. پس از 20 متر به زیر پله غول که به رنگ سرخ است می رسید. با صعود به سمت چپ در یک شیب 50 درجه در حدود 15 متر به زیر کراکس دوم مسیر مشهور به سه رکابی خواهید رسید.

425311330 81479 960x640 1
به سمت زیر سه رکابی

سه رکابی یک پله سه چهار متری سرخ رنگ است که به شکل عمودی بالا میرود. در زیر این قسمت و در سمت چپ یک شکاف است که می توانید در آن ابزارگذاری کرده و کارگاه بزنید. همچنین میخ هم وجود دارد که با چک کردن می توان از این میخ های موجود استفاده کرد. در سه رکابی معمولا یک رکاب سیم بکسلی وجود دارد. در وسط این قسمت هم یک میخ در دیواره هست. به شکلی از این رکاب بالا بروید که پای چپتان در پله آخر قرار بگیرد. سپس نوک برآمدگی بالای پله را گرفته و پای راست را در شکستگی لبه این قسمت سنگی قرار دهید و صعود این قسمت را تمام کنید.

گرده آلمانها
سه رکابی

تراورس بزرگ

پس از سه رکابی مسیر با عبور از یک زین اسبی کوچک به سمت جلو رفته و پس از آن با عبور از قسمت چپ پیش رو وارد تراورس بزرگ خواهید شد. تروارس بزرگ یک با طول حدودی 200 متر به سمت راست ادامه می یابد. در اینجا پس از چند بده بستان کوچک و با قدری دقت به قسمت پایینی قیف یخ می رسید. در تراورس بزرگ گرده آلمانها مراقب یخ زدگی بعضی قسمتهای مسیر باشید.

موج کوه
قسمت آخری قیف یخ

با پایان تراورس بزرگ یک کنج با شیب 60 درجه به سمت بالا میرود. در دل این کنج هم یک میخ وجود دارد. پس از صعود این قسمت 10 متری به یک قسمت پله ای خواهید رسید. در این قسمت بهتر است مسیر رو به بالا را صعود کنید و تغییر مسیر ندهید. با صعود یک قسمت 50 متری در کنار یک شکاف به یک میانی در مسیر میرسید. از اینجا به سمت بالا با حدود 30 متر صعود دیگر به انتهای قیف یخی میرسید که پس از آن باید به سمت راست تراورس کرده و در زیر تک رکابی قرار می گیرید.

تک رکابی یا رکاب چوبی

گرده آلمانها
نفر در حال صعود در کنج تک رکابی

سومین کراکس مسیر گرده آلمانها که با یک قسمت عمودی 2-3 متری شروع می شود که یک پله در سمت چپ آن قرار دارد. از پله بالا رفته و به سمت راست برگردید. سپس درون یک کنج قرار می گیرید. درون این کنج یک طناب معمولا ثابت شده است که می توانید با چک کردن آن و میانی گرفتن از سنگ به صعود از میان کنج ادامه دهید. همچنین در اول کنج می توانید 3 ، 4 متر به راست ادامه دهید و سپس با پیچیدن به چپ به انتهای این کنج برسید.

گرده آلمانها

سنگ سماور

با حدود 20 متر ادامه دادن به سمت جلو سنگ سماور را خواهید دید. در زمانی که سنگ سماور کاملا معلوم شد. باید به سمت چپ به بالا بپیچید و مسیر را از میان دست به سنگها ادامه دهید. پس از حدود 40 متر صعود سنگ اتوبوس را در سمت چپتان خواهید دید. در این قسمت باید تراورس کنید تا جایی که سنگ سماور در زیر پایتان قرار بگیرد.

گرده آلمانها
کتیبه آخر مسیر گرده آلمانها

با صعود از یک شکستگی دو متری به یک کتیبه می رسید که در سمت راستش یک شکاف وجود دارد. در میان این کتیبه هم دو سه میخ هست. چند متر اول کتیبه را از سمت راست صعود کرده و سپس یکی دو متر به سمت چپ بروید و ادامه مسیر را از چپ این قسمت صعود کنید. پس از چند متر صعود با عبور از یک دهلیز مسیر گرده آلمانها به پایان میرسد.

در این قسمت با نگاه به سمت راست پناهگاه خرسان را در فاصله 500 متری خواهید دید. برای صعود به قله هم باید به سمت چپ و در امتداد خط الراس ادامه بدهید.

نکات مهم در صعود به گرده آلمانها

 1. حتما قبل از اقدام برای صعود به گرده آلمانها آموزش های کافی را ببینید. کار با طناب ، صعود کرده ای ، صعود سرطناب ، ابزار گذاری ، حمایت ، صعود مصنوعی ، کارگاه زدن ، …مواردی هستند که باید با آنها آشنا باشید.
 2. در تیم های کوچک صعود کنید. گرده آلمانها برای میلیونها سال در جای خود بوده و خواهد بود. سنگنوردی و قله نوردی خود را بهبود داده و در کرده منطقی دو و نهایتا سه نفری صعود کنید.
 3. چند فرند متوسط به همراه ببرید. 4 یا 5 فرند متوسط یا کیل بزرگ به همراه داشته باشید.
 4. اگر از طنابهای مسیر استفاده می کنید، حتما آنها را چک کرده و در کنار آنها میانی هم به کار ببرید. این طنابها در معرض فرسودگی شدید هستند و چک نمی شوند.
 5. قبل از اقدام برای صعود هم هوایی کنید. قبل از صعود به مسیرهای گرده و دیواره حتما دو یا سه بار ارتفاع 4000 متری را لمس کنید. (لمس کردن ارتفاع به معنای حداقل دو یا سه ساعت ماندن و فعالیت متوسط در یک ارتفاع خاص می باشد.)
 6. چه از سرچال حرکت را آغاز می کنید یا اینکه در علم چال شب مانی دارید ، طوری برنامه ریزی کنید که در شش تا هفت صبح در گرده شانه کوه باشید.

فصل صعود

فصل صعود گرده آلمانها معمولا از اواسط تیر تا اواسط شهریور می باشد. بهتر است روزهای میانی هفته را برای صعود انتخاب کنید تا از شلوغی مسیر و خطرات ناشی از آن در امان باشید.

صعود بهاره این مسیر در میان برف سخت و یخ یکی از به یاد ماندنی ترین صعودهای آلپی ایران است. اما برای صعود در بهار لازم است کار کردن با کرامپون ، تکنیکهای صعود ترکیبی با تبریخ ، کارگاههای برف ، را نیز بدانید.

نوشته : مهدی جباریان / تقدیم به پیشکسوت کوهنوردی کشور محسن نوری / یادش جاودان.

پانویس : عکس ها از اینترنت دانلود شده است.

دکتر مهدی جباریان / باشگاه ورزشی موج

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

4 نظر در “راهنمای صعود به گرده آلمانها {+6 نکته مهم در صعود}

 1. محسن گفت:

  درود و سپاس
  یه پیشنهاد هم داشتم، اینکه اگه بشه سعی کنید تلفظ صحیح مکان ها رو قرار بدید،(مثلا کلجاران نوشتید، بهتر میشد کسره یا ضمه رو قرار بدید و یا هکسره رو رعایت کنید و اسم درستشو کسانی مثل من که نمیدونن، درست بخونن)
  سپاس از مطلبتوم🙏

  1. mojekooh گفت:

   درود. ممنون از نقطه نظر.

 2. Mahanfarzi گفت:

  درود از گردنه شانه کوه تا قسمتی که از گرده خارج میشیم کل مسیر چند متر یا چند طوله

  1. mojekooh گفت:

   سلام و درود. بسته به سبک و توانمندی نفرات داره. اما به طور کلی اگر بخواهید به سبک کلاسیک صعود کنید، تقریبا حدود 10-12 کارگاه باید بزنید. از نظر کیلومتری هم تقریبا 2-3 کیلومتر مسیر گرده را در نظر باید بگیرید. البته باز هم بسته به سطح صعودکننده ها و تعداد نفرات دارد. تندرست باشید. موج کوه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
ارسال فوری تهران در نوروز
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید