منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
طبیعت گردی, کوهپیمایی

14 فایده کوهنوردی که زندگی را تغییر می دهد!

14 فایده کوهنوردی که زندگی را تغییر می دهد!

0
(0)

کوهنوردی و کوهپیمایی هم روی طول و هم عرض زندگی شما تاثیر جدی خواهد داشت. با انجام این ورزش نه تنها بیشتر عمر خود خواهید کرد، بلکه از زندگیتان بیشتر بهره و لذت می برید. البته باید گفت که فواید کوهنوردی بیش از اینهاست. با رفتن به دل طبیعت درون خودتان را نیز بهتر خواهید دید. در این مطلب به گروهی از مزایای کوه نوردی اشاره شده است که امیدواریم با خواندنشان آخرین بهانه ها برای ورزش نکردن از ذهنتان حذف شوند. با موج کوه همراه باشید.

فواید کوهنوردی برای بدن

فواید کوهنوردی برای قلب

کوهنوردی و کوهپیمایی به چند طریق می تواند به سلامتی قلبی کمک کند. در اثر کوهنوردی منظم ضربان استراحت قلب کاهش پیدا می کند. در نتیجه این روند، عضلات قلب نیاز به تلاش کمتری برای رساندن اکسیژن و انرژی به سلولها هستند و در نتیجه بیشتر عمر می کنند.

از سوی دیگر کوهپیمایی به عنوان یک فعالیت کاردیو باعث کاهش کلسترول بد میشود. سطح بالای کلسترول خون ارتباط زیادی با احتمال ابتدا به بیماری قلبی دارد. پس کوهنوردی می تواند باعث کاهش بیماری های قلبی شود.

یکی دیگر از عوارض منجر به بیماری قلبی فشار خون بالا است. در این حالت عملکرد قلب تحت تاثیر فشار خون بالا مختل میشود که می تواند به شکل شرایط مانند نارسایی قلبی، بیماری عروق تغذیه کننده قلب و سایر بیماری ها نمود یابد. ورزش هوازی و کوهنوردی از راههای عالی و البته لذت بخش برای کنترل و کاهش فشار خون می باشد.

دیابت قندی نیز به عنوان عوامل موثر در بیمار شدن قلب قلمداد می شود. پژوهش های مختلف نشان داده اند که عوامل خطر قلبی در بیماران مبتلی به دیابت نوع 2 شایعتر هستند. کوهپیمایی به طور مستقیم باعث کاهش قند خون و کنترل آن میشود. به همین دلیل می تواند به عنوان عامل پیشگیری کننده بیماری قلبی از آن بهره برد.

به منظور بهره گیری هر چه بیشتر از مزایای کوهنوردی برای قلب موارد زیر را حتما به یاد داشته باشید:

 • به آرامی شروع کنید. اجازه دهید که بدن به خوبی گرم شود.
 • به تدریج افزایش دهید. تدریجا مدت و شدت برنامه های کوهنوردی و کوهپیمایی را افزایش دهید.
 • در طول هفته تمرین داشته باشید.

فواید کوهنوردی برای ریه

طبق گفته موسسه ریه، ظرفیت ریه به این معناست که بدن شما چقدر هوا (یا اکسیژن) می تواند استفاده کند. اگرچه ممکن است شبیه به نظر برسد، اما با عملکرد ریه متفاوت است، که اصطلاحی است که برای توصیف میزان هوای دریافتی بدن و میزان کارآمدی آن استفاده می شود. در حالی که هر دوی این اقدامات مهم هستند ، فقط ظرفیت ریه را می توان بهبود بخشید.

تعداد تنفس به گفته همین موسسه برای افراد عادی 15 بار در دقیقه است. این میزان تنفس در زمان کوهنوردی و کوهپیمایی به 40 تا 60 بار در دقیقه میرسد.به گفته کارشناسان ورزشهای هوازی و کوهنوردی به میزان سه بار در هفته می تواند ظرفیت ریه را بین 5 تا 10 درصد افزایش دهد. در این صورت نفس کشیدن شما در طول زمان بهتر شده و با ظرفیت بیشتری از ریه خود استفاده خواهید کرد. اکسیژن بیشتر برای بدن به معنای سلامتی است.

کوهنوردی همچنین به حفظ سلامت ریه های شما کمک شایانی می کند و آنها را در برابر بیماری هایی مثل ذات الریه و برونشیت ایمن می سازد. هرچه بیشتر پیاده روی و کوه پیمایی کنید عملکرد تنفسی شما بهبود بیشتری می یابد؛ به مرور زمان شما متوجه تغییرات خود در این زمینه می شوید.

فواید کوهنوردی برای کبد

به نقل از متخصصان کبد چرب یکی از بیماری هایی است که امروزه بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند. چربی در کبد غیر طبیعی نیست اما در صورتی که بیش از حد باشد فرد دچار چربی کبد خواهد شد. اگر کبد فردی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد بدین معنی است که وی داری کبد چرب است. عدم رسیدگی به این بیماری در مراحل اولیه می تواند عواقب ناتوان کننده و حتی مرگبار به همراه داشته باشد.

سه راهکار به عنوان راهکارهای پیشگیری و درمان اولیه پیرامون کبد چرب ارایه شده است: کاهش اضافه وزن، ورزش و اصلاح تغذیه. یکی از فواید کوهنوردی به طور حتم روش رسیدن به کاهش وزن و همچنین کاهش چربی در کبد می باشد. با هفته ای دو سه بار ورزش هوازی از جمله کوهنوردی و کوهپیمایی می توانید به این نتایج ارزنده و اعجاب آور دست پیدا کنید.

فواید کوهنوردی برای عضلات پا

کوهنوردی یکی از ورزش هایی است که باعث افزایش توان و استقامت عضلات این قسمت می شود. شما در طول پیمایش در سیرهای کوهپیمایی در شیب های مختلف بالا و پایین میروید. این تغیرات باعث درگیر شدن عضلات اصلی مانند چهارسر و همچنین عضلات کوچکی که برای تعادل مهم هستند میشود. ازاین رو نهایتا استقامت و فرم بهتر عضلانی پا را خواهید داشت.

برای بهبود فواید ناشی از کوهنوردی می توانید قدری تمرینات سنگنوردی و وزنه زدن به برنامه تمرینی خود اضافه کنید. در این صورت سطح فنی شما افزایش پیدا خواهد کرد. تمرینات سنگنوردی از طرف دیگر باعث بالاتر رفتن سطح آمادگی فنی و کیفیت عضلات بالاتنه میشود. داشتن تمرینات قدرتی نیز در بهبود کیفیت عضلات و سطح صعود نقش موثری خواهد داشت.

فواید کوهپیمایی
پناهگاه کلکچال در شمال تهران

بالا بردن تراکم استخوان

کوهپیمایی سلامت استخوان های شما را تضمین می کند. با کوه پیمایی منظم، شما می توانید تراکم استخوان هایتان را بالا ببرید، از تحلیل رفتن آنها جلوگیری کنید و اگر تراکم استخوان هایتان در حال پایین آمدن است با سرعت کمتری این اتفاق بیفتد. کوه پیمایی این امکان را به استخوان های می دهد که در بدن شما فعال باشند و ورزش های سنگین تر شما را اذیت نکنند.

خواب بهتر

از فواید کوهنوردی می توان به درگیر شدن مغز، جسم و روح اشاره کرد؛ پس جای تعجب نیست که به شما می کند راحت تر بخوابید. هنگامی که کوه پیمایی را شروع می کنید، حتی اگر از کم، ذهن شما از منطقه ی امن خود خارج می شود و به مرور که این کار ادامه می یابد سطح آدرنالین شما کاهش پیدا می کند.

با پیمایش تپه ها، صخره ها، جنگل ها و زمین های ناهموار بدن شما تقویت می شود. در مقایسه با 12 تا 16 ساعت دیگر روز بدن شما آدرنالین را پمپ می کند تا پیمایش خود را تمام کنید. این فرآیند منجر به افزایش کیفیت خواب و استراحت شما می شود.

فواید کوهنوردی برای روح و ذهن

صعود کردن قله، رسیدن به کنار صخره یا هر بلندی دیگر، بدون توجه به موقعیت مکانی منظره ی زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد. وقتی قله را فتح می کنید احساس غرور می کنید، بدن خسته است اما روح و ذهن از به دست آوردن این موفقیت، سرزنده و پر انرژی است. ممکن است به نفس نفس بیافتید، اما دیدن حیواناتی که تا کنون ندیده اید و با شما هم سفر شده اند و زیبایی طبیعت را با شما شریک می شوند، از فواید کوه پیمایی است.

افزایش هوش از طریق هماهنگی و خونرسانی

یکی از فواید کوهپیمایی که در زندگی روزمره به کمک شما خواهد آمد. کوهپیمایی باعث افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف مغز می شود. این مناطق عمدتا قسمت های مربوط به حافظه، تمرکز و شادی را شامل می شوند. اکسیژن و جریان خون به مغز شما این امکان را می دهد که عملکرد بهتری داشته باشد و بدن شما را وادار به ترشح مواد شیمیایی ای می کند که باعث تولید احساسات شادی و لذت می شوند.

تیزبینی یکی دیگر از فواید کوهنوردی است؛ هنگامی که این قسمت هایی که نام برده شد را فعال می کنید، به مرور بیشتر تمایل دارید این فعالیت ها را ادامه دهید.

کوهنوردی و لاغری

یکی از فواید عالی کوهنوردی کمک به کاهش یا حفظ وزن استاندارد است. واقعا چه چیزی بیشتر از چند ساعت فعالیت می تواند اثر کالری سوزی داشته باشد. کافیست این ترکیب را در کنار چند جلسه تمرین داخل هفته داشته باشید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله کوهنوردی و لاغری در مراجعه نمایید.

فواید کوه نوردی برای کودکان

کوهنوردی برای کودکان هم میتواند فواید زیادی داشته باشد. این ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی و اعتماد به نفس و سلامت این گروه می شود. نکته مهم اینکه باید مراقبت میزان فشار فعالیت برای کودکان و نوجوانان بود. از طرف دیگر ارتفاع بالا می تواند اثر منفی روی افراد کم سن و سال داشته باشد.

فواید کوهنوردی و کوهپیمایی

فواید کوهنوردی برای بانوان

کوهنوردی و شاخه های آن می تواند فواید زیادی برای بانوان داشته باشد. به ویژه در سنگنوردی شاهد موفقیت زیاد زنان بوده ایم. دلیل این موضوع هم این است که در سنگنوردی قدرت نسبی معنا دارد و خانمها کلا سبکتر هستند. از طرف دیگر فیزیک زنان انعطاف پذیری بیشتری دارد که باعث میشود تکنیکها را راحتتر پیاده کنند.

کوهنوردی و کوهپیمایی در بانوان یک اثر مهم دیگر نیز دارد. این ورزش با تاثیر بسیار زیادی می تواند عوامل استرس و ایجاد افسردگی را کنترل کرده و احتمال بروز آن را کاهش دهد.

فواید کوهنوردی منظم

یکی از موضوعات مهمی که باید در ادامه ورزش کوهنوردی مد نظر داشته باشید، رسیدن به یک برنامه تمرینی است. برای رسیدن به فوایدی که در بالا ذکر کردیم لازم است با توجه به میزان آمادگی و امکانات خود برنامه صعود را ترتیب دهید. در روزهای میان هفته نیز می توانید از ورزشهایی مانند پیاده روی، دویدن، طناب زدن یا دوچرخه سواری برای بهبود آمادگی جسمانی و سلامتی بیشتر استفاده کنید.

ترجمه : نگار پیرحیاتی

سایر مطالب مرتبط

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

3 نظر در “14 فایده کوهنوردی که زندگی را تغییر می دهد!

 1. برزو گفت:

  نمیدونستم کوهنوردی اینقدر فایده داره 🙂
  پس زودتر باید شروع کنم

  1. mojekooh گفت:

   درود. حتما هر چه زودتر شروع کنید.

 2. ابوالفضل گفت:

  خیلی عالیه تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید