منو
 • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
 • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
 • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
 • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
 • مشاوره تخصصی
آمادگی جسمانی, تغذیه, سلامت

مهمترین نکات ورزشی برای دانش آموزان

مهمترین نکات ورزشی برای دانش آموزان

0
(0)

در دنیای کم تحرک و پر استرس امروز توجه به ورزش به خصوص از سنین پایین و دوره دانش آموزی اهمیت پیدا می کند. این ایجاد یک پایه سالم تربیت بدنی است که آینده بهتر را می سازد و به دانش آموزان کمک می کند افراد بهتر و موثرتری در سطح جامعه و همچنین برای خود باشند. اما مهمترین مساله برای یک دانش آموز این است که ورزشی انجام دهد که به آن علاقه دارد. توجه به این موضوع مسیر رشد را هموار کرده و امکان ترک ورزش را به شدت کاهش می دهد. البته این تمام موضوع نیست. در ادامه این مطلب به بررسی مهمترین نکات ورزشی برای دانش آموزان خواهیم پرداخت که توجه به آنها می تواند هم برای نوجوانان و هم برای والدین آنها مفید واقع شود.

اهمیت ورزش برای دانش آموزان

 • ورزش در مدرسه عزت نفس را بهبود می بخشد : شرکت در ورزش های مدرسه می تواند عزت نفس دانش آموزان را بهبود بخشد و به آنها کمک کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. داشتن تربیت بدنی در برنامه درسی مدرسه به کودکان این امکان را می‌دهد که از سنین پایین مهارت‌های اجتماعی را برای کار با سایر هم تیمی‌ها، پیدا کردن دوستان جدید و یاد بگیرند که شرکت در ورزش‌های گروهی چقدر ارزشمند است . دیدن اینکه چگونه مشارکت آنها بر موفقیت تیم تأثیر می گذارد، می تواند برای جوانان بسیار قدرتمند باشد و باعث شود آنها احساس کنند بخشی از جامعه مدرسه هستند.
 • تربیت بدنی به ایجاد مهارت های رهبری در کودکان کمک می کند : شرکت در تربیت بدنی به کودکان در سن مدرسه کمک می کند تا مهارت های اجتماعی را بیاموزند، با سایر هم تیمی های خود روابط برقرار کنند، دوستان جدیدی پیدا کنند و یاد بگیرند که چگونه در رقابت دوستانه شرکت کنند. ورزش‌های تیمی فرصتی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا با یکدیگر در جهت یک هدف مشترک تمرین کنند.
 • داشتن ورزش در برنامه درسی مدرسه باعث تشویق عادات سالم می شود : شرکت منظم در تربیت بدنی به کودکان کمک می کند تا اهمیت فعالیت بدنی را به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم برای سلامت روحی و جسمی خود بیاموزند. بعلاوه، وجود ورزش در برنامه درسی مدرسه ممکن است کودکان را تشویق کند که بعداً به بزرگسالان فعال بدنی تبدیل شوند، زیرا آنها از فواید بسیار ورزش برای بدن و ذهن سالم آگاه هستند.
 •  ورزش علاوه بر کمک به سلامت جسمانی کودک، به کاهش استرس نیز کمک می کند : علاوه بر اینکه تربیت بدنی برای سلامت جسمانی بسیار عالی است، می تواند برای سلامت روان دانش آموزان نیز مفید باشد. شرکت در تربیت بدنی به عنوان بخشی از برنامه درسی مدرسه فرصتی برای کودکان است تا از هر گونه استرسی که ممکن است داشته باشند استراحت کنند. در عوض، ورزش های مدرسه ای به کودکان اجازه می دهد تا بدون نگرانی در مورد چیز دیگری، بر تفریح و بودن در لحظه با سایر هم تیمی های خود تمرکز کنند.
 • یک آموزش خوب ورزشی به تمرکز کمک می کند : وجود ورزش در برنامه درسی مدرسه می تواند به بهبود تمرکز دانش آموزان در طول روز کمک کند. فعالیت بدنی برای افزایش دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین در مغز پیشنهاد شده است که بر توانایی مغز برای تمرکز روی کارها تأثیر می گذارد. بنابراین، تربیت بدنی در مدرسه می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی و سلامت جسمانی آنها را بهبود بخشد و بر آموزش تحصیلی آنها تأثیر مثبت بگذارد.
 • ورزش به کودکان کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهند و احساس کنند بخشی از یک جامعه هستند : یکی از نکات مهم در مورد شرکت در ورزش در مدرسه این است که کودکان می توانند با افراد دیگری که معمولاً در زندگی روزانه مدرسه با آنها ارتباط برقرار نمی کنند، دوستی برقرار کنند.

5 نکته که به شما کمک می کند دانش آموز و ورزشکار موفقی باشید

1. یاد بگیرید زمان خود را عاقلانه مدیریت کنید : پیروی از این نکته به شما کمک می کند در تمام جنبه های زندگی خود برتر باشید. مهارت های مدیریت زمان تعیین می کند که چگونه می توانید اولویت ها را تعیین کنید و ضرب الاجل ها را رعایت کنید.

2. یک برنامه زمانی ایجاد کنید : ورزشکاران در مدرسه موظفند بیشتر از یک دانش آموز معمولی فعالیت داشته باشند. بنابراین تعهدات زمانی یک تیم ورزشی، مانند تمرین‌ها، بازی‌ها ممکن است حفظ یک برنامه تحصیلی و ورزشی متعادل را دشوار کند.

3. در کلاس ها شرکت کنید : یک تصور غلط رایج وجود دارد که اگر یک ورزش را در سطح دبیرستان انجام دهید، هر زمان که بخواهید از شرکت در کلاس معاف خواهید شد. همگام شدن با تکالیف مدرسه و تمرینات ورزشی سخت است، اما مجبورید برای حفظ نمرات خود، سعی کنید حداقل به طور منظم در کلاس های چالش برانگیز شرکت کنید.

4. روی اهداف خود تمرکز کنید : به یاد داشته باشید که دانش‌آموزان ورزشکار در صورتی که می‌خواهند به رقابت ادامه دهند، دارای شرایط معدل هستند. روی تکالیف مدرسه خود تمرکز کنید تا عضویت تیم خود را از دست ندهید .

 5. کمک بخواهید : همیشه به یاد داشته باشید که مربیان شما به دنبال شما هستند. امتحانات، پروژه ها یا تکالیف می توانند استرس زا باشند. اگر احساس ناراحتی می کنید، وضعیت خود را با مربی خود در میان بگذارید. آنها می دانند که شما باید درس های خود را در اولویت قرار دهید. بنابراین، اگر امتحان بزرگی در پیش دارید، ممکن است به شما اجازه دهند در صورت نیاز به زمان برای آماده شدن، از تمرین صرفنظر کنید.

نکات ورزشی برای دانش آموزان

قبل از ورزش چه کنیم؟

قبل از بازی و تمرین گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید . حرکات کششی قبل از تمرین و بازی می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و به جلوگیری از آسیب های مرتبط با ورزش کمک کند. ورزشکاران باید با حدود 10 دقیقه دویدن و یا با هر نوع فعالیت سبک شروع کنند و سپس تمام گروه های عضلانی اصلی را کشش دهند و 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانند.

ایجاد تعادل در مدرسه، ورزش و زندگی اجتماعی

1. بدانید چه چیزی مهم است : شما تصمیم گرفته اید که مدرسه و ورزش برای شما مهم است، بنابراین اکنون مهم است که به این تصمیم متعهد بمانید.

2. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید : همه آن دوستی را دارند که دوست دارد در حین “مطالعه” با آنها شوخی کند در حالی که نمی خواهید روابط را قربانی کنید، باید سعی کنید تا آنجا که ممکن است این عوامل حواس پرتی را از بین ببرید تا روی کار در دستتان متمرکز بمانید. ممکن است بخواهید سعی کنید با آن دوست درس نخوانید یا تکالیف خود را انجام ندهید. وقت شما ارزشمند است، پس از آن عاقلانه استفاده کنید.

3. برای تأمل وقت بگذارید : دانش آموز ورزشکار بودن سخت است. هر چند وقت یکبار، برای شما مهم است که عقب نشینی کنید، فکر کنید و مطمئن شوید که هنوز خوشحال هستید. به عنوان یک دانش آموز ورزشکار، برای شما مهم است که زمان و اولویت های خود را عاقلانه مدیریت کنید. سخت است که در تلاش برای جا افتادن در تکالیف مدرسه، زمان تمرین و زندگی اجتماعی غرق شوید. در نهایت، شادی شما باید مهمترین اولویت باشد.

نکات ورزشی برای دانش آموزان

برای پیشگیری از آسیب های ورزشی در دانش آموزان چه باید کرد

 بچه‌هایی که ورزش شرکت می‌کنند واقعاً همه چیزشان را می‌دهند  و آخرین چیزی که می‌خواهند این است که به دلیل آسیب دیدگی کنار گذاشته شوند. به همین دلیل است که پیشگیری از آسیب های ورزشی بسیار مهم است .دکتر لی متخصص پزشکی ورزشی ، این 10 نکته را برای پیشگیری از آسیب دیدگی ارائه می دهد تا به ورزشکار جوان شما در زمین مسابقه کمک کند تا در کنار زمین بماند:

1. با ورزشکار جوان خود صحبت کنید. : مطمئن شوید که ورزشکار جوان شما متوجه شده است که در صورت احساس درد ، باید با شما صحبت کند و کمک بخواهد. دکتر لی می‌گوید: «در تمریناتم، همیشه مشارکت در ورزش‌ها و فعالیت‌های بدون درد را تبلیغ می‌کنم. اما برخی از بچه‌ها سرسخت هستند و فقط درد را تحمل می‌کنند، که می‌تواند منجر به یک بیماری جدی‌تر شود که با مداخله زودهنگام می‌توان از آن پیشگیری کرد.»

2.  مطمئن شوید که آنها استراحت می کنند : ورزشکاران در هر سنی باید بین تمرینات، بازی ها و رویدادها استراحت کنند. کمبود خواب و خستگی عضلانی ، ورزشکار را مستعد آسیب می کند. در واقع، شایع ترین آسیب هایی که در ورزشکاران جوان دیده می شود، آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد از  ورزش های زیاد و استراحت کافی. در همین راستا، والدین باید برای ورزشکار خود یک دوره خارج از فصل نیز برنامه ریزی کنند و به او زمان کافی برای ریکاوری قبل از فصل بعد را بدهند.

3. یک رژیم غذایی سالم و متعادل ارائه دهید : برای ورزشکاران مهم است که یک رژیم غذایی متعادل و پر از میوه ها، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی به همراه  برنامه غذایی منظمی داشته باشند. به عنوان مثال، صبحانه، ناهار و شام را تقریباً هر روز در یک زمان مشخص میل کنید. در ورزش‌هایی مانند کشتی، که در آن به وزن ورزشکار اهمیت بیشتری داده می‌شود، والدین نیز باید مطمئن شوند که ورزشکارانشان از عادات غذایی ایمن پیروی می‌کنند.

4.  تجهیزات مناسب را تهیه کنید: تجهیزات حفاظتی مانند کلاه ایمنی، پد و کفش برای پیشگیری از آسیب بسیار مهم هستند. والدین باید قبل از شروع فصل با مربیان صحبت کنند تا قبل از شروع تمرین زمان کافی برای لباس مناسب کودک خود داشته باشند.

5.  آسیب را بشناسید و زودتر کمک بگیرید : تعدادی از ورزشکاران جوان  آسیب های جدی دارند و کاری برای آنها انجام نشده و اکنون آسیب پیشرفت کرده است.  باید این بچه ها را زودتر به پزشک ببریم تا از این اتفاق جلوگیری شود. اگر والدین متوجه تغییر تکنیک ورزشکارشان شوند، مانند لنگی در هنگام دویدن، پرتاب متفاوت یا مالیدن پا در حین فعالیت، باید ورزشکار را از بازی بیرون بکشند.  طبق مطالعات انجام شده  ورزشکاران به دلیل درد، شیوه انجام کارها را تغییر می‌دهند، اما ممکن است به دلیل آن آسیب جدی‌تر ببینند.

9 عادت تاثیرگذار ورزشی در دانش آموزان

1. اهداف تناسب اندام را تعیین کنید : اگر اهداف تناسب اندام قابل دستیابی را تعیین کنید، پیدا کردن انگیزه لازم برای ورزش منظم بسیار آسان تر خواهد بود.

2. به فرم خود توجه کنید : ورزش برای بدن شما عالی است. تا زمانی که به خودتان آسیب نرسانید. با مشاهده فرم خود از آسیب دیدن جلوگیری کنید و از تمرینات خود نهایت استفاده را ببرید.

3. زیاده روی نکنید : همه ما دوست داریم که بتوانیم فورا وزنه های بزرگ را بلند کنیم، اما زیاده روی در آن در حالی که هنوز در حال رشد هستید می تواند عواقب جدی داشته باشد. وزنه زدن بیش از حد و صرف زمان زیاد در باشگاه می تواند صفحات رشد شما را مختل کرده و باعث آسیب طولانی مدت شود.

4. به یاد داشته باشید که نفس بکشید : تنفس صحیح می تواند بر استقامت شما تأثیر بگذارد و تفاوت زیادی در تمرینات شما ایجاد کند. تمرینات تنفسی همچنین می تواند به شما در مدیریت استرس و حفظ آرامش در زندگی روزمره کمک کند.

5. در آغاز کار به راحتی شروع کنید: زمانی طول می کشد تا بدن شما به ورزش منظم عادت کند، بنابراین زمانی که برای اولین بار ورزش را شروع می کنید، تمرینات خود را کوتاه و قابل کنترل نگه دارید.

6. گرم کردن را به خاطر بسپارید : وقتی حرکت نمی کنیم، ماهیچه ها و تاندون های ما سفت می شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر تمرینی را با گرم کردن شروع کنید. کشش عضلات یا کمی پیاده روی برای آماده کردن بدن برای دویدن یا تمرین قدرتی کافی است.

7. به یاد داشته باشید که به بدنتان سوخت رسانی کنید :زمان بندی وعده های غذایی برای سوخت بدن قبل از تمرین می تواند به عملکرد شما کمک کند. بهتر است حدود دو ساعت قبل از تمرین آب بخورید و آب بنوشید. این تضمین می‌کند که سوخت و هیدراته می‌شوید، بدون اینکه شما را سنگین کند یا باعث احساس بیماری در شما شود.

8. آموزش ببینید و از بدن خود محافظت کنید : گاهی اوقات، بهترین راه برای ایجاد عادات خوب این است که با یادگیری از فردی که دانش بیشتری در مورد ورزش دارد شروع کنید. اگر بتوانید با یک مربی شخصی کار کنید، او می تواند به شما در مورد فرم مناسب و نحوه محافظت از بدن خود در حین تمرین آموزش دهد.

9. لباس ورزشی مناسب بپوشید : در حالی که برای شروع ورزش نیازی به تجهیزات پیشرفته ندارید، داشتن وسایل مورد نیاز برای ایمن و راحت بودن بسیار مهم است. کفش و لباس مناسب می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند و می تواند بر ایمنی و عملکرد تأثیر بگذارد.

سخن پایانی

فعالیت بدنی منظم می تواند به کودکان و نوجوانان کمک کند تا آمادگی قلبی تنفسی را بهبود بخشند، استخوان ها و ماهیچه های قوی بسازند، وزن را کنترل کنند، علائم اضطراب و افسردگی را کاهش و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی را کاهش دهند.بسیار حائز اهمیت است که والدین و مسئولان مدارس از تاثیرات مثبت ورزش در جهت سلامتی دانش آموزان آگاه باشند تا بتوانند شرایطی را به وجود بیاورند که دانش آموزان ترغیب به فعالیت های ورزشی شوند.

سوالات رایج

آیا ورزش بر یادگیری تأثیر می گذارد؟

طبق تحقیقات انجام شده ورزش یادگیری را در سه سطح بهبود می بخشد که شامل موارد ذیل میباشد:
سطح اول : ذهنیت شما را برای بهبود هوشیاری، توجه و انگیزه بهینه می کند.
سطح دوم : سلول های عصبی را آماده و تشویق می کند تا به یکدیگر متصل شوند، که اساس اطلاعات جدید سلولی برای ورود به سیستم است.
سطح  سوم : باعث توسعه اطلاعات جدید می شود.

چه زمانی باید برای آسیب های ورزشی خود به پزشک مراجعه کرد؟

درد مداوم در حین یا بعد از ورزش
تورم مداوم یا جدید در اطراف مفصل
ترک‌های دردناک (پاپ‌های بدون درد مشکلی ندارد)
دردی که به یک دوره استراحت پاسخ نمی دهد

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

سپیده نصرالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید