راهنمای کامل صعود به لنین

قله لنین یا ابن سینا، سومین قله بلند در اتحاد جماهیر شوروی سابق است و یکی از پنج کوه پلنگ برفی می باشد. یکی از مرگبارترین حوادث کوهستان نیز به این کوه تعلق دارد. در سیزدهم ژوئیه ۱۹۹۰، زمین لرزه باعث ایجاد بهمن عظیمی شد که کمپ ۲ را کاملا مدفون کرد. در اثر این حادثه مجموعا ۴۳ کوهنورد جان خود را از دست دادند. امروزه این کوه یکی از محبوبترین قلل ۷۰۰۰ متری در جهان و یکی از بهترین راهها برای کسب تجربه در ارتفاعات بالا می باشد. در ادامه به بررسی صعود لنین می پردازیم.

رسیدن به قله لنین

قله لنین در جنوب قرقیزستان و در مرز با تاجیکستان واقع شده است. برای چنین کوه بزرگی دسترسی بسیار آسان می نماید. بیس کمپ با یک جاده خاکی از طریق ساری مغول -Sary Mogul- شهری کوچک در دره آلای قرقیزستان قابل دسترسی است. اما ابتدا باید خودتان را به قرقیزستان برسانید.

پرواز به قرقیزستان

بیشتر افرادی که عازم صعود لنین می شوند به بیشکک پرواز می کنند. این شهر پایتخت قرقیزستان است و دارای یک فرودگاه بین المللی مناسب با پروازهای مستقیم از دبی، مسکو، سن پترزبورگ، تاشکند و آستانه(یا نورسلطان) می باشد.

اگر پرواز ارزانتری پیدا کنید، می توانید به اوش نیز پرواز کنید. این دومین شهر بزرگ کشور است که دارای یک فرودگاه بین المللی با اتصال به مسکو، سن پترزبورگ و کویت می باشد.

از بیشکک به اوش

اگر پرواز به بیشکک را انتخاب کرده اید، کار بعدی این خواهد بود که خودتان را به اوش برسانید. تعدادی شرکتهای هواپیمایی محلی روزانه در مسیر بیشکک به اوش پرواز می کنند. فقط کافیست یکی را انتخاب کنید و دنبال آن بروید. قیمت ها بسته به میزان رزرو شما در آینده بین ۳۰-۶۰ دلار متغیر است.

اوش به بیس کمپ لنین

رانندگی از اوش به بیس کمپ بسیار زیباست. تقریبا ۵ ساعت طول می کشد و در این مدت تقریبا ۳۰۰۰ متر ارتفاع می گیرید.

پست مرتبط

صعود لنین
دره آلای

در ابتدا جاده از طریق رودخانه گولچا به سمت دره آلای حرکت می کند. هنگامی که برای اولین بار به ورودی ساری تاش در ابتدای دره آلای برسید، کوههای ۶۰۰۰ و ۷۰۰۰ متری مسلط بر منطقه منظره را محدود خواهند کرد. از ساری تاش، رانندگی در جاده آسفالته تا یک ساعت دیگر و تا شهر ساری مغول ادامه دارد. از ساری مغول هم یک ساعت جاده خاکی تا بیس کمپ در پیش است.

مسیرهای صعود لنین

صعود لنین
خط قرمز رنگ نشان دهنده مسیر استاندارد صعود لنین است.

در قله لنین تعدادی مسیر صعود وجود دارد. رایجترین و مطمئن ترین نیز مسیر کلاسیک از بالای رازدلنیا است. به نظر ۹۹% صعودها از همین مسیر انجام میشود. از مسیرهای دیگر مانند صخره های لیپکین یا گردنه کریلنکو یا مسیر مستقیم شمالی می توان یاد کرد.

مسیر رازدلنیا

مسیر رازدلنیا رایجترین مسیری است که برای صعود لنین استفاده میشود. مراحل مختلف و کمپهای این مسیر را در ادامه توضیح می دهیم.

بیس کمپ (۳۶۰۰ متر)

صعود لنین

بیس کمپ لنین در یک چمنزار زیبا و در ارتفاع ۳۶۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. اینجا از طریق جاده دسترسی دارد و دارای امکانات خوبی می باشد.

آژانس های بزرگتری که بیس کمپ را اداره می کنند معمولا درای یورتهای ناهارخوری، چادرهای بزرگ برای کوهنوردان، دوش آب گرم، انبار و حتی سونا هستند. حتی برق و وای فای هم با پرداخت هزینه موجود است.

به طور کلی بیس کمپ مکان بسیار راحتی به شمار می رود. به خصوص اگر به تازگی از یکی از کمپهای بالاتر بازگشته باشید. دما در طول روز گرم بوده و هوا نیز خیلی رقیق نیست.

کوهپیمایی از بیس کمپ تا کمپ یک

موج کوه
پیمایش از بیس کمپ به سوی کمپ یک

مسیر بیس کمپ تا کمپ یک اساسا فقط یک کوهپیمایی است. مسیر کاملا مشخص بوده و هم چیزروی ماسه تا قبل از رسیدن به کمپ یک به پیش میرود.

تا رسیدن به ابتدای گذرگاه تراولر، اوضاع به همین منوال به پیش خواهد رفت. صعود به بالای گذرگاه اولین چالش شماست. هرچند ارزشش را دارد. با رسیدن به بالای این قسمت یک چشم انداز کوهستانی عالی در مقابل خود می بینید.

می توانید در بالای گذرگاه یک میان وعده فوری بخورید و سپس مسیرتان به کمپ یک را ادامه دهید. قسمت بعدی مسیر سرراست است و در طول آن چند فراز و نشیب وجود دارد.

در نهایت شما به اولین و بزرگترین عبور از رودخانه خواهید رسید. اگر تجربه عبور از رودخانه را دارید می توانید خودتان رد شوید یا اینکه برای سوار شدن روی اسب هزینه بپردازید. هزینه سواری هم ۲۰۰ سوم som می باشد و البته جای چانه هم دارد. با عبور از رودخانه در نزدیکی کمپ یک هستید.

کمپ ۱(۴۴۵۰ متر)

با توجه به موقعیت مکانی کمپ یک مسیر صعود لنین، اینجا توسط اکثر آژانسهای کوهنوردی به خوبی سرویس دهی میشود. این کمپ در حاشیه یخچالهای طبیعی واقع در شمال لنین قرار دارد. چادرهای اینجا معمولا دونفره و بزرگ بوده و محل غذاخوری داخل یورت می باشد.

صعود از کمپ ۱ به ۲

صعود لنین
مسیر صعود از کمپ یک به کمپ دو

مسیر کمپ ۱ به ۲ قسمت خطرناک صعود لنین است. شما باید از چندین شکاف یخچالی عبور کرده و سپس مدت کوتاهی نیز از منطقه ای در معرض بهمن بگذرید.

توصیه میشود که برای این قسمت زودهنگام شروع کنید. بیشتر افراد کوهنوردی را حدود ساعت ۴:۳۰ صبح شروع می کنند. شکافها درزمان پایین بودن دما کوچکتر هستند.

صعود لنین
یک شکاف بین کمپ یک و دو

برای عبور از اکثر شکافها پلهای برفی وجود دارد. طناب ثابت هم در اکثر مواقع هست که می توانید از آنها استفاده کنید. پس از عبور از منطقه شکافها، کمپ ۲ خیلی دور نیست. اما سعی کنید که این قسمت را به سرعت بروید، چون خطر بهمن در اینجا زیاد است.

کمپ ۲ (۵۴۵۰ متر)

کوهنوردی
چادرها در کمپ دو – مسیر صعود لنین

به نوعی می توان به آن لقب فلاکت بار را داد. این کمپ در یک کاسه برفی انعکاسی غول پیکر قرار گرفته که دمای درون چادر در طول روز می تواند تا ۵۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد. افرادی را در اینجا مشاهده می کنید که با شلوارک و تیشرت در حال گشت و گذار هستند. در شب اما دما مجددا کاهش می یابد.

صعود لنین
کمپ دو از بالا

خدمات سرویس بهداشتی نیز در این کمپ وجود ندارد. اما معمولا در بالای کمپ ۲ آب جاری هست. این آب از ذوب برف در طول روز ایجاد میشود. بنابراین می توانید برای صرفه جویی در سوخت، از این آب استفاده کنید.

صعود از کمپ ۲ به کمپ ۳

صعود لنین

مسیر کمپ ۲ به کمپ ۳ کاملا ساده است. اما تاثیر ارتفاع را حس خواهید کرد. با ترک کمپ ۲، بلافاصله یک صعود رو به بالا شروع میشود. این بخش کمی شیب دار است، اما خیلی سخت نیست.

پس از اولین قسمت شیب دار، یک بخش سیب دار دیگر وجود دارد که طولانی تر است. اما خبر خوب اینکه پس از پایان این قسمت به کمپ ۳ خواهید رسید.

کمپ ۳ (۶۱۰۰ متر)

کمپ ۳ در نزدیکی قله رازدلنیا واقع شده است. این مسیر در معرض باد و دید می باشد. اما لازم نیست مانند کمپ ۲ نگران گرما باشید. در کمپ ۳ همچنین می توان مناظر زیبای کوههای پامیر در تاجیکستان را دید.

از کمپ ۳ تا قله

صعود لنین

این قسمت طولانی است. شما بیش از ۱۰۰۰ متر صعود می کنید و حدودا ۷ کیلومتر مسافت را باید بپیمایید. در بیشتر مواقع یک لبه را دنبال می کنید که در صورت خوب بودن هوا خیلی سخت نیست. بسته به آمادگی و هم هوایی فرد هم برای عبور از این قسمت ۸ تا ۲۴ ساعت در نظر گرفته میشود.

قله (۷۱۳۴ متر)

کوهنوردی
سردیس لنین در قله

قله لنین در یک فلات بزرگ واقع شده است که در صورت صاف نبودن هوا پیدا کردن آن می تواند دشوار باشد.

فصل صعود

فصل صعود لنین فقط در ماههای جولای و آگوست ادامه دارد. مگر اینکه یک کوهنورد حرفه ای باشید. شاید از خودتان بپرسید که جولای بهتر است یا آگوست؟ هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد و هر دو ماه آب و هوای مناسبی دارند. در ماه ژوئیه، برف بسیار بیشتری در کوه وجود داشته و شکافهای بین کمپ ۱ و ۲ کوچکتر هستند. در آگوست، برف آب می شود و این شکافها تا حدودی باز میشوند.

لینک های مرتبط

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
مهدی جباریان

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسر