بدون دسته بندیکوهپیماییکوهنوردیکوههای ایران
موضوعات داغ

آشنایی با کوه های شهر تهران و مسیرهای صعود این قلل

یکی از مواهب بزرگ شهر تهران دسترسی بسیار آسان به مناطق کوهستانی به خصوص قلل توچال می باشد. در این مطلب با کوه های تهران و مسیرهای صعود به این کوهها آشنا خواهید شد.

کوه های تهران

قله توچال

کوه های تهران
پناهگاه فلزی قله توچال

قله توچال با ارتفاع ۳۹۵۹ متر بلندترین در بین کوه های تهران و در رشته توچال میباشد. مسیر دسترسی اصلی به قله این کوه از طریق میدان سربند است. با این حال چندین مسیر صعود دیگر هم که عموما از این مسیر طولانی تر هستند وجود دارد. برخی از این مسیرها به شرح زیر میباشند.

  • مسیر کلک چال توچال
  • مسیر ایستگاه یک تله کابین به ایستگاه هفت و قله توچال
  • دارآباد توچال
  • چین کلاغ توچال

به طور کلی حدود ۱۰ تا ۱۲ مسیر برای صعود به این قله برشمرده شده است. مسیر معمول صعود از میدان سربند در منطقه دربند آغاز شده و سپس با رسیدن به پناهگاه شیرپلا و قدری تراورس به چپ روی یال قله قرار می گیرد. در این مسیر و در ارتفاع ۳۴۵۰ متری جانپناه شروین و روی قله نیز دو جانپناه قرار دارند.

مرتبط : مسیرهای صعود به توچال

شاه نشین

قله شاه نشین دومین کوه از نظر بلندی بین کوه های تهران به ارتفاع ۳۸۸۵ متر می باشد. این قله بر روی خط الراس اصلی توچال قرار گرفته است. شاه نشین از طریق امام زاده داوود، شهرستانک، توچال، درکه و قله پلنگ چال قابل صعود میباشد. در دسترس ترین مسیر این قله از طریق ایستگاه هفت تله کابین توچال است. پس از رسیدن به محل تله کابین با گردش به سمت چپ و قرارگیری در مسیر جاده خاکی در مجاورت پیست به سمت غرب به یک گردنه کوچک خواهید رسید. با ادامه دادن این گردنه به سمت شرق و قرار گرفتن روی خط الارس پس از طی چند صد متر قله را صعود خواهید کرد.

تور قله دماوند

سربازارک

قله سربازارک در سمت شرق قله شاه نشین و در امتداد خط الراس به ارتفاع ۳۸۴۰ متر میباشد. می توانید با صعود قله شاه نشین به سمت این قله ادامه دهید. راه دیگر برای صعود به این قله نیز از طریق گردنه اشترگردن است. برای دستیابی به گردنه اشترگردن نیز راههای چندی وجود دارد که یکی از این مسیرها از طریق درکه و پناهگاه پلنگ چال میباشد.

دارآباد

موج کوه

قله دارآباد واقع شده در منطقه دارآباد و دسترسی کوه نیز از همین منطقه میسر است. ارتفاع این قله دارآباد نیز حدود ۳۱۵۰ متر تا ۳۲۰۰ متر ذکر شده است. مسیر رفت و برگشت به این قله نیز حدود ۱۲ کیلومتر میباشد. برای صعود به قله دارآباد می بایست از پارکینگ واقع در مجاور رودخانه حرکت خود را شروع کنید.

مسیر با عبور از یک پل آغاز شده و با چند پیچ به قسمت کفی در جوار قهوه خانه میرسد. پس از طی چند صد متر به سمت راست منحرف شده و در دامنه کوه صعود به سمت بالا روی یال ادامه می یابد. پس از صعود ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر ارتفاعی از این قسمت از یک جاده خاکی عبور خواهید کرد. پس از آن یک سربازخانه کوچک قدیمی قرار دارد. با عبور از سربازخانه و بالا رفتن از یک شیب دیگر بر روی خط الراس قرار خواهید گرفت. پس از طی چند شیب و پیمایش به پناهگاه کوچک قله دارآباد می رسید.

آمادگی جسمانی کوهنوردی

سیاه بند

سیاه بند بعد از قله درآباد قرار دارد، پس از گذر از یک قسمت تیغه ای در پس از قله دارآباد حدود دو کیلومتر جلوتر میتوان به قله سیاه بند به ارتفاع ۳۳۲۰ متر دست یافت. مسیر صعود به قله در زمستان نیازمند دقت زیاد در عبور از قسمتهای تیغه ای می باشد. مسیر دیگر دسترسی به این قله نیز از روستانی حاجی آباد و اوشان می باشد.

لزون (پیازچال)

قله لزون به ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰ متر، شامل لزون غربی و شرقی روی خط الراس اصلی توچال در بین قله دارآباد و توچال قرار گرفته اند. بهترین مسیر دسترسی به این قلل از طریق اردوگاه کلکچال ، گردنه اسپیلت و سپس تراورس از پشت قله کلکچال به سمت گردنه پیازچال می باشد. پس از دستیابی به گردنه پیازچال این مسیر از طریق مسیری به شیب نسبی زیاد به قله لزون خواهد رسید. تراورس پشت قله کلکچال در فصل زمستان به دلیل خطر بهمن امکان پذیر نیست.

کلکچال

کوه های تهران
قله کلکچال

قله کلک چال یکی از در دسترس ترین کوه های تهران می باشد. مسیر این کوه از طریق پارک جمشیدیه آغاز شده و با پیچ و تاب در یک مسیر پاکوب به سمت اردوگاه ایستگاه چهارم کلک چال بالا میرود. پس از اردوگاه مسیر در زیر دامنه قله کلک چال به سمت چپ و غرب ادامه پیدا کرده و سپس به گردنه ۳۰۰۰ متری اسپیلت خواهید رسید. در اینجا سوار یال قله خواهید شد. ابتدای این یال قدری سنگی بوده و سپس یک شیب تند قرار دارد. در ادامه شیب به قله کلک چال خواهید رسید. ارتفاع این قله حدودا ۳۳۵۰ متر است.

اسپیلت

قله ۳۱۰۰ متری در شمال منطقه بندیخچال و بالای دیواره بند یخچال که این روزها گاها با عنوان دیواره شروین نیز خوانده میشود. عمومی ترین مسیر برای رفتن به قله اسپیلت مسیر کلکچال است که از پارک جمشیدیه آغاز شده و با رسیدن به پناهگاه به سمت گردنه اسپیلت (گردنه کلک چال) ادامه می یابد. با رسیدن به گردنه کلک چال در سمت جنوب گردنه قله اسپیلت به شکل یک توده سنگی خودنمایی می کند. مسیرهای دیگر صعود به اسپیلت شامل گرده اسپیلت، دیواره شروین هستند که فنی تر بوده و نیاز به دست به سنگ یا صعود چند طول طناب دارند.

کماچال

یکی دیگر از کوه های تهران با ارتفاع ۳۰۵۰ متر که از مسیر ولنجک ، بام تهران قابلیت صعود دارد. دو مسیر در اینجا برای صعود به قله موجود است. یک مسیر از روی یال قله امتداد پیدا کرده و در نزدیکی پارکینگ ولنجک و جنب ایستگاه اتوبوس آغاز میشود. مسیر دیگر هم از طریق مسیر جاده خاکی تله کابین امتداد می یابد. در این مسیر بعد از گذر از ایستگاه دو تله کابین و به سمت ایستگاه پنج بایست در نزدیکی قله از جاده خارج شده و قله را صعود نمایید.

چین کلاغ

چین کلاغ با ارتفاع ۲۸۲۰ متری در غرب مسیر درکه پلنگچال و شمال منطقه سعادت آباد و فرحزاد واقع شده است. نقطه شروع صعود به این مسیر از سعادت آباد، “ضلع غربی” شهرک بام تهران در بالای این منطقه میباشد. در اینجا یک نگهبانی وجود دارد و از سمت چپ وارد دره و پاکوب مسیر چین کلاغ خواهید شد. ابتدای مسیر یک جاده خاکی از سمت چپ دره و در جهت شمال به طول ۵۰۰ متر است و باقی مسیر پاکوب می باشد. در این مسیر به محل چشمه اصلی میرسید که معمولا گروهها برای صبحانه یا استراحت در اینجا اتراق میکنند. از چشمه به بعد دو مسیر برای رسیدن به قله یکی از طریق یال و یکی از مسیر دره وجود دارد. مسیر یال پس از چشمه به سمت راست تغییر جهت داده و وارد پاکوب روی یال می گردد. مسیر دره نیز پس از پیمایش در دره نهایتا با شیب نسبتا تندی به قله منتهی می گردد.

پلنگ چال

کوه های تهران
قلل دوشاخ و پلنگ چال – بازارک و شاهنشین در زمینه – منبع : کوهنوردی نشان زندگی

یکی دیگر از کوه های تهران که در منطقه درکه قرار گرفته است. ارتفاع این قله حدودا ۳۵۵۰ متر بوده و مسیر دستیابی به آن هم حدودا ۱۲ کیلومتر می باشد. مسیر تابستانی صعود به قله نیز معمولا از طریق پناهگاه پلنگ چال در ارتفاع ۲۵۵۰ متری و از طریق غرب پناهگاه و محل الحاق دو رود(دوآب) میباشد. این مسیر به دلیل بهمن گیر بودن برای فصل زمستان مناسب نیست.

دو شاخ

این کوه به ارتفاع ۳۰۴۰ متر در منطقه درکه قرار دارد. مسیرهای صعود به دوشاخ شامل میدان درکه -کارا ، جاده فرحزاد و قله چین کلاغ می باشد. متداول ترین مسیر صعود به دوشاخ نیز مسیر درکه-کارا است. پس از شروع حرکت از میدان درکه و پیمایش تا دو راهی کارا، مسیر به سمت چپ و آبشار کارا تغییر میکند. پس از ورود به این مسیر می توان تا گردنه بین چین کلاغ و دوشاخ به پیش رفت و سپس روی گردنه با گردش به سمت راست، مسیر صعود به قله دوشاخ را از بین سنگهای زیر قله ادامه داد.

بند عیش

کوه های تهران

قله ای بسیار زیبا و یکی دیگر از کوه های تهران به ارتفاع ۲۷۷۰ متر در شمال غرب شهر تهران می باشد که در شمال مناطق کن، شهران و حصارک کن واقع شده است. مسیرهای دسترسی به بندعیش از این قرار است: مسیر جنوبی از حصارک و دره دو چناران. مسیر غرب از سولقان و سپس دره ای عمیق که در انتها به قله ختم میشود. مسیر شمالی از جاده امام زاده داود و دره منتهی به رندان میباشد. مسیر شرقی و شمال شرقی شامل یک راه پاکوب است که از غرب امام زاده داود به سمت قله میرود. مسیر جنوبی یا حصارک مسیر اصلی صعود به قله است که دو راه دارد و بعد از طی مسافتی این دو راه به هم میرسند.

نکته : مسیرهای صعود به کوه های تهران در فصل بارش و بدون بارش گاها متفاوت هستند.

نقشه کوه های تهران

توچال
نقشه شماتیک کوهستان توچال

مطالب مرتبط

امتیاز کاربران: ۵ ( ۳ رای)
بنر تبلیغاتی باشگاه ورزشی موج
برچسب ها

mojekooh

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 90 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها دوازده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن